Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
25. feb 2010

Zuzik, Atoderm dojeď ten zbytek a napříště Atoderm PP anti recidive.

S tím lepkem - prověřit. Neboli: zatím nedávat, po nějakém čase ho zařadíme, když nebude po pauze reakce, tak máš jistotu, že na něj malej nereaguje (ta pauza je strašně moc důležitá, pokud chceš skutečně otestovat potravinu a mít jistotu nereakce).

Jak píšeš "nebýt toho dvojnásobného očkování, tak to mohlo být úplně jinak" - mohlo, ale taky nemuselo (Infanrix Hexa je sám o sobě velká nálož, pravda ale je, že ty řípady očkování Prevenaru nebo Synflorixu + Hexy řeším poměrně často, takže kombinovat to není nejšťastnější postup).

Kukuřice- neříkám, že když je něco HA, nemůže na to dítě zareagovat. Ale rozhodně s nižší pravděpodobností, než na alergennější druhy, takže lze se podle toh oorientovat. Ta reakce na kukuřičné křupky být mohla hlavně tehdy, pokud to byly nějaké křupky s aditivy (stačí i přidané vitamíny a minerály, kupodivu ty děcka na tyto uměle přidané vit.a miner.poměrně reagují...)- takže ideální složení je jen kukuřice, slad, maximálně ještě tak cukr a sůl. A i tak bych křupky dala až bude trochu starší, radši zkus kukuř.ve formě zeleniny, pokud by byla reakce, hned vysadit.

Ty rady od kožní - jediné, co schvaluju, je tak leda odvar z dubové kúry, ale on taky mírně vysušuje a stahuje póry, bramborový škrob nedávat - ten už vysušuje hodně. Zajímavá věc, že ti všichni doporučují věci na vysušení kůže, přitom popisuješ suchá hrubá stádia... dala bych 2x jen vodu a pak zkusila dát dubovou kúru, a pozoruj rozdíl, co je lepší. Ten odvar rozhodně ne silný.

Tvoje strava- pokud se nepřecpáváš BKM, což se nepřecpácáš, tak je to prima. Zkus ale udělat změnu a namísto mléka klas.si dej do toho Cara třeba Reis drink (mají v DM) nebo Oves milk, stačí udělat prostě obměnu a nedávat teď, až se budeme snažit s tím ekzémem něco udělat, každý den BKM. Prostě ty BKM trochu omezit, neboj, je to takový dočasný opatření. Pěkně jez hodně vlákniny (zelenina ovoce) a ty probiotika jez (prosímtě, nemohla bys mi opsat přesné složení? bakterie nemusíš vyjmenovávat, zajímají mě přídavné látky, např.magnesium stearát, atd.) , zdravá imunita maminky (a imunita = střeva) = posílení imunity dítěte. Tak zatím ahoj 🙂 *V*

zuzik28
25. feb 2010

kam.zyk

ten nutrilon jsem si chtěla dneska koupit v lékárně a prý je to lepší si nechat předepsat (že ušetřím 330 kč na dvou baleních) tak zavolám mudr. a zeptám se. Určitě ho ale vyzkouším.
Lepek teda teď dávat nebudu (stejně jsem dávala jen minimálně) a pak ho zkusíme po té pauze nasadit.
Ten zbytek atodermu jsou 3 půllitrová balení 😀 😀
Tady je odkaz na ty probiotika...
http://www.nutrabona.cz/nutra-bona-symba-b-glukany
Ještě jednou díky moc Zuzka

kam.zyk
25. feb 2010

To je samozřejmě pravda, že ušetříš, když ti UM bude předepisovat lékař - ale musí ho předepsat lékař s odborností (např.gastroenterolog nebo alergolog)- a větš.to nechtějí dělat "jen tak", ale až když je prokázáno, že je reakce na BKM, což právě zatím budeme zjišťovat a tím pádem získat teď hned recept může být problém (ale taky nemusí, nevím nevím, zda když řekneš alergologovi, že to chceš jen kvůli testu, jestli ho předepíše, protože možná bude mít sám problém s odůvodněním pro pojišťovnu...) - uvidíš (snad nebude chtít alergolog dělat zdržující anabáze typu alergo krevní testy-přičemž na výsledky se trvá měsíc a stejně nejsou směrodatné, protože jen 50% alergií na BKM se dá zjistit krví...) - zavolej a obzjisti to. Kdyby se skutečně prokázalo, že ten Nutrilon allergy care bude zabírat (v což pevně doufám, že se prokáže), pak už ho nebude problém předepisovat.

