Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

pissskotka
21. dec 2011

@luthien.k ježíši ale o tom by mě měla doktorka informovat ne? Já už mu to mažu tak přes měsíc několikrát denně. to mě teda dost cyděsilo...děkuji za informaci

luthien.k
21. dec 2011

@pissskotka no nazdar ☹ Kortikoidy nejsou k takovému použití, proboha, léčba s nimi je intervalová, tj. používají se cca max. týden v kuse, pak následuje minimálně stejně dlouhá pauza, ideálně dvojnásobná. Okamžitě bych změnila lékaře, kortikoidy postupně vysadila a začala se zajímat o příčinu potíží!

michaelka83
21. dec 2011

@luthien.k Teda to zírám! Mazat kortikoidy měsíc?! ach jo...

michaelka83
21. dec 2011

@luthien.k A jak se jinak máš Katko? Já tu dlouho nebyla, nestíhám vůbec nic, jen lítat za malým.-):-) AE máme v tuto chvíli pod kontrolou (snad), zůstala jen ty tři ložiska na hrudníčku, ale nemokvají, takže dobrý...Začínáme do jídelníčku zařazovat další věci, ale tápu např. v rybách. Někdo říká co nejdřív, ještě v době kojení, někdo např.až ve třech letech....Dál řeším med...ale ten asi zatím používat nebudu.Ale kapříka bych mu klidně kousek dala, tak nevím.

lojzina
21. dec 2011

doktora odstrelit!

valentynkaa07
21. dec 2011

Holky zdravím, bohužel musím konstatovat, že takovýchto kožních, jako píše @pissskotka je pořád ještě valná většina. Přijde mi, že umí jen psát mastičky a nic je nezajímá. Ale že neřeknou jak mast užívat, to je fakt VRCHOL! Nehledě na vedlejší účinky, když se kortikoidy mažou bez pauzy, tak po čase přestanou zabírat. Ach jo, já když to čtu tak se mi jak se říká otvírá kudla v kapse 😠

luthien.k
21. dec 2011

@michaelka83 , ryby ano, zkusit! Ty tři roky, to je zastaralý názor 😉 Ale lepší by bylo si to nechat mimo svátky, kdyby byla reakce 😉
Já se mám dobře, jak vidíš, stále jsem tu, mě ještě nikdo neodstřelil a abych sem přestala psát, tak asi bude někdo muset 😀

michaelka83
21. dec 2011

@luthien.k 😀 😀 😀
No já si to taky říkala, dám mu kapříka a pak bude mít reakci a budem v háji🙂a myslíš spíš začít s mořskýma nebo sladkovodníma?

kaja73
21. dec 2011

@michaelka83 odopruca sa sladkovodnymi,ale my sme napr zacali lososom a tuniakom-tie nemaju kosti.
Kosti sa strasne bojim 😖
Maly tieto ryby zacal jest v cca 15m.
Papa ich minimalne 2 krat do tyždna-miluje to a reakciu nema ziadnu-je tiež atopik.

lojzina
21. dec 2011

@luthien.k ale my jsem radi ze sem pises 🙂 ,poradis povzbudis a nenutis 😀 😉 😉 🙂

martinka1981
21. dec 2011

@michaelka83 ahoj,čitam že sa mate lepšie 😉 konečne po tom trapeni že??
My zatial velke zlepšenie nemame,malej idu snad 4 zuby naraz,ja čakam kedy sa prerežu horne 2ky a čo neobjavim v puse?? Stoličku 😕 😀
Takže exem ako na hojdačke 😝 k tomu nove ložiska a pomale ochutnavanie novych potravin 😅

luthien.k
21. dec 2011

@michaelka83 co do schopnosti alergizovat není rozdíl, Věra doporučovala hejka, případně lososa, moje známá výživová poradkyně zase neuznává vůbec žádné ryby z důvodu téměř jisté kontaminace těžkými kovy a dalšími toxickými látkami, a to jak naše sladkovodní, tak ty velké mořské. Bere jen malé mořské, co za svůj život nestačí do sebe ten sajrajt nabrat (třeba sardinky). Já osobně bych zkusila asi pstruha nebo nějakou skleničku s rybou, kde věřím, že je to kontrolované.

