Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

maly_prcek
12. okt 2010

@kam.zyk Ahoj, jak to teda je, vynechat BKM a vejce úplně + ostatní alergenní rozumně nebo BKM + vejce + ostatní alergeny občas po malé dávce zařadit (např. 1-2 jogurty týdně)?
Díky...

luthien.k
12. okt 2010

@maly_prcek, jsem už s tím hrozná, někdo se něco zeptá @kam.zyk a já se do toho namontuju 😅, ale mám to od ní schválené 😀
Na co se ptáš není podle mě univerzální odpověď, protože to se musí posoudit individuálně, na základě toho, kdy se ekzém objevil, jestli už při výlučném kojení nebo po prvních příkrmech nebo až později, nebo jestli zásadní vliv na spuštění ekzému mělo něco jiného, třeba očkování nebo nemoc nebo zuby nebo jiné vnější vlivy... A taky samozřejmě podle stavu (akutnosti) ekzému... Takže přijde na to 🙂

maly_prcek
12. okt 2010

@luthien.k @kam.zyk Klidně se montuj 😀

Exém se objevil poprvé v době, kdy byla první hexa + první příkrm (neprozíravě blízko sobě), po HA dietě bez BKM, vajec a největších alergenů byla OK, projevoval se exémem na tvářičkách, opožděné rekace o 1-2 dny.

Dík. A gratuluju k miminku 😉

tygrous
12. okt 2010

@maly_prcek Ahoj😉 My uz pomalu zarazujeme BKM, ale teda konzutluju to tady s kam.zyk. Na BKM pres MM uz malej nereaguje (po 5-mesic.me diete), dokonce zvladnul i HA Nutrilon a ted jsme zkusili jogurt, ale vyhodily se mu fleky, tak davam pauzu a jogurt zkusime jeste jednou. Ja uz jim vsechno v rozumnych davkach😉 I BKM rikala kam.zyk ze mam stridme jist, aby se malymu uz taky nastavila urcita tolerance.

fru
12. okt 2010

ahoj, celkem jsem se začetla do diskuse a vzhledem k tomu, že mám doma dceru s atop.ekzemem, taky poprosím o rady..
mám dvě dcery, první, Verunka, měla ataku ekzemu asi v 11 měsících, ale od tý doby je celkem čistá, stačilo promašťovat(lipobase, potom exomega, teď stačí jen koupat v linole, i když teď začíná být sušší, tak zas začnem mazat), potom měla ještě ekzem, když se jí objevily molusca, ale zbavily jsem se jich a s tím i ekzemu
ale mladší dcera, Terezka, (teď jí bude 7 měsíců) má ekzem v podstatě od narození, chodíme na kožní, ale ráda bych si vyslechla(přečetla) i jinej názor..
od narození měla hodně citlivou pokožku, v záhybech na krku a v podpaží a v pupíku, kde se kůže dotýkala měla mokvavý ložiska, časem se je podařilo zlikvidovat, tak tím, že vyrostla-víc se hýbe a "natáhl" se jí krk🙂, kolem druhého měsíce už začal atop.ekzem v klasických místech-podkolení, loketní jamky, tváře, hodně ho má i na zádech a na bocích, ve výsřihu, ekzem není mokvavý, spíš suchý, teď v poslední době má hodně červený ložiska na tvářích, kde končí dudlík, takový ty suchý, lesklý flíčky..občas se mi zdá, že v loketních jamkách to trochu mokvá..
mažu exomegu emolienční krém, když má mokvavý ložiska(občas podpaží, nebo ty jamky), mám od kožní dr vittelu ictamo-pasta s ichtammolem a zinkem, koupu v linole
dr už Terezce předepsala i kortikoidy(fucidin H, ale nechce se mi je používat, namazala jsem jen jednou)
ad strava, breberce se nic jíst nechce, takže jen kojím a to bude největší problém, protože jsem trošku chro chro a můj jídelníček je někdy hroznej..jím hodně pečiva, nevyhýbám se mléčným výrobkům, jím sladké..jak píšu..jím jako prasátko..
kožní dr mi žádnou extra dietu neradila, ale já s tím ekzemem chci něco dělat..vzhledem k tomu, že ekzem je někdy lepší a někdy horší, myslím, že by se to mojí disciplinou dalo zlepšit..
díky za odpovědi a omlouvám se za román..

