Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

bubinko83
10. feb 2011

@blandik ,vidim že sa trošku vyznaš,vedela by si mi poradit niečo na suche červene flaky? Maly ma AE a raz je to ok a raz to ma strašne a doškriabe si to až do krvi. ☹ V pondelok ideme na imunologiu snad mu tam urobia nejake odbery, že z čoho to može mat.Dakujem

luthien.k
10. feb 2011

@natty53, o stravě a o mastičkách je to do toho roku věku asi 50:50, a to podle této zkušené maminky:
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/

Velmi DOPORUČUJI PROSTUDOVAT ČLÁNKY v tomto fotoblogu, (nejen) z nich totiž vycházejí naše rady (že, @blandik a @modra1 🙂) Na mnohé otázky tam odpovědi najdete, ostatní rády poradíme (když nás naše rodiny nechají 🙂)

tunylyk
10. feb 2011

@blandik vcera sa mi maly zobudil,nemohla som odpovedat.Do rana sa mu vysyp zhoršil,boli sme u pediatričky a je to alergicka reakcia.Mam patrat z coho to je,z mojej strany som sa k problemu zatial nedopatrala

bleble
10. feb 2011

Maminky s detickami do 6 rokov, najdete si minutku? velmi by mi to pomohlo: http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/bio-ko...

blandik
10. feb 2011

@tunylyk - zkus si sepsat úplně všechny potraviny, které jste ty a malý (včetně tekutin - čaje, limonády) snědli v horizontu cca 30 hodin před tím, než jsi přišla na to, že má osypky na nohou - hodně z toho, co jíš ty, může přecházet do mateřského mléka...takže proto i tvoje strava...A jak to vypadá - stále to je jakoby kopřivka nebo to má charakter ekzému? Může to být i ten papír, který malý ožužlal, ale to bych nechala až jako poslední možnost...A pak mi to tady vypiš, zkusíme podumat spolu...

blandik
10. feb 2011

@bubinko83 - je třeba napsat, jak dlouho to už malý má - od kterého měsíce, jak dlouho jsi kojila a co všechno jí - máš nějaké podezření na nějakou potravinu, která by spouštěla ten ekzém? Měl to dříve horší a te'd už lepší? Nenašla jsem tady dříve na stránkách žádné info....

bubinko83
10. feb 2011

@blandik ,kojila som cca9 mesiacov,potom normalne prikrmi dane veku a teraz papa všetko.On to ma raz pekne tu kožičku uplne hladku a zrazu (netušim z čoho ) to ma uplne draplave červene flaky a ked si to škriabe ma to chrastave až krvave.AE nam bol zisteny minuly rok cez leto.Dakujem

luthien.k
10. feb 2011

@bubinko83, v tomhle věku může ještě dost roli hrát strava (nejlépe si psát, co malý sní a pak se dá zkusit něčeho dopátrat, když se při tom akutním objevení ekzému podíváš nazpět, co měl v intervalu cca dvou, tří dnů), ale i jiné vlivy. Mazali jste někdy kortikoidy? Po jejich aplikaci dochází obvykle k takovému zhoršení také a jede se nanovo - mazat nějakou dobou - vysadit a chvíli klid - zhoršení ekzému...

bubinko83
10. feb 2011

@luthien.k ,ano davala som aj kortikoidy Advantan krem. Ale len asi 3x ked to mal už v hroznom stave 🙄 .Nevela som čo ine na to v rychlosti dat.

luthien.k
10. feb 2011

@bubinko83, a jak dlouho a kdy naposledy jsi ho mazala Advantanem?

bubinko83
10. feb 2011

@luthien.k asi pred tyždnom .Ja mu to natriem len jeden krat takou tenkou vrstvou.

luthien.k
10. feb 2011

@bubinko83, tak to celkem odpovídá, ten týdenní interval, ačkoli jste tedy mazali jen málo a krátce... Myslím, že to může být tak, že po odeznění jeho účinku, kdy se nahromaděné toxiny pod kůží dostanou zpět na povrch (jak je to u hormonů prakticky vždy) v kombinaci se zatím neznámým spouštěčem ekzému se stav dost zhorší.
Nejlepší by byla fotka... Pošlu Ti v IP mail.