martinka1981
21. dec 2011

@luthien.k ahoj ahoj,
aspon pozdravim 😉

luthien.k
21. dec 2011

Vás se tu teda sešlo, týdny nic a najednou samé známé tváře 😀

lola31774
21. dec 2011

ahojte kočky, mam 3ročneho syna a od malička ma atopický ekzem,pred mesiacom sme sa vratili s kupelov ,boli sme v travnici,musim povedat že bolo super,až tam sme zistili že na premastovanie pomaha najviac kyselina mliečna!!!!!!!!!!!!!je to super krem,môj kubko mal kožu ako šmyrgel,kožna nam davala všelijake drahe kremy ktore boli na prd,,,voda v kupeloch nam pomohla boli sme tri týždne bez ložisk ale sa nam to vratilo asi nam chýba ta liečiva voda ale aspon už nemame kožu ako šmyrgel,,,,,,,,, 🙂

luthien.k
21. dec 2011

@martinka1981 ráda Tě tu vidím 🙂 Zuby přejdpu a bude líp!

martinka1981
21. dec 2011

@luthien.k Vdaka 😉
čitam vas ale nepišem 😉 vždy sa je čo učiť,no nie? 😉

michaelka83
21. dec 2011

@luthien.k aha, i sladkovodní ryby jsou kontaminované? Já právě myslela, že jen ty mořské. 😕 Tak zkusím skleničku, dělají tuňáka nebo lososa.

@martinka1981 Martí, jojo, je nám zatím líp, ale znáš to, je to jak na houpačce. ☹ V lednu nás čeká další kontrola i s odběry na imunologii, tak jsem zvědavá.

luthien.k
21. dec 2011

@michaelka83 nedávno prý dělali na VŠCHT rozbory právě našich sladkovodních ryb a nedopadly nejlíp, nehledala jsem to, ale nemám důvod jí nevěřit, je fakt dobrá.
Vybrala bych spíš lososa, tuňák je už velká ryba...

martinka1981
21. dec 2011

@michaelka83 tak sa držte nech je všetko ok 😉 a exem pod kontrolou.
Ja mam času dosť isť na imun.najprv musim zohnať normalneho lekara a to bude asi nadludsky vykon 😀 😝

michaelka83
21. dec 2011

@martinka1981 To máš pravdu,těch je jak šafránu☹ Naštěstí moje dětská je fakt pravý opak, je skvělá a naštěstí při své práci myslí na děti, na následky kt.můžou vzniknout atd a ne jen šup šup a další - např. nenaočkovala ho do 8mi měsíců kvůli AE.

dejnas
21. dec 2011

ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu, mňa už chytá zúfalstvo ☹
mojej 3 ročnej dcérke diagnostikovali AE asi pred rokom, vtedy mala len také ložisko priemeru cca 4 cm na zápästí (bolo to v zime), ale rok pred tým mala tiež niečo podobné, tiež na rúčke, ale bola ešte malá, dr. nám predpísala excipial lipolotio, zabralo, pomohlo...
teraz - cca pred 5 týždňami sa jej urobilo ložisko vľavo pri kútiku ústočiek, dr. nasadila, fucidin, ktorý vôbec nezaberal... (okrem toho rôzne mastičky na celkové premastenie kože, napr. lipobase, zarábanú axeroph krém, imacort, oilatum a fenistil) asi po 3 týždňoch liečby sa jej ekzém pri pusinke ztrojnásobil! čo sa rozsahu týka, navyše ma veľa ložísk po celom telíčku (okrem nožičiek)... keď sme išli k dr. opäť, tak k liečbe pridala len tekutý púder (nejaký zinkový)... absolútne žiadne zlepšenie, stále viac a viac pribúdajúcich ložísk... dr. jej brala aj ster z ekzému pri ústočkách, bol neg. ... pediatrička nás poslala k inej dr., lebo jej sa vraj zdalo, že výsyp na telíčku je skôr lupienka, než AE.... boli sme aj u inej dr. , tá potvrdila, že ide o AE, ale na telíčku už s takým psoriatickým charakterom... dostaneme nejaké nové lieky (ale až v piatok, lebo to bolo tak narýchlo vybavené, pani dr. je z iného mesta, takže recept nám pošle)....
ja som z toho ale úplne nešťastná, malá si sťažuje, že ju to štípe a svrbí a navyše ten výsyp na tváričke je fakt dosť hrôzostrašný.... v rodine nikto ekzém nemal... čo sa týka stravy, čokoláda je už takmer tabu, ostatné sladkosti veeeľmi obmedzujem, korenené nepapá a citrusy ona vlbec nemusí... keď jej to ten púder aj vysušil a zošúpala sa koža, tak sa to vôbec nevyliečilo, ale ten zápal bol v rovnakom stave...pri ústočkách sa jej kožička zosušila a ošúpala už asi 4 krát a vždy je to len horšie a horšie ☹
aké sú účinné ALTERNATÍVY LIEČBY prosím, poraďte, čo robím nesprávne, resp. čo by som ešte mala urobiť, aby som jej pomohla?
tu sú fotografie z pred pár dní, odvtedy je to, žiaľ, zasa omnoho horšie 😖 momentálne je ten výsyp asi o 50% rozšírenejší, postupuje agresívne... tie ložiská sú tmavšie, červeno - bordové, na fotke to nie veľmi dobre viditeľné

