Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
6. jan 2011

Jsem taky moc ráda, jako kam.zyk, že tu slyším vaše názory, nově od @rencalm a @stipa 🙂

tea333
6. jan 2011

@kam.zyk dakujem za rady 🙂

mam este jednu otazku..maly je plne dojceny, odkedy sa objavil ekzem, jeho stolica je taka lepkavejsia, hlienovita a obcas zelenkava..moze to signalizovat alergiu na BKM?

luthien.k
7. jan 2011

@tea333, ano, může, nicméně na sto procent to zjistíš tím, až se vám uklidní situace se zapářkami a možnou počínající infekcí, jak psala kam.zyk, že BKM zkusíš otestovat. Zelenkavá barva stolice ale bývá často i u zdravých dětí, pokud to není vysloveně zelený průjem, tak to nebývá problém. Významnějším signálem jsou spíš hleny. Nasadila jsi u sebe i prcka probiotika? Asi Ti to kam.zyk psala, ale nějak mi to uniklo... To by také mělo pomoct.

valentynkaa07
7. jan 2011

@kam.zyk ano, díky za článek, některé potraviny nejím ani normálně, nebo jen velmi málo, když jsem čekala první dceru, tak jsem jedla vše, dokonce jsem v prvním trimestru kouřila a pila alkohol-než jsem zjistila, že jsem těhu- a byla zdravé miminko. Ted se snažím o co nejzdravější a nejnezdravější životosprávu, ale nevím, zda to něčemu pomůže. Jak se tam píše. Dědí se dispozice, která se může a nemusí projevit.

fru
7. jan 2011

ahoj, dlouho jsem tu nebyla, ale musím se pochlubit(a zaťukat) Terezka je skoro bez ekzemu.má jen trochu na tvářičkách a pod jedním kolínkem mini ložisko, teď se jí to lepší po bepanthenu a na to sudocrem..
ale co je zvláštní..když jsem držela dietu, nic moc úspěchy..držela jsem jí 2 měsíce a pokus o testování vejce a bkm se nevyved an jednou..vždycky časem zareagovala, ale do toho jí rostly zuby, měla šestou nemoc apod.
před Vánoci jsem z toho byla zoufalá, měla strašnej ekzem na zádíčkách..tak jsem dietu prostě přerušila a změnila jsem mazání-vyměnila jsem exomegu za biodermu atopo pp a Terezka je čistá..a to jím všechno..myslíte že ta bioderma je fakt takdobrá, nebo že se jí posíli imunitní systém? bude jí deset měsíců a je téměř jenom kojená..stále nechce jíst příkrmy..

miskatn
8. jan 2011

prosim vas, ako zistim, ci mame vodu makku alebo tvrdu?

valentinuska
8. jan 2011

my jsme tvrdost vody zjišťovali na internetu ... už nevím přesné stránky, ale někde zveřejňují přesná čísla, stačí tam najít kde bydlíš ...
nebo je možné kontaktovat toho, kdo vám dodává vodu (nevím, odkud jsi 🙂)

monikakovacova
8. jan 2011

@kam.zyk Som rada, že som vás tu objavila. Začínam si veľa vecí študovať, len keď táto diskusia je taká dlhá ☹ Môj malý má tiež AE a lekár mi tiež povedal, že je to "normálne" mne to nepripadá normálne keď má stále líčka červené a po tele má rôzne ekzémové fliačky. Som z toho celá nešťastná. Krémiky sme skúšali kadejaké (žiaľ aj tie kortikoidy). A tiež máme ten problém, že starí rodičia nedodržujú čo im povieme ohľadne stravy. Oni by mu už aj slaninku, klobásku a bohvie čo dali (ak už nedali). Teraz s nimi bol malý jeden deň a na druhý deň bol celý vyhádzaný - po brušku aj po chrbte. Normálne som sa zľakla (len raz tak reagoval aj to na zmenu pracieho prášku). Ale tak čo už, hádam to nejako dáme dokopy. Idem študovať ďalej 🙂

tea333
8. jan 2011

@kam.zyk chcela som sa ta este opytat, co si myslis o lieku Daosin (Histame)..uz si o nom pocula?
ma podporovat DAO enzym pre spracovanie histaminu..aspon tak som citala

luthien.k
8. jan 2011

@miskatn, pokud máte studnu, tak nejlépe rozborem. Trvrdá voda se ale pozná i bez něj, například tím, že se hojně tvoří usazeniny v rychlovarné konvici, vodní kámen na WC, v pračce, špatně se v ní rozpouští třeba mýdlo, tvoří se takové sraženiny...

luthien.k
8. jan 2011

@monikakovacova, kdybys chtěla s něčím poradit, tak se klidně ozvi, nejsem sice jako kam.zyk, ale snažím se 😉

@fru, to klidně mohlo být tím, že se malá dostala z těch problémů, co mají vliv na imunitu, jaké jsi popisovala plus změna mazání. Moc jsem nepochopila, jak píšeš, že se držení diety nevyvedlo - jakože nebyla čistá, když jsi držela dietu? Nebo že do toho vždy něco vlezlo, když se testovalo? Ne všechny děti reagují na stravu, je jich menšina, ale jsou takové.

