Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

maly_prcek
15. sep 2010

@kam.zyk A ještě jsem zapomněla... Užívali jsme k tomu Pagavitu i homeopatika (Borax)...

kam.zyk
15. sep 2010

@maly_prcek Přeposlala jsem ti to, co jsem poslala lence 🙂

tygrous
15. sep 2010

@kam.zyk Jee, muzu taky poprosit o preposlani? Dik moc😉 Ockovani nam odlozili az na konec rijna, tak ja jeste s tim testovanim mlika pockam...

zuzuza
15. sep 2010

Ahojky holky, nedávno jsem sem psala ohledně alergie na BKM, tu teda máme neprokázanou, ale jak mě holky informovaly, může být i skrytá. Zkusila jsem malému ( dnes 8. měsíců) dát activii bílou a druhý den jsem zpozorovala, že má na bříšku v okolí plenek výsev malinkých pupínků, ten den jsem byla zrovna na preventivní prohlídce s malým a mudr mi říkala, že to nevypadá na ekzém, tak jsem mu ten den jogurt nedala a dala zase až dneska a večer si všimla, že tomá i na hrudníčku, může se tak projevovat alergie na BKM?? Dávala sjem mu dřív i sušenky z lékárny, které obsahovaly mléko a lepek a to mu nic neudělalo. Ekzém měl nejhorší ve 3. měsíci, postupně do měsíce a půl mu zmizel a už má jen malý flíček na ručce, kde mu to někdy vyleze a teď ještě na tvářičkách tam jak končí dudlík, měl kaučový, tak jsem si říkala, jestli to není z toho, ale už ho týden nemá a má to horší:((( a to byl doteď aspoň 4 měsíce bez ekzémů:(, už nevím, co mu mám dávat na jídlo, když má tolik omezení:(

luthien.k
15. sep 2010

@zuzuza, určitě může, testuj dál a uvidíš, jak se to bude vyvíjet. Podle mě v sušenkých toho mléka moc není, takže se to mohlo projevit tak, že sis toho ani nevšimla... (kam.zyk poví, jestli je to možné 🙂)

zuzuza
15. sep 2010

Děvčata, ještě jsem se chtěla zeptat, malý má v 8 měs. zavedenou tuto zeleninu: mrkev, brambory, cuketa, brokolice, fenykl, dýně, tyto ovocné přesnídávky: jablko, hruška, švestka, banán, rýžovou kaši do Allergy care mléka, rýžovou od nutrilonu do AC mléka, do přesnídávek dávám bezlepkové piškoty, z masa zatím papá jen hovězí, občas z přesnídávky kupované kuřecí, nebo králičí, pouze hipp bio, kde není protlak, celer atd... to má ale jen výjimečně, jen když někam jedeme, dále má ještě syrový banán a kukuřičné křupky....myslíte, že mu stačí jen tyo potraviny??? mě se to zdá pořád dokola, stačí mu to výživově? Mlíčka už moc nechce, vypije v noci tak jedenkrát 80 ml, pak ráno 80 ml, pak má v kaši asi 120 a večer v kaši asi 150, celkem teda za den zhruba 430ml, není to málo? Co bych mu ještě mohla zkusit dát, co je vyloženě hypoalergenní? Největší chybu jsem teď asi udělala, když jsem mu začla dávat víc nových věci narár, byla to švěstková přesnídávka + bezlepkové piškoty + sušenky hipp z lékárny a k tomu teď jogurt, ale tím, že neměl ani stopy po ekzému, jsem se nějak otrkala a teď to mám, tak a zase od začátku:(

jijitka
15. sep 2010

@zuzuza - myslím, že k zelenině bys mohla ještě přidat např. špenát, květák a růžičkovou kapustu. Z masa ještě krůtí, z ovoce - meruňky, broskve a borůvky. A určitě rýži.

