Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

modra1
15. jún 2010

@bianka234
recept na chlieb, ingrediencie do pekárne v poradí, v akom píšem:
300 ml teplej vody,
1 lyžička soli
1 lyžica (polievková) oleja (dávam olivový)
pol lyžice octu (dávam vínny)
300 g pšeničnej múky (dávam 200 g hladkej T 650 a 100 g pšeničnej grahamovej)
100 g ražnej - možno nahradiť špaldovou
1 lyžička cukru
1 lyžička sušeného droždia
trošku mletej rasce, len kvôli vôni
niekedy prisypem asi 5-10 g pšeničných otrúb alebo mleté ovsené vločky
komu nevadí, môže pridať semiačka, výborná je slnečnica, ľan

Pečiem na základný program, zvyčajne večer, aby sa odležal. Po vychladnutí ho zabalím celý do utierky (nič pre tých čo perú s avivážou 😀), ráno je výborný. Aj keď dodržiavam recept, výsledok nie je vždy rovnaký, závisí aj od počasia, vlhkosti vzduchu ... je to však náš najobľúbenejší chlebík.

bianka234
15. jún 2010

vinifera keby si vedela kolko sa ja nastepujem v bioobchode, už mi z toho hrabe, najhoršie je, že stále malému na rezonancii vylučuje potraviny, a výsledok zatiaľ žiaden. Dnes som bola v pekárni zisťovať aké je vlastne zloženie celozrnných výrobkov, dokonca som študovala vrecia s múkou zloženie, čomu sa ja priučím to je sen. Zajtra beriem na test 4 druhy vraj celozrnnej múky, tak som strašne zvedavá, ale veru zoberiem aj kvasnice, lebo stale mi vrta v hlave, že desszi tebe kázali ten chlieb opiecť, že či mu tam nevadia tie kvasnice. A veru aj toho oleja slnečnicového zoberiem, no zas pôjdem ako babka z trhu s flaštičkami a sáčkami. Som presvedčená, že budem musieť piecť ten chlieb sama, lebo neexistuje v pekárni nič čo by tie naše drobce mohli jesť.

desszi ako je možné, že pri prvom vyšetrení napr.tú ryžu nezakázali ale až neskôr, nerozumiem tomu prečo . Na začiatku predsa vylučili všetko čo nesmie nie? Čo sa teda stalo že zrazu nemôže tie veci, ktoré sa predtým neukázali. Aj ja beriem zajtra mlieko. skúšam zasa ovsené, síce neviem načo mu ho dávam, lebo asi mu to nič nedá, ale nech voľačo žužle. Tak daj zajtra vedieť ako ste dopadli.
Ja dávam malému pšeno tak, že ho uvarím v mlieku skoro na kašu, sol, glukopur, a rozvarím v tom hrušku, lebo to je jediné ovocie, alebo jogurt som mu dala zvolenský 4 dni po sebe a nebola žiadna neprimeraná reakcia. S tým je super. Dá sa vraj aj na slano, ale to si neviem predstaviť.

modra1
15. jún 2010

Muffiny:
suchá časť:
100 g hladkej múky + 100 g polohrubej múky
100 g cukru (vrátane nejakých 10 g vanilkového cukru)
trochu soli
sem možno pridať napr. čokoládu, mak, kakao, prípadne iné alergizujúce dobrotky
mokrá časť:
100 ml oleja
2 vajcia (dajú sa nahradiť 2 lyžicami maizeny)
4 lyžice vody (môže byť bublinková minerálka) - kedysi som používala jogurt alebo smotanu alebo mlieko
sem možno pridať kúsky ovocia - jablko, hruška, čučoriedky, tak 4 lyžice

Suchú a mokrú časť miešať krátko najskôr osobitne, potom zmiešať dokopy a rýchlo naložiť do košíčkov vložených do muffinovej formy. Piecť v rozohriatej rúre na 180 stupňov asi 15-17 minút, každý pozná svoju rúru.

modra1
15. jún 2010

@bianka234 neviem, či dcére vadí slnečnicový olej. Ešte je len na MM, takže testujem cez seba a semiačka ja veľmi ľúbim, plné hrste, tak som otestovala a ona reagovala vyrážkami.

