Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

zuzuzuzu7
27. apr 2012

@rainee my sme kortikoid ani ziadne imunomodulans este nemali a dufam ze nikdy mat nebudeme!

nasekuratko
27. apr 2012

Ahoj holky, chci vas podporit! Maly mel moc skaredy ekzem, prvni jeden flicek a potom na pulce tela. Plakal bolestma, skrabal se do krve apod. Uz jsem byla na nervy. Na koznim si me jen prehazovali a nutili nam kortikoidy-ktere jsem hazela do kose.
Pomohla mi Katka (luthien.k), takze moc diky! Poradila ohledne stravy, koupani i kremu na mazani telicka.
Do toho jsem malemu zacala davat bylinkovy sirup na imunitu-alveo od firmy Akuna. A sama to nechapu, ale ekzem mizi a uz ho ma skoro pryc-ma jen ruzovoucke suche flicky. Jinak je uz cistucky a je spokojeny.
Vsem moc drzim palce!!

P.S: Kaslete na kortikoidy, chce to najit spravnou stravu, kremy a zamerit se fakt hodne na tu imunitu! My napriklad poprve od narozeni nemame ted ani rymu a zmizelo i piskani pri dychani (nabeh na astma). 😵

rainee
27. apr 2012

@nasekuratko moja mala ma sice nabeh na suchu pokozku od narodenia (ficime na lipobase, infadolan, mliecna mast atd.), ale my mame teraz problem ze sa skaredo vyhadzala z opal.kremu (vid moje prispevky na predch.strane), takze to teraz ratujem mastickami a fenistilom 😖 bojim sa aby tato reakcia nespustila nejaky tazsi ekzem a tak ☹ tiez ma suchu pokozku na hlave, kupila som sampon leciderm ale nie je to moc lepsie, keby si vedela doporucit nieco vhodne ako sampon budem rada.

nasekuratko
27. apr 2012

@rainee my jsme davali do koupele Oilatum-pokud mel suche fleky. Kdyz mel ekzem-pupinky a takove ty mokvave flicky, tak jsme koupali v odvaru z dubove kury.
Jinak ale sampon jsme nikdy nepouzivali a pouzivat zatim nebudeme-ani tekute mydlo. Mame jen tyto veci do koupele. A pokud bych neco davala na vlasky, tak bych volila neco naprosto prirodniho-treba sampon od Akuny, maji primo i pro male deti a je to z cistych bylinek. Vhodne i pro ekzematiky.

luthien.k
27. apr 2012

Holky, abyste předešli reakci jakou mají u @rainee, vždycky VŠE NOVÉ TESTUJTE NA MALÉM KOUSKU KŮŽE! Nejlépe na předloktí, nejlépe 2x denně namazat po 3 dny. Pak až na větší plochy nebo ekzém.

@rainee, už jsem to psala do IP, na červené fleky s pupínky nikdy mastné, ale hydrataci a léčebnou pastu.

luthien.k
27. apr 2012

@vikazv nejsem pro používání olejů na kůži, utvářejí nepropustný film, proto bych volila, když už, nějakou kosmetiku s konopným olejem v sobě (krém). Oleje jsou dobré do koupání, když už mazat, tak maximálně tak, že na hodně vlhkou kůži po koupání.

luthien.k
27. apr 2012

@nasekuratko bezva a díky za milá slova 🙂
Akunu neznám, imunitu u svých dětí podporuju vit. C, vit. D, omega 3 nenas. kyselinami (pupalkový, lněný olej), při nemoci Echinaceu, otužování, pohyb venku, žádná přehnaná úzkostlivá čistota... 😉 S těmi bylinkami atd. opatrně, mnoho bylinek jsou potenciální alergeny, aloe také... 😉 Ale pokud reakce není, tak samozřejmě možno, nicméně reakce se může objevit i časem. To pískání atd. u vás přisuzuju spíš pořešené alergii na BKM 😉

nasekuratko
27. apr 2012

@luthien.k ja aloe neverim. Protoze se mi nelibi, ze to nesmi brat tehotne a kojici, ze to nesmi male deti, ze se to nesmi brat dlouhodobe-stejne tak i herbalife nebo wobenzym apod.
Aloe i wobenzym jsem napriklad zkousela ja, ale zabralo to na par mesicu a pak vsechny problemy byly zpatky. ☹
Ale tohle je fakt prirodni a muze se brat dlouhodobe a je to vhodny jak pro tehotny, tak kojici, pro male deti atd.
Moji tete tohle vylecilo lupenku, zname syna s nemocema, kdy uz i doktori mu nedavali nadeje atd.