luthien.k
15. sep 2010

@zuzuza, já udělala stejnou chybu a pak toho dost vysazovala 😅 Ale už dobrý. Já bych to nové vynechala, vrátila se jen k tomu osvědčenému a dotestovala ten jogurt (ačkoli před rokem si myslím pro atopika by mělo být BKM tabu tak jako tak, ono to není nic extra ani pro zdravé, zatěžuje to ledviny díky obsahu fosforu, jak nás použila kam.zyk). Až teď mi došlo, že je vám teprve osm měsíců...
O výživové hodnoty bych neměla obavy, jestli si dá skoro půl litru mlíka denně, tak to je dobrý, když třeba kámošky malému rostly zuby (ve 13 m) a nechtěl nic jíst, jen mlíko, tak podle mudry bylo množství lehce přes půl litru denně OK (plus nějaké další pití) jako jediný zdroj výživy. HA potraviny jsem dávala odkazem před pár příspěvky, tak znovu: http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...
Hele, ty bezlepkové piškoty jsou sice bez lepku, ale s celým vejcem, ne? To bych asi taky radši zatím nepokoušela a začala bych raději jen žloutkem...

zuzuza
15. sep 2010

@luthien.k JJ ty potraviny už znám zpaměti haha, no musím se na ty piškoty kouknout, musím teda říct, že z testů na alergu z krve mu žádná alergie nebyla zjištěna potravinová, ani na vejce, na soju, na lepek na nic z toho, ale pokud tomu dobře rozumím, tak i když není z krve jako alergický, tak to může vyvolat nebo zhoršit ekzém, je to tak??

Jak tedy mám pokračovat s tím jogurtem, mám ho teď už nedávat a zkusit třeba tak za měsíc znova? A vrátit se k původním potravinám a zkusit mu třeba dělat špenát týden, pak třeba meruňkovou výživu týden, anby to měl pestřejší a potom třeba zkusit ty piškoty týden a tak? Asi ano, že?

To člověk aby měl vysokou na to, co pořád vařit? to je jeden den brambory s mrkví, druhý den brokolice s bramb. kaší, pak polívka a furt dokola, kamoška, ta už dává v 8 m. i svíčkovou a polívky z restaurace, tak to mi zase přijde další extrém, takže vy jste taky měli takto omezené jídelníčky pro vaše prcky??

luthien.k
15. sep 2010

@zuzuza 😀 No jo, je to tak, je i typ alergie, který nejede přes protilátky zjistitelné krví, ale přes buněčnou imunitu a to se nezjistí jinak než testováním tak, jak popisuješ, nejlépe týden jednu potravinu (je to docela opruz, ale je to naprosto účinná cesta, jak to zjistit). Že se tím doktoři moc nezabývají, mě nepřekvapuje... 😒

Co se týče jogurtu... Popravdě jsem na vážkách - když jste už začali a je vidět reakci, tak by možná nebylo špatné to už dotáhnout, abyste měli v tomto jasno, ale zase tam může být i vliv těch jiných věcí, co měl nové (děti mohou reagovat i se zpožděním několika dnů...). Udělám to šalamounsky, nechám to rozseknout @kam.zyk 🙂 😀

My máme dost omezený rozsah potravin i teď a nijak mi to nevadí, že mu nedávám svíčkovou (i když tu bych z mrkve a pastiňáku se "smetanou" v podobě UM mohla 🙂), natož polívky z restarací, ty bych pomalu nejedla sama 😝 Rodina to taky akceptuje, takže pohoda.

zuzuza
15. sep 2010

Mě to taky nevadí, že má toho tak málo, hlavně když mu to teda výživově stačí, nejvíc mě štvou z manželovy strany, jeho synovci a neteře měli všichni ekzémy a tak mě švagrová a spol pořád nutí, abycg mu dávala něco ochutnávat, prej dej mu rohlík, dej mu tady linecké kolečko, a to mu můžeš všechno dávat, to nemělo na naše děcka vůbec vliv atd atd a to vždycky rostu, to bych fackovala.. a proč mu dáváš na pití jen vodu? tak mu uvař sladkej čaj a podobný rady nad zlato vrrrrrr, no počkáme na kamzyka, ale díky moc za radu a mimochodem gratuluji k těhulkování🙂, jak si tak prihlížím tady alba vás v této diskuzi, tak jsem ještě nenarazila na fotku, kde by prcci měli ekzém🙂

