Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

modra1
2. feb 2012

@lojzina "beh na dlhú trať", to som mala napísané v poslednom príspevku a vymazala som to 🙂

lojzina
2. feb 2012

@modra1 a proc?omylem? 😕

jancip
3. feb 2012

@karamel To moře mohu potvrdit. Já sama jsem vyzkoušela vše možné od tradiční po alternativní metody, dokonce mě jako dítě nahnali i k psychiatrovi (ten mi akorát řekl, že se mám naučit víc zuřit a vybíjet, že jsem moc klidná). Co mi fakt pomohlo, bylo moře v Chorvatsku (poprvé ve 12ti letech). Do té doby jsem měla exem ze zadu na nohách od podkoleních jamek až po zadek a na rukou (v podloketních jamkách). Škrabávala jsem nožem, abych si ulevila. Stačila jedna dovolená a hodně se zmírnit. Ne, že by zmizel, ale hodně se zlepšil. Pak jsme jezdívali k moři téměř každoročně a zredukovala jsem ho tak, že ho mívám občas mezi prstami na rukou v mírné formě.

karamel
3. feb 2012

@jancip super 🙂

ptacena
3. feb 2012

dobry den maminky,je tady strasne moc prispevku o atopickem ekzemu nase Simonka ma 4 mesice a uz asi tak mesic mam podezdreni taky na atopicky ekzem .ma to hlavne na ozickach zapesti a na hlavicce.ja jsem atopik a pritom nikdo jiny to i nas v rodine nemel:(ted kdyz to vidim jak to ma i mala chce se mi brecet kdyz se v noci vzbudi a skrabese.ja jsem mela vselijke ruzne masticky ojelicky ale nikdy mi nic nejak moc nepomohlo az po porodu a more no to je jediny lek.tak jsem se chtela zeptat kdo ma skusenost co pomaha tak malym miminkam.je to hrozne kdyz si predstvim ze si projde tim co ja :(dekuji za odpovedi Pavla a Simonka

luthien.k
3. feb 2012

@ptacena ahoj, a máš zatím jen podezření nebo už máš i diagnózu (od kožního lékaře)? Malá je kojená nebo na UM?

ptacena
3. feb 2012

ahoj no mame znameho alergolaga ktery me leci od narozeni a rikal ze to fakt vypada na AT. ale detsky furt rika ze je jeste cas na zjisteni jestli je to AT nebo zatim jenom nejaka vyraska tak nevim kez by to ale byla fakt jenom nejaka vyrazka. ☹

jajkaz
3. feb 2012

@modra1 @luthien.k holky, nakukuju a píšete o nějaké míchané masti - ty tři složky (znám jen Bepanthen) se dají normálně bez předpisu koupit a doma namíchat? Jak jsem četla 1:1:1 ? Já mám problém se strašně suchou kůží na rukách, obzvlášť kolem nehtů. Jak pořád něco myju -malou, nádobí, úklid... mám ruce drsné až hrůza 😠 Pomohlo by mi to na to také?

modra1
3. feb 2012

@jajkaz áno, nájdi si na nete, a mohlo by ti to pomôcť. Ak si to dáš predpísať u kožnej, mala by si to zadarmo.

luthien.k
3. feb 2012

@ptacena no chce to dobrého kožního především pro tu diagnózu.

lenkamt
3. feb 2012

@sirokez ahoj, vôbec si to nepamätám, to nám homeopatička nadstavila takú dlhšiu liečbu na vyčistenie organizmu 😉
dcéra mala vtedy tri roky, teraz bude mať dvanásť a po ekzéme ani stopy 😉

babice
4. feb 2012

já mám vyzkoušený aloe vera gel na pití, k čištění organismu , k tomu mast aloe vera s propolisem na promazávání a ještě jsme používali takový spray,na zklidnění už 4měsíce jsme bez svědění a ošklivých fleků. teda zatím. neříkám,že máme vyhráno,ale je to fakt úleva.

xmalij
4. feb 2012

@luthien.k chapu, kdyby byl ekzem na obliceji, tak budu obezretna, ale zatim ji snasi dobre...a obliceji se vyhyba.

