Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

lubical
27. júl 2015

@gabikkas vydrz,tyzden je velmi malo,ja som vydrzala 3mesiace. Morcacie aj telacie mozes,aj kralika. Problem su aj koteniace zmesy,vegety..ja som len solila a mletu rascu,troska cer.papriky. A pozor na korenovu zeleninu,nam zo zaciatku aj to vadilo,hlavne celer,petrzlen,ale aj ked je vela mrkvy. A nam aj kukurica robila problem. Tiez sa to na zaciatku zhorsilo. Telicko sa vycistilo az po 2 mes. Ale stalo to za to. Potraviny som zacala zaradovat az po mesiaci a pol .

zuzanask
27. júl 2015

@eevveelliinn z mojej skusenosti a na mlieko asi toto - o desiatej vecer zjedeny jogurt, v noci a rano nakojene 10m dieta a o desiatej ho prehnalo tak ze to plienka ledva vydrzala. Traviace prejavy typu nadmerne odgrgovanie a vygrcnutie fliackov vacsich ako minca, aj opakovane od kojenia do kojenia mal ked som zjedla napr. horalku a 3hodky nato ho nakojila, aj dalsie kojenie po 3hodinach mal este tieto prejavy - a to uz bol vacsi a ked som mliecne nezjedla, bezne to nerobil. Nieco ako koprivka - zacervenane svrbive miesto napr okolo ust sa moze objavit hned po konzumacii (raz tak zjedol kupenu slivku a asi bola niecim postriekana aby dozrela a vydrzala mimo slivkovej sezony) a scervenalo mu okolie ust. Ekzematicke flaky na kozi sa objavili ked som jedla nieco opakovane. Napr. jedna tablicka mliecnej cokolady u mna neznamenala hned novy fliacik u maleho, ale ked uz fliacik bol, bolo tazke ho vyliecit. Flaky sa objavili aj na mechanicky namahanych castiach pokozky (napr. na nozickach, tesne pod plienkou ak pokozka ostala chvilu podrazdena ked sa pokakal) alebo na hrudniku a krku (bud od podbradnika alebo od vygrcnuteho mliecka resp. zvyskov jedla, a to som ho prezliekala uz pri najmensom fliacku). Ked sa spotil, skrabal sa aj v laktovych jamkach ale 7m tam ekzem este nemaval.

gabikkas
27. júl 2015

@lubical vies co, ved nejem nic, len cuketu, ryzu, telacie, morcacie, ryzove chlebiky, v piatok som si dala kasu z ovsenych vlociek a od vtedy strasne kaka kyslo...rozhodla som sa vyradit aj korenovu zeleninu, petrzen a celer ani pred tym som nejedla, len mrkvu, ale uz ani tu nie, aj banan idem vyradit, lebo ten som mala teraz ten dietovy tyzden a tiez sa mi zda, ze nic moc asi, jedla som este cucoriedky tento tyzden ako mam dietu, melon, broskyne, ale tie neviem ci zle neurobili aj lepok idem od dnes vyradit. Lenze co mam jeeeest, prosim daj mi nejake typy na ranajky...samozrejme, ze cokoladu, rajciny, papriku, strukoviny, orechy a vsetko to alergenne na co si len spomenies tiez nejem...davam si kalcium 500 v sumivych tabletkach a pijem drobceka...a ten ekzem naozaj zmizol, uplne?

lubical
27. júl 2015

@gabikkas ja som jedla,aj jem na ranajky len teple kase,aj drobec. Ovsenne,pohankove,psenove,ryzove,razne,spaldove...s trochou skorice,kokosu,susene hrozienka,kokosovy olej a dusene ovocie (jablka,hrusky,slivky,hrozno..). Navarim si na 2dni. Lepok som na zaciatku vysadila,ale vydrzala som len par dni,potom mi kamzyk pisala ze mozem,ale mam jest bud obycajny rozok zo supermarketu,tam nie je mlieko,alebo chlieb z miesanych muk,nielen psenicny. Aj cestoviny kupis kukuricne,razne,spaldove,ryzove ...
Ekzem naozaj zmyzol,mame to pod kontrolou,obcas sa mu nejaky fliacik vyhodil,ked uz on skusal nove potraviny,ale pomohol nam krem Avene xera calm relipidacny balzam,tym premastujem a ked bolo cervene miesto,tak na take zinkovu mast. Mozem ti poslat fotecky na mail aby ta to motivovalo