kam.zyk
16. sep 2010

@zuzuza Zuzo, nutričně (a to jsem si dokonce dala tu práci, že jsem to i spočítala...) prckovi nechybí nic. Má dost zinku, vit.sk.B, karotenu, vit.C, atd. - dávala bych na zimní období Vigantol 1K 1xD a taky- trochu víc Mg, takže kukuřčnou kaši zařaď a také- ve zdravé výživě jáhelnou kaši. V otázce hypoalergenity potravin - řiď se mým proslulým ( 😉 ) seznamem HA a neHA potravin, na který ti odkaz napsalal luthien. Jijitka taky velmi správně napsala, co bys mohla zařadit. CO SE TÝČE JOGURTU: hodně nesouhlasím (byť i s jeho pouhým zkoušením) v tomto věku u atopika a jsem si skoro jistá, že reakce je projev reakce na BKM. A proto si to prověříme, ať máme jistotu 100%: jogurt dávej ještě 3 dny. Podle mě se bude výsev vyrážky stupňovat a tím se potvrdí, že je reakce na BKM (slabá alergie, leč zřejmě je. Zatím. Vyhasne časem.). To vejce lze otestovat hned po BKM.
A vůbec, já bych se v tomle věku nebála testování, je na to čas! Takže i lepek, atd. 🙂 Takže: nejdřív dotáhneme jogurt, pak žloutek, pak bych zkusila lepek (začala bych ovesnou kaší HIPP), a jela bych vesele dál a testovala a testovala 🙂

zuzuza
16. sep 2010

@kam.zyk supeeer, tak já dozkouším ten jogurt, ale abych se přiznala, mám dost strach, aby se neosypal tak jako dříve, v těch 3 měsících, tak nevím, jestli se do toho pustím, nebo to odložím a zkusím třeba za měsíc???? Já právě myslela, že ty mléčné výrobky jsou prospěšné, tak jsem to zkusila, pokud to teda nepotřebuje, tak nač ho tím mám zatěžovat že? Doktorka na alergu mi radila zkusit selský jjogurt holandia, no to jsem teda zkusila,a myslela jsem, že se vyzvrací chudák, pak jsem zkusila bílou activi oslazenou a ta mu už lezla🙂 Jinak jsme si spolu psali nedávno ohledně toho colostra, pamatuješ??? řikala jsi, že v něm je také BKM a bere to už asi 4 měsíce a nic, tak teď babo raď, když mu colostrum nevadí.......že by to teda byla reakce na něco jiného nebo prostě náhoda????? Je to světlounká kopřivka, malé tečičky v okolí plenek a na tom hrudníčku.....holky, ještěže existuje toto téma, to by se člověk u těch doktorů rady nedočkal..... jo a dávala jsem mu asi 4 dny HA nutrilon místo AC a taky žádná reakce, tak já zkusím pak tu ovesnou kaši a ten žloutek jako dávat do jídla??

lenka__
16. sep 2010

@kam.zyk diky moc za mail, zda sa ze ta dieta teda bude o nieco lahsia, nez aku som zacala drzat ja: ja som tyzden jedla: morcacie maso, ryzu, ovos a kukuricu v roznych podobach, jablka, hrusky, slivky a hrozno (okrem jablk aj nevarene), baklazan, cuketu, uhorku, mrkvu. Posielam foto julkovych ruk. Este raz dakujem.

