Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

ladidinka
27. okt 2010

@stipa napsala jsem něco špatně ? 🤐 😕

kaja73
27. okt 2010

@ladidinka Je to ta flaška, ktora sa musi z hora zatlačit?Maju tam aj KREM na ruky, v takej vytlačacej tube - ten teda nie,že? To, čo maš ty obsahuje echinaceu, aloe vera a panthenol?Ak ano, tak som to našla.

bajciatko
27. okt 2010

Ak by niekoho zaujimalo liecenie pomocou fototerapie, tak davam link... je to od 23minuty a asi 5 sekundy 🙂

http://www.stv.sk/online/archiv/damsky-magazin?...

ako tam aj spominaju, atopicky ekzem sa neda uplne vyliecit, ale tie cervene miesta a svrbenie sa daju potlacit... Su tam aj obrazky 7 mes. miminka... Nie je to dlhy prispevok, tak snad stoji za kuknutie 🙂

mima3
27. okt 2010

ahojte, chcem sa spýtať ako to riešite s vodou, ešte stále varíte a dávate piť dojčenskú?? resp. do kedy je to potrebné, či do kedy ste dávali? ďakujem

maly_prcek
27. okt 2010

@mima3 Cca kolem 10m jsme přestali dávat balenou, teď dávám kohoutkovou převařenou z konvice.

@luthien.k Tak jsem včera byli na alergologii...
Udělla si anamnézu a říkala, že s krevníma testama by ještě počkala, že zkusíme nejdřív zavést BKM a vejce a kdyby to nebylo OK, tak uděláme za čtvrt roku krevní testy. Jinak mu dělala rajče, bílek, žloutek, psa ty ďubky na ruku, reakce byla jenom na rajče. Tak máme testnout jogurt, sýr a tvaroh a pak žloutek a celé vejce a v lednu jdem na kontrolu.
Myslíš že to je OK postup?

bianka234
27. okt 2010

@spagatice aj tá kukuričná kašička môže zhoršiť, nie? My ani tú kukuricu nemôžme. Inak ak chceš vysušiť ten zapálený ekzem, ja dávam zinkovú masť, kamzyk síce kázala zmiešať s bepanthenom a infadolanom 1:1:1, ale bolo to prenho moc mastné, tak dám atoderm a na to zinkovú a je dobrá, suší najrýchlejšie z toho čo som mala, a toho teda bolo...
@luthien.k tie naše deti sa zbláznili, aj môj malý večer zle jedol, mal choré očká a strašne plakal, 100xsom sa ho pýtala čo ho bolí, ale nič mi nepovedal, až keď som to už vzdala ukázal do pusy, no až mi zle ostalo že angína, ale zdá sa že mu idú zuby, lebo ráno už bolo dobre. Keď večer zaspal som si išla zistiť či v tomto veku majú ísť nejaké nové zuby, a prišla som na to, že vôbec neviem koľko má teraz zubov 😕 mrcha mater 😀

A ešte sa mi stala doobeda zvláštna vec. Malý bol na tváričke celkom fain, tak som mu dala len atoderm, najedol sa, pohoda dlho dlho sa hral a odišiel do predsiene, kde suším kvetinu, ktorá má v hline pleseň, ja neviem fakt či pre to, ale zachvilu sa tak strašne začal škriabať a ostal ako paprika, tak a od teraz si idem jposvietiť na tie moje milované kvetinky, buď kvety alebo Jakub 😅

moudivlacek
27. okt 2010

ahojky,

malymu se rozjel ekzem v 5mesichc po ockovani,kolem roka se to umoudrilo,ale sem tam se neco objevi,ne v tak velke mire,jako to mel

my byli na koznim v Praze,doktorka mi dala na vyber,bud budeme zkouset potraviny a uvidi se,coz by znamenalo,ze se muze osypat a mit to zase do krve a nebo vzit krev ze zily a testnout,tak malymu vzali krev a vime uz co muzeme e aco ne,prijde me to pro dite lepsi nez ho trapit pokusama s potravinama 😉

maly_prcek
27. okt 2010

@luthien.k A ještě jsem chtěla předepsat Nutrilon AC, ale nejde to - prý dokud kojím (kojím ráno a večer, nějaké zbytečky, co tam ještě vysosá, už nás to ale oba moc neba...) a není to oficiálně potvrzené, že máme alergii na BKM (což s nonIg reakcema asi ani nikdy mít nebudem), tak jí to pojišťovna vyhodí... 😖

bianka234
27. okt 2010

a ešte kamzyk káže bubchen na zapareniny? nie normálny krém? na zapareniny to mám normálne dávať na tvár aj každý deň?

