Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

katyxq
16. mar 2014

@adamar @lila69 za mě - očkování odkládej, co to jde a nebo neočkuj vůbec 😉 ... naše pediatra, bohužel, ekzém či jiné problémy za důvod pro odklad nepobažuje, chudáci děti, jejichž maminky jí to věří ☹

katyxq
16. mar 2014

já jí taky věřila, ale už víc jak rok jí nevěřím - teď si asi řeknete, proč nechodíme jinam - no, protože se budeme v létě stěhovat a paní dr. v podstatě nepotřebujeme, chodíme tam jen na preventivky (že má váhu, metr a stetoskop 😀) a případně zdravotní problémy řeším jinak

katasv
16. mar 2014

@lila69 Nás očkovala doktorka v klidném stavu bez problémů a do týdne, 14 dní vyrazila kvasinka, i v pusince (moučnivka), do toho sípot, ale už je to naštěstí zažehnáno. Každopádně přijde další očko a může být zase reakce :( Jenže jsem srab neočkovat vůbec...

boruvky
16. mar 2014

@kam.zyk Tak se hlásím. Dnes jsem večer dala Juráškovi normální Nutrilon s rýžovou kaší. Jak mám pokračovat dál a hlavně s čím? Přidat mu do jídla mrkev a dát mléčnou kaši? Ta reakce na BKM bude okamžitá? Díky 🙂

kam.zyk
16. mar 2014

@januliku nemusíte Sudocrem.

@katyxq řekla bych, že přibylo z obou dvou důvodů. Přičemž ten druhý je trefně napsaný 🙂

@adamar teď bych přidala oves, je to nejšetrnější lepek, a ten lze teď otestovat v pohodě. Taky bych přidala krůtí maso, jáhly, pohanku. Tu mrkev je potřeba fakt dobře prověřit, ona hodně často alergizuje. Na mrkev bacha.

@skipka2 Ten lepek na 95% mít vliv nebude. Kdy byly naposledy kortikoidy? Kupte Exomegu nebo Eucerin tělové mléko. Ten ichtamol není na dlouhodobé užívání, má svá rizika. Kupte taky zinkovou mast. On je tedy zatím jen plně kojen,ano? Příkrmy zatím nejsou? Vysadila bych BKM, návod zde:

.. margaríny: používat margaríny bez BKM, např. Perla s vitamíny, Alfa vital, Flora light, Stella, atd.

...pečivo : musí být bez BKM – kupovat jen to, kde známe složení - např. balený chléb. Obecně- chléb mnohdy bývá bez BKM, rohlíky většinou taky (ty supermarketové zpravidla neobsahují BKM), ale ostatní pečivo (loupáky, koláčky, atd.) zpravidla nikoli.

...náhrada kravského mléka: k přímé konzumaci jsou vhodná Rýžová nebo Ovesná mléka s přídavkem vápníku, která již dnes jsou běžně dostupná na trhu (v prodejnách Zdravé výživy, nebo v DM – Reis drink extra Ca, Hafer drink extra Ca, atd.). K vaření a pečení lze jako náhradu kravského mléka využít též zmiňovaná alternativní mléka - ale s ohledem na finance je kombinujeme je s mléky např.Oves milk, Kokos milk, atd. Nejsou však vhodná mléka sojová ani s přídavkem soji (soja je alergen velmi podobný BKM), ani kozí ani jiné savčí mléko.

..náhrada jogurtu: namísto jogurtu si lze dělat pudinky a kaše, a sice z výše jmenovaných obilninových mlék, vynikající jsou též rýžové jogurty (Amunáček, atd.-seženete ve Zdravé výživě)

kam.zyk
16. mar 2014

@boruvky reakce na BKM nemusí být okamžitá, ale ve většině případech je do 4 hodin. Já bych určitě zítra pokračovala jen tím Nutrilonem s rýž.kaší a nedala bych to navečer, protože v noci těžko člověk vypozoruje případnou reakci, testovat napřímo (tj.příkrm) má smysl spíš dopoledne nebo k obědu.

