Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

katyxq
29. mar 2013

@april171 @vrtulka81 my se teď vyhrabaly nad 3. percentil (teda v grafu věk-váha), s váha-výška už to taková sláva není, neb je celkem dlouhá. A jídlo - no, jsme ráda, že se aspoň dost kojí, teď jsme najely na režím jíme to samé a z jednoo talíře, talže nemám úplně přehled, kolik toho sní, ale asi víc než předtím a je to mnohem víc v pohodě (prostě čím víc to řeším, tím hůř jí, takže jsme si řekla dost, holt budu muset vařit tak, aby mohla a chtěla jíst většinu věcí od nás). Do toho je strašně aktivní, takže to pprpstě vyběhá, teď s esnažím jí nabízet jídlo i tak nějak v poklusi, dát jí něco do ruky, do misky semínka (dýňová, slunečnicová), rozinky, kousek jablka, okurku, vařenou mrkev, tuhle oždibovala pažitku.

april171
30. mar 2013

@katyxq
@vrtulka81
A pediatri to u vas neriesia? My sme sa len o tom trosku bavili na moj podnet, ale dalej nejako nepokracujeme, v zalohe je endokrinologia ale to boli len take uvahy, ze ci tam pripadne nepojdeme.
Keby som mala len toto jedno, tak by mi asi pripadala ta nasa uplne normalna, ale tym, ze ma starsich surodencov, tak sa nevyhnem porovnavaniu.
Inak, ten nas ekzem si robi co chce, najnovsie davam uz viac mliecnych vyrobkov (kazdy den raz az dva krat jogurt, aj masielko na chlebik, trosku cottage cheesu ), a teda zatial vsetko ok, maximalne jeden slaby fliacik pod kolenom. Tak teraz neviem, co si mam mysliet, ze je to len nejaka prechodna dobra faza, alebo vsetko smeruje k lepsiemu alebo to mnozstvo tych alergenov je stale este pod normou, takze nestihnu narobit tolku sarapatu. No ved uvidime.

vrtulka81
30. mar 2013

@april171 Tak malá má taky sourozence,bude mu 13 a váží 61kg 🙂 V 18 měsících měl 11kg,malá sotva 8. Takže porovnání mám taky 🙂 Já sme to řešila s dr v nemocnici a právě mě řekla že je to tím atopem,nemá z čeho pořádně přibírat,jakmile se ten jídelníček upraví,bude to lepší.I naše pedina nám řekla že hlavně aby dodržela trochu růstovou křivku,že ta váha hold bude menší,časem se to ale upraví,tak se nechám překvapit.

vrtulka81
30. mar 2013

@cajomilka Tak u nás to tím je,měla s ním velký problém,ale podívám se na vaši diskuzy 🙂

katyxq
30. mar 2013

@april171 Řeší a neřeší (viz můj článek o Šárčině přibírání), víc to řeším já 😉, teda spíš si myslím, že její rady nejsou to, co by malé prospělo a jedu podle sebe (a tipů od @luthien.k a http://www.margit.cz/jak-zvysit-hmotnost/) - a daří se 🙂 ... na roční kontrole nás poslala na gastro (kde byl naštěstí rozumný doktor), ale tam nás poslala až potom, co jsem odmítla dál očkovat hexu (s poukázáním na nežádoucí účinky, které malá měla, ale očkovat bych ji dál nedala tak jako tak)

cajomilka
30. mar 2013

@april171 No já jsem jako dítě měla AE taky, mírnou formu, jedla jsem úplně všechno, tenkrát (80. léta) se o spojitosti s jídlem asi ještě moc nevědělo, a někdy na začátku ZŠ mi zmizel téměř beze stopy, nemám žádnou alergii, natož astma, ekzém se mi od té doby objevil asi třikrát 😉 Kéž by to malá měla taky tak... Bohužel bratr má úplně všechno - AE, spoustu alergií i astma, ale on to má výrazně psychosomatický, od dětství má problémy s nervama a projevuje se to i takhle.

cajomilka
30. mar 2013

@vrtulka81 Amálka nemá problém s přibíráním, ale spíš že je moc malá na délku na svůj věk. Poměr výška-váha má v pořádku. Jí relativně dobře, průjmy netrpí. Dietu kvůli AE zatím nezkoušíme, ale nebráním se tomu, uvidíme podle toho, jak se jí AE bude vyvíjet, teď to má v klidu.

april171
30. mar 2013

@cajomilka To je presne aj u tej mojej. Ona tiez ten pomer vyska - vaha ma ok, ale ma vysku a vahu rocneho dietata (aj to takeho mensieho ) a ma 18 mesiacov.

