Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

babice
5. feb 2012

koukám,že tu může být i celkem veselo. 😉

1983hr
5. feb 2012

Tak nejlépe navštívit kožního

luthien.k
5. feb 2012

@babice
@1983hr
Tak s tím souhlasím 😀

1983hr
5. feb 2012

Stejně ty ekzemy jsou hrozný,u nás to má starší a teď to vypadá že i malej 9měs.bude na to trpět.

luthien.k
5. feb 2012

@1983hr a řešíte i stravu? To je u dětí, obzvlášť do jednoho roku, spouštěč číslo jedna. Kolik je staršímu?

1983hr
5. feb 2012

@luthien.k jak to myslíš jestli řešíme stravu?Staršímu je 7let ale má ekzem až od 5let,dřív ho neměl

luthien.k
5. feb 2012

@1983hr minimálně u mladšího dítka bych se zabývala hlavními potr. alergeny - zkusila je vysadit jako test - bílkovina kravského mléka, vejce, sója..., a to na alespoň na 2 týdny. Velké části dětí ekzém spouští právě potravinová alergie. Co se týče staršího, máte za sebou alergologické vyšetření? Tam mohou roli hrát i inhalační alergeny.

1983hr
5. feb 2012

@luthien.k Tak kravské mléko ani výrobky s něj,vejce,čokoládu malý ještě neměl.🙂Starší má samozřejmě alerg.za sebou a nic.Jediné co mu vadí je kakao,čokoláda v jakékoliv podobě. U něj je to taky dost o psychice,když je v pohodě tak to má o hodně lepší ale jak se vynervuje tak je to děs.

dzulik
5. feb 2012

Ahojte, ja mam ten isty problem, nas syncek ma tiez ekzem na celom brusku, nozickach, dlaniach a aj na lickach. Lekarka si najskor myslela, ze je alergik na mlieko a lepok, ale nastastie oba testy su negat. V pondelok ideme na kozne do Bojnic, tak budeme vidiet co nam povie, tiez som este neskusala ziadne babske recepty - bojim sa, aby som mu neurobila este horsie ☹ . Neviem, ci nebudem musiet pouzivat daku hypoalergennu kozmetiku a hypoalergenne pracie prositriedky - ak ano, tak nemam ani ponatia ake su dobre. Tak vlastne potrebujem radu aj ja 🙂

catharin
5. feb 2012

Ahoj,
můžu se zeptat, jak poznás atopika?? Mám dvojčátka, holky, a obě mají vysušené ručičky a pusinky, měli to i na nohách a celých rukách. Používám teda bylinky, jsem ten typ. Na pár dní to zabere a pak vznikne asi tolerance a zase chvíli to mají. A tak dokola. Dost často promazávám vazelínou bílou a calciovou mastí. Já sama mám problémy, mám to na prstech, ale teda škaredé, ale já na to mám při velkém svědění kortikoidy, jim je určitě nedám, mají teprvě 5 měsíců.
Díky..

luthien.k
5. feb 2012

@1983hr Ty ale kojíš a bléčné konzumuješ? Vejce dtto? Mlékem je samozřejmě myšlen i jogurt, mléčná kaše, běžné UM...

luthien.k
5. feb 2012

@dzulik žádné testy Ti 100% neřeknou, zda je dítě alergické na nějakou potravinu, že test vyšel negativně, ještě bohužel nic neznamená, jediná spolehlivá metoda je podezřelé potraviny vysadit a sledovat, zda se situace zlepší.

luthien.k
5. feb 2012

@catharin atopický ekzém nejlépe pozná kožní lékař, pokud jsi sama atopik, je pravděpodobnost, že jimi budou i Tvoje děti, vyšší.

flo24
5. feb 2012

Môj maly má úplne vysušenú kozu okolo krku a na hrudníčku. Naposledy to mal tak škarede a ešte si to aj doškriabal. Jedine nám zaberá La roche- posay krém ten nám to vždy krásne ukludní. Jedine čo tak malý sa ešte zvykne škrabať na hrudniku.

catharin
5. feb 2012

@luthien.k : Děkuji, právě, že jsem na to přišla až později, že mám opožděný typ atopického ekzému. Ajaj. Bobátka moje, takže to budou taky.. ☹ A kdy zajít prvně k dermatologovi, nebo na alergologii? Jejich Dr.-pediatr- je takové telacko, že to neřeší.

1983hr
5. feb 2012

@luthien.k malého nekojím ,um má hypoalergení a jinak papá zeleninku,masíčko atd

kaja73
5. feb 2012

@1983hr HA mlieko nestaci ak ma dieta alergiu na kravske mlieko-to ti ani krvne testy zial nevedia na 100% vylucit-len dietou sa to da-vtedy treba aspon na 2 tyždne,alebo aj mesiac vysadit aj HA mlieko a nahradit ho mliekom pre alergikov-napr-alergy care mliekom.
HA mlieka su pre deti ohrozene alergoiou,ale nie su vhodne pre už alergicke deti,ani na testovanie ci je , alebo nie je dieta alergik na mlieko nie su vhodne. 😒

nesselande
5. feb 2012

nasa dcerka ma 2.5 roka a atop.ekzem ma od cca 4 mesiacov. Pomohla nam az 3.kozna lekarka, ale napriek tomu, ze dodrzujeme uplne vsetko, tak ekzem stale ma, ale je to lepsie. Trikrat denne premastujeme, nekupeme (voda narusa ochrannu vrstvu koze), oblecenie len biele/bezove zo 100%bavlny a jedlo sme vysadili uplne vsetko, co by mohlo skodit, vacsinu druhov ovocia, vela druhov zeleniny, cokolada, koreniny, bylinky atd. Periem v eko pracom gele Ulrich (kupite na hravoazdravo.sk). Je to sice boj, ale stale si hovorim, ze su aj horsie veci a da sa to vydrzat, len musi byt clovek naozaj dosledny a vysadit vsetky potencialne skodliviny. Casto detom skodi aj potenie, piesok a hlavne chlad, cize teraz von nechodime, nehrozi 🙂

