Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

michamicha
30. jún 2011

@luthien.k když čtu o tom fenistilu, tak musim napsat co mi poradila naše dětská dr. 😖 prý aby malého nesvědil ekzém, tak ho mám namazat fenistil gelem, prý to přestane svědit a pak ho mám namazat tím čím ho normálně mažeme (ambiderman nebo bepanthen nebo A-derma) 😕 ale pokud se nepletu, tak fenistil vysušuje, takže si myslím, že by to spíš uškodilo než pomohlo... jsem jí teda rovnou řekla, že to zkoušet nehodlám 😀

luthien.k
30. jún 2011

@michamicha, na svědění ekzému se Fenistil gel nepoužívá, jsou na něj hodně reakce, není to vůbec vhodné. Lepší je zinková pasta, něco s taninem nebo ichtamolem v kombinaci třeba s A-Dermou půl na půl...

michamicha
30. jún 2011

@luthien.k na kožním nám nejdřív napsali takovou žlutou mast (dělanou v lékárně), ale ta nepomáhala, a teď máme ještě béžovou mast, tu si pamatuju z dětství, taky mě s ní mazali 😝 a ta je asi s tím ichtamolem, protože to smrdí stejně jako ichtamolová mast v tubě 😝

luthien.k
30. jún 2011

@michamicha, je vždycky dobré chtít vědět složení, ichtamol není vhodný na slunce, ze zkušeností kam.zyk na něj má hodně dětí v kombinace se sluníčkem nepěkné reakce (ačkoli přímo fotoxický údajně není). No a taky vzhled a stav ekzému se v čase mění, takže i z toho důvodu je dobré to vědět, aby byla mast vždy "šitá na míru". Jedna univerzální obvykle nestačí...

danules
4. júl 2011

@luthien.k Ahoj. Tak malý se mi zase osypal. Celé červené líčko :(((. Nevím jestli to není náhodou reakce na ten zinek :(((. Takže zkusím znova s tím sudocrém, ať se zbavím toho zčervenání.

modrofuzik11
4. júl 2011

ahojte dievcata, nam pomohol bepanthen. uz som to do tejto diskusie aj pisala, ale vzdy su tu nove dievcata a toto je neprijemny problem, tak sa rada podelim o svoju skusenost znova.. sara nemala s atopickym ekzemom nejak velky problem a prave na take stadium nam pomohol prave bepanthen. drzim vam palceky!

blandik
5. júl 2011

@luthien.k - ahoj, chtěla jsem ti napsat, jak je to u nás s kašlem. Dětská udělala stěr z krku, nic. Na gastru jen na základě mého popisu z toho udělali reflux, s tím, že to může vzniknout v jakémukoliv věku. Doporučili vysadit BKM, sladké a nadýmavé omezit, hustou stravu a nejíst těsně před spaním. Dali Motilium a helicid. Dětská nás souběžně začala tlačit do ATB. Já se rozhodla vysadit čokoládu a BKM - obé jsme navýšili bez kožních projevů právě o Velikonocích...a MIšku kašel ze spánku, to dávení a polykání začalo přecházet. Dneska to je asi osmý den, MIška nekašle ze spaní vůbec, a kašlání v rozrušení se vyskytuje jen sporadicky..žádné léky ani od dětské ani z gastra jsem nedala...mám velikou radost. Tak by mě dost zajímalo, jestli jsme jen zredukovali vysazením BKM tvorbu hlenů nebo jestli je možné, že na BKM stále ještě reagoval, ač už ne formou ekzému nebo průjmu, ale prostřednictvím dýchacího systému...jsem z toho jelen...

alami
5. júl 2011

@blandik môjmu malému sa alergia na BKM prejavuje práve kašlom, má aj reflux, na refluxnej a BKM diete sa má výborne, kým diety nemal, mával strašné záchvaty kašla, hľavne v noci a po námahe a kašľal v podstate stále - ak bol 2 dni bez kašľa, mali sme vianoce 😅
pozor - odporúčam nahradiť kravské mlieko ryžovým, nie sójovým. Po nahradení KM sójovým sme si vypracovali alergiu na sóju, tá už sa nám prejavuje AE a výsypom. a dieta bez sóje je strašne obmedzujúca, keďže sójový lecitín je v strašne veľa potravinách 😖

luthien.k
5. júl 2011

@danules, ahoj, a zkoušela jsi tu zinkovku nejdřív ten test snášenlivosti, jak jsem psala v mailu? Reakce na ni to být samozřejmě může, snášenlivost kosmetiky je individuální záležitost, takže udělej, jak píšeš aneb vrať se k osvědčenému a uvidíme.

luthien.k
5. júl 2011

@blandik, ahoj, tak to je fakt zajímavé (diagnostikovat reflux jen na základě popisu no comment), ale myslím, že sis odpověděla sama - reakce se z kůže mohla přesunout do dýchacího ústrojí. Klidně se na to zkus zeptat Věry... Sama si to zase můžeš zkusit ověřit klasicky - expozicí... Jo a Fuchs tvrdí, že BKM nezpůsobuje tvorbu hlenu = zahlenění.

bubinko83
6. júl 2011

baby vedeli by ste mi povedat o čo može ist? Začali sa mi robit tieto pravidelne fliačky pod prsiami,ale ani to nejak nesvrbi nič.Iba je to taky pravidelny červeny kružok priemer cca 1cm.