S mrkví je třeba počkat, to je zas alergen poměrně silný.

kam.zyk
16. mar 2014

@lila69 syn by se neměl očkovat při rozjeté kožní infekci (S.aureus). Jeslti už tam není, tak je to dobře, ale může po očkování naskočit, dejte Thuyu occidentalis 15 CH 5 kuliček denně 3 dny před až 5 dní po očkování a neměl by být očkovaný, pokud je rozjetý ekzém.

skipka2
16. mar 2014

@kam.zyk kortikoidy som mu dala pri zhorseni teraz iba raz a to vo stvrtok. Je plne kojeny. Ziadne prikrmy. Mam doma excipial kids lotio, ten nemoze byt? Musi to byt exomega alebo eucerin?

kam.zyk
16. mar 2014

@skipka2 Excipial je v pohodě, dejte ten. Ty kortikoidy - byly ve čtvrtek- cca 2-3 dny poté, co je namažete, tak vyjede navenek to, co kortikoidy zatlačily dovnitř - nebli zánět- takže dneska by to mělo být zhoršené, ale už by to mělo ustupovat.

skipka2
16. mar 2014

@kam.zyk dakujem za radu. ano mal to uz pekne od soboty a dnes sa to opat zhorsilo, ale vcera vecer som mala jogurt 😒. takze namiesto ichtyolu cez den dat excipial a vecer po kupani ostat pri tej kys.mliecnej?

kam.zyk
16. mar 2014

@skipka2 jesti jste měla jogurt včera večer, tak v MM se vyskytuje alergen jogurtu až cca te´d, v tento čas, takže jestiže už třeba od dnešního rána má zhoršenou kůži, nebo odvčera večer, je jasné, že je to zhoršení vlivem kortikoidů.

Prostě, dát na kůži kortikoid, to je vlastně jen oddálení zhoršení, je to na nic.

Zkusme namísto ichtyolu dát ten Excipial a večer kyselinu mléčnou a dejte vědět, jesltil to tak je lepší.

macinka13
16. mar 2014

@maca283 dakujem, ide to sice pomaly, ale uz je to ovela lepsie.

skipka2
16. mar 2014

@kam.zyk aha, takze jogurtom to nemusi byt, zhorsene to ma dnes od rana, dakujem pekne za radu, vyskusam vsetko a dam vediet

katyxq
16. mar 2014

@kam.zyk tem druhý důvod jsem se snažila napsat velmi slušně ... neb to je fakt děs, co tady na Koníkovi čtu, že pediatři ohledně příkrmů maminkám doporučují ☹ (naši dr. nevyjímavě, ale já ni na moc nedala 😀). Musím zaklepat, že u nás dělalo/dělá problém jen bkm, hovězí a sója (a asi karob, ale jen lehce a regulérně jsem ho netestovala a prostě se mu po čase diety začala taky vyhýbat, ale změna k lepšímu nemusela nutné být tím vysazením karobu) ... pozitivní je, že hovězí dané sem tam snese, na mléčné reaguje docela slabě (před Vánocema máslo a občas kousíček tvrdého sýra v pohodě, ale asi jsme to přepískly, plus divoký jidélníček, dost lepku, sladké přes Vanoce a pak trávicĺ problémy, tak zase dietujem bez BKM úplně) ... sóju nějak nemám potřebu zavádět 😅, tak ani nevím, jestli by ji uzl snesla.
Ale proč vlastně píšu, je to asi dva týdny, co jsem psala, že má suchou drsnou kůži (žádná zněna barvy a pochybuju, že na fotce bude něco vidět, sama to poznám spíš po hmatu) na nohách a rukách a že je to asi ze šamponu. Ten jsem vysadila a mazala bambuckým máslem, koupalájen mycím olejem nebo vodou a už to bylo skoro pryč ... a teď to má zase zhrublé. No, nedávno začal malou koupat manžel místo mě ... no, teď jsem to tady vypsala a došlo mi, že možná na ni používal ten śampón? Se ho zítra zeptám. Tak snad jen dotaz - jestli bys mazala nečím jiným neź bambuckým máslem? (ale nesmí v tom být minerální oleje, vazelina)

