Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
8. feb 2012

@knedluska a řešíte i jiné věci, než mazání? Máš v krátké zprávě něco o šušence a čokoládě 😉 Linola krém bych na záhyby neviděla jako nejvhodnější, pokud tam není infekce (rády se tam drží kvasinky v těch místech zapářky), tak je dobrý nemastný emolient a léčebná pasta (klasická kombinace Bioderma Atoderm PP a Sudocrem například).

luthien.k
8. feb 2012

@jancip to je pravda, faktorů je mnoho, ale jejich důležitost se mění nejen případ od případu, ale taky s věkem, u malinkých dětí je strava číslo jedna a má smysl ji řešit na prvním místě.

knedluska
8. feb 2012

@luthien.k - díky, zkusím ten sudocrem, ten tu mám. Jojo, sušenky a čokolády fakt nedostává, to jenom objevila šuplík a zjistila, co v něm je. Takže šuplík už je zavázaný šálou, aby do něj nemohla. 😉

gangulienka
8. feb 2012

@luthien.k dakujem bubchen je fajn ale prave pri tom zimnom kreme ma odradilo nieco v zlozeni neviem ci nahodou nie propolis alebo take nieco ale mozno si to pletiem. Ale infadolan bude fajn uplne som nanho zabudla 🙂

zuzuzuzu7
8. feb 2012

@xmalij ja tiez narada experimentujem, my sme boli pri jednom kremiku aj skoro rok, a 3/4roka uplne cisty;)...len viac menej az kes som jej to zacinala natieat a vaic to sleovat, tak som mala pocit ze to bolo horsie a ze sa jej to zacalo rozsirovat...kojena bola 15 mesiacov...u nas mam pocit, ze to skor spustili zubky -ako stresovy faktor a mozno nejake roztoce-vtedy zacinala viac po zemi sa pohybovat.....
ale inak v pohode @xmalij...prajem vsetko dobre, nech sa tycbh ekzemikov zbavime raz a navzdy...aj ked ta atopia uz v tyuch genoch je;)

xmalij
8. feb 2012

@zuzuzuzu7 tak to same u nas 🙂, (3/4 roku mazani a 15M kojeni hihi). Asi jsem nenapsala, ze nejsme zadny tezky pripad, kde bych musela bezradne resit mokvava loziska nebo skrabani do krve apod. Ale uz mlcim, at neco neprivolam..😝. U nas se to ozvalo 2krat a vzdy do mesice po ockovani Hexou a Prevenarem, ale muzou to byt i ty zoubky. Tezko rict, testujeme prave 2 alergeny, zmenila jsem praci prasek, koupila vic pokozce prijemnych oblecku a davam laktobacilky..nic vic nehrotime a hlavne se z toho sama nehroutim, jak tu uz nekdo napsal, jsou horsi a zasadnejsi trable v zivote.
Ale reknu ti, videla jsem jednou neleceneho atopika, kdy maminka byla trosku vic mimo a tvrdila, ze nejvic malemu prospiva, kdyz ho nemaze vubec, jedl od 4M gulas apod, a tak se mi nad nim chtelo az brecet jak vypadal.

zuzuzuzu7
8. feb 2012

@xmalij my tiez nie sme nastastie na tom az tak zle....dokonca moj svagor si az v lete minuleho roka vsimol, ze mala ma ekzem...ona celkovo velke predispozicie nema-lebo nikto v nasej rodine nema alergie a ani ekzemy-ani z mojej ani z muzovej strany...inak dcerka zdrava ako repa-teda dufajme, ze to tak bude i nadalej...od septembra v skolke...a od narodenia -doteraz bez ATB....skusali sme aj eliminovat mlieko, lepok...prikrmiky sme poctivo sledovali-bez reakcie....tak neviem, skor mam pocit u nas ze nieco z vonku ju drazdi...periem len v destkych praskoch hypoalergennych, sladkosti moc nepapame...ale spinkame celkom fajn, mozno tak nachvilku sa v n oci poskrabka ale nebudi sa ..inak je spokojna...tak neviem najst presnu pricinu nasich problemov;)...ja som bola vzdy na stravovanie velmi velmi prisna a aj budem-a aj ked syncek to nemal az take ako mala, aj tak poctivo sledujem stravovanie aj u neho;)
tak ja len dufam, ze snad bude malinka dlhe roky bez symtomov -zatial ani senna nadcha ani astma nic...iba ten ekzemik...malej je teraz 3 a pol.
...a co sa tyka stravovania a nazorov stravovania inych mamiciek , tak ja tiez len oci prevracam., co vsetko su schopne do tych deti dostat;)