zustre
27. júl 2015

@gabikkas ahoj! aj ja som na odporucanie bab nasadila eliminacnu dietu. Tiez mame tyzden za sebou a nezmizol nam..ale vidi sa mi, ze sa zlepsujeme. Skus ozaj vydrzat a vyrad najskor len tie alergeny, co odporucaju v tom clanku na stranke pro alergiky..ak by nepomohlo, skus az potom pritvrdit..lebo ak vysadis vsetky alergenne potraviny naraz, tak to fakt neviem co jes!🙂..ved aj tam pisu, ze po vysadeni alergenov sa v prvych dnoch moze ekzem zhorsit, tak trpezlivost!! 🙂 ja si inak teraz nakupujem potraviny v oddeleni "free from" (takto to maju oznacene v tescu v anglicku, neviem ako na SR) napr. cerealie na rano, susienky, rozne crackery...na obed ryzu, cestoviny, zemiaky + vela zeleniny. ovocie, aj susene..mlieko som nahradila rastlinnym (nie sojovym), lepok aj orechy jem.ozaj som vyradila len to co pisali...a este na odporucanie tiez tuto z fora som vyradila pracie prasky a nahradila 100% tekutym mydlom..vsetko som preprala, tak mozno aj to nam pomohlo..malemu na noc davam navleky na rucky aby sa neskriabal, kazdy 3. den mu robim ovseny kupel (ten nam inak super pomaha) inak ho nekupem len kazde rano, vecer poutieram a premastujem ako divaaa! Treba skusat! Tak vela stastia a trpezlivosti! 🙂

vodavodickova
27. júl 2015

ahojte,co sa tyka eliminacnej diety, lepok vysadzat nemusite,ten do mlieka vraj nejde,ked kojite...a inak mne sa (presne podla kam.zyk) osvedcila zelena zelenina (brokolica,spenat,cuketa,kalerab,karfiol,zelena fazulka), maso a z ovocia sezonne lokalne (jablka,hrusky,marhule,broskyne a banan je tiez v pohode). v ramci eliminacnej diety skuste aj avokado,to znasaju deticky velmi dobre vraj (skoda,ze mojej malej nechuti🙂.
A tyzden diety urcite nestaci, treba minimalne mesiac- dva...a zhorsenie na zaciatku je tiez normalne,telicko sa musi vycistit a potom uz bude dobre. jo a na cervene fliaciky nam neuveritelne pomohol obycjny tekuty pider s obsahom zinku...pripadne zinkova mast. vysusi loziska a koza sa olupe.
drzim palce🙂

gabikkas
28. júl 2015

@lubical
@zustre
no, viete mam dve baby, ktore su atopicky, teraz mam tretie dieta 2mesacneho chlapca, tak som sa konecne odhodlala na dietu, pri prvej som ani netusila, ze sa dajaka robi a ked som sa pytala na koznom, povedali mi, ze potraviny pri ekzeme nehraju ulohu, ze to ma dedicne po nas, obaja sme alergici, pri druhej dcere som nemala odvahu az na taku striktnu dietu a hlavne by ma nenapadlo, ze su v tom potraviny, prvej dcere vysli len inhalacne alergeny, skusila som len mesiac mlieko a nepomohlo...nakoniec jej vysla velmi silna alergia na vajce, ale podla mna jej robia velmi zle aj strukoviny, brokolica, ovcene vlocky...a ako viete, ze jablko, banan nebude skodit? ja neviem, pride mi to velmi zlozite, pripadne pseno, pohanka ci neskodi...ale vydrzim, musim to skusit....ja neviem ci naozaj ten lepok drzat ci nie....ked ten byva tiez casto problem :(

gabikkas
28. júl 2015

@lubical fotky mozes poslat 🙂

manee
28. júl 2015

@gabikkas ak mas take malo babo, skus od biodermy telove mlieko atoderm do 6 mesiacov. On dokaze kozu podporit, aby sa atopicky exem neukazal. Ale musi sa natierat skor ako sa ukazu prve prejavy.

gabikkas
28. júl 2015

@manee on uz ho ma :(

gabikkas
28. júl 2015

@vodavodickova a ked s akoza olupe pouzitim zinku, je sucha, tak naozaj sa spravi nova uplne hladka bez ekzemu?

vodavodickova
28. júl 2015

@gabikkas no mala by sa....a tu potom treba uz len hydratovat.

1veronika125
29. júl 2015
Používateľ 1veronika125 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od 1veronika125.

@mamkamirka neboj ked si na ten paplon zvykne iný uz nebude chciet tak ako aj nasa berei ho este aj ku starkej ked tam ide spat 🙂

ivkadracova
30. júl 2015

Dobre ranko Ludkovia ... skusali ste Food Detective test? Pomohlo to Vam alebo Vasim detom, funguje to na 100%, alebo su to vyhodene peniaze?
http://food-detective.sk/
Vdaka za nazory.

gabikkas
31. júl 2015

@lubical a ked pises, ze vela mrkvy skodilo, kukrica...to si mala tiez vysadene pri diete? ci ako si na to prisla, az ked si prikrmovala?

lubical
31. júl 2015

@gabikkas ano,ale mala som to aj pri diete vysadene,lebo kukuricu nejem a mrkvu mi zi zaciatku odporucila vysadit kamzyk.

gabikkas
1. aug 2015

@lubical a este tie kase robis instantne, apr v jednote maju, alebo v kauflande? ci varis pseno, pohanku?