kam.zyk
12. okt 2010

@maly_prcek přesně jak píše luthien, je to individuální. Začínám mnohdy tak, že doporučím BKM a vejce vysadit + ostatní alergeny rozumně. Pak zkusíme s danou maminou, jak dítko reaguje na BKM a na vejce, a když je reakce rozumná, nastolujeme toleranci tak, že i BKM a vejce (pokud jsou tedy pouze slabě alergizující) lze rozumně- a sledujeme bedlivě, jestli se reakce nezesiluje, pak by se BKM nebo vejce nebo obojí vysadily úplně. Když je reakce silnější (ať už na BKM nebo vejce nebo obojí)- vynecháváme na cca 6M tyto alergeny a pak zas testujeme, jestli se reakce nezmírnila. Je to prostě individuální.
@bianka234 ono to může být, že sýry budou vadit a jogurty ne, sýry mají zas trochu jiný poměr BKM, dokonce se může stát, že některé sýry budou vadit a jiné ne. Tu sůl a tuk ani tak nestuduj, spíš to testuj hlava nehlava, různé sýry, různé jogurty 🙂
@luthien.k i na želatinu může být reakce, ale je to raritka. Měla jsem jednu maminu, která měla alergii na želatinu, dokonce alergolog.potvrzenou.

kam.zyk
12. okt 2010

@fru Stravou (tvojí) by se dal ekzém Terky zcela eliminovat. Napsala bych víc, ale mám teď fofr a poměrně vážně nemocné děti, které musím vyřešit. Takže ti pošlu na IP pravidla zavádění příkrmů a pravidla tvojí diety. Prostuduj to a když budeš mít dotazy, zeptej se tady, luthien to zmákne za mě, když tu zrovna nebudu.

ygreen
12. okt 2010

ahoj, já tedy naštěstí s atopákem zkušenost nemám, ale jen vám chci říct, že jsem v porodnici ležela s psycholožkou, která pracovala na Bulovce a která měla třetího chlapečka a ty první dva (6 a 2,5roku) trpěli na atopák. Její manžel pocházel z Keni a přivezli si nějaký keňský čaj, prý příšerně hořký, z nějakého místního stromu, a co si tak pamatuju, tak mi říkala, že nejprve čaj kluci pili a poté se v něm koupali a do měsíce byl atopák pryč a už se neobjevil. Název nevím, ale můžu kdyžtak zjistit.
Tak jen co jsem slyšela. Hezký večer.
@kam.zyk je mi líto že jsou dětičky nemocné, tak ať je brzy líp

kam.zyk
12. okt 2010

@ygreen jééé, napsala jsem to blbě- ony to nejsou moje dětičky - ale obrátilo se teď na mě pár mamin, jejichž dětičky jsou poměrně vážně nemocné a tak si je trochu hodlám vzít do parády, ale bude to makačka. Proto tady nebudu teď asi tak často, ale je tady luthien a ta to zvládne za mě 🙂

ygreen
12. okt 2010

@kam.zyk tak alespoň že tak a koukala jsem že máš malýho chlapečka - my máme měsíční holčičku 😀 😉 dřív si mi taky moc dobře poradila ohledně imunizace Tobíka 😵 9.11. ale stejně musíme na dětský gastro - Tobiášovi vyšla jedna hodnota ukazující na celiakii pozitivni EMA IgA. Jinak nic. Tak stále doufáme. Páč nemá alergii na vůbec nic jiného, imunitu má fajn, ani alergii na gluten nemá. Jen ta jedna hodnota. A fyzicky taky nevypadá - necelýho 2,5roku a 100cm a 19kg 😉