xmalij
8. feb 2012

@zuzuzuzu7 mame hodne podobny pribeh, nebudu te opakovat 🙂. Jo, to me kolikrat desi, kdyz male nekdo chce soupnout lizatko nebo cokoladu, nebo snad parek v obchode, to valim oci. Nedala bych to ani kdyby nemela jediny priznak ekzemu, proste to tak mam v hlave srovnane..A nejhorsi jsou pak starsi generace, kdyz rikaji co my vsechno v te dobe uz dlabali..

zuzuzuzu7
8. feb 2012

@xmalij presne ...si moja krvna skupina.;)))...mna tiez mnohi nechapu, preco im nedvam toto,alebo hento( a aj taku otazku som si vypocula, ze preco im nedavam cukor????;)...to sa ma pytala mamicka ktora pcha cukor aj do mlieka a jej dcerka ako polrocna jedla horalku-nasa ma tri a pol a horalku este nemala-obcas uz trosku dovolime kinder cokoladu,ale s rozumom ) a mam radost z toho, ze mi obaja zjedia to co im nalozim na tanier-nemaju problem s ovocima zelninkou...no mam dobrych svokrovcov a som rada, ze daju na moje reci a uz aj nasi sa trosku chytaju na moju stranu a davaju mi za pravdu, ze strava je velmi velmi dolezita....ci ekzem ma alebo nema...
ale kazdy podla svojho vedomia a svedomia...niektore maminy maju mylne predstavy o stravovani...nuz to je ale asi ina kapitola;)

luthien.k
8. feb 2012

@zuzuzuzu7 bílý cukr u nás doma též nevedeme 🙂

xmalij
8. feb 2012

@zuzuzuzu7 @luthien.k Musim se smat...ano ano ano🙂! Kazdou navstevu odpovidam na otazky typu: ty ji davas jen vodu? Ten caj ji neosladis? A tak si rikam, co se bude dit az nekdy mala pojede na prazdniny (jeste nespala nikde nez doma) a co do ni budou ladovat napr. babicky atd. 😠 .

zuzuzuzu7
8. feb 2012

@xmalij ja som sa trsoku bala , ze ako nas zmeni skolka-ale musim povedat, ze nebadam nejake zhorsenie kvoli skolke a zmene stravovania...doma som ale aj tak nadalej prisna a mam dobry pocit z toho, ze jej davam dobre stravovacie navyky aj do buducna a ze ten zaklad bude mat vzdy dobry-najdolezitejsie su tri roky zivota-ci uz je to vo vyzive,a lebo v celkovom vyvoji dietata a nech sa raz stretne so vselicim,no ten zaklad bude mat podla mna vzdy zdravy-dobry;) a aj nadalej bude preferovat racionalnesjie stravovanie-aspon si teda myslim;)))))a verim ze to tak aspon trochu bude;)

tanja61
8. feb 2012

ahojte moj maly ma exzem 😒 cele nozky ma vyhadzane cervenymi flakmi a svrbia lebo sa skrabe.....lekarka nam dala Diprobase cream neviem ci ma rovnaky nazov aj na SK ale nie velmi pomaha,skusam sudocream tak dufam ze zaberie ale poprosila by som o rady dakujem