dejnas
21. dec 2011

jo, ešte som zabudla napísať - na alergológii ani imunológii sme doteraz neboli, ideme zač. februára, malá je objednaná... pred mesiacom jej vyberali nosnú mandličku, ten ekzém pri puse sa jej urobil deň pred operáciou... atb mala v septembri a teraz od minulého štvrtku berie zinnat, infekt HDC....

pipiii
22. dec 2011

@dejnas ahoj, take bojujeme s ekzemama. Male je 26 mesicu a mame doma milion masticek. Nam nejlepe zabira A-derma. je to draha kosmetika, ale nesmi se pouzivat dlouho - treba jen 3 mesice a pak PAUZA aby mela stale sve kvalitni ucinky. Pokud se male rozjedou velike fleky po azdech, brisku, rukach, nohach tak mame kortikoidy kteryma to samozrejme zbrzdime, ale jinak porad mazeme. Ted je novinka na trhu od Exicipialu pro deti s ovsem coz je neco jako prave A-derma jen o polovinu levnejsi, tak to prave testujeme, není to tak uzasne ale pomaha a zklidnuje. obdobi zimy je proste celkove sileny na ekzemy-veskere obleceni to chce mit bavlneny-hlavne puncochacky, tricka, pyzamka atd. Kazda umela vec ji hned kuzicku podrazdi.Na koupani mame Balneum herbal ale podle me nic moc, ale jeste jsem nic zajimaveho nenasla co by opravdu bylo uzasny na to myti. doporucuji urcite zvysit imunitu, napr prirodni sirup na imunitu- Imunoglukan ktery je ciste prirodni a davkuje se dle hmotnosti ditete. napr solna jeskyne nam ekzemy silene zhorsila, pac zpusobila neskutecne svedeni kuze a dcerka se mohla udrbat k smrti jeste 4 dny a samozrejme se rozdrbala do krve i pres kapicky Fenistil ktere davam na spani abych skrabani korigovala. No zadne bazeny, je to slozity ale hlavni je ze se na to NEUMIRA! takze drzim palce at se to zlepsi a at si najdes masticku a zpusob jak na to! my jdeme na testy alergie take na jare... tak jsem zvedava pa

pipiii
22. dec 2011

@dejnas pokud ma momentalne takto silne tmave fleky, urcite to chce ihned nasadit kortikoidy, nelecene ekzemy zpusobuji astma a celkove jsou velice nebezpecne! takze v tomto pripade je mit po ruce! pokud pises ze je momentalni situace asi o 50% horsi jak na fotkach ....

luthien.k
22. dec 2011

@pipiii nezlob se, ale říct, že ekzém neléčený kortikoidy způsobuje astma, to je dezinformace jak Brno! Naopak, ekzém léčený kortikoidy, které neřeší příčinu potíží, ale pouze zatlačuje zánět pod kůži, to právě zvyšuje riziko budoucích alergických onemocnění!!!