gabikkas
1. aug 2015

@zustre takze pri eliminacnej sa moze aj surova zelenina?...a tie cucoriedky nevies ci musia byt varene? mam mrazene a je mi ich luto varit, stratia vitaminy....

gabikkas
1. aug 2015

@lubical
@zustre
a cim ste nahradzali vapnik? jedli ste amarantove perlicky? melasu?

lubical
1. aug 2015

@gabikkas aj take,aj take. Ked nestiham,dam mletu,ked mam cas,varim cele. Mam aj Miomat na vyrobu rastlinnych mliek a tam sa aj kasa za 5min uvari napr.pohankova a rovno je mixnuta. Takze tam dam pohanku,kokos,skoricu,susene ovocie a pustim a do 5min je hotovo. Vapnik najskor nicim,amarant aj melasu obcas,potom makovy olej

ester851
4. aug 2015
Používateľ ester851 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ester851.

Nečítala som všetky príspevky, takže možno sa budem opakovať, ale nám pomohol pobyt pri mori a také ochranné opatrenia pre pokožku - krátke sprchovanie, žiadne mydlá, sprchové gély, kosmetika len pre atopickú pokožku, žiadna čokoláda, citrusové ovocie, ekologický prací prášok, len svetlé bavlnené oblečenie. drobček z toho postupne vyrástol

manee
4. aug 2015

@ester851 aky praci prostriedok konkretne? Dakujem

vivi
5. aug 2015

Moje deti boli ako 8mesacne a 1,5rocne v kúpeľoch v Luhacoviciach a veľmi im to pomohlo. Tie isté kúpele čo im dávali tam sa dajú kúpiť aj v lekárni a spraviť im to doma vo vani. Dokonca to vyrábajú priamo kúpele Luhacovie. Aj im to robím pravidelne doma. Aspoň dačo, lebo nedá sa stále chodiť do kúpeľov 😉

vivi
5. aug 2015
barby1982
6. aug 2015

Idem si k vám po radu. Malý má kvasinku, sme v starostlivosti kam.zyk, ale malého ručičky hrozne svrbia a vždy si ich rozškriabe. Čo vám pomáha/pomáhalo na naozaj silné svrbenie? Berieme aj fenistil a homeopatiká, pije rooibos, rukavičky dávame, ale zase ich nemôže mať nonstop. Ďakujem za rady.

ajkava
6. aug 2015

Skúste zohnať Ihlicu tŕnistú. Bohužiaľ sa nevyskytuje všade. Treba urobiť odvar a buď poumývať postihnuté miesto, alebo kúpeľ. Môj syn mával strašný ekzém. Rozškriabal si to, až to mokvalo . Starý otec sa trochu vyznal do bylín a toto mi poradil. A naozaj to zabralo.
@barby1982 pri kvasinkách treba dávať veľký pozor na stravu. Prestať jesť bielu múku, cukor, sladké ovocie. Tie podporujú rast kvasiniek. Neviem, koľko má tvoj syn rokov. Ale na takéto je veľmi dobrý Citrovital. Sú aj kvapky, aj kdejaké výrobky v tomto rade. Tie sú tiež silno protiplesňové. Rovnaký účinok má aj nechtík lekársky. Takže masť, čajík piť zvnútra a môže sa aj umývať.

barby1982
6. aug 2015

@ajkava ďakujem, len netuším, kde rastie, prípadne budem musieť zistiť nejakého bylinkára. 😉

barby1982
6. aug 2015

@ajkava malý má len 10 mesiacov. Stravu dodržiavame, berieme hylak, ten citrovital neviem odkedy by mohol užívať.

ajkava
6. aug 2015

@barby1982 však si vygoogli, kde rastie, prípadne či sa dá aj v lekárni. A citrovital si tiež pozri, od akého veku môže.

minimidimaxi
11. aug 2015

Ahojte 🙂

Volám sa Simi, som novou ambasádorkou značky Linola a chcem Vás srdečne pozvať do skupiny Linola – starostlivosť pre suchú, citlivú a atopickú pokožku už od narodenia. Produkty značky Linola sú vhodné už od prvého dňa narodenia a sú hypoalergénne, teda obsahujú minimum dráždivých látok ako sú konzervačné látky, parfumy či farbivá. Nechcem robiť nič na silu, ani Vás obťažovať, len sama na svojich deťoch viem, aké problémy dokáže takýto typ pokožky narobiť a prostredníctvom tejto skupiny sa chcem o svoje skúsenosti podeliť a taktiež sa nechať inšpirovať radami od iných mamičiek. V skupine, ale aj na mojom blogu https://www.modrykonik.sk/blog/minimidimaxi/?fr... budeme často súťažiť a budú sa dať povyhrávať rôzne darčeky, ale aj kozmetika práve tejto značky. Ak máte záujem, skupina sa nachádza tu https://i.modrykonik.sk/linola_skupina a všetci ste srdečne vítaní.

Ďakujem za Váš čas 🙂