ficekova
30. mar 2013

@vrtulka81 tak maly ma od vcera ospamox. Krasne se mu rozjizdi ekzem. Uz mu to zacalo lezt na prudusky. ☹ Mala zvraci, uz 5 dnu nic nesnedla. Dnes jsem s ni byla na pohotovosti, at si ji poslechnou. Sestricka mne servala jeste mezi dvermi, ze co ji taham mezi nemocne deti. 😠 Nastesti to neni bakterialni, pry pouze nachlazeni. Doktorka mi rekla, ze mi muze dat neco z penicilinove rady. To jsem samozrejme odmitla. Po penicilinu mela naposled 14 dnu strasny prujmy a ekzem. Tak ze nic a kdyby se to za 2 dny nezlepsilo, mam se prijit ukazat. HAHAHA Uz to ma 3 tydny!!! Jsem z toho na mrtvici! Vubec nespi, jen kasle a breci.

vrtulka81
30. mar 2013

@cajomilka tak to my máme opačně,s malou výškou byly dvě mamky taky s holčičkama (jedna měla 2 roky,a byla ještě menší než než naše malámalá,ta druhá tak stejně) v nemocnici když sme tam leželi s AE,dělali jim nějaké testy,ale víc nevím.Jen že si tam pobyli dva tři dny,prckům napojili kanilu a lítali po vyšetřeních.Velice nic jim nezjistili,takže byli naštvané.... 😒

vrtulka81
30. mar 2013

@ficekova nám už se rozjíždí taky,ráno sem jí dala spiropent sirup a to jí ještě zhoršilo,už jí nedám,začala se lepšit,tak snad už to bude dobré,má 3x denně stoptussin sirup a večer 1/4 codeinu,a pomáhá to.NO uvidíme,radši a´t to nezakřiknu,rýma se taky zlepšila,posilujeme imunitu horem spodem,tak snad i to zabrolo.Držím palce,sou to nervy je tak vidět a neumět pomoct,hlavně mě serou ti doktoři,jenom kecají a stejně skutek utek,co s tím děckem asi máš dělat,jít k babce kořenářce? 😖 TA by možná pomohla víc

cajomilka
30. mar 2013

@vrtulka81 Hm... 😖 Souvislost s ekzémem mně fakt vůbec nenapadla, přece jen je to pro mě ještě nový téma. Naše pediatra nás chce poslat na antropologii kvůli růstovýmu hormonu. Jinak naší malé se AE rozjel po vysoký horečce (měla 40,5, moje chyba, neuhlídala jsem to) a možná taky kapkách na kašel, byla hodně zahleněná, zkoušela jsem Bromhexin, Mucosolvan junior a Tussin.

katyxq
30. mar 2013

@vrtulka81
@ficekova
Stručná historie medicíny:
Bolí mě ucho
2000 před n.l.- Na, sněz tenhle kořen.
1000 n.l. - Ten kořen je pro neznabohy. Říkej si tuhle modlitbu.
1850 n.l. - Modlitba je pověra. Na, vypij tenhle lék.
1940 n.l. - Tenhle lék je šnečí olej. Polkni tuhle pilulku.
1985 n.l. - Ta pilulka je bez efektu. Tady máš antibiotikum.
2000 n.l.- To antibiotikum je umělé. Na, sněz tenhle kořen.

Akorát teď nevím, jestli 😒 (že je to vlastně pravda) nebo 😀.

luthien.k
31. mar 2013

@ficekova nechala bych si udělat testy na černý kašel, pro jistotu.

ficekova
31. mar 2013

@katyxq no, je to spis k placi, ale veda funguje pokus - omyl. A na nekom se to testovat musi, ze???

ficekova
31. mar 2013

@vrtulka81 Tchyne tvrdi, ze ma mala cerny kasel jak strasne kasle. Ten codein mne nenapadl, ale to opravdu bude chtit neco silnejsiho. Dnes opet zvracela. Lehne si odpoledne, ze jde spat a za 10 minut uz strasne kasle a zvraci.
@luthien.k malemu se rozjel ekzem, ale strasne ☹ ma ospamox, ale aspon uz nema takovy strasny prujmy

luthien.k
31. mar 2013

@ficekova tchýně má možná pravdu, opravdu si na to vydupejte testy. U malého je otázkou, zda je to k atb. nebo prostě k tomu infektu.

ficekova
31. mar 2013

@luthien.k ve ctvrtek odpoledne dostal Erdomed - o pul 1 v noci uz rval, ze ho boli brisko a zacaly prujmy. V patek jich mel 12. V sobotu uz jen 3. Dostava 6 MLD probiotik denne. V patek vecer dostal ospamox a vcera odpoledne uz mel par tecek na telicku. Dnes se vzbudil a je olezly cely. Nejhorsi je oblicejicek. Infekce se tahne uz 3 tydny. Uz mam ponorkovou nemoc ☹
Ted mi i babicka rikala, ze to muze byt cerny kasel. Ze to mely vsechny jeji deti (dnes jsou uz v duchodu). Ale je to soucast hexy ne? A tu dostala vsechnu... Stejne mam v planu nechat si udelat ty testy ockovani...

luthien.k
31. mar 2013

@ficekova to bohužel neznamená, že má protilátky a že je proti černému kašli chráněná, je bohužel běžné, že plně očkované děti ho dostanou.
Je mi Tě líto ☹ Chodí malá do školky? My jsme ji zrušili, protože pořád něco Tobík tahal domů, tak jsem s nima raději doma - se zdravýma - raději než s nemocnýma.

