Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
27. jún 2010

Ahoj @jijitka, těší mě, že se na mě obracíš, ale bohužel narozdíl od kam.zyk mám víceméně jen teoretické znalosti (a to navíc, narozdíl od kam.zyk, povrchní, já nestudovala imunologii, díky níž kam.zyk ví, jak vše v tom těle při AE funguje na úrovni buňek - ale normálně uvažuju, že bych do toho šla 🙂 ) a chybí mi i její bohaté praktické zkušenosti, nicméně se snažím 🙂
Takže můžu reagovat jen tak, co bych já na Tvém místě dělala a to ještě neznamená, že je to správně 😅 (a kam.zyk se teď nezeptáme, už ji nechci otravovat, ale sms o narození klučiny čekám už každou chvíli 🙂): já bych určitě přerušila testování do té doby, než bude ekzém zase v klidu. Růst zubů, to je otevřená rána v těle a imunita se tím aktivizuje, takže ekzémy se často zhoršují. Takže stravu jako před zubama, když byla už nějakým způsobem vychytaná, na svědění bych dávala kapky a s testováním bych počkala a s kortikoidama taky, na ty je vždycky dost času. Pokud jste měli osvědčenou kosmetiku předtím, tak bych mazala a vyčkala.

susanne851
27. jún 2010

@terkajesterka ahoj teri, ja mam atop. ekzem od troch tyzdnov, moja mala ma pol roka a zatial sa jej nic neobjavilo. vacsinou sa to vraj prenasa na chlapcov, ak je prenasacom matka. takze verim, ze nasa kristinka to nezdedila po mne, ale este chceme chlapceka, takze neviem, ako to bude. a co sa tyka liecenia, takze pomaha balneum do kupela a excipial na premastenie, je to velmi dobry krem, ja som napriklad do kupela pridavala par kvapiek kamilky. a mozem povedat, ze to velmi pomohlo. tak vela stastia prajem

vinifera
27. jún 2010

susanne nechcem strašiť (u nás je prenášačom otec a malý to zdedil) ale nám sa ekzém prejavil až takmer v 7. mom mesiaci. Do 6,5 bol plne kojený.

luthien.k
27. jún 2010

Já si též myslím, že jestli jde o syna nebo dceru je jedno, bohužel... Větší pravděpodobnost, že dítě atopii zdědí, je samozřejmě když má AE matka, ale i od otce ty geny fungují 😖 A dost často se to projeví právě s příkrmy nebo jiným "zásahem" do imunity - očkování, prodělaná nemoc, růst zubů atd.

jijitka
27. jún 2010

@luthien.k - ahoj, díky za odpověď. Malý je přesně ten případ, co píšeš i ve svém posledním příspěvku - očkování, zuby... Ještě jsem to minulý týden řešila s Věrkou, taky si myslí, že to zhoršení už není jídlem, ale kvůli zubům - hodně mamin si na to prý stěžuje. Bohužel my jsme si prošli vším - reakce na každé očkování, teď ty zuby (první mu vylezl, ještě neměl ani 5 měsíců 😀 ). Takže já jsem na dietě ne 2. týden, ale druhý měsíc ☹ a už bych se fakt ráda pořádně najedla 😅 .
Každopádně mi Věrka doporučila, ať testovat začnu, reakce na jídlo by se měla projevit jinak. Já jsem se tedy pustila do mléka, dneska je to 3. den a zatím v klidu. A zdá se, že se mu i ten krk lepší. Dneska jsem mu ani nedala Fenistil a neškrábe se.
Co se týká kosmetiky, dlouho jsme používali , zinkovou mast (podle toho, jestli bylo třeba promastit nebo vysušit), chtěla jsem zkusit Atoderm od Biodermy, ale tuhle kosmetiku u nás lékárnách nemají, jen na objednání (o vzorku ani nemluvím), nicméně jsem nafasovala vzorečky Lecidermu - celkem dobrý a pak Psorastop - ten sice smrdí jak psí kšíry, ale zdá se zatím nejlepší, co jsem měla. Mažu vzorek tělového mléka, ale existuje ještě sérum, které je koncentrovanější a určené jen na postižená místa, takže si ho pořídím. Neznáš tuhle kosmetiku??

