Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

abbie
19. feb 2013

@evinkasofinka nastastie nepotrebujes vymenny listok, tak kludne smer alergo a kozna 😉

luthien.k
19. feb 2013

@zvalentova lžící kukuřičného škrobu a trochou vody nebo oleje nahradíš vejce. Nicméně žádnou náhradou neuděláš sníh z vaječných bílků, který je na korpusy třeba, bohužel, bez vajec jsou vždy tužší. Nebo udělat dort trochu alternativně: http://www.pani-dyne.cz/recepty/Hledani.aspx?p=...
Někde se vyskytuje sója atd., tak pozor.

@abbie, hraška by mi vadila kvůli té vanilce a koření, už se mi i stalo, že jsme mysleli s maminkou, že dítě má reakci na BKM v mléčné kaši, ale mělo reakci na vanilku...

@terezka312 , stěry jsou opravdu třeba. Jinak doporučuju vysazovat kortikoidy postupně, když jsou používány v kuse, tak je dobré potom neutnout to najednou, ale dát třeba pauzu 4 dny, potom den dva mazat (ale už bez atb.) a zase dát pauzu a pak jeden den... Prostě do ztracena. Částečně se tak dá zabránit tomu, že se ekzém vyrojí zpět ve stejném, ne-li horším stavu. Jinak pečliví jsou v Motole.

terezka312
19. feb 2013

@luthien.k ona nám doktorka říkala 3 dny mazat jenom tím a až se to zlepší, tak mazat poloviční koncentrací, naředěnou s leniens mastí, ale to asi nebylo to správný vysazování no. Navíc ty antibiotika byly součástí těch kortikoidů, takže to nešlo oddělit ☹ Jinak na ten Motol jsem se koukala, jenže tam jsem našla kožní oddělení jen pro dostpělé, dětské kožní nějak ne, to je jedno?

luthien.k
19. feb 2013

@terezka312 je tam dětské, vede ho prim, Čapková. Na to vysazování kortikoidů by to samozřejmě musel být jiný přípravek.

terezka312
19. feb 2013

@luthien.k děkuju za radu! Hned na to kouknu!

luthien.k
19. feb 2013

@terezka312 jinak samozřejmě ten ekzém může mít důvod, který pokračuje (nejčastěji potr. alergie) a tak se prostě objeví vždy, i když se budou KS vysazovat správně.

terezka312
19. feb 2013

@luthien.k vím, zkusím začít s vysazením mléčných výrobků, to je asi nejčastější příčina ne?

luthien.k
19. feb 2013

@terezka312 a taky vejce, sója, kuřecí a hovězí maso, často také pšenice.

nat28
19. feb 2013

@luthien.k ahoj. S malou drzime - ja tiez, kedze kojim, uz takmer 3 tyzdne elim. dietu a ekzem sice uz takmer zmizol, ale stale tam trochu je. Akoze aj tak ja uz sa k povodnej strave nevratim a ostanem vegankou a malej tiez nechcem davat nic zivocisne a soju uz vobec nie, ale nejde mi do hlavy ze to nezmizlo. Stravu mame dobru, periem jej veci v bio orechoch a kozmetiku pouzivam weledu pre nu. omace zviera nemame. Kde moze byt problem? 😅

luthien.k
19. feb 2013

@nat28 ty zbytky stačí někdy doladit kosmetikou a Weleda není pro atopiky bohužel to pravé, je velmi dráždivá díky obsahu éterických olejů (nemusí vadit hned, ale senzibilizace může nastat časem).

luthien.k
19. feb 2013

Jinak u veganské stravy je třeba opravdu pečlivě hlídat všechny živiny... Přirozená strava to dle mého názoru není, je to otázkou životní filozofie, naši předci se také nevyhýbali prvoplánovitě ničemu, jen tomu, co jim dělalo prokazatelně zle (jedovaté, zkažené atd.) Samozřejmě za přirozenou a zdravou stravu nepovažuju průmyslově zpracované potraviny...