michamicha
4. feb 2012

@luthien.k tak se nám zase něco objevilo ☹ ráno hodil šavli, když jsme byli nakoupit v globusu, pak se celej den drbal, dostal navíc fenistil, pak se jednou pokadil, strašnej smrádek 😝 po obědě spal asi 20 minut a večer před koupáním zase pokakanej, ale bylo to takový divný zelený 😖 nevim jestli jsou to furt ty zuby, všimla jsem si, že dva se mu už prořízly, ale furt tam v tej puse loví... odpoledne jsem mu tu bradu opláchla řepíkem, večer už to neměl tak červený, vybledlo to, tak jsem dala a-dermu a sudocrem... no a spát asi nebude, furt se budí, dostal už i nurofen na ty zuby... se z toho nevyhrabeme ☹

luthien.k
4. feb 2012

@michamicha a sakryš, a nic Tě nenapadá, co měl...? Šavli vs. zuby, to není moc časté, průjem jo, ale zvracení... I když u atopika člověk nikdy neví...

babice
5. feb 2012

@zuzuzuzu7
@zuzuzuzu7 já jsem u své dcerky dodnes nezjistila, počem se jí ekzém zhoršoval.mám pouze domněnky. myslím si, že u nás je zpouštěč psychika. vždy,když není v pohodě, at´ už je to díky škole nebo nějaké nemoci, tak se nám to zhorší. taky si teď v zimě dávám pozor na prací prášek. její oblečení peru v dětských práškách. jak jsou víc oblečený,zapotí se a některý prášky tu její pokožku dráždí. i aviváže. teď jsme tedy 4 měsíce v pohodě,ale jaro a léto jsme měli teda příšerný. pořád jsme lítali ke kožní,měli kortikoidy, udělali se nám ty mulisky nebo jak se tomu říká. takový bílý pupínky,vypadalo to jak uhráček,ale nešlo to vymáčknout. byly tvrdé. pak mě kamarádka doporučila to aloe vera,jak píšeš a už máme 4 měsíce pokoj. je teda pravda, že stále mažeme AV krémem s propolisem,ale už jen po koupání a ještě popíjíme ten drink gel. teď spíš kvuli prevenci.má po tom ekzému bílé fleky,tak čekáme co z toho bude.

arianka
5. feb 2012

Občas sem nakoukávám pro rady a tipy a mám na vás prosbu, zda mi někdo poradí .. Dlouho jsem se sice snažila vsugerovat myšlenku, že nejde o ekzem, nicméně známá dr jej samozřejmě potvrdila a od té doby bojuji co to dá, ale valný úspěch nikde, takže jako poslední záchranu před kortikoidy chci zkusit homeopatika.
Ale teď z jiného soudku, na fotce má syn (10měsíců) ekzém v té nejlepší možné formě,pouze rudé a suché místo. Je to díky konopné masti z lékárny, obyč pro děti, která pokožku trochu zklidnila. Jak je to moc suché, měla jsem potřebu mazat Biodermou, ale po ní se kupodivu kůže obratem zhorší a začne mokvat. Tak teď nevím, máte někdo zkušenost s konopnou mastičkou ?? Může se mazat pokožka často, třeba 3-4 x denně ? A pokud ano, je k tomu nějaká varianta něčeho, co by kůži promastilo, aniž by se ekzém tak strašně zhoršil ? ☹ Už si fakt nevím rady, předtím Bioderma také moc nepůsobila,ale nehoršila, teď to horší po té konopné masti ☹

1983hr
5. feb 2012

Zkus obyč.Leniens ten promastí,nám fakt pomáhá

jancip
5. feb 2012

@jajkaz Na hodně suchou kůži se mi nejvíce osvědčil Eucerin.

luthien.k
5. feb 2012

@1983hr tato fáze ekzému nepotřebuje promastit, ale vyléčit (pravděpodobnou) infekci!

@arianka doporučuju návštěvu kožního, aby infekci vyloučil, případnou první pomoc píšu v IP. Jinak samozřejmě řešit hlavně příčinu ekzému....

jancip
5. feb 2012

@babice Tvou domněnku mohu potvrdit. Exem jsem měla vždy horší v době nemoci a pak při nějakém větším stresu ve škole (písemky na konci roku apod.). Stejně tak mi vadila změna pracího prášku (nejhorší bylo ložní prádlo). Když bylo nejhůře, používali jsme prášek od firmy Amway, který je ale docela dost drahý.