nika262
16. jún 2010

viem, že keď sa robi kasa z psena, tak sa musi najskor 2 krat obliat vriacou vodou, az potom varit, to preto aby nebolo horke, ale s mukou som este nerobila.

eva.85
16. jún 2010

Ahoj holky, nemáte některá zkušenosti s hospitalizací s prckem kvůli ekzému? Máme ho v tak šíleném stavu, že nás čeká v pondělí hospitalizace a kompletní vyšetření ☹ Nevíte, jak to tam probíhá a na jak dlouho to tam bývá? Děkuju za info

mikulka
16. jún 2010

Ahoj holky, nemám čas dočíta, ale musím říct, že jsme byli týden ve srubu v lese a malýmu se tam neuvěřitelně zlepšil ekzem. Byl téměř čistý!!! A to se tam víc koupal, jak byly vedra, byl v bazénku.
Asi je tam lepší voda+ten vzduch, jinak si to nedovedu vyvětlit?

Ovšem tady v Pze se mu to opět horší. ☹

eva: myslím, že vinifera byla v nemocnici, řeke ti, až sem přijde. 😉

desszi
16. jún 2010

ahojte, tak mame za sebou kontrolu, konecne nam okrem kvapiek vysiel jeden krem, co je velky pokrok. co sa tyka stravy, nadalej plati prisny zakaz cukru v akejkolvek forme, lebo to je naj, co nam vyskakuje. od dnes mozeme pridat ryzovu kasicku. dali sme testovat aj bezlaktozove mlieko, vyslo ako vynikajuce pre maleho, ale aj klasicka beba je vyborna. takze budeme striedat, aby sa tam pripadne zase nieco nehromadilo.

bianka s tymi potravinami je to podla mna tak ako so vsetkym, ked nieco jes dlhodobo, zacne to v tele robit sarapatu. preto je dolezita pestra strava. kedze my sme nemali az taky vyber, ja som mu skoro tri tyzdne davala kazdy den dokola ryzu, ryzovu kasicku, tak sa telo nasytilo a uz mu ta ryza podla mna nesadla. ja si to vysvetlujem takto.
cela podstata nasho problemu je vtom (aspon tak mi to vysvetlili), ze maly ma nezrely traviaci system, enzymy este nepracuju tak ako by mali, tym padom nestravena potrava drazdi traviaci system, je tam zapal a to sa musi ukludnit az potom mozeme postupne pridavat dalsie potraviny. samozrejme ako maly rastie, telicko a vsetko bude dozrievat, takze je velka sanca z toho vyrast. ale dovtedy treba davat pozor a so vsetkym opatrne.

vinifera
16. jún 2010

@desszi niečo na tých enzýmoch bude. Lebo min týžden som sa rozprávala so ženou čo už má 20 ročnú dcéru. Hovorila že do 8 meho roku bol ekzém katastrofa. POtom jej pichli nejaké enzýmy a do asi 16 teho roku bol pokoj. Keď potom chceli dať pichnúť znova enzýmy tak im už bolo povedané že v Európe je ich už zakázané predávať.

@mikulka mne vyslovene odporučila alergiologička pobyt na horskej chate.

@eva.85 boli sme v nemocnici na kožnom týždne. Nafigu bolo že sme boli na kožnom - čiže oddelení pre dospelých ľudí - čiže terén neupravený pre malé decko. Všetko tak super nadosah malému. Hračky mal tie čo si doniesol z domu. Inak tam neboli žiadne deti ani žiadne hračky. POdlahy na izbe boli podľa mna fakt špinavé. A to sa malý hrával na zemi ☹( Jedinou výhodou že sme boli sami na izbe.
Strava - katastrofa. Síce mal malý menu akože dietne. Ale každá z nás vie že atopici majú špeci dietovanie. Takže malý dostával v podstate to čo ja. Solené, korenené, s mliekom, lepkom ....
Mazali nás ichtamolovým krémom - na vysušenie, sem tam kortikoidmi, HCN leniens na premastovanie. Tod vsio. Podľa testov ktoré nám robili v nemocnici malý nemal alergiu na BKM, soja, orechy atď. Alergiologička nás potom testovala asi o mesiac a povedala že na toto všetko je silne alergický 😕
Nijaku medikamentoznu liečbu nám nenasadili nakoľko povedali že sa mu len buduje imunitný systém a nechú do toho zasahovať. O mesiac neskôr nám alergiologička naparila Zodac a Denerel.