vrtulka81
19. feb 2013

@luthien.k jaká je Čapková nevíš? Nás chtěla naše obvoďačka převelit k ní,ale je odchovanec Brna,tak mám strach,že bude mít zažité stejné metody.S těma kortikoidama by mě zajímalo jak to vlastně je,když malou patlali,tak se vždycky zhoršila,ale uplně strašně,jak to vlastně mazat?Když sme vysadili na pár dní,tak se nestihla vlastně ani ta pauza a výsledek hrozný.Já nevím,my budeme asi opravdu zvláštní případ 🙂 Jinak se nám zatím daří dobře,spíš píšu jen informativně,že se o tom bavíte a zajímá mě ta Čapková,snad nás mine 🙂Máme novou kožařku a kortikoidy moc nemusí,konečně normální doktorka,jídelníček,pohonit alergeny ....Prostě to co děláme a nikdo nám za to nenadává 🙂 Jinak se nám podařilo zjistit další jídlo co jí vadí,tak snad už to bude jen lepší,před tím to ani nešlo vysledovat,teď je to jiná 🙂 Nesetkala ses že po hodně akutním ekzému zůstaly takové světle hnědé flíčky?Nevíš jestli to zmizne,nebo jí to zůstane?Má to na pár místech na bříšku a na nohách (tam kde se nejvíc drala),na pusince sou pořád nějaké zbytečky,tam to bylo asi zasažené hoooodně hluboko

nat28
19. feb 2013

@luthien.k no, tak na to co je pre telo cloveka prirodzene mam rozhodne iny nazor, kedze clovek z biologickeho hladiska nie je masozravec, ale toto nie je diskusia o tom a kazdy clovek sa rozhoduje sam za seba 😉
Inak o tej welede som nevedela, dakujem za tip 😉 takze myslis ze skor nieco z lekarne napr Aderma, bioderma a pod?

pran
19. feb 2013

Ahojte, vyzera to ze som po 4 mesiacoch eliminacnej diety prisla na hlavny alergen. A asi dost netypicky u tak maleho dietata. Vyzera to, ze je to pes! Maly sa mi konecne az teraz vycistil, 3 tyzdne sme sa vyvarovali kontaktu so psom a velmi sa zlepsil. Sem tam sa stalo, ze zjedol nieco nepovolene (kus peciva s mliekom, vajcom, mandlu a pod.) a napriek tomu nebola reakcia (aj ked ma toto potvrdene z testov na alergo). Ale po navsteve babky so psom do 2 hodin zacervenali licka, objavili sa loziska na nohach a tyzden trvalo kym sa pokozka ukludnila. Takze este raz to testneme, ale som si takmer ista, ze je to pes.

Je to neprijemne, lebo nebudeme moct velmi navstevovat znamych, skoro kazdy ma psa. Ale pokial by sa nepotvrdili tie potravinove alergie (este budem vsetko postupne testovat), tak je to predsalen lepsia verzia. Predtym sme k babicke nechodili denno denne, asi 2x tyzdenne, aj to obtyzden ked nebola v praci a napriek tomu sme nevedeli vypozorovat zakonitost. Tyzdenna pauza od psa bola malo. Ale teraz je maly uplne super, tak sa tesim.

Ma niekto skusenosti s takouto alergiou? Moze ustupit vekom rovnako ako potravinove?