@dejnas, napíšu Ti IP.

pissskotka
22. dec 2011

@valentynkaa07 Tak to můžu potvrdit. Mám doma takových léků a mastiček, že bych si mohla otevřít lékárnu. pokaždý když přijdu do poradny nebo na kožní, nasasdí nám další řadu mastiček a kapek, které po přečtení letáku stejně malýmu nedám...takže doktoři opravdu jen píšou recepty, nic jiného... 😖

pissskotka
22. dec 2011

Myslela jsem, že se nám ekzémek tak do dvou, tří let ztratí...teda alespoň podle maminek jejichž děti to také měly. Ale jak tak tady čtu..může to trvat celou věčnost.... ☹ to snad ne proboha....já ani nevím po kom to ten náš brouček má...já ani přítel to v rodině nemáme... ☹

pissskotka
22. dec 2011

@luthien.k No já tam něco takového četla v té příbalové informaci, ale jelikož se to malému na obličeji ztratilo, tak jsem byla šťastná a používala to vesele dál v domění, že to nevadí, když nám doktorka nic neřekla. A navíc jsme v úterý byly v poradně a ona nám zdělila, že pokud nám to zabralo, tak to mám používat i na ty nožičky a ručičky... 😖
To už je ale hrozný když už ani doktoři neinformují pacienty o čem by měli...

zuzi777
22. dec 2011

Ahojte, my tiez mame problemy s AE, ale mame ich celkom dobre pod kontrolou. Tak napisem nase zatial dvojrocne skusenosti, mozno to niekomu pomoze (zijem vo Svajciarsku, mozno su tu na nieco ine nazory a postupy...). U nas to zacalo vo veku asi 2 mesiacov jednym loziskom na predlakti, to sa stale zhorsovalo (zo zaciatku sme mastili na odporucanie pediatricky len bepanthenom) a pribudali dalsie mensie loziska po celom tele. Po 2 mesiacoch sme isli ku koznej a odvtedy sme na tom celkom dobre. V lete uplne bez problemov a v zime obcasne problemy na tvari (teraz zrovna zase musime po dlhej dobe nasadit kortikoidy).

My sa kupeme kazdy vecer v BalmedHermalPlus a kazde rano natierame cele telo a tvar zmesou Physiogel + 1 % Triclosan (ma mierne antibakterialne ucinky) - to nam podla receptu miesaju v lekarni. Toto nam pomohlo zbavit sa behom dvoch tyzdnov vsetkych mensich lozisk po celom telicku, ktore sa uz ani nevratili. Na to hlavne velke lozisko sme davali kortikoidy (Prednitop) - najskor 3 tyzdne intenzivna terapia (5 dni rano a vecer mastit, 2 dni pauza) a potom ked uz bolo prec este 3 tyzdne udrziavacia terapia (2 dni vecer mastit a 5 dni pauza). Prvy tyzden sme mastili aj antibiotickou mastou (Baktroban). S touto terapiou sme skoncili niekedy zaciatkom leta (2010) a odvtedy sme mali az do zimy uplny pokoj. Teraz ked sa mu v zime nieco vyhodi, tak chvilu cakame a mastime castejsie physiogelom - niekedy to prejde zase samo a ked nie, nasadzujeme intervalovo kortizon (4 dni mastit, 3 dni pauza) az do zmiznutia a potom este 2 tyzdne na udrzanie 2 dni mastit, 5 dni pauza.

Co sa tyka suvisu AE, alergii a astmy, tu prevlada nazor (konzultovane s dvoma koznymi a jednym alergologom), ze AE je primarne problem koze (ktora este neplni 100% svoju "barierovu" funkciu) a tak ho treba aj liecit. Deti trpiace AE maju neskor vaecsiu pravdepodobnost, ze budu trpiet aj na alergie (alebo astmu), ale to nesuvisi so sposobom liecby AE. To su proste predispozicie ktore sa najskor prejavia ako AE a neskor alergiami pripadne astmou. Samozrejme detom trpiacim potravinovymi alergiami od zaciatku sa moze AE kvoli alergii zhorsit a upravou stravy zase zlepsit. (To ale nebol nas pripad - vsetky alergologicke testy boli negativne).

Ja som sa kortizonu zo zaciatku tiez velmi branila, ale nakoniec ma presvedcil argument (z viacerych zdrojov), ze su s nim uz dlhorocne skusenosti (vyse 50 rokov) a pokial sa spravne aplikuje (t.j. s prestavkami !!!) tak ma velmi dobru uspesnost a minimalne vedlajsie ucinky. Podla nasej koznej je dolezite sa exemu zbavit aby sa mohla koza zregenerovat - cim dlhsie je exem prec, tym lepsie su sance, ze uz sa nevrati, pripadne vrati uz len v slabsej podobe (u vaecsiny deti koza vekom "dozreje" a problemy s AE prestanu.)