luthien.k
16. jún 2010

@vinifera, to je fakt otřesný, je vidět, že v medicíně neví pravá ruka, co dělá levá 😠 😠 😠 Hele, a ptala ses té lékařky na ty lázně???

vinifera
16. jún 2010

Pýtala. Alergiologička povedala že odporúčanie pri diagnoze atopický ekzém nám môže dať kožná. A zároven som sa bavila tu s jednou kočkou na koníku čo tam bola. Povedala že vo veľkom mažú hormonálnymi masťami 😔 Tak som na vážkach. Detská povedala že kedykoľvek nám to odklepne. Kožná by asi tiež nemala problém. Len ma zatiaľ odrádza to mazanie hormonálnymi masťami. Ďalšia vec je že v lete uprednostnujú deti ktoré inak chodia do školy. Takže asi budú mať plno. No a kamoška chodí teraz do NR a povedala že to bolo pri povodniach dole celé vytopené. Tak sme sa tam nejak moc nehrabali. Ked sme vysadli tú kuraciu a ryžu tak som zaznamenala výrazné zlepšenie. V auguste ideme do Chorvátska. Uvidíme na jesen ako bude.

vinifera
16. jún 2010

@luthien.k no odpovedám sama sebe luthien 😵

luthien.k
16. jún 2010

Aha, tak to jsem netušila, že lázně = kortikoidová kůra 😖 No tak to asi budete mít lepší u toho moře 😉

jolinarcz
16. jún 2010

a co lazne Smrdaky?
Ja je na atopicky ekzem muzu jedine doporucit. Kortikoidama mazali jen jako podpurnou lecbu a jen pokud to nebylo ok

vinifera
16. jún 2010

Kúpele Lúčky.

eva.85
16. jún 2010

vinifera, to je docela nářez, my budeme v nemocnici v Ústí na dětském oddělení, tak snad to bude dobrý, ale kortikoidy už nechci, to jim nedovolím, během jednoho měsíce, jsme byli 3x na kožním a máme za sebou 2x léčbu s kortikoidy a antibiotika s neúsppěchem a ještě se nám to vždycky vrátilo v horší formě. Dneska jsem na kožní volala ohledně té nemocnice a ještě mi poradili obyčejný dětský tekutý pudr a docela to pomohlo, hlavně proti tomu svědění, to bylo šílený.

vinifera
16. jún 2010

Na detskom sme boli na odbere krvi. Tam to bolo super. Detičky, hračky ... Telka 2 metre nad zemou a nie takmer na zemi ako na kožnom. Takže malý sem tam večer dedkovcom vypol večer TV keď pozerali 😀 My sme boli v takomto štádiu pred nemocnicou. Kortikoidy a antb. PO druhých antb sme už šli do nemocnice. A po nemocnici k alergiologičke ktorá nám diagnostikovala alergie snád na všetko ☹
Inak na personál na kožnom (až na jednu upratovačku) nemôžem povedať krivého slova. Snažili sa v rámci možností všetci.

eva.85
16. jún 2010

hlavně jsem už zvědavá na co je prcek alergický, zatím jsem na to nepřišla (testy nám dělali asi před rokem a to jen z krve a to vyšlo na všechno negativní), celou dobu jsme ten ekzém zvládali v pohodě, jen s promašťováním, všechno jí stejný, nic nového, ale je pravda, že od března co jsme přestala kojit, tak se nám to rapidně zhoršilo, myslím si, že má oslabenou imunitu a tím, že jsem přestala kojit, tak se to rozjelo, možná ho to mlíko ještě tak nějak udržovalo

vinifera
17. jún 2010

Kočky včera som napísala hovadinu - že kúpele Lúčky (tam sa chystá moja mama na jesen s dôchodcami - preto mi to ostalo v hlave 😀
http://www.odlu.sk/
Liečebný ústav Trávnica.