kam.zyk
16. sep 2010

@zuzuza Když se takhle jednorázově osype, brzy (cca do 2 dníé) to zas zmizí-ten jogurt bych dozkoušela, tak ještě den, dva. Neboj, fakt to brzy zmizí, jednoráz.kožní reakce brzy odcházejí 🙂 Mléčné výrobky do roka dítěte zatěžují ledviny i neatopic.dětem, natož atopikům (citace Fořta), a "vedou do ráje alergiků" (citace z hodně studií zabývajících se vlivem BKM na organismus dětí atopiků). Pokud by měly být něčím prospěšné pro atopika do roka věku, nevím opravdu, čím - moc velký obsah P vede k nevalnému vstřebání Ca, riziko alergizace, zátěž pro ledviny...prostě, u těch atopiků do roka jednoznačně nutriční chyba. (reklamy nás pořád masírují tím, že "každý den Aktimel, jogurt, atd. - není divu, že je v souč.10% dětí ve věku 0-3roky alergických na BKM a jejich počet pořád roste...)
S tím kolostrem- ono bílkovin krav.mléka je řada- kaseinové, syrovátkové, atd.- takže jiné zastoupení BKM je v kolostru, jiné v jogurtu, jiné v tvarohu a sýrech, atd.- takže může nevadit kolostrum a vadit jogurt. Kopřivka- to je vždycky projev alergické reakce. Shrnu to: ještě 2-3 dny jogurt, bude 100% jistota 🙂


@lenka__ A jak dlouho už držíš tu dietu? Že bysme to využily a začaly hned systematicky zařazovat potraviny a testovat jednu potravinu po druhé! Začala bych BKM, tak zjistíme poločas alerg.reakce prcka - a pak už budeme vědět, že prcek reaguje např . do 2 dní a podle toho budeme testovat (=netřeba testovat jednu potravinu např.5 dní, když budeme vědět, že reaguje do druhého dne). A ještě jedna věc: kdy byl naposledy kortikoid? (ať můžu udělat jakous takous prognózu budoucího stavu) Jinak, v tom záhybu je kvasinka, genciánu na to a nic s tím víc nedělat, ničím to nemazat, když na to přijde voda, hned usušit (aby nebyla ani stopa vlhkosti). 2 dny to jen nechat ogenciánované. Pak (po těch 2 dnech) na to Sudocrem nebo zinkovou mast smíchanou s Atodermem PP v poměru 2:1.

stipa
16. sep 2010

@kam.zyk - ahojky, hlásím se ohledně našeho plánu BKM 😉 😉 😀 Takže teď od pondělí začínám jíst BKM. 1. den - pouze 1 malý jogurt Hollandia a trochu mlíka do Caro nápoje, 2. den - to samé, 3. den- opět tento jogurt , rohlíky, hrnek mléka, 4. den - jogurt, rohlíky, hrnek mléka, sýr. Zítra a pozítří si k tomu všemu dám ještě tučný tvaroh, tam je BKM dost, tak uvidím co bude. Jinak poznatky: teď bohužel byla změna počasí, to se vždy ekzem zhorší, než se počasí uklidní, takže buď mu ekzem trochu vylezl nebo se udělala maličká nová ekzem. znamínka. Nevím tedy, zda to nebude spojeno i jako projev na BKM ☹ Takže to asi dotáhnu do toho testovacího 6. dne - a pak dám vědět co a jak. Nebo??? 😕

lenka__
16. sep 2010

@kam.zyk este len tyzden to bude zajtra, niekde som citala ze treba az tak 2-3 tyzdne, ze dovtedy je ten protein v tele (?). No inak prave sa moj mily vratil asi z troch lekarni. Genciana tu zjavne nefrci, v jednej lekarni nam to ale objednali a bude tu zajtra 🙂 Kortikoidy naposledy pred dvomi dnami.

stipa
16. sep 2010

kam.zyk- ještě jeden dotaz, což je docela důležité, když teď na mě testujeme ABKM na prcka. Prcek má teď cca týden rýmu a trochu kašel, takže to bych vlastně maěla BKM vysadit, ne? A pokračovat až bude zdráv. Nedělá mu to neplechu, nezahleňuje ho to i přes mé MM, když teď jím BKM?? A chtěla jsem se ještě zeptat, zda mohu zaslat fotky prcka, jak vypadá jeho kůže, protože jsem nyní viděla foto kůže viz. nahoře a zdá se mi, že to má i moje prtě. Jestli to také není nějaká kvasinka.... 😒 Ale spíše máme suchá místa, tak nevím. Tak to je asi vše, děkuji za odpo 🙂