bianka234
27. okt 2010

@moudivlacek a čo testovali z krvi u vás, lebo u nás tie základné ako mlieko, vajce, ryby orechy, čoko, roztoče, plesne tak u nás vysli všetky neg. ale malý tomu asi nerozumie a chová sa celkom inak, keby to bolo vždy tak, že čo ti povie doktor tak to je tak...

kaja73
27. okt 2010

@maly_prcek Da sa to aj tak vybavit.My mame tiež non Ige a cez gastro to šlo vybavit.S AC nebol vobec problem, na to stačil alergolog, ale teraz sme na Neocate,čo stoji 77 euro a to už boli behačky - vybavovačky.To kojenie nemusiš priznat 😉 stoji to zato vybehat to.

moudivlacek
27. okt 2010

tak to ti nepovim,doktroka nam dala papiry,kde vse vyplnila a ja si pak jen zavolala o vysledky
tak pokud testovali lepek mliko orechy...tak to jsou nejvetsi alergeny a na ty je teda negativni? my nesmime vajicko,takze nedavame a je to tuktuk,ono je taky mozne,ze ma jen ten detsky ekzem a ze z toho proste vyroste
u vas je nekdo ekzematik v rodine?

luthien.k
27. okt 2010

@ladidinka, ona stipa možná myslela to, co já, že koupel v ovesných vločkách dost vysušuje, tak se pak nedivím, že jsi musela mazat tak často 😉 Nedoporučuje se víckrát jak 4 x denně, protože kůže taky musí trochu bojovat sama 😉

Jinak holky, bacha na krémy, které nejsou přímo pro atopiky, obsahují vždy nějaké parfémy, konzervanty, někdy barviva, a to nemusí zdaleka každému atopikovi sedět aneb může z toho mít i značnou polízanici. Určitě nejprve zkusit na kousek zdravé kůže a pak teprve na ekzém, když už 😉

luthien.k
27. okt 2010

@moudivlacek, spoléhat pouze na krevní testy je slušně řečeno bláhové. Například u ABKM, ze statistik tady v ČR, asi 60% trpí alergií typu IgE, která se dá zjistit z krve (když pomineme možnosti falešně negativních i falešně pozitivních výsledků) a zbylých 40% má nonIgE typ alergie a ten se z krve zjistit nedá, protože se zapojují jiné mechanismy reakce (např. buněčná imunita) a ne z krve zjistitelné IgE protilátky. IgE alergie mívají obvykle rychlejší, silnější reakce, ale není to 100% pravidlo a myslím, že syn od @bianka234 je tou výjimkou pravidlo potvrzující.
Testování potravin, pokud je děláno správně, odhalí oba typy alergií a ani škrábání do krve se nemusí konat, začíná se vždy malým množstvím potraviny, které se postupně zvyšuje každý den a maminy obvykle velmi rychle odhalí, že je reakce a tak k závažné reakci nedojde.
Jinak toto testování se dá dělat i v lékařských podmínkách, ve Francii to dělají celkem běžně, že je dítě sledování po podání alergenu v nemocnici, u nás lékaři ale volí bohužel ty snažší cesty.

moudivlacek
27. okt 2010

ja vam to neberu,ale od te doby,co dodrzujeme dietu,tuktuk ekzem zmizel,ja rikam,jak jsme to meli my 😉 add ekzem do krve,ja malemu taky nedavala velke mnozstvi,ale stacila jedna navsteva tchyne,zakazala jsem ji maleho necim cpat,dala mu kousicek nejake buchty,kdyz jsem tam nebyla a do rana bylo zle,takze to taky neni o mnozstvi 😉 u nas to vyvolalo taky hooodne ale mnozstvi alergenu