luthien.k
10. feb 2011

@bubinko83, jinak předpokládám, že zuby mu už v tomto věku nelezou, nemocný není, jiné potíže nemá (s trávením, se stolicí...), nemáte doma žádná zvířata, plísně...?

bubinko83
10. feb 2011

@luthien.k ,nie nič z toho doma nemame,ani žiadne ine zdr. problemy nemame.

bubinko83
10. feb 2011

@luthien.k ,teraz ti nemožem poslat foto,lebo momentalne tam nič nema.Zmizlo mu to po tom advantane.

luthien.k
10. feb 2011

@bubinko83, nezměnili jste třeba prášek na praní, aviváž (ta se u atopiků dávat prakticky nesmí)...? Někdy je ta příčina banální, někdy ne. Nezbývá, než si psát jídelní deník a jeho základě něco vypozorovat. Ale nejdřív se dostat z toho akutního stavu. Pošli fota a zatím Advantan nemaž.
Ještě napiš, co doma jiného na mazání máš?

luthien.k
10. feb 2011

@bubinko83, pozdě... 🙂 Tak příště, s jídelním deníkem můžeš začít a my budeme počítat s tím, že jestli vše bude stejné jako dřív, že tu jsi za týden zase 😉

bubinko83
10. feb 2011

@luthien.k ,davam mu modru indulonu a praci gel použivam ekologicky avivaž malemu nedavam vobec.

bubinko83
10. feb 2011

@luthien.k ,nechapem tvoju poslednu odpoved 😕 ?

luthien.k
10. feb 2011

@bubinko83, tak modrá indulona je na tu akutní fázi nevhodná, když je to červené, nejdřív se musí odstranit to, například například A-derma Exomega krém, Linola krém, Bioderma Atoderm krém (PP nebo PO Zinc), Excipial U Hydrolotio nebo nějaké z léčebných past, jako je zinková, ichtamolová, nejlépe namíchaná s nějakým tím emoliečním základem... To za předpokladu, že tam není infekce (bylo by vidět z fotek a postup by byl trochu jiný). Pak se teprve může přistoupit k promašťování.

luthien.k
10. feb 2011

@bubinko83, pozdě s tím, že nemáš mazat Advantan...

bubinko83
10. feb 2011

@luthien.k ,my mame eštte predpisany aj mast s kyselinou mliečnou od kožnej a Oilatum do kupela.Ale potom sme to mali ešte horšie,teda aspon ja mam ten pocit,že to bolo z toho. 😒

bubinko83
10. feb 2011

@luthien.k asi ten advantan vyhodim do koša 😠

luthien.k
10. feb 2011

@bubinko83, s kosmetikou je to těžké, je to hodně o zkušení, co sedne a pomůže, jiný si bude kyselinu mléčnou chválit do nebe.
I na to běžné promazávání po koupeli si kup něco z toho, co jsem psala (nejlépe v nějaké větší lékárně nabrat vzorky a zkoušet, co sedne), je to obvykle lepší, když je to víc hydratační pro běžnou péči než mastné jako indulona. A dá se to právě použít i na tu akutní fázi.

karmenta
10. feb 2011

Prosím o radu. Malá se přesunuly červené pupínky z čela na tváře a na bradu. Namazala jsem jí to modrou indulonou a nic. Ted jsem jí na to dala od Weledy měsíčkový olejíček, zatím také nic. Neškrábe se. Jen je to červené a pupínkaté a občas se suchými kolečky. Čím to mám mazat?? Mám z těch různých mastí strach, mě to nikdy nepomohlo, spíš to víc rozdráždilo, tak bych radši něco přírodnějšího.
Četla jsem že mám prát v ořechách, co tím přesně myslíte?? našla jsem několik výrobků s ořechy, nebo i ořechy jako takové.. Písněte prosím nějaký vyzkoušený výrobek. Díky moc

luthien.k
10. feb 2011

@karmenta, už jsi tu v diskuzi byla? Já totiž nějak už nepobírám všechny nicky... Jak to má dlouho? Kojíte nebo jste na UM?

Na červené pupínky - indulona i olejíček jsou špatně, pozor na to, na červené, pupínkaté (i kdyby to nebyl AE) se mastné nehodí, olejíček už vůbec ne, navíc Weleda to má vše aromatizované esenciálními oleji, což je na citlivou kůži opět kosmetická chyba.