monikakovacova
8. jan 2011

@luthien.k Ďakujem za pomoc. Dnes som bola už zúfalá. Večer ako sme sa prezliekali do pyžama skoro ma trafilo 😢 Malý komplet vyhádzaný spredu i zo zadu. A to som myslela, že mu to už mizne. No hrôza a ešte som sa aj s jeho otcom pohádala, lebo on tvrdí, že malému škodia krémy. Že keby sa vôbec nemazal ničím tak by mu bolo ok. Neviem ako mu to už mám vysvetliť, že deti, ktoré majú ekzém (a zrejme aj alergiu na nejaké jedlo, ktoré netuším aké) potrebujú tie krémy, lebo sa vysúšajú. Takže dneska sme mu žiadny krém nedali (už som ho vážne nevládala počúvať, lebo on to vie lepšie, hlavne keď si o tom nič nečíta). Bolo by to veľmi nebezpečné vysadiť všetky krémy a kozmetiku na pár týždňov? Kvôli tomu aby si už môj muž konečne priznal svoju chybu? Ďakujem za odpoveď.

luthien.k
8. jan 2011

@monikakovacova, rozhodně bych to nedělala dlouhodobě, pokud by se ekzém začal nějak významně zhoršovat! Kůže atopika ve stádiu ekzému potřebuje speciální zacházení včetně těch správných mazání! Samozřejmě může mít muž pravdu v tom, že malý může mít na nějaké složky v některé kosmetice alergii a že reaguje zhoršením ekzému. Na to se dá ale celkem snadno přijít tak, že se po dobu tří dnů maže jen ten stejný kousek kůže cca 3x3, pokud možno zdravý kousek kůže, a pokud není reakce, tak je kosmetika snášena (ale ještě to neznamená, že pomůže na dané stádium ekzému).
Nevím, co jsi už nastudovala, ale začni určitě tímto: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/clan... - tam jsou ty základní věci, jak pečovat o malého atopika. Další kapitolu tvoří ta strava, která je u dětí do tří let obvykle nejvýznamnější, plus další věci, které mají vliv na stav imunity, jako jsou jiná onemocnění, růst zubů, očkování apod.
Jinak pokud bys chtěla, pošlu Ti mailem takový dotazníček, na jehož základě bychom se mohly nečeho postupně dopátrat. Mail mi v případě zájmu pošli do IP.

tea333
8. jan 2011

Ahojte,
dodrzovala som naozaj prisnu dietu podla @kam.zyk, natierala, dodrzovala rezim spomenuty v clanku ktory si
@luthien.k davala do pozornosti o prispevok vyssie..
za posledne dva dni sa ekzem zhorsil..prisli male vyrazticky, cervene flaky, teraz to ma malinky vsade, najma vsak na hlave, rukach nohach (nie celych, iba to co trci spod oblecenia) a pridali sa cervene loziska v zahyboch.
okolo zadocku ma malinky krvavocervene ☹
naozaj neviem, kde sa stala chyba..

este dodavam moje dva postrehy pre baby co chcu drzat dietu: reiss drinky (aspon niektore) obsahuju slnecnicovy olej a probiotika laktozu

kam.zyk
8. jan 2011

@monikakovacova čím vlastně mažete? Nemáte někde fota ekzému?

@tea333 slunečnicový olej není problém a laktóza už vůbec ne, laktóza a BKM jsou dvě různé věci a ekzém a laktóza přece spolu nemají nci společného (a souběh int.lakt.a ABKM, to je rarita, i když už jsem to viděla)

Mám dotaz: jak jsi dodržovala tu dietu: když se dodržuje dieta, cca týden po najetí na dietu se stav dost markantně horší (čistění organismu). Někdy to trvá i třeba 10 dní. Kdy po zavedení diety se projevilo zhoršení?

luthien.k
9. jan 2011

@tea333, pokud vím, vy jste používali i kortikoidy, že? Kdy naposledy? To také může mít vliv, cca týden až čtrnáct dní po jejich vysazení příchází markantní zhoršení stavu, protože, jak tu kam.zyk několikrát vysvětlovala, kortikoidy zatlačí reakci pod kůži a zde nahromaděné toxiny se začnou po nějaké době vyplavovat ven a dojde obvykle k významnému zhoršení. Chce to vydržet! Dietu jste nasadili někdy v polovině týdne, pokud se nepletu, že?