Atoderm- tak dojeď tu tvou velevárku 🙂 Atoderm je dobrej, ať už je ledajakej 🙂 Nutrabona - jak říkám, pro tebe super, pro kojence naprosto nevhodné (až od 3 let), neboli jez je ty *V*

zuzik28
25. feb 2010

No však, když nepředepíše, budu kupovat i tak...to není problém. V tom, kolik stojí ty krémy, se to celkem ztratí 😉

kam.zyk
25. feb 2010

Přeju, aby ho předepsal a měla jsi to levnější (oni se ale někdy cukají, jak jsem psala) - každopádně když se účinek Nutrilonu AC prokáže, pak už ho bude psát lékař stopro 🙂 Krémy...no jo, je to drahá sranda, alergik doma. Teď jsem si zrovna vzpoměla, kolik stála moje speciální HA dieta při mojí dceři (kojila jsem do 2,5 let) = dieta bezmléčná, bezlepková, bezvaječná, bezluštěninová, bez většiny zeleniny a ovoce, atd.+ kosmetická péče... to byla darda... po jejím roce ještě navíc přišly její spec. příkrmy (nemluvě o bezlepkovým bezvaječným bezmléčným a spousta dalších "bez" vaření a pečení, což teda pro mě, která toho nikdy předtím moc nenavařila, byla skoro ironie osudu) a Neocate (to je spec.um.mléko jen z aminokyselin, v lékárně stojí 1600 Kč 1 pixla, naštěstí VZP doplácí) - prostě, do 2,5 let jsme se něco naplatili na naše drahé dítko, bylo nám opravdu drahé ve všech směrech 🙂 No a pak se alergie začaly vytrácet (už jen vejce, luštěniny, BKM a semínka, mrkev) - a to je najednou úleva (i finanční), už ani za tu kosmetickou péči tolik nedám (nemusí se moc mazat, i ta kůže zesílila) - prostě, paráda 🙂 bude líp 🙂 *V*

beruska2x
25. feb 2010

http://www.aspczech.cz/page/4004.ovesna-koupel-...

tady jsou info o ovesne koupeli, ze vysusuje pokozku je naprosty blabol, je to nesmysl myslim ze to potvrdi i kazda kozni nebo i detska Dr....

kam.zyk
25. feb 2010

Extrakt z ovsa svojí chemickou podstatou působí hlavně na mokvající a jiné akutní ekzémy (pupínky, puchýřky) právě tím, že je mírně vysušuje (což je velmi nežádoucí při chronických, tj.velmi suchých, hrubých stádiích AE, tak jako to má kluk Zuzika). Odkaz na ovesnou koupel je výrobcem dodaný, je to proto jakýsi druh reklamy, zatímco cituji z odborné literatury:

"...akutní ekzém, zejm.mokvající rozsáhlé plochy , koupeme v bylinných odvarech (černý čaj, řepík, dubová kůra, atd.), v odvarech z pšeničných či ovesných otrub, škrobu, lze též minerální koupele z mořské soli, popř.lázeňské soli. Princip účinku těchto extern tkví v tom, že vysušují pokožku, čímž kromě hojení těchto akutních stádií atopického ekzému taktéž zabraňují její infikaci. Kombinace těchto vysušujících extern s mastnými externy typu Oilatum, Balneum Hermal, atd., se v praxi neosvědčilo a v moderní dermatologii se již tento postup nedoporučuje nadále užívat. ..."

(http://www.causa-subita.cz/clanek.php?akce=view...)

beruska2x
25. feb 2010

to neni reklama ale popis vyrobku, pokud vim ovesne koupele doporucuje skoro kazda kozni i pediatricka na AE, znam hafo lidi vcetne nas, krterym to opravdu pomaha...

ad odborne clanky - taky neni clanek jako clanek, casto si odbornici odporuji, to neznamena ze je to pravda... 😉

kam.zyk
25. feb 2010

Bohužel, často se setkávám, že na velmi suchý ekzém lékaři vysušující koupele předepisují. Důsledkem je totálně přeschlá kůže...(zrovna včera jsem dostala fotky jednoho takového nejmenovaného klučíka...)

beruska2x
25. feb 2010

no tak ja muzu vlastnim ditetem potvrdit ze to tak neni...