ficekova
31. mar 2013

Nastoupit do skolicky ma ve stredu. Je to soukroma skolka, do te statni nas samozrejme nevzali. Kdyz jsme se tam byly podivat poprve, tak to tam pravdepodobne oba chytli. Byly jsme tam ve stredu a v patek lehla mala a v sobotu maly. Nejhorsi je, ze 9 a 10 by mela jit Sarinka na operaci uzdicky. Mame to objednane 2 mesice. Sakra, to mne tak strasne stve. Alergolozka mi rikala, ze mam s detmi zustat doma minimalne do 4 let....

zuzuzuzu7
31. mar 2013

@ficekova s tym ciernym kaslom je to tak, ze aj ked sa ockuje ockuje sa len jeden kmen a to Boredlia pertussis..kdesi som ale citala, ze tato bakteria je uz teda na ustupe vdaka ockovaniu, ale vo vacsej miere je cloevk nachylnejsi na Bordeliu parapertusis -proti ktorej sa ale uz neockuje

michamicha
31. mar 2013

@luthien.k Káťo, prosím tě, potřebuju poradit... jak měl Vojta ty asi 4 dny vysoký horečky (už to je víc jak 2 týdny, pokud se dobře pamatuju), tak cca týden potom se osypal, bylo to jen pár červených teček, tak jsem myslela, že to je ze žlutýho melounu co mu dal manžel, jenže ono se mu to rozlejzá po celym těle, nejvíc to má na hrudníku a na břiše ☹ svědí ho to, furt se drbe, ale nepomáhají mu ani antihistaminika (aerius, fenistil)... hledala jsem na netu a podle všeho by to mohla být 6.nemoc, ale všude psali, že ta se objevuje většinou do 2 let věku, tak nevim ☹ jako malinkej neměl ani 5.nemoc
zítra to vyfotím, ale už jsem z toho fakt zoufalá 😔
jo a taky se mu ještě pořád prořezávají ty spodní pětky, dneska jsem koukala, že zase trošku povyrostly, tak jestli to nemůže mít i nějakou souvislost se zubama?

zuzuzuzu7
31. mar 2013

@ficekova baktéria Bordetella - parapertussis - ktorá tiež môže spôsobiť čierny kašeľ.25 Aj keď sú symptómy nákazy Bordetella parapertussis častokrát menej závažné, môžu vypadať presne ako symptómy Bordetella pertussis. Lekári však len veľmi ojedinele rozlišujú alebo testujú na B. parapertussis.26 A proti B. parapertussis niet žiadnej vakcíny.

Očkovacia látka DTaP, ktorú dostanú deti do 6 rokov 5x, ako aj posilňovacie dávky pre mladistvých a dospelých, nechránia proti čiernemu kašľu spôsobenému B. parapertussis. Vo vysoko zaočkovaných krajinách ako sú USA, je B. parapertussis na vzostupe a odhaduje sa, že snáď 30 alebo viac percent čierneho kašľa v skutočnosti spôsobila B. parapertussis!

vrtulka81
31. mar 2013

@ficekova no to by me neprekvapilo,sestra ho mela loni a nez na to prisli trvalo to skoro měsíc.Mysleli sme ze vykasle plice☹ No drzi palce at je ji co nejdriv dobre a konecne ji něco zabere,nas se to pomalu pouští,tak snad to tak bude

zuzuzuzu7
1. apr 2013

@ficekova zvyste prisun aj vitaminu c, dostatok tekutin-nech su sliznice stale vlhke a zevraj je fajn aj caj z lotosu-skuste mozno pomoze...pocula som velmi dobre ohlasy

ficekova
1. apr 2013

@luthien.k Katko, prosim Te, v jake max denni davce muzu dat male probiotika u atb???

cajomilka
1. apr 2013

Mám začátečnický dotaz ke snášenlivosti vlny při AE - je mi jasné, že oblečení z vlny na holé tělo nee, ale týká se to i merina? Máme z merina docela dost věcí (body, kamašky, kuklu, svetr), některé jsou v kombinaci merino+hedvábí a jsou krásně heboučké, vůbec se nepozná, že je to vlna. Body JOHA má vlnu svrchu a uvnitř bavlnu, to by asi nemělo vadit? Taky jsem malé chtěla koupit na léto lehký merino spacáček - mám zvolit radši jiný materiál? Dík za radu 😉

michamicha
1. apr 2013

@luthien.k tak přidávám fotky... ráno po tom fenistilu, který dostal večer, tak to vypadalo nadějně, že mu to mizí, ale teď odpoledne už to má zase po celym bříšku ☹

luthien.k
1. apr 2013

@michamicha Míšo, jestli je to nějaký exantém k nemoci, to nejlíp znodnotí pediatr, nicméně výsyp 14 dní po horečkách se mi zdá dlouho a ani mi to k tomu moc nepřipadá, ale tohle fakt nemůžu hodnotit, zajdi k dětské a uvidíš.