Jinak naše doktorka už mi předem dala doporučení ke kožnímu, kdyby se mu to ve vedrech zhoršilo - takže nejdřív nad tím mávla rukou, že se jedná o obyč. dětskou alergii a teď už v doporučení píše, že malý má od narození známky AE - výborné 🙂

luthien.k
27. jún 2010

@jijitka, bohužel, já fakt v té mazací praxi nejsem kovaná, my měli ekzém jen chvíli a stačil řepík a A-Derma Exomega (no a dieta, samozřejmě). Ale dost mě všechno okolo zajímá 🙂 Možná si to vystuduju 😉
U ekzému je to asi hodně o zkoušení mazání, co bude dobré, co jsem se tu dočetla, tak skoro každému vyhovuje něco jiného, takže to je fakt těžké radit, leda v tom, jestli je potřeba vysušovat nebo promašťovat...
Takže jestli Věrka myslí testovat, tak testuj, já osobně bych měla obavu, že to zhoršení díky zubům zamaskuje případné zhoršení vlivem testování...
No a na kožního se vyprdni, jestli se Ti to bude dařit držet na uzdě pomocí jídla a kosmetiky, případně těch kapiček 😉

vinifera
27. jún 2010

@jijitka Krémy od Leciderm máme teraz my. Už sme vyskúšali Leciderm telové mlieko, krém aj masť. Príjemne to vonia. A mám dojem že majú fakt účinok. Ani s A derma Exomegou som nebola tak spokojná. No a Exomega stojí 20 € a Leciderm tak 5 €. Je síce pravda že Exomega vydrží dlhšie. Ale mne sa teda Leciderm veľmi pozdáva.

@luthien.k písala si že nemôžeš hrášok zelený čerstvý. Ako sa prejavuje tvoja alergia? Lebo malému ked dám nevhodnú potravinu tak reaguje najneskôr do 2 hodín. Ale dnes mu svokra dala na obed. A on reagoval až večer. Čo bolo zhodu okolností aj 2 hodiny po kojení. Tak teraz neviem či reagoval na ničo v mlieku (mala som včera biele víno) alebo oneskorene na ten hrášok.

luthien.k
28. jún 2010

@vinifera, u dospělých je to jiné, než u dětí, mně se to projevuje tím, že mě svědí pusa, dělají se mi tam pupínky, otékají mi rty a bohužel i krk.
Reakce na potravinu u dítěte může být i za řádově dny, někdy dokonce i týdny (pokud je to nonIgE typ), takže je dost možné, že pokud jediné, co měl jiné, byl hrášek, tak že reagoval na něj. Na víno to moc pravděpodobné není, bavily jsme se o tom jednou s kam.zyk a tam mi decku schválila 😀 Tak zkus dát hrášek ještě jednou a uvidíš.

frisca22
28. jún 2010

Ahojky, přidávám se - můj manžel má od dětství atopický exem. Když se náš mrňousek narodil, dr mi říkala, že mám kojit co nejdéle, že tím můžu ovlivnit riziko, že bude mít taky exem. Vydržela jsem to ale jen 5 měsíců a byla z toho už docela zoufalá... ☹ Naše dr mi pro ni doporučila Bebu HA - že je pro děti s rizikem vzniku alergií. A prozatím to vypadá, že je všechno jak má být - tedy bez exemu 😵.

modra1
28. jún 2010

@vinifera ja som sa kamzyk pýtala, či môže mať 1 človek súčasne IgE aj nonIgE alergiu a napísala, že síce to nie je časté, ale stáva sa. Tvoj malý je aj tak dosť špecifický typ, takže by som sa nečudovala, tiež si ako luthien myslím, že to bol hrášok.
Inak, chcela som sa opýtať, má tvoj malý aj alergiu na vajce? Lebo niekde píšeš o očkovaní (mumps, ružienka, rubeola), že vám to len odložili. Kamzyk písala, že táto vakcína je vypestovaná na vajci, teda ak je alergik, veľmi by som si rozmyslela, či dám očkovať.

modra1
28. jún 2010

@jijitka Ja som na diéte 4 mesiace a ešte dlho budem. Nejem nič, čo obsahuje mliečnu a sójovú bielkovinu (teda ani žiadne sladkosti), orechy, ryby (losos a tuniak je otestovaný v pohode môžem), veľa druhov zeleniny, z ovocia jem len jablká, nepijem alkohol, kávu (bola som závislá) atď., ale vôbec mi nepripadá, že sa poriadne nenajem. Jem veľa, pestro, najem sa aj o polnoci, keď som hladná. Jediné obmedzenie je, že sa len veľmi ťažko dá najesť niekde vonku, ale už som si zvykla a nosím si jablko alebo ryžové chlebíky. Keď som testovala mlieko (cez moje MM), ekzém sa prejavil veľmi málinko, nevýrazne, asi po 4 dňoch. DOteraz neviem naisto, či na mlieko reagovala, ale radšej som ho vylúčila a je pokoj, teda ak o hovorím o potravinách, lebo na očkovanie reagovala opäť ekzémom.

