Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

denda1919
1. mar 2013

@michalka12 ano, ved o tom som dnes pisala

april171
1. mar 2013

@nat28 A co tak taketo cosi?
http://zdravejjakorybicka.wordpress.com/recepty...
Samozrejme namiesto piskot by somsi urobila bud taku krustu na spodok korpusu - cize nejaka pohankova muka, plus mozno aj nejaka dalsia bezlepkova a k tomu cukor trstinovy (alebo agave sirup, ci javorovy) a kokosovy olej (pripadne iny tuk) a spojila to na taku mrvenicku a utlacila na dne korpusu a predpiekla. Na to plnka a zachladit v chladnicke.
Alebo by som si tieto ingredienciespojila, pridala trosku prasku kypriaceho, urobila tuhe cesto a vykrojila klasicke susienky a tie upiekla. A tymi by som potom prekladala tu jablkovu plnku.

ask
1. mar 2013

@luthien.k Prosim stretli ste sa s tym aby gencianka bola rozne silno farebna? Mala som jednu uz dost dlho a farbila uplne len tak jemnucko... a dnes som si priniesla z lekarne cerstvu a az som sa zlakla ked som lukyho natrela-lebo okamzite ostal riadne syto fialovy.... Tak velky rozdiel vo farbe ma prekvapil a pritom obe boli z tej istej lekarne. A da sa to potom umyt? Lebo toto vyzera ze tam bude mat mesiac, chudatko 😅

luthien.k
2. mar 2013

@ask záleží na ředění, pro děti bych víc jak 0,5% nepoužila. Umýt se to dá vždy, ale trvá to obvykle víc umytí 🙂

ask
2. mar 2013

@luthien.k Dakujem pekne... bola som sa pozriet, ale na flasticku nenapisali riedenie 😒 Skusila som ju na tie vyrazky co ma maly na brade-docitala som sa ze aj toto pouzivaju. Uz sa nam to taha dlhsiu dobu, takisto ako aj vyrazky na nozke a neviem to odstranit ☹ Davala som vam fotky na str. 553aj som potom este dopisavala ze maly ma o tyzden rok, aj ze mu idu zubky...

luthien.k
2. mar 2013

@ask aha, ten věk byl bez zmíňky o mně a já nestíhám diskuzi vždy dočítat. Ono by to chtělo probrat asi trochu podrobněji, jestli je atopie v rodině, jaké přesně má příkrmy atd. Prostě komplexně a to přes diskuzi moc nezvládám 😅

ask
2. mar 2013

@luthien.k 😅 Prepacte, ospravedlnujem sa, pozabudla som....
Mne je jasne ze je to velmi komplikovana vec a je tazke posudzovat bez komplexnej analyzi ....pred 14ctimi rokmi som so starsim synom mala problemy s AE, no vzdy slo o cervene viacmenej ohranicene flaky .... toto nepoznam.. 😖 Tieto vyrazky ma prekvapuju ze sa vyskytuju jednotlivo, pripadne v malych skupinkach ze co by to mohlo byt? Aspon odhadom, javi sa vam to skor ako infekcia ci alergia? Ci je to mozna forma AE? 😕
Asi si precitam celu tuto diskusiu, nachadzam tu velmi vela dobrych rad......velmi sa mi pacia vase rady ohladom rieseni AE, aj vase clanky som citala., je mi vzdy velmi luto ked vidim vazne tazke pripady a vtedy mi "len" vyrazky pridu ako najmensie zlo...no rada by som ich zlikvidovala ak by to bolo mozne.

luthien.k
2. mar 2013

@ask já si toto opravdu netroufám z fotek odhadovat, co je na jistotu, je vylučovací metoda - kožní je schopný na základě stěrů či odběru kousku kůže vyloučit infekci, což doporučuju obvykle udělat jako první, když to infekce není, tak vyloučit všechny vnější dráždivé vlivy (prací prášek, pořádně máchat prádlo, někdy může příčina být i třeba pračka, která špatně máchá a zůstává v prádle co nemá atd.) a pokud ani to, tak se zaměřit na potraviny a zdravá střeva, obzlášť když jsou v rodině alergie, atma, atopický ekzém... Samozřejmě při růstu zoubků nebo když jsou jiné infekční nemoci, nemusí se zjistit nic a může to být jediný důvod vyrážky.