janetty
25. feb 2010

zuzik, mne predpisuje hypoalergenne mlieko Humanu HA detská dr. ale to až po tom, čo som jej dala správu od kožnej lekárky... /je to o polovicu lacnejšie, bez predpisu stoji 16-17 eur... a to mi niekedy vypil 5-6 krabičiek za mesiac, teraz 4 krabičky/
Neviem, či ty chodíš ku kožnej, alebo alergologovi s malým, ale ak hej, tak si asi tiež davala detskej dr. od nich správy, tak by to v tom prípade nemal byť problém, aby ti nutrilon predpisala 😉 ...uvidíš, čo ona na to, keď jej zavoláš 🙂

zuzik28
25. feb 2010

acho jo holky, co si má potom člověk vybrat...každopádně za zkoušku nic nedám...vyzkoušíme pár dní jen čistou vodu a uvidí se.
Kam.zyk, popravdě mám hrůzu z toho jak se to bude ještě zhoršovat až přestanu kojit...takové trápení ty dětičky mají ☹

kam.zyk
25. feb 2010

Zuzik, neboj, pokud se vybere správné UM, není problém přechod z kojení na UM. Ohledně ovsa či škrobu v koupeli - prošlo mi rukama víc jak 300 dětiček a navíc jsem vystudovaná v oborech dermatologie a imunologie, takže je to na tobě, zda se budeš řídit radami berušky2x, která oves doporučuje, nebo radami mými 🙂 (koneckonců stav kůže tvého syna budiž důkaz o tom, že to zrovna nebylo to pravé ořechové...)

beruska2x
25. feb 2010

kamzyk rada bych vedela kde beres jistotu o sve neomylnosti a pravde na 100% to vetsina jinych odborniku nema... lecit podle netu ci fotek je sarlatanstvi a tve "vyzkousime" - deti nejsou tvi pokusni kralici ale zivi lide....

jasne ze to nemusi sednout vsem, nic takoveho ani neexistuje ale pouziva to vic mamin, ktere jsou skpokojene a ucinky jsou videt, o tom zadna pochybnost...

kazdemu sedne neco jineho a hlavne na exem je daleko vic vlivu pocasi, praci prasky, leky atd atd... ty stavis vse nej na vyzive, nevim jestli je nej reseni diteti v 3/4 roce prekopat cely system jidla a vyzivy naraz... pochybuju...

kazdopadne rad co chces ale kdyz s tebou nekdo nesouhlasi, i kdyz rikas nesmysly tak to neni menecene, patent na rozum asi nemas ze...

bianka234
25. feb 2010

Pomoooooc, malý jedol zajaca a jablkový džús, neviem či mu niečo z toho uškodilo, má strašné očká, neviem ho dať dokopy, čo mu môžem dať tesne pri očká, zinková masť od biodermy mu nič nerobí, má to strašne suché a červené a hrozne sa driape, idem ho nahriať biolampou a potom neviem čo mu dám, mám holtov krém, sudocrem, aj menalind spray som našla, rýchlo niečo poradte prosiiiim

bianka234
25. feb 2010

Ešte má aj teplotu a čítala som že to môže mať aj z ekzemu je to tak?

beruska2x
25. feb 2010

a nemas na snizeni reakce kapky? fenistil nebo zyrtec...ty jo nevim, kolem oci bych se bala neco mazat, asi jen holtuv a nechat to odeznit..
chudak..

kam.zyk
25. feb 2010

Beruško, už přes dva roky se přes 6 hodin denně věnuju tomu, že se snažím pomáhat maminám, dělám to zadarmo na úkor svého času (do toho mám těžce alergickou dceru vyžadující dost pozornosti, takže veškeré tyto aktivity dělám tehdy, když dcera spí, tedy na úkor svého spánku). Fotky - jednoduše potřebuju proto, protože je to lepší než popis ekzému a za maminkou se prostě rozjet nemohu - když si nejsem jistá, posílám dané dítě k dermatologovi, kterého v místě bydliště maminky znám - a spolu konzultujeme stav kůže dítěte tehdy, nejsem li si 100% jistá např.stádiem ekzému.