katyxq
16. mar 2014

@kam.zyk jo a jedna, možná zajímost - vysledovaná - mně jde bkm a hovězí bílkoviny do mateřskýho mlíka ne za den, ale za půl dne

lucka8888
16. mar 2014

Dobry vecer.prosim vas o radu lebo uz som zufala.syn 3 rocny ma exzem asi od 1 roka kozna nam nasadila locoid ktory vacsinou stale zabral.vacsinou to boli len male loziska ktore ustupili v lete sme mali pokoj ale tento rok od novembra sa to len zhorsuje, kozna zas nasadila locoid a premastovanie kyseliniu mliecnou a na loziska k.mliecnu s camphorom.po kortikoide ustupilo.asi pred 2 tyzdnami som vysadila locoid ,kupila exomegu a natieram sudocremom ale sa to nejako vystupnovalo,loziska su zapalene,cervene,stale sa skrabe takze rozskrabane.mame vydrzat alebo dat kortikoid zas alebo nieco ine??

pari_s
16. mar 2014

@kam.zyk dobry den, rada by som Vas poprosila o radu.............mam 1,5r synceka, ktory ma od 3m "potvrdenu" lahsiu formu AE. Od vtedy sa ho snazim drzat pod kontrolou, raz uspesne, inokedy menej uspesne, ale celkom sa mi to darilo. Jedinym prejavom bola sucha "husia koza" na telicku. Pouzivala som na premastovanie Kys. mliecnu, Lipobase a vnutorne Probiotika. Musim spomenut, ze prejavy AE nemal nikdy v zahyboch ruk, noh......mal iba "zrnite mapy" po celych nozickach a paziach, ktore boli farby pokozky, takze na prvy pohlad nebolo nic vidiet. Naposledy zmizla aj tato husacia koza, mal celkom peknu pokozku, podotykam, ze dietu som neriesila, nedavala som mu potencionalne alergeny, ale na BKM a psenicu som sa vobec nezameriavala, mrkva je beznou sucastou maleho jedalnicka.........a teraz vlastne k tomu podstatnemu, pred 2m bol ockovany a hned od druheho dna sa zacal ekzem zhorsovat, mal slabocervene mapky skoro po celom telicku a stale sa to zhorsovalo, koza bola neskutocne drsna, presusena, uz mu nepomahali moje spominane kremy, bola som zufala☹ do toho ochorel a zacali sa mu tlacit zubky - 6 zubov naraz!, vtedy som sa rozhodla skusit vysadit vsetko mliecne aj pecivo, nahradila som nealergizujucimi potravinami a stav pokozky sa zacal zlepsovat, najrychlejsie sa vycistila tvaricka, potom chrbtik, brusko, nozky maju este sem tam nejaku "zimomriavku" a rucicky(paze) su uz lepsie, no tam to odchadza velmi, velmi pomaly - su to take drsnejsie velke mapy, blede........rada by som sa spytala, cim by som ho mala premazavat, aby tieto zimomriavky zmizli, lebo Lipobase ani Kys. mliecna velmi nepomahaju☹...mozno na to treba iba cas, lebo ta ockovacia latka (ockovanie MMR) stale koluje v telicku☹ bala som sa toho ockovania a veru asi som tusila preco☹+ do toho tie zubky................dakujem pekne

kam.zyk
16. mar 2014

@katyxq Já vím, ten druhý důvod byl napsanej hodně korektně, hooooodně moc 🙂 🙂 protože já nad tím doma taky kroutím hlavou (tedy, spíš nadávám a kleju 🙂 )

Je to možný, že manžel použil šampon 🙂 s tím bambuckým: vím o tom, že tady nelze nic, co spatřilo ropu, a když nad tím přemýšlím, tak mě napadá jen to bambucké. Jinak nic. Vše, co se mi vybavuje v paměti, obsahuje petrolatum, par.liq., atd.atd., prostě všude ropa....