ask
2. mar 2013

@luthien.k Velmi pekne dakujem....Tak este pockam este kym vykuknu tie zuby co uz uz trcia a ci sa stav potom nezlepsi... a dalej budem postupovat ako pisete, koznu-stery.... A dufam ze bud to zmizne, alebo sa mi podari najst pricinu. Jedine co si prajem najviac je aby sa mu to neskomplikovalo. Prajem vela energie a sil aby ste nadalej tak krasne pomahali maminkam pri ich starostiach s pokladmi. Posielam srdiecko 🙂 Este raz vdaka a dobru noc.

lsx
3. mar 2013

Ahoj, co myslíte, může se zhoršení ložisek ekzému spojit s užíváním sirupu proti kašli Prospan? Nebo to může být celkovým nachlazením?

vrtulka81
4. mar 2013

Tak sem se chtěla pochlubit s malou jak vypadáme a zradil foťák,mám ji vyfocenou ve vaně a fotky sou rozmázlé ☹

martinka1981
4. mar 2013

@vrtulka81 škoda 😖 zradca jeden! 😉

kajulka1
4. mar 2013

@luthien.k ahoj, prosim ta je nejaka skrizena reakcia na roztoce a grep+ kiwi? Ak zjem grem alebo kiwi ale nie vzdy tak sa mi na predlakti vysypu take drobne pupaciky ktore svrbia ale do 2 dni su prec. Moze to mat nejak suvis s roztocmi,pretoze sa rano budim s plnym nosom, kycham,soplim pocas dna...tak ci ta nieco nenapada 🙂
A prosim ta aky je rozdiel medzi kremom excipial hydrolotio a lipolotio, mne to pride rovnake len viac urey je v tom lipolotiu....tak ci to nejak viac hydratuje a mozem to pouzivat aj dlhodobejsie na plet? dakujem 🙂

luthien.k
4. mar 2013

@kajulka1 pokud vím, tak taková zkřížená alergie není. Kiwi i grep jsou potraviny, které jsou schopny v těle uvolnit větší množství histaminu, takže se může jednat o problém s histaminem, protože taková vyrážka se obvykle objeví do pár hodin po konzumaci té potraviny a většinou to poměrně rychle zmizí. Záleží vždy na zralosti toho ovoce a jeho množství, což by vysvětlovalo i to, proč se to jednou objeví a jednou ne.
Jinak rozdíl mezi excipialy je v množství urey i v tom, jak jsou mastné - Lipolotio je mastnější. Dlouhodobě se používat může, urea atd. není škodlivá, ale já dlouhodobé používání nedoporučuju u ničeho z důvodu možné senzibilizace - radím cca po půl roce promazávadla střídat, nejlépe i s těmi z přírodní kosmetiky, protože co se natře na kůži, tak se z 60% také vstřebá do těla.

kajulka1
4. mar 2013

@luthien.k a je nejaka skrizena reakcia na tie roztoce? Ze sa to krizi s ovocim ci zeleninou...a moze sa uvolnit histamin a sposobit svrbenie na zapasti aj ked sa zje 1 kusok kixi a trochu grepu,sa mi to zda malo na histaminovu reakciu,ci? dakujem

luthien.k
4. mar 2013

@kajulka1 může to samozřejmě být i alergie, na kiwi to není žádná vzácnost, na citrusy už méně, tam většina reakcí je těch histaminových.
U roztočů je častá alergie na plody moře a hlemýždě, Věra Zíková, pokud vím, hovořila vždy i o vejcích a peří...

tonjadabik2
5. mar 2013

@luthien.k z testov..

luthien.k
5. mar 2013

@tonjadabik2 aha. Bohužel testy na potr. alergeny jsou velmi velmi nesměrodatné, jako jediné účinné řešení pro vyhledávání potr. alergií je i většinou lékařů uznávám eliminačně expoziční test, kdy se vysazují podezřelé potraviny na pár týdnů a poté, když to vede ke zlepšení, se zavádějí zpět a sleduje se reakce.