Vsak kukni na www.lekarna.cz -tam jsou ty vyrobky dost popsane. Mrkni na vyrobek Pinky, je to vylozene pro male deti. Nebo pak alveo-pro dospele. Celkem me zajima tvuj nazor. 🙂

rainee
27. apr 2012

@luthien.k @nasekuratko baby dakujem za odpoved, ozvem sa po dovolenke ako sme na tom, pevne verim ze to bude dovtedy ok 😉

luthien.k
27. apr 2012

@nasekuratko já čelta aloe místo alveo 😀 Koukala jsem na to Pinky - upřímně - já nejsem příznivcem takových preparátů s multivitamínovým komplexem, navíc obsahuje med, což nedoporučuju pro malé atopiky určitě do roku věku. Jsem pro to doplňovat tyto věci skutečně přírodní cestou, čili stravou nebo jednodruhovými přírodními doplňky, jako je třeba pupalkový olej pro omega 3, rybí olej (kdo může) pro totéž a vit. D (tam i pobyt na sluníčku - zcela se tomu nevyhýbat) atd.

nasekuratko
27. apr 2012

@luthien.k to Pinky je pro deti od 3 let. Pro tyhle malinke se dava jen par kapek denne toho Alvea. Ja se s malym nevyhybam nicemu-taky si myslim, ze izolovat ho od neceho neni uplne nejlepsi. Ale zase to neprehanet...
Na slunicko chodime porad, mame slunecnik nebo kloboucek na hlave a v pohode. Ale je jasne, ze pres poledne s nim ve velkych horkach nikam chodit nebudu. 🙂

erikovamamka
27. apr 2012

@lelask U nas je to presne tak, vzdy ked zaspava, skriabe sa nenormalne. Inak nie.

lelask
27. apr 2012

@luthien.k -Tak sme dnes boli na alergo,popocuval srdce, pozrel do hrdla, na exem sa pozrel len tak letmo, v podstate videl ciste nohy s chrastickami od skrabania, z opacnej strany by aj nejaky ten exem nasiel ale nemal cas lebo isiel pisat recepty na Elocom krem, Desloratadin a Ketotifen. Ani som to nesla zobrat, chcem si najprv precitat niekde na nete, co nam to predpisal 😕 Na krv sa musime este len objednat, takze vysledky su zatial v nedohladne.
Na moju otazku, ci su kortikoidy nevyhnutne povedal,ze ano, ze inak sa toho nezbavime 😲

A zda sa mi, ze sa jej to zase vracia ☹ , objavuju sa zase jasno ruzove miesta - zase infekcia?? Z coho sa ta infekcia bere?? A ja ze ako sa krasne cisti 😝

erinbrock
27. apr 2012

ahojky zase po case ted moc neprispivam jsme tak nejak na mrtvem bode...mame porad lehky ekzem pod pazemi a v loketnich jamkach...ale nijak se to nezhorsuje...ted teda trochu jo...rostou zuby, mame po ockovani...mazeme adermou pripadne sudocrem...maly se neskrabe...v noci spi...tak nejak bojujeme a zvladame... ale spis jsem se chtela zeptat, jak ted na jare? kratky rukav, styk s piskem, hlinou, slunicko?...maly na zahrade nejde uhlidat... jak oblikat? je pisek a hlina na AE nejak nebezpecna, co pak v lete voda v bazenku? kdyz se nemaji moc koupat... jak to holky resite? diky 🙂

luthien.k
28. apr 2012

@lelask ahoj, já si myslím, že tam prostě je pořád nějaký alergen, že nejde o žádnou infekci. Ta se obvykle projevuje o dost dramatičtěji. Elocom bych hodila do koše (hormonální mast).

luthien.k
28. apr 2012

@erinbrock musíš pozorovat, co na ekzém vadí, nevyhýbala bych se apriori ničemu, na slunce dlouhé, nejlépe světlé rukávy, bazének dtto, pokud nebude zhoršovat ekzém, klidně se koupat, nezapomínat vysušenou kůži vždy včas ošetřit...

luthien.k
28. apr 2012

@nasekuratko já mám od kam.zyk takový seznam, kde jsou potraviny, které dětem do pusy do jednoho roku nepatří, jsou tam samozřejmě uzeniny, kořeněná jídla, sladkosti a také med. Nemohu dohledat, zda med je tam zařazen proto, že jde o "sladkost" nebo proto, že může být zdrojem senzibilizace pyly... Ale jinak platí samozřejmě to, co píšeš, že atopik, pokud mu to nedělá potíže, má jíst vše v rozumné míře a v rámci zdravého životního stylu a to má být zaváděno už od půl roku věku.

katyxq
28. apr 2012

@luthien.k Já bych si tipla, že med je v tom seznamu z obou důvodů - cukr i pyly (navíc se ani nedá odhadnout jaké všecky).