kam.zyk
16. sep 2010

@lenka__ S tím proteinem je to nesmysl 🙂 Ale je třeba tu dietu držet cca 2-3 týdny (ovšem v žádném případě z důvodu metabolizace proteinů 🙂 ) - 2 týdny budou stačit, vzhledem k věku dítěte. Jde totiž o něj, o jeho vyčistění od toxinů vzniklých metabolizací alergenů. Kortikoidy před 2ma dny- takže teď bude zhoršení, pokud se nedají, a to bych doporučila- už je nedávat (mimo jiné by zkreslovaly výsledky testování potravin). Takže:nebát se zhoršení, je nutné, tělo se bude čistit. Při dietě, kterou držíš, lze očekávat zlepšení za cca 5-7 dní ode dneška, možná dřív. Genciánu na místa záhybů, udržovat ta místa v suchu. Tělo natírat Atodermem PP. Dietu držet ještě týden, pak začneme zařazovat potraviny. Vidím to dobře 🙂

@stipa Udělej, jak píšeš. Takže: jestli tomu dobře rozumím: od tohoto pondělí tedy přes sebe testuješ BKM, ano? Tvaroh- to je vpodst.samý kasein, ten přes MM nepřechází, takže dala bych si teď ty poslední dny testu zátěžově cca 2 jogurty a cca 2 dcl mléka a ještě navrch nějaký tvrdý sýr. A udělej ještě jednu věc: prckovi mázni trochu jogurtu na místo cca 1x1cm vedle pusinky. A pozoruj případnou lokální reakci (cca 10 min kdyby se podařilo, aby to tam měl namázlé, bylo by to fajn).

kam.zyk
16. sep 2010

@stipa Vliv BKM přes MM není zahleňovací (zahleňuje to matku, pokud je atopička a měla by infekt 🙂 ) - klidně testuj. Fota pošli určitě!

kam.zyk
16. sep 2010

@stipa Prosímtě: koukám do papírů a nezapsala jsem si u tebe dost údajů (mám těď nějak moc mamin...) tak si to jen doplním: jak často kojíš? Čím mažeš? Jak teď děláme ty testy BKM přes tebe- udělala bych hned po testu přes tebe test BKM napřímo. Poté, co ozkoušíš to máznutí BKM vedle pusiny, jak jsem psala v předch.příspěvku, bychom (podle toho, jak ještě dopadne test přes tebe+lokální reakce) udělaly test napřímo. Ještě mi napiš- kde teď všude má teď Filípek ekzém a jak vypadá? (nejlíp-pošli fota 🙂 aspoň případně doladíme kosmetiku)

mima3
16. sep 2010

@kam.zyk testujeme BKM už 4. deň, priamo na malom. ekzém sa zatiaľ neobjavil, dnes som mu síce našla 4 malé vyrážky v záhybe, ale to môže byť aj od spotenia, takže uvidím zajtra. písala som ti, že malému jogurt nechutí a radila si mi dať mu tvrdý syr a predstav si, že ani ten mu nechutí. jogurt som skúšala čučoriedkový a marhuľový - ovocie, ktoré znáša. ten marhuľový ešte ako-tak, ale žiadna sláva - zje z povinnosti (je to dobrý papák). nemohla by som mu dať niečo iné, sladšie? napr. pribináčika, alebo lipánka? a vadia také príchute ako vanilkové, čokoládové? možno to by mu chutilo.. alebo sa mám radšej snažiť nech spapá zvolenský alebo hollandiu (tú som ešte neskúšala)? alebo myslíš, že to je predzvesť alergie na BKM, myslím to nechutenstvo? a ešte sa chcem spýtať, či by som prípadne mohla skúsiť smotanu do vareného jedla miesto jogurtu... ?? ďakujem a pekný večer.