milmic
5. mar 2013

@luthien.k Prosím pěkně... jak se Vy díváte na situaci dítě vaječný alergik x očkování Priorixem?
Já očkovat nechci ani za nic, alergoložka mě decentně upozornila na tuhle vakcínu, pediatra je naopak pro očkování. (a to podotýkám, že hexavakcína dceři atopický ekzém rozjela, takže předpokládám, že priorix jí nijak neprospěje)

luthien.k
5. mar 2013

@milmic dívám se celkem jednoduše - já bych neočkovala. Sice je kontraindikováno pouze alergikům s anafylaktickou reakcí v minulosti, ale rozumné je nedat ji žádnému alergikovi na vejce.

milmic
5. mar 2013

@luthien.k Děkuji. 🙂 Také mám za to, že by nebylo moc dobré dceru naočkovat tímto.

lojzina
5. mar 2013

ahoj,zdravim po delsi dobe,vzdy jen nakukuju....u nas nic noveho,byla sem s obouma na koznim,dostali jsme 300g HA masti,zink.olej a doporuceni mazat advantanem 😅 😀 😠 😠 😠 😠 😠

yidaky
5. mar 2013

Ahojte dievcata, takze sa vitam medzi vami ☹ . Bola som dnes s dcerkou na koznom /6r/ a mame vraj atopicky ekzem. Vacsinou mala ekzem na rukach /dlaniach/ a chodidlach. Aj teraz ma cele chodidla. A dnes povedala Dr., ze je to atopicky. Dcerka je dost ekzematicka, opakovane sa nam to vracia. Takze idem citat a studovat. Ach jaj toto.

lojzina
5. mar 2013

@yidaky ac nerada,vitam Te ☹ 😉 .....co vam dali ,jake masti?

yidaky
5. mar 2013

Dakujem, takze nam napisala proti alergii aerius sirup a masticku belogent a este nejaku zarabanu /tu este len pojdem vybrat/. Uz pozeram protiroztocove navleky na postel a tak. Na kupanie uz mam oilatum a este som kupila aj lipobase na premastovanie pokozky. Len neviem, ci nie je toho privela, teraz na tu pokozku. A samozrejme vylucit potravinove alergeny. No vidim, ze mam co studovat 😖 .

luthien.k
5. mar 2013
cicimon
5. mar 2013

@luthien.k a co s detmi co este nejedia resp len par dni?
moja to ma ako take suche miesta, take kolieska tam rozne rozmiestnene

luthien.k
5. mar 2013

@cicimon dietu drží kojící matka, protože alergeny přecházejí do MM a nebo pokud je dítě na UM, tak se podává speciální UM pro alergiky na BKM (Nutrilon alergy care, Nestlé althera) nebo mléko na bázi volných aminokyselin (Neocate).

cicimon
5. mar 2013

@luthien.k inac zaujimave, ako sa lisia tie rozdiely ohladom kojenia a alergie... ako jeden tabor tvrdi ze kojaca matka moze jest vsetko a alergie z toho nemozu byt a druhy tabor opak..

luthien.k
5. mar 2013

@cicimon nemyslím si, že jde o dva tábory, spíš jde o to, že pokud nejsou problémy, měla by kojící matka skutečně jíst vše, co je zdravé (tj. není to průmyslově upravené, jako sladkosti, uzeniny, slazené nápoje, UHT homogenizované mléko atd. atd.), ale alergeny z toho v rozumné míře (třeba 3x týdně něco mléčného, dobře stravitelného - jogurty, tvrdé sýry, pak vaječného, pšeničného atd.). To se zdá spolu s jejím zdravým zažíváním jako nejlepší prevence vzniku alergií. Když už ale nějaký problém je, objeví se třeba atopický ekzém a neví se, zda roli hrají potraviny, tak pak by měla vynechat vše, co patří mezi ty hlavní alergeny, protože je vysoká pravděpodobnost, že dítě takto reaguje právě na nějaký alergen v její stravě (ověřeno na mnoha a mnoha dětech a maminkách).