jijitka
13. okt 2010

@tygrous - napiš, prosím, nějaký ten recept na buchtu. Sice nemám žádnou přísnou dietu, mléko můžu, ale klidně si dám něco zdravějšího i normálně 😉
@stipa - já během diety pudink z ovesného nebo jiného mléka nevařila, ale dělala jsem ovocné pudinky - např. nastrouhat nebo jemně nakrájet jablko (nebo jiné ovoce), povařit a zahustit pudinkem.
A když se udělá hustější, může nalít na upečenou buchtu a je to mňamka 😅

bianka234
13. okt 2010

@kam.zyk nerada ťa zasa otravujem, ale stále neviem ako často mám malého natierať s tou zmesou s locoidom, dala som včera ráno a večer po kúpaní, nie je to moc 2x?

streserka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sunysara
13. okt 2010

@stipa dík za radu, snažím se

luthien.k
13. okt 2010

@sunysara, tak jsme se s kam.zyk shodly, že nevíme, jak jsi přišla na něco s pšeničnou moukou, nicméně dobrá zpráva pro Tebe je, že to není zakázaná potravina 🙂
@fru, jak psala kam.zyk, dietou se dá v tomto věku u dětí hoooodně zlepšit a nebo úplně ekzém eliminovat, takže jestli do toho půjdeš (a já bych byla rozhodně pro 🙂), tak se neváhej ptát, nebude-li něco jasné, co čím nahrazovat atd.
@streserka, nic ve zlém, ale zázračný lék na ekzém neexistuje, tak jak se to snaží výrobce Tebou propagované firmy lidem namluvit. Jde o soubor mnoha opatření od kosmetické péče, přes vhodné oblečení, praní, domácí prostředí až ke stravě, co pomáhá a nějaký preparát se složením zcela nevhodném pro atopiky, natož malé děti (už tu kdyby propagátor těchto výrobků byl), tomu podle mého názoru opravdu nepomůže, natož samotný.

Takže holky, fakt na zázraky nevěřte 😉 Kdyby existovaly, tak si kam.zyk nedává tu práci, aby způsobem, jaký znáte z této diskuze a víte o něm, že není úplně bez námahy, ale že funguje, pomohla přes 200 atopickým dětem 😉

korkusa
13. okt 2010

Babeny cim natierate drobcom tvaricku v zime?alebo teraz ked je tak chladnejsie.Lebo moju drobcovi hned scerveneju licka ked sa ochladi a ma ich aj suchsie ako inokedy.

sunysara
13. okt 2010

@luthien.k luth no to já taky nevím 😀 a ani nevím jak jsem na to došla asi jsem si to přečetla v nějakým článku, čtu jich ted mraky

luthien.k
13. okt 2010

Koukám, že "já správná Čecha"😀, poslední věta mého posledního příspěvku je fakt divná, ale asi víte, co jsem tím chtěla říct 😀

luthien.k
13. okt 2010

S tím mazáním v zimě taky nevím, to si taky nechám od @kam.zyk poradit... Tipuju něco, kde není žádná voda, co třeba sádlo? 😉 😀

bianka234
13. okt 2010

baby pomoooc, ja teraz pozerám malému na nohy a nechty žlté totálne to čo je zas, čítala som že to môže byť z hypermangánu, je to tak?
@luthien.k nevieš prosím ťa? mám ho v tom prestať kúpať?

kam.zyk
13. okt 2010

@ygreen EMA vyjde kdekomu, přičemž alergii na lepek ani celiakii (2 různé věci) vůbec nemá! Z toho , co píšeš, bych zůstala ledově klidná - kdyby měl byť náznak celiakie, takové míry by neměl 🙂

@bianka234 není = 2x denně je akorát - jak vypadá kůže?