luthien.k
28. apr 2012

@katyxq zřejmě to tak bude 🙂

monika1279
28. apr 2012

luthien.k to viem ale náš detský lekár a aj kožná povedali že teraz je to už zbytočné meniť nutrilon pretože dcérka má 8 mesiacov, skoro už 9

kaja73
28. apr 2012

@monika1279 ta akoze ked ma alergiu na bielkovinu krvaskeho mlieka v 9m,tak to už nevadi a mozes jej tuto bielkovinu davat? 😕 to je ozaj haluz-aspon som to takto pochopila.
V krvi sa to nemusi ukazat,ale ozaj ako prve treba vysadit tuto bielkovinu,lebo je najcastejsi alergen v detskom veku a po cca 2-4 tyzdnoch uvidis ci to malo efekt.
Lekarom sa len nechce predpisovat drahsie mlieko-to je cele.
Ale ty sama to mozes skusit na vlastne naklday-my sme si napr kupovali neocate cca 5-6 tyzdnov sami a to jedna plechovka stala 78 euro -vystacila na 3 dni-tak rataj 😒 ale zabralo a ekzem uplne zmizol 😉
Potom nam to už zacali predpisovat aj ked v krvi alergiu na mlieko potvrdenu nemal. predpisovali nam to od ca 7m do 13m-potom sme uz presli na alegy care a ten sme si hradili opat sami-ochota lekarov je ozaj nizka po urcitom veku toto predpisovat.
Ale alergy care už nie je tak drahy ako neocate.

luthien.k
28. apr 2012

@monika1279 v případě, že dítě není kojeno a má atopické projevy, je nutným a základním krokem vždy výměna mléka za to, které je s plně naštěpenou bílkovinou kravského mléka, protože alergie na BKM je velmi častým spouštěčem těchto potíží. Bez toho se nehneš, to je základ. Lékaři Ti zřejmě tvrdí, že nemá smysl HA (tzv. hypoantigenní mléko, s částečně štěpenou BKM) a to mají pravdu, to nepomůže ničemu, to se používá pouze jako prevence, pokud nejsou atopické projevy a do doby prvních příkrmů. Pak už smysl nemá a zavede se běžné UM (pokud nejsou potíže).
Ale protože u vás potíže jsou, tak bych začala tím, že bych zavedla Nutrilon alergy care.

martinka1981
28. apr 2012

@luthien.k ahoj,prosim ťa ako by sa prejavovala intolerancia laktozy vo veku našej Viki?

luthien.k
28. apr 2012

@martinka1981 nazdárek, trávicími potížemi, a to podle toho, jak moc trávicího enzymu by chybělo - křeče v bříšku, nadýmání, průjem, a to 30 - 90 minut po požití mléka či některého z mléčných výrobků (tolerovány mohou být zakysené a také tvrdé sýry). Pročpak, máš podezření? Máte intoleranci lakt. v rodině?

martinka1981
28. apr 2012

@luthien.k v rodine nemame,ale kedže ma Viki často stolicu a redšiu a dosť pachne ,tak rozmyšlam prečo sa toto deje. Bola som u dr.stery negat. akop sme vysadili všetko mliečne tak ok,pomaly som nasadila AC a par dni ok a začalo to znovu.ine mliečne som jej ani nedavala akurat včera mala jogurt po dlhej dobe .Takže hladam pričinu tohto stavu 😝

martinka1981
28. apr 2012

@luthien.k ako tak rozmyšlam,bruško ma dosť velke 😝 ale to mala aj Mima v jej veku 😀
par noci aj zle spala,akoby nemohla pre niečo zaspať,len sa mrvila,kopala nohami okolo seba a mrnčala alebo plakala 😖

luthien.k
28. apr 2012

@martinka1981 no, když už něco vadí, tak podle mě spíš BKM, přece jen, AC mléko určité části alergiků vadí... Ale laktózu můžeš otestovat jednoduše - ADC mléko a k tomu občas něco bezlaktózového a uvidíš. Pokud nepomůže, vyřadila bych obojí... Co taky jiného 🙂

martinka1981
28. apr 2012

@luthien.k jaj ani mi to nehovor že jej vadi AC lebo ma picne 😝
čo to moje dieťa bude piť ked reis drink odmieta?? 😎
Ale dnes napr.kakala len raz ,včera aspon 4x
aj kaja73 pisala že v našom veku mali tiež take iste problemy ale tušim to mali zo zubov 😝
Viki ma stale ruky v puse a teraz vidim že jej aj okolo pusiny vyhadzana 😖 inak sranda že ked idu zuby a neni to ešte vidno mame problem ale ked už sa prerezavaju a je vidno že teraz to može byť zo zubov tak je všetko ok 😀 😝

danielita7
29. apr 2012

Ahojky holky, potřebovala bych poradit ohledně dětského opalovacího krému. Jaký druh používáte pro mimčo na AE? Děkuji moc

martinka1981
29. apr 2012

@danielita7 nedavno sa tu o tom pisalo,prejdi par stran dozadu a isto najdeš odpoved na tvoju otazku 😉
ja za seba napišem že sme mali min.rok Biodermu Photoderm mineral 50+ 😉 a ok. Všetci sme sa s nim natierali 😉