Jestli chceš zkusit něco přírodního, tak omývat řepíkovým nálevem (nejdřív zkusit jen na kousek!), koupat ve vodě v černým čajem (do půllitru uvařit silný černý čaj a nalít do koupáníí), řepík mírně vysušuje a hojí, černý čaj tonizuje. Na mazání něco lehkého hydratačního, což z přírodních zdrojů mě zrovna nic nenapadá, ale asi moje tři příspěvky zpátky jsou nějaké tipy. Lépe obstarat vzorky a zkusit, co sedne.

luthien.k
10. feb 2011

Jo a mýdové ořechy - mně se neosvědčily co do účinnosti praní. Používám obyčejné jádrové mýdlo, dřív jsem dělala sliz na praní, dnes nastrouhám tři lžíce mýdla, k tomu přidám tři lžíce sody na praní - vše do bubnu - a co peru na 40 st. a víc se vypere v pohodě, máchám dvakrát, poprvé s dvěma lžícemi octa.

natty53
10. feb 2011

@blandik no tak dakujem, nove info pre mna 🙂 . Tak ja teda budem davat pozor a za par dni skusim opat BKM ci sa to zhorsi..Ale jedno by ma zaujimalo, ze ked sa chystam kojit uz len nejake 2-3mesiace, co potom bude teda pit 😉 . A urcite dam pozor na tie alergeny, celkovo. A este , jak som pisala, ze chodili sme plavat, tak to bola slana voda, ta tiez nerobi dobre,hej? 🙂 . Teda v strave tychto deti by sme mali zavadzat vsetko neskor a opatrne,ze? Je dobre myslis, ze by som rovno zasla na alergo nech jej urobia testy na pripadne alergie?

@luthien.k tak isto diky za link, ako pises, ked rodina dovoli, tak postudujem 😀

luthien.k
10. feb 2011

@natty53, snad se @blandik nebude zlobit, když odpovím za ni 😉

Pít se při ABKM dají plně štěpená mléka, Nutrilon alergy care, Nestle althera nebo Neocate, ale ten je strašně drahý, takže dostupný jen na předpis, po schválení alergologem nebo gastroenterologem.
Slaná voda atopikům vadit nemusí, nám nevadila 🙂 To je třeba vyzkoušet.
Není nutné zavádět vše později, dneska naopak se razí, že dítě by se mělo setkat s alergeny, pokud je ještě kojeno, což pomáhá alergeny lépe tolerovat. Do jednoho roku věku je ale třeba se vyhnout: uzeniny, tučné maso, oříšky, med, kakao nebo koncentrované ovocné džusy a i když není ABKM, tak nezakysané mléčné výrobky. Ale opatrnost je na místě vždy u všeho, zavádět novou potravinu je třeba alespoň pět dní po sobě, aby se rozpoznala případná reakce.
Testy na alergologii ano, ale nemusí odhalit vše, nejsou 100%, jsou zatíženy falešnou pozitivitou i negativitou výsledku, navíc je častý typ alergie, který se z krve nedá zjistit vůbec (nonIgE alergie, která může být na cokoli a třeba u BKM jí trpí asi 40% dětí). Takže nejspolehlivější metoda je testování potravin - opatrné zavádění a sledování reakce nebo při potížích vysazení podezřelých potravin na 2 - 3 týdny a poté opětovné zkoušení zavést do stravy a sledování reakce.
Jestli jsem na něco zapomněla, @blandik mě jistě doplní 😉 😀

blandik
10. feb 2011

@karmenta - jen přidám naší zkušenost s kosmetikou, měli jsme rovněž pupínky a ne suchá místa. Měli jsme pupínky ve spod a nahoře to bývalo jakoby sušší, jakoby krusta a celkově ten ekzém byl vyšší (ve srovnání se "suchou" formou - ta je plochá)...Nám na to pomohla Ichtyocare pasta, vysušovala a hojila. Pokud to je ale spíše suchá forma, tak by to ten ekzém vysušilo příliš a svědil by..Jak to vypadá? Můžeš připojit fotku tady na MK?