@korkusa + ostatní, co chtějí natírat děti v zimě krémíkem a nevědí jaký: Co je docela dobré mazání, je od Bubchenu krém do chladného počasí. Jmenuje se to oficiálně "Bübchen ochranný krém do každého počasí " - ale není to jediná volba, klidně natírejte třeba Bepanthenem, taky výborný do zimy, nebo Leciderm, těch krémů je řada. Sádlo není moc vhodné, protože v zimě je hodně nízká hodnota vzdušné vlhkosti a dát na kůži čistý tuk znamená zas tu hodnotu vlhkosti kůže snížit (olej nebo tuk ucpe póry a neumožní kůži poutat vzd.vlhk.) - což u ekzematiků (ti mají od přírody nižší vlhkost kůže) vede k ekzému jak Brno (nejhorší je dát do zimního počasí na obličej olejíček, to je koledování si o těžké dermatitidy). Už byl mnohokrát vyvrácen názor, že hydratační krémy v zimě škodí- není to tak, ale optimální se mi jeví spojení tuku + vody v krému cca 1:1, takže- další tip: Aderma Exomega nebo Bioderma Atoderm PP - smíchat se žlutou vazelínou (naváží vám ji v lékárně) v poměru cca 1:1 a máte moc prima krém na zimu 🙂 (nejen na zimu, když jsou suché plochy, perfektní mast)

vinifera
13. okt 2010

@bianka234 áno je to z hypermangánu. Okrem estetickej vady to nie je problém. Kúpem v hypermnagáne dlhodobo.

tygrous
13. okt 2010

@jijitka No ja nemam zadny presny recept😉, ja si proste upravuju vsechny, co jsem driv pekla nebo i nove, co objevim ted😉 Ale takovy zakladni na hrneckovou buchtu: 2 hrnky mouky (super je namichat pul na pul obyc.a spaldovou), 1 hrnek cukru, 1 hrnek mlika (obyc.nebo ovesmilk, kokosmilk, reismilk z dm...), pul hrnku oleje, 2 lzice skrobu a prdopec (ja jsem ted zacala pouzivat kypr.prasek z vinneho kamene). Smichat, nalit na plech a na to jakekoliv ovoce (nebo muzes pridat presnidavku primo do testa) a na to muzes nebo nemusis dat drobenku (od luthien jsem se inspirovala drobenkou ze sadla😉 No a nebo rozdelim testo na pul, do pulky dam karob a stridave to naliju do babovkove formy. Nebo do testa pridam kokos a zase do babovkove formy...variaci je mraky😉 Jinak fajn recepty na vsechno jsou na www.varimezdrave.cz

tygrous
13. okt 2010

@kam.zyk A co Infadolan na zimu?

luthien.k
13. okt 2010

@kam.zyk, tak sádlo teda neee 🙂

luthien.k
13. okt 2010

Jdu si pro tu žlutou vazelínu 😉 Zase jsi nám vyvrátila jedno dost zažité klišé s tou vodou v krémech na zimu 🙂

luthien.k
13. okt 2010

@tygrous, taky jsi mě naladila na pečení, mám mraky dýně, tak ji do toho zkusím zakomponovat 🙂 Chci dělat i džem, jen nevím, kdy to všechno stihnu, takhle napsat pár příspěvků sem, to mě malej nechá, ale delší práci v kuchyni, to ani náhodou...

kam.zyk
13. okt 2010

@tygrous @tygrous Infadolan je krém s poměrně značnou dávkou vitamínu A, já bych ho dlouhodobě v koncentrované (tj.nepoředěné) podobě nepoužívala, u dětiček by to mohlo vyvolat jisté kožní projevy (pigment.změny, atd.), protože vit.A jako vit.rozpustný v tucích se musí metabolizovat jinak než vit.rozp.ve vodě. On Infadolan je složka vitamínové masti, kterou taky ráda doporučuju na urč.stádia ekzémů, ale vždy k tomu připojím větu, jak se má ta mast používat, aby byl efekt, který má být. A hlavně je tam ten Infadolan poředěný, což je dost důležité- určitě Infadolanem nenatírat na zimu mýrnys týrnyx pořád 🙂 to je skoro jako používat ATB mast (třeba Bactroban nebo Framykoin) celoročně. Infadolan je spíš cenný pro nás ženské, co nechceme mít vrásky na nechceme platit strašně peněz za Juvenu, Matis Paris a další hodně drahé anti-age krémy, které ani nemají ten obsah vit.A (a nemají tudíž takový antiage efekt, co krém za např. 2000Kč) - ale zas- ne že to na sebe, ženské, budete teď matlat neuváženě!!! Opatrně a namíchat s základem tipu právě třeba ta žlutá vazelína nebo běžný hydratační krém, atd.-radši se ještě zeptejte 🙂