luthien.k
19. feb 2013

@nat28 @nat28 je to spíš otázka životní filozofie než čehokoli jiného, zda je člověk vegetarián, vegan, vitarián, makrobiotik, stravuje se podle Ajúrvédy atd. Těch směrů je nepřeberně a každý trvrdí, že z vědeckého pohledu, z pohledu evoluce a já nevím z jakých všech možných důkazů, je on ten jediný správný, je to stejné jako s náboženstvím... Já osobně uznávám výsledky mnohaletých pozorování dr. W. A. Price, který na přelomu minulého a předminulého století (tedy v době, kdy se začaly měnit stravovací návyky s nástupem potr. průmyslu) pozoroval celou řadu přírodních národů - jejich stravu, její postupné změny a vliv na jejich zdraví (byl to zubař, pozoroval hlavně zuby). Přírodní národy nikdy nebyly strikntě vegetariánské, natož veganské, i domorodci v tropech živící se většinou ovocem, jedli hmyz nebo vejce a takoví eskymáci se živili z 90% jen rybami, vesměs syrovými atd. A všichni byli zdraví (netrpěli na chronické "civilizační" choroby a měli zdravé zuby), než k nim dorazila "průmyslová" strava. V té já vidím to zlo, co nám podlamuje zdraví, spolu se spoustou chemie všude kolem nás a nedostatkem pohybu. To, že naše děti netolerují mléko, vejce atd., to už je jen důsledek celkového životního stylu, jaký už po mnoho desetiletí ve "vyspělém" světě vedeme.
Jinak konkrétní nebezpečí veganské stravy pro atopika, který má chtě nechtě tendenci netolerovat některé z potravin, vidím v tom, že pokud bude jako zdroj bílkovin jíst jen luštěniny, ořechy a semínka, amarant a pár dalších veganských potravin bohatých na bílkoviny, které děti skutečně k vývoji potřebují víc, než my dospělí, brzy si na ně vypěstuje alergii. Jakákoli jednostranná strava je dle mého názoru pro atopika špatná, protože nejúčinější prevence alergií je strava pestrá, ve které nepřevažuje jedna složka nad jinou. Další věc je, že vegani mají stravu bohatou na složité sacharidy a vlákninu. Velké množství polysacharidů a vlákniny neprospívá střevům atopického dítěte. Proč, to pěkně vysvětluje dr. Campbell ve své knize Syndrom trávenia a psychológie. A to samozřejmě nemluvím o aspektu, že přísné diety (na základě filozofickém, ne zdravotním) zbytečně mohou vyčlenit děti z kolektivu.
Kosmetika - z přírodní můžeš zkusit Alverde Ultra sensitive třeba. Jinak ano, co píšeš, z té "chemie". Ale hlavně mazat podle toho, jaká je to fáze, zda je to červené či jen hrubé atd.

luthien.k
19. feb 2013

@pran inhalační alergie na tom nejsou stejně jako potravinové, bohužel, že by vyhasínaly v podobném stylu. Těžko odhadovat vývoj, může se zmírnit i zmizet, ale mohou se přidat i další...

pran
19. feb 2013

@luthien.k Vdaka. Idem si o tom nieco precitat.

nat28
19. feb 2013

@luthien.k ja si ale nemyslim ze veganstvo je to jedine spravne. Ja osobne by som sa jedneho dna chcela dopracovat k vitarianstvu, ale zatial mam od toho daleko 😀 Inak z dcerky vegana nerobim, prave pred par dnami som jej zohnala domaceho kralika zo spolahliveho zdroja 😉 A predtym som jej zvykla davat jogurt, ale ten momentalne kvoli diete nemoze. Ak sa neskor ona sama rozhodne ze bude vegatarian ci vegan, ja budem len rada, ale chcem aby mala slobodny vyber

luthien.k
19. feb 2013

@nat28 moc pěkný článek o výhodách a nevýhodách vitariánské stravy 🙂 http://www.margit.cz/syrova-strava/

april171
20. feb 2013

@nat28 Trosku off topic - Kedze sme mali take potravinove obmedzenia, pri hladani receptov som zabludila aj na stranky vitarianov a priaznivcov surovej stravy. Niektore veci fajn, ale strasne mi tam vadi ta neekologia - jednoducho zohnat v zime ovocie a zeleninu v nasich podmienkach znamena to dovazat z daleka, co je strasne neekologicke a takisto v nasich obchodoch su tie potraviny tretokvalitne,a okrem toho su to rastliny pestovane v substratoch a podobne niekde v Spanielsku, Maroku, jednoducho podu ani nevideli. Preto mi tento potravinovy smer nevyhovuje, nie je lokalny a mozu sa tak stravovat mozno len ludia vo velkomestach, kde je siroky trh a kvalitne potraviny.
Inak, na idnes im robia celkom propagandu, v poslednej dobe tam davaju vitarianske recepty.