ivage
9. feb 2012

ahojte, potrebovala by som poradit. Moja stvormesacna dcera mala od prveho mesiaca diagnostikovanu seboroicku dermatitidu na tvaricke a vo vlaskoch. Po pouzivani Holtovej masti sa jej pokozka vycistila, avsak cca pred mesiacom, hlavne po ockovani v tretom mesiaci (sucasne Hexa, Prevenar a Rotarix) sa jej na rucickach, nozkach a na tvaricke objavili suche cervene miesta. Kozna lekarka konstatovala, ze sa moze jednat o atopicky ekzem a predpisala jej olejove kupele - Linola Olbad a Oilatum, Lotriderm a zinkovu mast a doporucila premastovat pokozku. Po vyskusani viacerych kremov (Excipial, Lipobase, A Derma Exomega) sa nam najviac osvedcili kremy od Biodermy - 2x denne ju natieram detskym kremom ABC Derm Ato+ a cervensie miesta Atoderm PO zinc a pokozka na rucickach a nozickach sa jej krasne vycistila. Problemom vsak zostava cerveny flak na tvaricke (pridavam aj foto), ktory nie a nie zmiznut. Lotriderm som nechcela pouzit, preto som jej na tvaricku zatial davala len Holtovu mast a teraz treti den skusam 2x denne zinkovu mast, avsak nevidim ziadnu zmenu. Flak je cerveny, suchy a drsny, ale myslim, ze ju nesvrbi, lebo je spokojna, dobre spinka, neskriabe si to. Poprosim Vas o rady: je potrebne tento fliacik aj premastovat? Zinkovu mast nanasam rano a vecer. Co pouzit na tvaricku pri terajsich mrazoch? Mala spinka najlepsie vonku, ale po prichode do teplej miestnosti jej tvaricka este viac ocervenie. Dakujem za vsetky rady.

zuzuzuzu7
9. feb 2012

@ivage nasa dcerka mala tiez problem teraz s mrazmi a na tvaricke sa jej robili cervene flaciky-hlavne pod ockami a po boku liciek..skusali sme infadolan na podnet lekarnicky,ale problemy pretvrvavali a aj nas viac vysusil...no od kedy pouzivame Bepanthen...tavrciku ma uplne iplne cistucku a to sme prezili mraz aj cez -10;)
...tak skus tento-tiez sme mali taketo fliaciky...isto zabralo a to hned do hodinky

luthien.k
9. feb 2012

@ivage
@zuzuzuzu7
Nejsem si vůbec jistá, zda u čtyřměsíčního miminka je to problém s mrazem, bylo by to fajn, to se nechá kosmetikou vyřešit (Bepanthen je dobrá volba na ven), ale pokud zkoušení různých kombinací mastí nepomůže, tak se může jednat o infikovaný ekzém (spolehlivě určí kožní lékař, nejlépe že udělá stěry) a nebo vadí něco jiného, zejména něco ze stravy maminky, pokud kojí nebo bude třeba vyměnit UM, pokud ho malá pije.

ivage
9. feb 2012

@luthien.k
@zuzuzuzu7 Dakujem za odpovede. Myslim, ze ten flak na tvaricke nesuvisi s mrazom, ani doma jej nevybledne, len som nevedela, ako sa mam o neho starat, ked ideme von. Mozem ho namazat kremom, napr. tym Bepanthenom, ktory spominate (mam ho tiez doma), ked ho vlastne liecim - susim tou zinkovou mastou? Nevadi to? Moze sa jednat o infikovany ekzem, ked to nijako nemokva, je to len suche, drsne a supe sa to? Ma to rovnake priblizne mesiac, ani sa jej to nezvacsuje, ani nemizne, len rano je to trochu bledsie. Hladam, co by jej mohlo vadit, ale zatial nevidim ziadnu zmenu. Mala je plne kojena, snazim sa momentalne nejest casto alergizujuce potraviny, obliekam jej svetle bavlnene veci, pri prani pouzivam Lovelu a pridavam este jedno plakanie pradla navyse. V stravovani som zatial neskusila vylucit mlieko a mliecne vyrobky, ale ako citam, ze je to casty alergen, asi sa odhodlam a na cas ich vylucim z mojho jedalnicka, ci nenastane u malej zmena k lepsiemu. V rodine alergie nemame, akurat moja starsia 12r. dcera ma obcas velmi suchu pokozku, ktora ju zacne svrbiet, vzdy par dni predtym, ako u nej prepukne nejaka viroza. Zeby to bol tiez nejaky prejav ekzemu?