@kam.zyk, chtěla bych na @monikakovacova vyzkoušet ten dotazník, takže jestli ho vyplní, tak Ti ho samozřejmě přepošlu 🙂

monikakovacova
9. jan 2011

@kam.zyk Tak mazať som mazala už všeličím - Exipicial, Holtov krém, bohužiaľ sme vyskúšali aj Locoid Lipocream, Linola fett krém, Baby seba med, na začiatku olejčekom Hipp s mandľovým krémom a Nivea pre deti (na citlivú pokožku) . Berieme aj kvapky Fenistil ale to len keď je véééľmi vyhádzaný (čo bolo asi 2 krát a teraz). Momentálne ho nenatieram ničím ale na posledy tým Exipicialom. Ne neho nikdy nereagoval zle. Ale v podstate ani neviem, či mu niektorý z tých krémov škodí, keďže jeho stav je taký, že jeden týždeň lepšie, ďalší horšie, atď ☹ . Takže rôzne.
Chcela som sa aj spýtať, že ktorý krém z Biodermy to používate, že by som ho na ňom otestovala. Ďakujem.
A ešte by som si rada vypýtala tvoj mail, že by som ti poslala nejaké foto o malom. Niečo som pofotila, ale bola som na to sama a malý sa vrtel. Tak hádam tam niečo bude vidno.

luthien.k
9. jan 2011

@monikakovacova, je to Bioderma Atoderm PP, je to velmi dobré mazání jako základ nebo jako preventivní mazání, když nejsou velké problémy. Jinak to chce vybírat podle stádia ekzému, tj. zda je to akutní stav s mokváním či pupínky a zarudnutím (to je pak potřeba vysušovat, dobrý je na to Bubchen krém na opruzeniny nebo Sudocreme nebo zinková mast atd.) nebo zda jde o chronické stádium, kdy je ekzém suchý a je třeba použít něco mastnějšího jako je Bepanthen, žlutá vazelína namíchaná s Biodermou apod. Pokud je podezření nebo přímo příznaky na infekci, třeba kvasinkami, tak se zase použije něco jiného...
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/clan...
Tady to kam.zyk krásně vypisuje, ale teď záleží hlavně na tom, v jakém stavu se nacházíte teď.

tea333
9. jan 2011

@luthien.k naposledy asi 28.dec. to je uz vyse dva a pol tyzdna 😒 dietu som drzala este skor nez som sem pisala, asi od noveho roku? mm tak nejak..

tea333
9. jan 2011

@kam.zyk je to asi 11 dni od nasadenia diety, stav sa zhorsil predvcerom a vcera este viac 😒

luthien.k
9. jan 2011

@tea333, žádné dítě není tabulkové, podle mě to je souběh obou věcí.

tea333
9. jan 2011

@luthien.k bodaj by si mala pravdu 😉

monikakovacova
9. jan 2011

@luthien.k Tak my máme teraz ekzémové škvrnky - úplne vysušené a zhrubnuté, a okrem toho teraz ten výsev - ako po popŕžlení žihľavou z predu i zo zadu a na líci má len takú červenú škvrnku a vyzerá to tak ako by tam mal úplne tenučkú pokožku.

luthien.k
9. jan 2011

@monikakovacova, s mazáním nejlépe radí kam.zyk na základě fotek. Můj mail už máš, tak jestli nějaké pořídíš, tak pošli. Zásadní bude ta dieta, tak jsem zvědavá, co pošleš v dotazníku 🙂

monikakovacova
9. jan 2011

@luthien.k Už som vyplnila a odoslala. Hádam to foto bude stačiť.

kam.zyk
10. jan 2011

@monikakovacova Tak už jsem to vyhodnotila a odpověděla.

stipa
10. jan 2011

@kam.zyk Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Malého maži Biodermou PP a poslední dny jsem si všimla, že když ho tím namaži, tak se začne škrábat a AE který je světloučký najednou vyleze a zčervená. Takže nejspíš tam vznikla nějaká reakce, i když jsem koukala na složení a Lanolin tam není 😒 Nevím co mu po tak dlouhé době začalo na PP vadit. Teď jsem mu koupila nové balení a budu ho muset vysadit. Myslíš, že by bylo lepší teď vyzkoušet tu Adermu Exomegu?

valentinuska
10. jan 2011

Holky, chtěla jsem se zeptat, čím je nejlepší mazat obličej? Mažete stejným krémem jako tělíčko?
Mě to tak nějak přijde divný a na ten obličej bych chtěla něco jemnějšího 🙂

kam.zyk
10. jan 2011

@stipa určitě ozkoušej Adermu Exomegu, nejdřív na zdravém místě, jak to učím maminy. Krémy chtějí střídat, aby nevznikla reakce. Je to jako s jídlem- alergie -hodně zjednodušeně řečeno (odborníci přimhuřte obě oči!!!)- vzniká ve stylu věty "pokud je něčeho moc, je toho příliš". Takže třeba každodenní konzumace mléka vede do ráje alergie, atd. Proto - pravidlo "od všeho trochu" platí v každé oblasti života!!!!

luthien.k
10. jan 2011

@valentinuska, tím samým, Biodermou nebo A-Dermou Exomegou, děti mají celkově jemnou kůži všude 😉 Na ven pak dávám teď v zimě na obličej směs Biodermy a žluté vazelíny, čili něco trochu mastnějšího a je to fajn.