1983hr
5. feb 2012

@kaja73 tak já mu dávam ha um jak doporučil dr.v tom taky budu pokračovat.

kaja73
5. feb 2012

@1983hr Nam tiež to odporucila Dr,ale na vlastni past nasadeny Neocate zabral a do tyždna bolo po ekzeme. 😉
Kazdy sa sam musi rozhodnut-mne tu velmi pomohla kamzyk a luthein-nebyt ich mame ekzem dodnes. Už rok ani stopy po nom nemame 😉 a ziadnu spec.starostlivost už koza meho nepotrebuje-stacilo len vysadit mlieko-ale ozaj vysadit.

1983hr
5. feb 2012

@kaja73 Nevím ale malej zatím ekzem nemá,jen nějakou vyrážku.Uvidím jak to bude dál. Já pokud by ho měl tak zase budem chodit na kožní.Staršímu dost pomáhá ten leniens at tomu někdo věří nebo ne.Zkoušela jsem taky drahe mastičky a mléka,oleje do koupele.Prd nic nezabralo.

kaja73
5. feb 2012

@1983hr My sme vyskusali masti a masti-maly krvacal na krku,v podkolennych jamkach,cele stehna a hrudik mal ako v ohni.
vyskusali sme vsetko možne,behali po alergo,boli na koznom-pred z toho-az na podnet kamzyk sme vyskusali mlieko neocate -plne stiepene-a bolodo tyždna po probleme-už ziadne masti a kremy nepotrebujeme. 😉
Ziaden Dr nam neocate ani nespomenul-max alegy care-ale nam ani ten nezaberal-tak sa vsetci Dr zhodli,že maly nemoze mat predsa problem s mliekom-ked ani krv to nepotvrdila,ani alergy care nezabral- a predsa bol problem tam,len potreboval mlieko az na aminokyseliny nastiepene.
Ale to mi ziaden "odbornik" neporadil-len kortikoidy,a rozne ine maste 😖

1983hr
5. feb 2012

@kaja73 Jo jo tak hlavně že vám to zabralo.Každému beztak zabere něco jiného.Mame ekzem v rodině a neteřim pomohly právě jen mastičky.Starší syn naopak má ekzem od 5let tak tomu um asi dávat nebudu že.

kaja73
5. feb 2012

@1983hr nam to spustilo ockovanie v 3m-do 7 dni bol ako v ohni-u nas zas nik ekzem nema.
Po 2 ockovani už do hodiny nastalo totalne zhorsenie a do druheho dna už aj krvacal.8-(
kazdy si tu svoju cestu musi najst sam,my sme ju nastastie nasli.
U nas nastal problem v umelo vyprovokovanie alergii na to, co v case ockovania papal.

luthien.k
5. feb 2012

@1983hr každému zabere to, co řeší příčinu potíží a po té je třeba pátrat.
Správné mazáná je nutná podpora, ale zásadní problém bývá obvykle někde jinde (potravinové alergie, inhalační alergie, dráždění nevhodným způsobem praní, materiálem oblečení, nesprávně volená kosmetika nebo přímo alergie na ni, mnoho dětí reaguje bohužel na změny, které mají vliv na jejich imunitu a které ovlivnit lze jen málo - nemoci, očkování, růst zubů..., starší potom na další věci, jako jsou hormonální změny, únava, stres...).
Naprostou souhlasím s @kaja73, že HA mléko je pouze preventivní záležitost, pokud se atopické projevy objeví, je nutné nasadit v první řadě extenzivní hydrolyzát (UM s plně štěpenou bílkovinou kravského mléka - Nutrilon alergy care, Nestlé althera), někdy to nestačí a musí přijít UM štěpené na aminokyseliny (Neocate). To by dobrý lékař měl vědět.

1983hr
5. feb 2012

Já ale nemam potvrzeny u maleho ekzem

weri1
5. feb 2012

@luthien.k objednávám se k jinýmu kožaři....když mu to mažu leniens tak to zčervená když sudokremem nebo tou biodermou tak to jakoby zesvětlá a je to takové sušší a jde to méně vidět....tak já nevím. Nikdy jsme to nikdo neměli tak jsem taková bezradná

luthien.k
5. feb 2012

@kaja73, před nedávnem jsem narazila na pro mě nové informace (zatím neověřené u nějakých lékařských autorit, pouze informace z anglickojazyčných stránek zabývajících se očkováním), že Infarix hexa obsahuje deriváty z kravského mléka (což oficiální příbalový leták neuvádí) a u alergiků na BKM může způsobit až anafylaktickou reakci. To by vysvětlovalo i časté zhoršování ekzému u atopiků, kteří mají ABKM. Ale znova říkám, jsou to neověřené informace, zatím jsem se s nimi nesetkala z českých zdrojů (což neznamená, že někde nejsou 🙂), aby mě tu někdo třeba neosočoval, že píšu bludy 😉

luthien.k
5. feb 2012

@1983hr to je jen pro zamyšlení, kdybys ho třeba někdy potvrzený měla.

luthien.k
5. feb 2012

@weri1 a to je správně, že je to světlejší 😉 Tak to má být.