korkusa
17. sep 2010

@kam.zyk Neviem ci aj mojmu drobcovi nerobi zle ten kasein ci co to je lebo vcera papal hovadziu polievku a ekzem na nozkach sa zhorsil.A minule ked spapal bryndzu tak ho prehnalo a stolica bola zelena.Tak neviem .Malemu sa vcera vecer spravili drobne vyrazky pod ocami a viecka mal zacervenane.Neviem z coho to mal ale dneska rano to uz nemal .Toto sa mu spravilo uz zopar krat a vzdy vecer.Este som si vsimla ze ked drobec beha v tricku s kratkym rukavom tak sa ekzem spravi na rucickach a ked beha iba v plienke tak zase sa mu spravi na nozickach.nemoze mu robit zle kozusina z ovce a jelena?dakujem

stipa
17. sep 2010

@kam.zyk dobré ráno, nikdo v rodině nemá ekzem - jen podotýkám....ano nyní od pondělí zkouším BKM a reakci na prcka. Takže dnes budu jíst i 2 jogurty, mléko a tvrdý sýr.Takžeměkký tvaroh si dávat nemám? Byla by to spíš reakce na ten kasien a to mi teď asi potřebovat zjišťovat nepotřebujeme, že. JInak já jím Hollandia ovocný jogurt s borůvkama, můžu pak dát na tvář také? A pak na přímo až řekneš vyzkoušet sladkou activii nebo co doporučuješ?? Protože bílou mi určitě nesní 🙂

Tak a teď kojíme od narození do ukonč. 6. měsíce mým MM, kojím i nadále, ale již máme příkrmy, takže kojení vlastně během dne MM nebo doplňuji čajem Rooibos, jídlo pouze oběd - masozeleninové příkrmy a večeře - nemléčné kaše (dříve do Nutrilonu HA, nyní po tvé radě cca asi 1 měsíc a něco do Nutrilonu AC) přesnídávky moc nemusí nebo myslím ovoce celkově, takže místo toho jako svačinu kojím, někdy zkusím pár lžiček nějaké přesnídávky, ale u všeho se kření a dělá ksichtíky (asi je mu to moc kyselé) takže pak mu dám pár lžiček přesnídávky do večerní kaše a to už mu jede. Na chroupání mu dávám jen kukuřičné křupky z lékárny (pouze kukuřice a voda, min. soli)

Podáváme: 1x 5 kapek Fenistilu na noc (dříve jsme používaly každý večer, nyní jen občas)
1x 5 kapek probio Bio Gaia (cca asi 1 měsíc)

Mažeme a koupeme: už jsem toho vyzkoušela dost, takže naposled používané: Bioderma Atoderm PP, Holtova mast, Bepanthenol (po tvé radě co jsem zde četla, používám na svědící místa, kde se často drbe a řekla bych, že je lepší než Holtovka, nesvědí ho to tolik a místa i mizí)
Koupání: taky vyzkoušeno spoustu - nyní jen pár kapek slunečnicového oleje
Toto bych řekla, že mu mazání a koupání vyhovuje 🙂

Fífulín má teď ekzem trochu růžový na tvářích, pak u podpaží na zádech, kolem krku - vlasy, pod oušky, na hrudníku, kolem loketní jamky (ale vše jsou to maličká ložiska), když si vzpomenu, jaká to byla velká, ložiska všude po těle, tak jsem si řekla až se mu to slije, tak nebude mít normální kůži. A dnes? Když ty mini ložiska pominu je úplně čistý. Ale přeci jen, jsou tam. Dnes jsem si řekla, že ho vyfotím, ale nic moc na focení tam dnes nemá. Až se zase zhorší a bude vysypaný nebo tak něco, tak zašlu foto a i na srovnání jaké měl tělo dřív (samé ložisko) a nyní. Jinak musím podotknout, že se mu tělo výrazně zlepšilo po tvých a luthien. k radách, za to jsem moc vděčná!!! Vlastně jsem vynechala k jídlu vše, co mi bylo řečeno a doporučeno jako kuřecí, vejce, BKM..... A řídím se vámi 🙂 🙂 A jsem vekmi happy jak to vypadá 😀 😀