On ten přechod do MM taky záleží, zda je to tekuté (mlíko přejde raz dva) anebo tuhé, u většiny matek tuhá potravina jde 16-24 hodin, podle rychlosti metabolismu. Máš rychlej metabolismus ! 🙂

@lucka8888 tohle chce fotky, přidejte je sem.

kam.zyk
16. mar 2014

@pari_s tam mělo jednoznačně vliv to očkování a moc vás chválím, jak jste udělala ty úpravy a opatření (hlavně potravní opatření), co jste udělala, to je perfektní. Můžete udělat jednu věc: smíchat Bepanthen a Infadolan a to smíchat 1:1 a natírat tím tu "husí kůži". Napřed směsku zkuste na malé ložisko cca 2*2 cm, pak , když uvidíte cca za hodinu efekt (nebo reakce nebude žádná), tak na větší plochy.

Hodně pomohou tělu Hylak a probiotika (pomůže to vyrovnat se tělu s očkovací látkou).

skipka2
17. mar 2014

@skipka2 zabudla som sa vas opytat na tu zinkovu mast. Tu mu mam davat len na tie loziska? Ma to dnes cervensie ako vcera. Zabudla som vam aj napisat ze v stredu bol ockovany, 2.davka infanrix hexa. Uhovorila som pediatricku nech nam nedava aj prevenar, ten az o 2 tyzdne.

skipka2
17. mar 2014

@kam.zyk zabudla som sa vas opytat na tu zinkovu mast. Tu mu mam davat len na tie loziska? Ma to dnes cervensie ako vcera. Zabudla som vam aj napisat ze v stredu bol ockovany, 2.davka infanrix hexa. Uhovorila som pediatricku nech nam nedava aj prevenar, ten az o 2 tyzdne.

xkittikex
17. mar 2014

dobry den,@kam.zyk,tak minuly tyzden od stredy papame aj jedla,ktore obsahuju muku, ziadna reakcia pokozky nebola az do soboty rano..vtedy trosku zhorsil ten ekzem,ale v piatok vecer som musela dat prvu davku antibiotik,lebo syncek je chori.. mohol to sposobit aj ten liek?je to Cefzil a Pamycon, neni to az take zle,ale vidno ze sa to zhorsil..dakujem

dlugi
17. mar 2014

@dlugi Ahoj, naše léčba: Na ručičce ekzém máme mazat Eucerin krém AtopiControl + zinková mast a probiotika Hylak a Infants Dophillus, vysadit BKM. Pak jsme měly 2 dny mazat jen Eucerinem, protože to bylo bez škrábání. Bohužel i tentokrát se škrábala. Pak jsme měli od 14.3. mazat jen zinkovou mastí 3xdenně. Vypadá to celkem lépe - je to dost suché, ale stále načervenalé. Občas má tendenci si to poškrábat, ale nerozkškrábala si to. Přidávám foto.
Chtěla jsem se zeptat, jak bych měla doplnit vápník, když nedáváme mléko a mléčné výrobky? A dočetla jsem se, že i v šunce se vyskytuje BKM. Tu dáváme dost často - čím nahradit? Ráda bych malé dělala třeba pomazánky, ale do nich se dává zase třeba sýr nebo jiné BKM - nemohu nikde na internetu najít vhodné recepty.
Zítra to bude týden, kdy jsem začala dávat probiotika. U Hylaku píšou, že podávat jen týden. Mám přestat probiotika podávat?