jijitka
28. jún 2010

@vinifera - taky chci pokračovat v používání Lecidermu, problém je, že v každé lékárně ti doporučí něco jiného. Naposledy jsem narazila na moc ochotnou lékárnici, která se snad jako první nesnažila vnutit mi to nejdražší, co v lékárně mají, ale poradila mi mandlový olej ze zdravé výživy - jejímu dítěti prý pomohl nejvíce a ještě krásně vonělo 🙂

@modra1 - moje "stížnost" byla samozřejmě míněna s nadsázkou. Jistě, že netrpím hladem, ale vadí mi, stejně jako tobě, že je problém s jídlem venku - já zase nosím pytlík cornflakes. Třeba jablko smím jíst jen tepelně upravené - čerstvé ovoce skoro žádné. Navíc většinou musím vařit nadvakrát - pro přítele a pro sebe. To je taky dost nepříjemné, zvlášť teď v době, kdy bych potřebovala více času pro mrňouse - vyžaduje docela dost pozornosti.
Prostě, když mám hlad, nemůžu si vzít nějakou rychlovku jako dřív (např. jogurt, ovoce...)
Já jsem zatím jen na dietě, k testování (kromě mléka) jsem se zatím nedostala - pořád to něco komplikovalo (očkování, zuby ..)
Jo, a to ani nemluvím o tom, s jakou chutí bych si dala zmrzlinu, když jsem s malým na procházce 😉 😀

vinifera
28. jún 2010

@modra1 No áno dodložila nám pediatrička MMR o dva mesiace. Potom to vraj prepadne. Hmm. Ja fakt neviem čo robiť. Spýtam sa ešte aj alergiologičky čo na to povie.

beruska2x
28. jún 2010

ja mam dite alergicke na vejce a MMR taky zaockovane nema, sama pediatricka rikala ze ted urcite ne, prelozili jsme to na neurcito - nekdy po 3. roce se udela test znovu a uvidi se, kdyz hodnoty klesnou tak ho zaockuje pod leky a kdyz ne, tak proste ockovany nebude...
rikala ze ma i takove dite uz v peci a ani se skolkou problem nebyl, proste kdyz to nejde 😝 tak me nema co kdo nutit... za se be byh teda taky nedala - ta vakcina ze pestuje na kurecich embriich - hormonech, stejne jako vakcina na chripku a kliste...

vinifera
28. jún 2010

no fasa -- sme alergický aj na vajcia a kuracie maso už tiež nepapaáme lebo robilo veľkúúú neplechu. No to zasa bude katastrofa v ambulancii. ☹(

beruska2x
28. jún 2010

@vinifera nevim jaky ma tvuj malej hodnoty ale kdyz uz bys chtela, tak bych ho nechala ockovat v speci. centru a pod antihistaminikamam, urco ne u normal pediatricky... ale bez tohohle ocka se fakt obejde 😉 minimalne nez jde do skolky/skoly...

vinifera
28. jún 2010

hodnoty čoho? ked som videla výsledky testov a tie hviezdičky popísané alergilogičkou tak mal zvyčajne 4 až 5 hviezdičiek. Takmer všade. ☹

luthien.k
28. jún 2010

Souhlas s beruska2x, bez MMR se objedeme i my, a to nemáme na vejce alergii, já ho totiž proti MMR očkovat nenechám vůbec, reakce na toto očkování, co jsem se dozvěděla tady na MK, mě spolehlivě odradily, navíc ta vakcína není účinná 100%, tak si říkám, že to fakt nemá smysl 😝
Jinak kombinaci IgE a nonIgE alergie mám já sama a to dost hodně zkombinovou 😉

luthien.k
28. jún 2010

Jo a @jijitka, s olejem opatrně, na atopickou pleť se nedoporučují olejíčky, ony vysušují. Ty nám kam.zyk zakázala hned.

beruska2x
28. jún 2010

@vinifera hodnoty alergie, nam dala alerkolozka zpravu a tam jsou presne hodnoty co zjistiliv laborce... mam to nekde zalozene, pak kouknu teba.. a kdyz to bude mit treba za rok jine tak uvidis jestli ma tendenci alergii se zmirnovat - coz vetsinou u takovy deti ma, kolem 3 - 4 roku - nebo jestli to bude mit nafurt stejne 😅

beruska2x
28. jún 2010

@jijitka Leciderm pouzivame uz docela dlouho je bezva, maji pak mast a ta je super na zimu na tvare do mrazu 😉 a olej kapni trosku oleje a trosku mleka - jestli nemate BKM alergii - do koupele 😉 a staci i normal olivovy

jijitka
28. jún 2010

@luthien.k - jj, to je právě problém, že co jednomu pomůže, může jinde ublížit. Ale raději zůstanu u vyzkoušeného.