zuzuzuzu7
9. feb 2012

@ivage no urcite za skusku to stoji- vynechat to mliecko...a ten Bepanthen je isto dobry...my mame problem s tavrickou len takto v zime ...vonku jej nevidno nic na tvari, ale akonahle pride do teplucka, tak jej zvykli vybehnut suche cervene flaciky , ktore tiez nemizli....vonku ano, ale vnutri ich mala stale..tak sme skusili ten Bepanthen a odvtedy uplne nic...perfektne- ani ked pride dovnutra tak sa jej nic netvori...skusila som tieot dni aj na rucicky doliecit a rovnaky ekfekt-perfektne-nedam dopustit!

pancake
9. feb 2012

@zuzuzuzu7 len na každého platí niečo iné. mojej nezaberá nič. ale bepanthen vyskúšam. kde si ho kupovala a kolko stál? v lekárni asi, že?

pancake
9. feb 2012

@ivage ak chceš skúšať nejakú masť tak minimálne týzden. az potom sa vedia dostaviť vysledky... ja som uz skúšala holtovu, pytiol, exipial, lipobase,indulona a stále nič. moja malá to má po tvári, krku a az na chrbátik 😢

naige
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
9. feb 2012

@pancake no a co stravu, řešila jsi? Nick je mi povědomý, takže sem asi občas zajdeš, ale nepamatuju se... Jak je dcera stará?

kinclova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pancake
9. feb 2012

@luthien.k má 13mesiacov. v pondelok ideme na alergologiu na odbery tak uvidíme.

kinclova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
9. feb 2012

@pancake obávám se, že nemusíte vidět nic, protože u dětí jsou alergo testy na potr. alergeny dosti neprůkazné, jednak vycházejí falešně negativní výsledky a potom je tu skutečnost, že asi 50% potr. alertigů má tzv. nonIgE alergii, tj. nemá zvýšené ty testované protilátky, imunita reaguje jiným způsobem a z krve se to zjistit nedá.

zuzuzuzu7
9. feb 2012

@pancake urcite ano...kazde dieta je individualne....my mame to stastie, z ekzemik mame celkom pod kontrolou...ano, Bepanthen som kupovala v lekarni-maju 30gr a 100gr, my sme na skusku zobrali ten mensi...a nedam dopustit...no samozrejme treba skusit aj eliminovat potraviny...tak vela stastia....a viete co, pod kolienkami sme uz dlho nekremovali a tam ho uz dost dlho nemame...tak aj s tymi mastickami tak primerane, nech si koza moc nezvyka;)))))

pancake
9. feb 2012

@zuzuzuzu7 aj my máme pod kolienkami aj pod lakťami.

@luthien.k ano viem že to je len tak aby sa nepovedalo. ale lepšie niečo robiť ako nič. ☹ toto som absolvovala so synom minuly rok 😖

kristyk
9. feb 2012

Ahojte chcela by som sa opytat ake mate skusenosti s homeopatikami pri liecbe AE?My sme stym teraz zacali ale dost sa mu to zhorsilo aj ked lekarka tvrdi ze to je normalna reakcia ,tak prosim ak mate nejake skusenosti ake
kolvek napiste mi DAKUJEM

luthien.k
10. feb 2012

@kristyk samotná homeopatie bez cílené diety a správné kosmetické péče je celkem jednoznačně k ničemu. Zbavit se atopického ekzému nebo ho spíš omezit na rozumnou míru chce celý komplex opatření ušitý na míru věku dítěte, projevům ekzému a dalším okolnostem.