dlugi
17. mar 2014

@kam.zyk Ahoj, naše léčba: Na ručičce ekzém máme mazat Eucerin krém AtopiControl + zinková mast a probiotika Hylak a Infants Dophillus, vysadit BKM. Pak jsme měly 2 dny mazat jen Eucerinem, protože to bylo bez škrábání. Bohužel i tentokrát se škrábala. Pak jsme měli od 14.3. mazat jen zinkovou mastí 3xdenně. Vypadá to celkem lépe - je to dost suché, ale stále načervenalé. Občas má tendenci si to poškrábat, ale nerozkškrábala si to. Přidávám foto.
Chtěla jsem se zeptat, jak bych měla doplnit vápník, když nedáváme mléko a mléčné výrobky? A dočetla jsem se, že i v šunce se vyskytuje BKM. Tu dáváme dost často - čím nahradit? Ráda bych malé dělala třeba pomazánky, ale do nich se dává zase třeba sýr nebo jiné BKM - nemohu nikde na internetu najít vhodné recepty.
Zítra to bude týden, kdy jsem začala dávat probiotika. U Hylaku píšou, že podávat jen týden. Mám přestat probiotika podávat?

mirkita
17. mar 2014

@lila69 nasa dr navrhla odklad...mali sme ockovat druhu davku,ale odlozila ju,ja som len chcela oddelit hexu a prevenar,so vsetkym suhlasila a pokial malej neuvidi ekzem pod kontrolou tak nebude ockovat...len na druhu davku uz nemame vela casu,tak uz co chvila dame hexu,vdaka kam.zyk to mame pekne 😉 a vyzera ze dost sa to zlepsilo aj po vyjdeni prvych zubkov 😉

boruvky
17. mar 2014

@kam.zyk Ráno měl láhev mléka. A nikde žádná reakce. Na ramínkách má pořád stejnou krupičku. Žadně flíčky jsem nikde nenašla. Ale zjistila jsem, že když otřu vlhčenými ubrousky obličej, tak zčervenají. Může být alergen jen mrkev?

denula84
17. mar 2014

ahoj @kam.zyk , malej sa postupne ekzem lepsi, len na dotyk to ma drsne, davam sudocrem, premastujem niveou, vysadila som mliecne vyrobky. chcem sa opytat , ze ak zhresim napr. vo vareni, ked pouzijem vajicko, mlieko (zemiakova kasa, palacinky, kysnute kolace, omacka, nieco obalovane, ... ) je to velky problem? inak mlieko , jogurty nic take si v surovom stave nedavam, iba v tom vareni sem tam zliham, asi blba otazka :P. ja len ci sa to varenim, smazenim neznici :D. dakujem moc 🙂

flegicka
17. mar 2014

Dobrý den,měli jsme po týdenním vysazení mléčných výrobků,zkusit jogurt.V sobotu bylo pět lžic a neděle asi půlka.Řekla bych,že to trochu zčervenalo,ale nic dramatického.Jinak se přiznám,že ostatní potraviny moc neřeším,jakože kyselé- pomeranč,mandarinka,trošku nakyslá jablka,banán miluje a třeba si veme ze sladkýho něco co upeču na svačinu.Ale to všechno jedl i při tom zlepšení.První fotka po vysazení a zbylé po testu.Díky moc za to,co všechno pro nás a ostatní děti děláte,jste zlatá.

flegicka
17. mar 2014

@kam.zyk A ještě dodám,mažeme adermu a zinkovou niveu

marek4800
17. mar 2014

@kam.zyk hlásim sa po týž na kontrolu , Emka 3 roky ložiská na tváričke ,očkách,rukách a okolo ust. Mažeme Exomega + sudocrem,ruky prevažne len sudocrem,strava upravená vysadené mliečne,čokoláda,citrusy.Berieme Dophilus+ hylak Dnes výsledky na alergo, inhalačné negat,potravinové negat.mlieko negat.Mazanie mam nechať nadalej tak ako je, ruka sa nám lepši ale stále je začervenaná,očka su ok aj usta su omnoho lepšie,dokladam foto