luthien.k
27. okt 2010

@maly_prcek, kožní testy nejsou u potravinových aletgenů moc spolehlivé, takže i když to nevyběhlo, neznamená to, že to nemůže být. Vy jste teď v pohodě, stabilizovaní? Jestli jo, tak můj názor je, že taky testovat 🙂 Ale dala bych jiné pořadí, začala bych určitě žloutkem, a to pět až sedm dní, začít čtvrtkou žloutku, druhý den půlku atd. až do konce sedmého dne. Pak pár dní pauzu a jogurt - od jedné lžičky a další dny zdvojnásobovat množství z předchozího dne. Pak, kdyby OK, klidně tvrdý sýr. Tvaroh bych já netestovala a nedávala vůbec, z výživového hlediska není zajímavý, když už dávat mléčné, tak bych zůstala u jogurtů a tvrdých sýrů, to je to nejkvalitnější, co se z mléčného dá jíst 🙂
S tím AC mlíkem - myslím, že když se chce, všechno jde, ale to by musela mít asi paní doktorka jiný přístup... Jestli to nepůjde, tak zkus Mimibazar, je tam levnější AC mlíko z Polska 😉 Ne že mi ho tam všechno vykoupíte 😀 Ono je v Polsku na předpis, takže ta holčina, co ho prodává, ho získává jen díky známosti s lékárnami tam, takže množství je omezené. Jinak cena je stejná, jako tady s příspěvkem od pojišťovny, který, pokud vím, dělá 90 Kč.

luthien.k
27. okt 2010

@moudivlacek, já Ti to taky neberu, já jsem pro testování z krve, aby se odhalilo, co se tím odhalit dá, ale není to všespasitelné.
Víš co vychází z krve mně? Trochu mrkev. A po čem se dusím? Po jablku, hrušce, třešni, jahodě, broskvi, meruňce, nektarince, švestce, petrželi, celeru, oříškách lískových, vlašských ořeších, mandlích... Takže asi tak 🙂

bianka234
27. okt 2010

@moudivlacek to nie je podstatné, či je niekto alebo nie, v našej rodine je alergik každý, niekto viac niekto menej, môj dedko zomrel na astmu, dcéra má astmu, sestra tiež.... ekzematik nie je nikto ale toto boooohate stačí. A nakoniec zabudla som na seba mne ju tento rok diagnostikovali tiež, aj keď si osobne myslím že nie je astma ako astma. Ani som o nej nevedela.

luthien.k
27. okt 2010

Jinak abych tu maminy nestrašila - u dětí je tento typ reakce zřídka se objevující, do těch tří let je to hlavně ekzém a zažívací potíže. Otoky hrdla, nedejbože anafylaxe, jsou dost vzácné a bývají hlavně u termostabilních alergenů, jako je mléko (bohužel), ořechy, hlavně arašídy, mořské plody a ryby. Ale to jsou věci, na které by měl alergik stejně minimálně tak do tří let zapomenout nebo testovat velmi opatrně (mléko).

moudivlacek
27. okt 2010

tak to je jasne,to jsem ani nemyslela,jen aby se dalo ceho chytit,jako jen testovat potraviny a cekat co se stane,nedej boze,kdyby byl nejaka silna reakce a samozrejme se netestuje na vsechny potraviny,nam slo ciste o to zjistit ten zaklad,zbytek holt metodou pokus omyl 😉

jak rikam,zatim je to dobry,takze ja jsem za to testovani rada

bianka234
27. okt 2010

@luthien.k vždy sa zabudnem spýtať, čítala som o náplasťových testoch neviem ako sa to presne volá, robí sa to na kožnom a výsledok sa odčíta tuším po 72 hodinách, nevieš náhodou, alebo niekto iný, či sa to robí aj takýmto malým deťom? Najradšej by som malého dala otestovať na ruku, ale to pochybudem že vydrží.