8petule8
6. júl 2011

Vypadá to skoro jak porucha pigmentace, má to moje mamka, ale má takové větší flíčky a spíš nepravidelné 😕

luthien.k
7. júl 2011

@bubinko83, ahoj, tak to si netroufám hodnotit, určitě zajdi na kožní...

anduca
7. júl 2011

Ahojte! Potrebujem radu. Dnes sme boli u alergologa. Dostali sme termín na vyš. IP + š.IgE. Čo je to IP? Intolerancia potravín? Hlavná otázka znie: Podľa Vás ktoré alergény máme otestovať? Tie, ktoré sme už skúšali a organizmus netoleroval alebo tie, ktoré sme ešte neskúšali? Krvné testy robia na 10 alergénov. Podľa mňa mlieko, vajce, glutén, roztoče, pliesne určite. Dcérka vtedy bude mať 13 mesiacov. Vďaka!

martinka1981
7. júl 2011

@anduca ahoj,inak zaujimave s tymi alergologmi lebo mne povedala lekarka že nam može otestovať iba 6 alergenov. Vam 10. Teda by ma velmi zaujimalo podla čoho sa rozhoduju kolko komu otestovať 😖
Ja som davala tiež mlieko,vajce,roztoče,plesne,travy a tušim topole mi tam napisala. Lebo mala si v tom čase intenzivne šuchala oči,aj ked Věrka tvrdi že tak male deti inhal.alerg.nemožu mať 😝

napoloeon
7. júl 2011

@bubinko83 Mám ten samý problém, zvlášť teď v těhotenství a v těch horkách - jsou to obyčejné potničky, výborně funguje Canesten krém. Je potřeba mazat ještě tak 14 dní potom, co flíčky zmizí.

blandik
7. júl 2011

@luthien.k - děkuji. To je zajímavé s tím zahleněním, jestli víš takhle z hlavy, proč tomu tak je - tak budu ráda za info. To by pak ukazovalo vážně na alerg. reakci na BKM, to ustání kašle bylo během pár dní. Rychlovka. Nemám tu knížku doma. Taky mě to překvapilo s tou diagnozou, dětská pak povídala, že se reflux diagnostikuje ultrazvukem, na gastru naproti tomu strašila s phmetrií a endoskopií na podzim, když se to nezlepší...Věrku jsem zkoušela, ale má nejpíše hodně práce, a tohle není akutní.. 😉
@alami - tak to my jsme to měli trošku jiné. Malý byl nejprve nemocný, s horečkama a hrozným kašlem. Kašlal přes den, a taky téměř hned po usnutí, jakoby něco polykal. Pak se uzdravil, ale kašel přetrvával a paradox byl, že jen ve spánku - poledním i nočním. Jakoby se dusil, polykal..Ale přes den nic. POzději to přešlo do kašle při rozrušení, breku, kdy ho začalo natahovat. A taky ráno, hned po probuzení ho natahovalo jakoby na zvracení, ale mlíko hned pil, takže špatně mu nebývalo...

luthien.k
7. júl 2011

@anduca , ahoj, IP - mohly by to být imunologické parametry - ale ruku do ohně za to nedám. Ty alergeny určitě co jsi psala (plísně jsou venkovní a vnitřní, to se myslím testuje zvlášť) a pak záleží na tom, jestli malá přijde třeba do styku se zvířaty (pes, kočka, peří), nejčastější pylové alergeny jsou bříza a líska. Ono testovat moc potravinových alergenů nemá podle mého názoru moc smysl, protože to se stejně jednoznačně otestuje pouze eliminačně expozičním testem 😉

luthien.k
7. júl 2011

@napoloeon , typické potničky vypadají o dost jinak, než co vyfotila @bubinko83 a že by se léčily antimykotickým krémem slyším také prvně - potničky je nejlepší omývat odvarem z dubové kůry, samy mizí obvykle do dvou dnů po výskytu.