Za tu dobu, co toto dělám, mám poměrně dobré statistiky. Ano, netřeba mě poučovat o tom, že na ekzém má vliv počasí, infekt dítěte, léky, kosmetika, prací prášky...já mám na toto téma řadu článků v odborné literatuře, zrovna třeba test pracích prášků v souvislosti s působením jejich pracích zbytků na pokožku jsem dělala ještě v době studií...ale protože se tomuto věnuju už opravdu dlouho a za tu dobu mi prošlo hodně, opravdu hodně dětiček (a tam, kde jsem usoudila, že pomoci mohu, se skutečně podařilo přijít na příčiny ekzému a stabilizovat ho, zde na MK je celá řada maminek, co to mohou potvrdit), tak si mohu dovolit tvrdit, že ve věkové skupině 0-3 roky (v jiných věk.kat.tomu tak už není) mají zásadní vliv výživa a kosmetická péče.

Takže- nemám patent na rozum, ale já se snažím o jedinou věc - maminkám především pomoci. Daří se mi to, ale je to řehole, kolikrát mnohaměsíční práce, plná úsilí, systematického testování a cílevědomého vedení maminky pacienta, na jejímž konci je dítě zbavené ekzému, což je ta největší odměna. O co se snažíš ty??? Kéž bys aspoň o poměrně dost složitém tématu, jakým je atopie, něco věděla a znala, aby se s tebou dalo rozumně argumentovat...

kam.zyk
25. feb 2010

Bianko, ten Fenistil dej (kosmetika teď moc nepomůže, to je akutní reakce zřejmě na jídlo). Co obsahoval ten jablečný džus? Nepoužila jsi na zajíce nějaké koření (papriku, atd.)?

beruska2x
25. feb 2010

nesnazim se o nic, mam taky dite s AE, mam toho taky hodne vyzkouseneho, tohle je diskuze, maminy si tu radi pomahaji co a jak, i ja jsem se tu lecos dozvedela...
kazdy sem muze napsat co povazuje za spravne a svoji zkusenost, pokud mas potrebu zalozit poradnu udelej to..tady ale muzou byt vsichni...

pokud si stezujes ze te to okrada o cas to nechapu - je to tvoje volba, nikdo te prece nenuti ne... to je tvoje samolibost..
ad statistika.. to je moc pekna vec ale moje dite je dite ne statistika, sama vidim co mu pomaha a co ne, a o opaku me nepresvedci ani xxxx hypotetickych deti..

kam.zyk
25. feb 2010

Já si vůbec nestěžuju, že mě ta pomoc (mimochodem poradnu mám) stojí čas, naopak - o čas mě okrádají jen takovéhle nesmyslné debaty s tebou. Jen jsem chtěla napsat, že narozdíl od tebe mám řadu zkušeností ( a znalostí), z nichž vycházím - čili nikoli statistiky, ale skutečné děti, kterým jsem pomohla, už jich bude přes dvě stovky.

mima3
25. feb 2010

mne rady kam.zyk velmi pomahaju, som rada, ze je tu a je ochotna nam pomahat len pre dobry pocit a ako beruska spravne napisala, je to tu pre vsetkych a kazdy si môže napísať svoj názor a svoju skúsenosť... a tak nech si každý vyberie, čo uzná za vhodné... takže nie je potrebné tu mať spory, či ten, či ten má pravdu. príspevok, čo sa mi nepáči jednoducho ignorujem a napíšem, čo si myslím ja.. máme dosť problémov aj bez toho.

kam.zyk
25. feb 2010

Souhlasím s mimou!

beruska2x
25. feb 2010

vyborne, pak se teda nerozciluj, kdyz napises nesmysl a nekdo ho tak ohodnoti 😉

kam.zyk
25. feb 2010

A co kdybys náhodou uznala možnost, že prostě nemáš pravdu?!

beruska2x
25. feb 2010

ja to ale vidim na vlastnim diteti a jeho exemu ze mam, ja nerikam ze to pomuze kazdemu ale ze je to moznost 😉

kam.zyk
25. feb 2010

Tak tu ovesnou koupel používej na svém dítěti! Ale nezasahuj do mojí debaty s maminkou, jejímuž dítěti se snažím pomoci, protože o ní nic nevíš, neznáš souvislosti a radit proto " na blind" něco, co pro její dítě není, je prostě neomalenost. V nemocnici si taky nepůjdeš stoupnout do operačního sálu a nebudeš radit, jak mají provést operaci srdce...(teda aspoň doufám...)

beruska2x
25. feb 2010

pouzivam a budu, do tehle debaty se muzou zapijit vsichni, pokud se ti to nelibi pouzij IP. tohle je DISKUZE!!

kam.zyk
25. feb 2010

Doufám pevně, že ta naše diskuze je už u konce 🙂

beruska2x
25. feb 2010

doufat muzes vzdycky 😀