babice
5. feb 2012

@arianka s konopnou mastičkou z lékárny mám zkušenosti také. my jsme tenkrát promazávali menalindem. jinak je taky dobrá mastička "leniens",nevím jak se to správně píše. je to vlastně základ do všech mastí, co míchají v lékárně,takže pěkně mastná, bez různých přidaných "sraček" 🙂 a pěkně promastí. prodávají ji v kelímkách a sama si řekneš jak velký chceš.není drahá. po určité době nám přestala pomáhat,tak jsme přitvrdili a pořídili si domácky namíchanou marihuanovou 🙂 . bohužel na jaře katastrofa,zhoršení a nezabíralo nic,ale to jsem tu už psala. na tu mastičku z marihuany nám kožní řekla, že obsahuje vyloženě rostlinky a tomu nesvěčí sluníčko. je fakt, že nejhorší to měla na ručičkách, které slunci vystavovala. ta konopná z lékárny nevadí. je to jiné složení a je z konopných semínek, né z rostliny. jo ty ekzémy 😒

design
5. feb 2012

Ahojte. Aj my sme sa neskutočne trápili. Vyskúšali sme všetko možné. Testy vychádzali negatívne. Nevedela som prísť na to, ktorá potravina jej robí zle. Na doporučenie sme vyskúšali vylúčiť všetko od mlieka aj vajec. Teraz je malá čistá. Nepoužívame žiadne antihistaminiká, len natieram lipobázou. Konečne spí celú noc. Študujem zloženie všetkého, čo kupujem. Zistila som, že malá je radar na mlieko a vajcia v potrave. Skúste tieto dve veci úplne vylúčiť. Je to ťažké, pretože sú to základné zložky skoro všetkého. Ale dá sa to.

babice
5. feb 2012

@arianka jo a můžeš mazat kolikrát je třeba. tou konopnou mastí, ale víc bych promazávala, pokud je vysušená. pokud to mokvá tak spíš tu konopnou.zhoršení může být jen přechodně a pak může nastat výrazné zlepšení. my jsme to tak měli s tím aloe. těžko říct. Nejhorší je, že každému bude vyhovovat něco jiného. pořád zkoušet a zkoušet, než se na to příjde. je to na prd. člověk by jim tak strašně rád pomohl,ale,ale ☹

1983hr
5. feb 2012

@luthien.k Arienka chtěla něco co i promastí a leniens určitě neublíží.Mám s ekzemem bohaté zkušenosti

luthien.k
5. feb 2012

Děvčata, nezlobte se, ale radit promašťování na takový stav je špatně, ono platí zkoušet a zkoušet, co sedne, ale vždy alespoň to, co se hodí na danou fázi ekzému! Leniens je mast typu voda v oleji, hodí se na promašťování hrubých, suchých chronických ložisek (která ale nejsou červená!), naprosto se nehodí na akutní nebo subakutní projevy (červené fleky, pupínky, mokvání) a do záhybů, míst zapářky, je mastný krém vždy s otazníkem. Tam mastné bohužel ublížit může. Prioritou je řešit začervenání (zánět) nebo infekci, pak promašťovat, kombinovat obojí najednou moc nejde.
Na mokvání se nehodí žádné masti a krémy, na mokré patří mokré, čili vysušovat (sol. jarisch, sol. borová voda, genciána...).
@1983hr
@babice

Pokud chcete radit, co na jakou fázi mazat, tak si přečtěte alespoň toto: http://www.proalergiky.cz/aktuality/129.html

luthien.k
5. feb 2012

@babice používat mast z marihuany na dítě je velký hazard aneb riziko intoxikace.

1983hr
5. feb 2012

Tak já jsem psala na promaštování ne na mokvání.Jinak já chodím se synem na kožní pravidelně po 2měs.

babice
5. feb 2012

@luthien.k psala jsem, pokud to mokvá, tak mazat konopnou, na suchá místa leniens. k té marihuaně, nám doktorka nic takového neříkal, ani nezakázala. ba naopak řekla, že jí můžem mazat,ale nevystavovat slunci. mazat v zimním období. je to věc názoru. nevím, jestli bych ji použila na 2 leté a mladší dítě, ale Týnce bylo 6 a jak se říká, tonoucí se stébka chytá. potřebovali jsme to vyzkoušet.

luthien.k
5. feb 2012

@1983hr ale čisté promašťování se nehodí ani na subakutní projevy, jako jsou červené plochy a které vidím na fotografii.

@babice , můj názor na marihuanu v tomto směru je jasný.