Moje buchýtky, které jsem vynalezla v době, kdy jsem začala radit s dietama, jsou tyhle:

Buchta bezmléčná a bezvaječná

TĚSTO: 1 hrnek jáhelné nebo kukuřičné mouky a 1 hrnek mouky žitné nebo špaldové , 2 hrnky glukózy (nebo 1 hrnek třtinového cukru), 1/4 hrnku kukuřičného škrobu (Maizena, Gustin), 1 hrnek alternativního mléka (např. Rýžový nápoj DM, Nutrilon allergy care, Kokos milk, Oves milk), 1/2 hrnku rostlinného oleje. Z těchto ingrediencí vytvoříme vláčné (ne moc tuhé ani ne moc řídké) těsto. Pak dáme např. 3 najemno nastrouhané hrušky, nebo jiné ovoce, na které nemáme alergii (můžeme použít ovocnou přesnídávku).

Postup:
Umícháme vláčné těsto z uvedených ingrediencí. Pak na plech vyložený pečícím papírem nalijeme těsto, navrch dáme nastrouhané ovoce (-např.3 najemno nastrouhané hrušky,atd. popř.ovocná přesnídávka). Můžeme zasypat drobenkou z třtinového cukru, másla ghí (=neobsahuje BKM) nebo sádla a rýžové mouky. Pak pečeme - při 170°C - cca 55 minut (trouba by měla být předem vyhřátá).

Drobenková buchta bezlepková, bezmléčná a bezvaječná

Uvaříme pudink z 1l rýžového nápoje DM nebo Kokos milku , 2 sáčků vanilkového pudinku (lze nahradit 40g Maizeny nebo Gustinu) a 4 lžic glukopuru (lze nahradit 2 lžícemi třtinového cukru, popř.klasického cukru, kdyby jjiný nebyl). Užmouláme drobenku z 250g másla Ghí (lze nahradit stejným množstvím margarínu - např.Alsan ze Zdravé výživy nebo sádla), 300g žitné nebo špald. mouky (nebo klidně ovesné mouky) a 300g kukuřičné nebo rýžové mouky, 1 lžíce kukuřičného škrobu, 250g třtinového cukru.

Na plech vyložený pečícím papírem dáme ľ drobenky, na ni rozetřeme uvařený pudink (ještě teplý), poklademe HA ovocem a zasypeme zbytkem drobenky. Pečeme cca 40 – 50 min při 170°C.

tygrous
13. okt 2010

@kam.zyk Dik za upresneni a tip na krem na vrasky😉 Nase detska Dr.doporucuje Infadolan snad na vsechno😅 (ja ho mazala lonskou zimu stridave s tim Bubchenem a Bepanthenem-co jsem mela zrovna po ruce, kdyz jsme sli ven😉

kam.zyk
13. okt 2010

@tygrous A vypadá ta doktorka mladě? jestli jo, tak jí nezůstaly skryty hlavní výhody Infadolanu 😉 Ten Infadolan -udělej směsku s tvým oblíbeným hydratač.krémem - 5 dílů krému a 1 díl Infadolanu, napřed ozkoušej na předloktí, když nebude reakce (neměla by), maž na oblast vrásek a je to. Víš, jak se přišlo na tyhle účinky vit.A? On se původně dával lidem s těžkým akné - a zjistilo se, že vypadají nějak moc mladě, že se jim nedělají tolik vrásky, co nám ostatním bez akné a jeho léčby vitamínem A, a zjistilo se právě, že za ten omlazující efekt může právě vit.A! Na hodně věcí se přijde tak nějak mimochodem, co tak pozoruju...