@eva.85 No mne odporúčali kojiť aspon do troch rokov 😨

bianka234
17. jún 2010

ahojte, vinifera ja som akurát min.týžden hladala niečo o tej travnici, ale som sa vzdala že určite ho budú machliť hormonami, neviem či mám skúsiť podhájsku po víkendoch, je to des, bola som tam raz ale fakt hnus. šupiny vo vode, stareny celé omočené, strašné.

bianka234
17. jún 2010

ja som včera začala tu niečo písať a som to nedopísala, ja že som to odoslala. Na bio nám vyšlo zle aj to ovsené mlieko, takže večr už zaspával s čajom, aj tá postieľka ráno tak vyzerala, nakomplet mokrá. A z 4 celozrn. žemlí nesmie len jednu, tak to hádam nejak prežijeme,. Mlieka sa vzdávame celkom, všetky mu vychádzajú zle, len teraz neviem ako budem variť

laura73
17. jún 2010

baby, more super, slnko tiez - urychluje to liecenie ekzemu. no a este, zaludok sa vyvija a enzymy zacinaju pracovat lepsie, ked su deti o nieco starsie 🙂
@vinifera - mozno by si mala pred odchodom do Chorvatska vyskusat, ako Ti znasa slniecko. inak, ak to ma dost cervene a zapalene, slana voda zo zaciatku nic moc - stipe ich to 🙂 moja kamaratka ma dceru 2.5 roka, vysadila kriticke potraviny, mala uplne cista, drzi dietu - no a po roku jej dorazila nova alergia - na slniecko... no comment. a to je ceske slniecko, nie to silne pri mori. 😉 je to fakt na nervy.

bianka234
17. jún 2010

mne sa zatiaľ zdá, že nám na to moc slnko nerobí dobre, ako keby to ešte viac očervenelo, alebo sa vydusilo, ja síce nemôžem malého nechať len tak, lebo v krátkom rukáve by bol hned dodriapaný na rukách, možno zato.,

laura73
17. jún 2010

@bianka234 - asi sa ti spotil a pot a teplo ekzemu velmi neprospievaju ☹

mikulka
17. jún 2010

bianka: ty jsi byla v Podhájské? My o ní uvažujeme, je to teda hnus?

bianka234
17. jún 2010

mikulka, bola som ešte asi pred7 rokmi, s dcérou, a bolo to strašnéééé. Už som aj pátrala na nete že čo hovoria iní, ale skoro všetci majú rovnaké skúsenosti, ale na druhej strane vraj to pomáha. Prednedávnom som natrafila na info o nejakom hoteli, ktorý je tam, že má tú vodu, ale v super stave, ja to nedokážem teraz nikde nájsť že čo to kde bolo.

desszi
17. jún 2010

aj ja som bola pred x rokmi na podhajskej, vtedy to bolo o nicom, len babky cesky a same macanie noh vo vode brrr, ale teraz je to vraj super vybudovane.
bianka nemyslis hotel Energy? Ja som uz patrala po nete, je na urovni, ale neviem ci sa tam moze ist len tak, ze sa omocit vo vode. Lebo na nete mali pisane len o liecebnych pobytoch.

pusa
17. jún 2010

Baby s tou Podhájskou je to tak, že priamo na kúpalisku Podhájska je tá liečivá voda v bazéne kde môžu ísť všetci. Takže ísť tam s dieťaťom neodporúčam, ľudia tam sedia starý, mladý všetci spolu určite to pre malé dieťatko s ekzémom nie je vhodné.
Pre deti sú kúpele v Trávnici www.odlu.sk ako píše Vinifera.
Deti absolvujú kúpanie v liečivej vode vo vani nie v bazéne, pozrite si stránku je to tam dobre popísané.
Minulý rok som tiež uvažovla o týchto kúpeloch (pochádzam z okolia) pre malého na skúšku na týždeň keď mal ekzém v katastrofálnom stave. Kortikoidy používajú len v najnutnejších prípadoch.
My máme ekzém teraz na 95 % pod kontrolou (bez mlieka, bez vajec) a chystáme sa do Chorvátska v lete, takže uvidíme

bianka234
17. jún 2010

desszi, fakt neviem či to bol on, ale asi ano lebo taqm píšu, že je jediný s toíuto vodou.
Baby dohodneme sa a pôjdeme všetky do Trávnice, to by bolo super keby sa tam stretneme

bianka234
17. jún 2010

Ale to môžme ísť aj pri more ked rátam cenu v tom hoteli