@beruska2x - do koupele dávám Balneum olej, s mlékem zatím nevím. Začala jsem teprve testovat, ale přeruším to, protože malý má zítra poslední dávku očkování, takže čekám, že zase bude mít krk jako krocan. Počkám na zlepšení a začnu znova.

beruska2x
28. jún 2010

@jijitka tak treba priste, ono je odbre i to obcas prohodit, jak si kuze zvykne tak to pak uz nepamaha... 😉

eyael
28. jún 2010

oleje nevysušují, co to je za nesmysl? oleje promašťují, od toho jsou to oleje 😉 jen je třeba s některými zacházet u malých dětí opatrněji než s jinými díky různému procetuelnímu obsahu látek, které nejsou úplně vyždy vhodné pro mimísky ... hezky rozebráno je v diskuzi na rodině pod článkem o atopickém ekzému... http://www.rodina.cz/1/nazor13191399.htm

beruska2x
28. jún 2010

@eyael spousta deti oleje nesnasi, dite neni rizek aby se delalo na oleji, plet ma byt vlacna, spis se ma zvlhcovat, vytvaret prirozenou obranu, regenerovat a ne namastit olejem, to uzavre pory a kuze nedycha...

modra1
28. jún 2010

@vinifera http://www.mimibazar.sk/navod.php?id=86 -sliz na pranie
Moja dcéra cez MM na vajce nereaguje, aj tak sa chystám MMR očkovanie odmietnuť. Prípad erikinho syna je pre mňa dostatočným dôkazom o jeho škodlivosti.

eyael
28. jún 2010

@beruska2x Nejdřív si přečti to na co jsem dávala odkaz a hned se nenavážej. Tvoje argumentace o řízku je trapná, copak dítě smažíme na plameni? Já svoje tedy smažit nehodlám.
Každému vyhovuje na ekzem něco jiného, ale navážet se do někoho, kdo má jiný názor než ty ke ubohé. Mě a mojí dceři se osvědčilo promašťovadla střídat, vč. olivového a slunečnicového oleje z lékárny když byla úplně malá, kapku mandlového a slunečnicového oleje dávám do vany občas i nyní (ne, není to ten z obchodu na vaření). Dále používáme excipial (oba, jak mastnější tak ten druhý), namýchanou mast od kožařky (v podstatě čistá vazelína). Sprchujeme (bez mýdel), koupel děláme tak 1x až 2x týdně nebo podle ušpinění/zpocení dítěte - nenechávám jí špinavou když zrovna není čas na vanu. Dáváme pozor, na to co jí, příkrmy a nová jídla zavádíme postupně a opatrně čekáme na reakci. Očkování má všechna, i když po MMR a poslední hexe jí ekzém vyrašil jako reakce na očkování. Při zubech jí také pokožka reaguje exzemem. Mě například na suchou kůži na chodilech a nohách pomáhají 15min zábaly z olivového oleje. Takže si troufnu říct, že za to roky co jsem na světě už umím s atopickým ekzemem žít a zvládat ho. (ťuk, ťuk, ťuk)

beruska2x
28. jún 2010

@eyael to ti nikdo nebere, ale ne kazdemu to vyhovuje a ne pro kazdeho to je nesmysl, stejne jako vsem nevyhovuje urea v Exipialu...
jen je proste vic lepsich eseni nez namazat dite olejem...

eyael
28. jún 2010

milá beruska2x, kdybys četla pořádně... píšu, že je nesmyls, že se nemá promašťovat olejem. Píšu, že ne každému vyhovuje to samé! A jestli sis všimla, také píšu, že to střídáme - tj to znamená, že není vhodné aplikovat jednu věc dlouhodobě, ztrácí tak například svůj původní účinek. A nesouhlasím s tebou, že je víc lepších řešení než se namazat olejem, pro určitý typ pleti a pro určitý druh ekzemuje to nejlepší řešení. Takže prosím nejdřív čti a pak reaguj.

korkusa
28. jún 2010

Ahoj .Drobec mal teraz od ekzemu pokoj asi 3 tyzdne som bola taka rada a teraz sa mu znova dava.Neviem z coho mohlo sa to objavit z ockovania ?ak ano viete mi povedat preco vadi ockovanie?lebo mam taky pocit ze sa mu to zacalo robit po tom ockovani.dakujem