luthien.k
7. júl 2011

@blandik, reflux není "můj obor" (a googlit umíš taky 😀), takže to fakt nevím, já vím jen o tom UTZ, že tím se to dělá... No každopádně - jste bez potíží, tak to snad nebude možné. S tím zahleněním - já u sebe toho Fuchse nemám, ale píše něco v tom smyslu, že při konzumaci mléka a mléčných výrobků se tyto natrávené rády při kašli vrací ze žaludku do jícnu a ještě víc dráždí ke kašli... Proto vzniká dojem, že při konzumaci mléčných výrobků je kašel horší, že je dítě víc zahleněné...

alamo
7. júl 2011

@bubinko83 mela jsem to same na tom samem miste. Na koznim mi rekli, ze to je plisen a tvori se v mistech, kde se clovek poti. Takze bych rekla, ze to je mozna ta plisen (ale potnicky jsou zase neco jineho - ty jsou vic docervena, myslim). Dali mi na to antimykoticky krem.

luthien.k
7. júl 2011

@alamo , tak to bych řekla, že je pravděpodobnější varianta 😉 U dětí se kvasinky rády drží v záhybech, v plenkové oblasti... Prevence u dětí i dospělých proti zapaření je zinková mast, Bubchen krém na opruzeniny apod.
Ale určitě je na místě, aby na to mrknul kožní.

napoloeon
7. júl 2011

@luthien.k ok, vyřídím to své kožní lékařce🙂 Ba ne, je mi v podstatě jedno jak se to jmenuje, stačí mi, že to funguje - koneckonců popis od alamo sedí - místa, kde se člověk potí, dávají na to antimykotický krém, já dostala canesten a při ukázněném mazání to mizí. Určitě ale radši k doktorovi, co kdyby náhodou..

kutina
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
xlucia
7. júl 2011

ahojte. viete mi poradit, aky olej je vhodny na priame jedenie, myslim na lyzicke pre 4 rocne dieta. pupalkovy je OK?

dana3262
7. júl 2011

@luthien.k ahoj! Rada bych se te zeptala na nazor. Malemu je 16.m a skoro do konce 9.m byl vyhradne kojeny. Narodil se se strasnym novorozeneckym akne. To mu zmizlo, ale porad ma nejake pupinky. Jsou to proste bedary, jinak se to neda nazvat. V podstate to ma jen na pazich. A od chvile, kdy zacal jist se mu na pravem rameni udelalo lozisko. Ja jsem dost silny atopik, tak jsem rada, ze je jen jedno. Myslim, ze nema cenu ho nicim osetrovat. Je to vnitrni, podle me. Jednou je zivejsi, jednou je klidovy, ale vesmes furt stejny. Co myslis, ze to muze znamenat? Cemu je treba dobre se vyhnout v potravinach?

luthien.k
8. júl 2011

@napoloeon , tak s tím souhlasím 😉

luthien.k
8. júl 2011

@xlucia , pupalkový OK, lněný, rakytníkový a pokud není alergie na ryby, tak i kvalitní rybí olej (ne všechny najednou samozřejmě 🙂)

luthien.k
8. júl 2011

@dana3262, ahoj, to novorozenecké akné máte diagnostikované (od kožního) nebo sis to nějak zjistila sama? Ony i "beďárky" mohou být projevem atopie. Skutečně ho měl už od narození?
S těmi příkrmy - jak jsi je zaváděla? Předpokládám, že se Ti nepodařilo vypozorovat, po čem konkrétně se to objevilo, že? U potenciálních atopiků je třeba zavádět novou potravinu samostatně po dobu pěti dnů alespoň... Pokud se objevilo s příkrmy, tak nějaká potravina (potraviny) zřejmě mít vliv budou. Co jste zavedli mezi prvními? Z toho by se dalo jistě něco potenciálně alergizujícího vyloučit a sledovat, zda se to nezlepší.
Jinak obecně - dnes se nedoporučuje u atopiků vyhýbat se nějakým potravinám, pokud ve skutečnosti nezpůsobují reakci, takže ani rybám, vejcím, BKM atd., pokud nemají na projev atopie vliv. Já doporučuju zavádět dvě tři potraviny s nízkým alergickým potenciálem a pak zkusit nějakou s tím vyšším, viz. tato tabulka: http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...
Jinak nesouhlasím s tím, že i když je atopický ekzém projevem nějaké vnitřní příčiny, že není nutné ho ošetřovat!!! To rozhodně je, ekzém, ať má jakoukoli příčinu, je i problém kůže, atopikova kůže není stejná jako ta zdravá, vyžaduje proto speciální péči i v klidovém stavu, natož při projevu ekzému. Když ložisko lépe popíšeš nebo pošleš foto, jistě něco vymyslíme.
Ještě dodám, že u atopiků je třeba trvale dávat probiotika, jako podpora střevní mikroflóry a tím i slizniční imunity. Do cca roku a půl jsou stále dobré Bio Gaia.

danules
8. júl 2011

@luthien.k Ahoj, když se zeptám tak blbě... je H-mast = Holtova mast?