danuschka
27. okt 2010

ahojky-už jsem tady dlouho nebyla, prcek je bez ekzému, sklidnilo se to a stačí jen promazávat. Skvělé výsledky mají maminky s výrobkem OK Omega,od firmy OKG. http://www.facebook.com/pages/OKG-vse-pro-Vase-.... Kdyby Vás toto oslovilo, napište mi do IP

ladidinka
27. okt 2010

@kaja73 Ano je to přesně ta flška s pumpičkou !!!!! Našla jsi to dobře 🙂 🙂 🙂

luthien.k
27. okt 2010

@bianka234, já donedávna nevěděla, kolik těch zubů mají děti vlastně mít, takže v pohodě 😀, je vidět, že se holt soustředíme spíš na něco jiného. Tak hlavně aby to byly jen zuby, nám ta angína dává zabrat, hlavně těmi doprovodnými jevy (průjem), dnes už malej naštěstí i něco pije, včera jsme byli málem na hospitalizaci kvůli dehydrataci 😖
Tvých kytiček je mi líto, ale malého víc, takže pryč s nima! Začíná to být víc než podezřelé...
Jo a mazat skutečně ten krém na opruzeniny, no zkus na malé ploše a uvidíš, mně se to teda vždy hrozně blbě rozmazávalo, bývalo to tuhé...

luthien.k
27. okt 2010

Už zase ta firma, co její preparáty nejsou podle složení vhodné pro děti natož pro atopiky 😖 Neodbytný marketing 😉 😀 (Sám výrobce doporučuje ty preparáty od tří let, prý kvůli legislativě jenom, ale co by asi bylo při soudní při, kde by stanul prodejce na straně jedné, který to rodičům vřele doporučí, že vedení firmy říká, že to je jen kvůli legislativě a na druhé straně rodiče dítěte, které díky těm preparátům utrpělo újmu??? No, jasně že bude za blbce rodič. To už se tu totiž taky řešilo).

ladidinka
27. okt 2010

@luthien.k Já teda nevím,ale nepřišlo mi ,že by koupel v ovesných vločkách vysušovala 😉 😉 😉
To mazání ano ,máš pravdu !!!!!! Tělíčko musí také bojovat 🙂 Já tak mazala opravdu jen ,když už to mněl fakt hodně a nám to teda zabralo pokaždé 🙂 🙂 🙂

luthien.k
27. okt 2010

@bianka 234, náplasťové testy - asi před rokem jsem se o ně zajímala (na BKM) a bylo mi jejich výrobcem řečeno, že do ČR se nedodávají. Jaký stav je teď, to netuším, onehdá mi je doporučovala myslím @erikasadek, ale prostě nebyly k sehnání. Zkusím najít, co o nich psala kam.zyk, někde to budu mít v mailu...

danuschka
27. okt 2010

@luthien.k tohle vůbec nevim, sáhla jsem po těch výrobcích na radu kamarádky 😒 ale používám zatím jen na sobě, ona má zkušenost s vyléčením atopického ekzému u svého 2letého chlapečka,tak v dobrém úmyslu šířim dál. Nám se podařilo sklidnit ekzém maizenou, balneum hermal a mazat Robátkem,jak jsem tu kdysi psala na začátku

luthien.k
27. okt 2010

@bianka234, to mám z loňského mailu od kam.zyk:
Ahoj, ty testy- používají je někteří lékaři i u nás, jedná se o testy na nonIgE alergie, které se ve formě náplastí aplikují na záda dítěte a po 48h vyhodnocují. Pokud je IgE alergie, doma si můžeš provést sama test Prick (je dokonce identický s tím, jak je užíván v ordinacích) - bodneš opatrně sterilní jehlou (stačí vyvařený špendlík, já ho neužívám, i tak je reakce vidět a bodání traumatizuje) a naneseš kapku mléka na citlivou oblast pokožky (já používám tvářičku, lékaři předloktí) - a po 5ti minutách odečteš reakci. Na non IgE alergie samozřejmě tenhle test není. To by tam totiž ta kapka musela být oněch 48 h...pak by takový test byl identický s tím, jaký jsi mi poslala.

Jinak ke koupi to u nás není, dají se koupit jen testy např.na celiakii (bodnutí do prstu a z kapky krve se určí, zda je přítomna IgA transglutamináza). Test na BKM alergii na této bázi (tj.z krve, je to mnohem průkaznější, než tyto kožní testy) mi na trhu chybí.

luthien.k
27. okt 2010

@danuschka, už jsme tu měli v diskuzi několik prodejců, tak trochu víme, o co jde 😉 , já bych do toho nešla, ale záleží na každém 😉