vrtulka81
20. feb 2013

@pran My máme taky štěkoňa alergena 🙂 Dokonce dva na dvorku,ale u nás teda není ten nástup tak hrozný,spíš se malé nesmí dotknout nebno ji nedejbože olízat,jo tak po tom oleze,nebo se aspoň škrábe,ale mi to teda víme z testů že je na ně alergická.NAště stí se jich začala bát,tak je má nejradši za oknem.Kamarádka má 15 let syna a jemu na alergu řekli,že má byt v kontaktu se zvířaty,tak nevím.Že si je teda nemá tahat domů,ale na venku to problém není.Ale taky sem slyšela,že ne na každou rasu může reagovat,švagrová má psa od jednoho pána a ten má alergii na psi,má doma yorkšíra a ten mu nevadí,ani malé nevadí,takže tak.Je to hrozně složetý,jak vidět 🙂

zuzuzuzu7
20. feb 2013

@luthien.k vsetkeho s mierou asi a hlavne pestro-to plati pre vsetko;)))inak fakt dobry clanok!

pampeliska1
20. feb 2013

Ahoj holky, přiznám se, že nedočítám 😅
Mám dotaz - jaký je vhodný materiál na oblečení pro dítě s AE? Naše malá má plošku pod jedním kolínkem. Je vhodný i bambus? Nebo je lepší biobavlna? Děkkuji moc za info!

luthien.k
20. feb 2013

Kdo nemůže obiloviny s lepkem - pohankový chléb... https://www.modrykonik.cz/katalog/firma/luthien...

luthien.k
20. feb 2013

@pampeliska1 bambus lze také zkusit 🙂

nat28
20. feb 2013

Maminy ktore ste mali eliminacnu dietu, po akej dobe sa vam deticky vycistili od ekzemu? My to drzime obe 3 tyzdne a ziadna slava, stale to ma, aj ked len malo. Dokedy to mame drzat, mame este pokracovat, alebo uz zacat pomaly zaradovat potraviny?

ficekova
20. feb 2013

@nat28 ja jsem po 14 dnech na diete zjistila, ze nevyhovuje ryze ani kruti maso. Po vysazeni okamzita uprava a do 14 dnu byl maly cisty. A vysadila jsi opravdu veskere alergeny??? Hlavne mleko muze byt ve spouste potravin. Hlavne v pecivu

april171
20. feb 2013

@nat28 My sme na tom boli podobne, velke zlepsenie, ale k uplnemu vycisteniu neprislo. Ale je pravda, ze som nevynechala lepok (ten som ale vynechala predtym a k zlepseniu neprislo ), a nebola to zas eliminacna dieta stylom ryza a brokolica, to som si ani ja ani dcera nemohli vahovo dovolit.
Momentalne sme v stave, ze rano je to vzdy perfektne, navecer niektore miesta scervenaju, sem-tam novy fliacik, ale nie je to nic dramaticke. Takze postupne vraciam vsetky potraviny do jedalnicka a stav je stale podobny. Mlieku sa ale este nejaku dobu planujem vyhybat.

pajushka
20. feb 2013

Ahoj holky, náš malej má AE a teď asi v úplně nejhorší formě co jsme kdy měli ☹ V úterý jedeme na kontrolu na kožní, tak doufám že nám konečně udělají nějaké stěry...
Strašně ho to svědí, chce se pořád škrabat, takže mu to na noc zavazuji, někdy už i přes den, ale včera v noci si úplně serval obvazy a roškrábal místama do krve... Teď jen promazáváme (Polysanem), mažu mu i ta rozškrabaná místa, nevadí to? Poradíte něco co zmírní svědění, popř. pomůže trošku zahojit?
Trpíme na prasklinky pod ušním lalůčkem, naše dětská nám na to dala Framykoin, naprosto bez úspěchu, já si teprve nedávno přečetla, že to má spojitost s AE, máte někdo taky tento problém?

luthien.k
20. feb 2013

@pajushka na praskliny pod uchem - genciánu. Na takový stav, rozškrábaný ekzém, bych Polysan nedávala, koupala v řepíku (pokud snáší), v hypermanganu, škrábance genciánou, zbytek hydratačním emoliečním mlékem. A na stěry samozřejmě.