Tak snad se odpověděla na vše, děkuji moc za vše 🙂 🙂 🙂 😉

lenka__
17. sep 2010

@kam.zyk @kam.zyk Ok, tak kortikoidy uz davat nebudeme...preco je ale zhorsenie nevyhnutne? Nikde sa totiz neviem docitat, ze po vysadeni kortikoidov (okrem tych potentnych) existuje velka sanca na automaticke zhorsenie. Tvoje vysvetlenie s vylucovanim toxinov dava zmysel, ale je zaujimave ze najst ho niekde je celkom problem. Chcela by som tomu viac porozumiet.

tygrous
17. sep 2010

@kam.zyk Tyjo, takze tvaroh bych teoreticky mohla, kdyz pres MM nejde? Aspon trochu do pomazanky apod? Nebo radsi vubec? A jeste se chci zeptat - chci zkusit Nutrilon AC, aspon do kasi, mam asi zavadet psotupne a sledovat, ze? Jako treba nejdriv treba jednu lzicku do cele davky kase a zvysovat to psotupne na plnou davku...
A jeste mi ted dosla jedna vec: My jsme sice od narozeni plne kojili, ale uz v porodce dostal par ml Beby, kdyz se z pocatku neumel prisat a vaha mu sla dolu. A pak jsme doma meli problem vecer, kdy byl schopny sat i 2 hodiny a porad mel malo a nechtel spat, tak mi Dr.dovolila obcas dokrmit. Ten prvni mesic dostal Bebu parkar (mozna 3x, 4x a jen 30-60ml, kdyz fakt rval a byly dve hodiny v noci a my uz nemohli) a pak jsem zacala pres den po kazdem kojeni odstrikavat a vecer to dalo tech 60ml a tim jsem ho jeste dokrmila a krasne usnul. Ale pak jsem dostala anginu a na odstrikavani jsem nemela silu, tak jsme najeli na Sunar (porad jen tech 40-60ml vecer) a do tydne mu vlastne zacala ta hodne ridka stolice. Ja to svadela na muj penicilin, ale ted mi doslo, ze to asi uz byl projev ABKM, ne? Ekzem se mu objevil az v prubehu 3.mesice, ale to jsem stridave davala ten sunar a moje MM, jak se mi povedlo odstrikat. S timhle dokrmovanim jsem prestala na konci 3.mesice. Tehdy mel ekzem uz dost rozjety (na tvarickach) a pak se mu objevila krev ve stolici a hlen a pomalu jsem zacla zjistovat, co se vlastne deje, a ve 3,5 mesicich najela na dietu a za 3-4 tydny bylo vse ok... Tak ted asi tezko rict, jestli by mu tu alergii rozjelo jen moje MM nebo to spustil ten Sunar... A nekde jsi psala, ze pres MM je to vyhradne alergii na syrovatkove bilkoviny, coz teda u nas asi uz nezjistime, jestli ma alergii na kasein nebo tu syrovatku... No, uvidime, co udela ted ten Nutrilon AC. Ted ma sice jeden novy flicek na tvari (a nevim, jestli to spustila spetka suseneho cesneku v mem jidle nebo med v buchte nebo jsem to u nej prehnala s pohankou (mel behem dvou dnu pohankovou kasi - ne teda ciste pohankovou, ale bylo tam 10%pohanky, křupky a testoviny) - jak dlouho muze travt, nez se to od snezeni na nem projevi? Pisu si porad, co jsme oba jedli, kolik dni zpetne mam hledat vinika? Uf, to jsem te zase zavalila,co? Kazdopadne dik predem za odpoved😉

kam.zyk
17. sep 2010

@mima3 Vůbec nedoporučuju lipánka ani pribináčka, ani smetanu, to jsou nezakysané výrobky (narozdíl od jogurtu, sýru, atd.)- je to moc zatěžující pro střevo atopika (větš.to rozjede dysmikrobii...). Můžeš zkusit příchuť vanilkovou, kakao by mohlo alergizovat a nevěděly bychom, jestli je to těmi BKM nebo kakaem...Takže bych zkusila čistý jogurt, můžeš ho právě použít do jídla namísto smetany (do omáčky, buchet, atd.atd.)- fakt to chce vyvarovat se nezakys.výrobků (moc laktózy a jiné nástrahy). To nechutenství ale může být předzvěst (dost často to bývá!), že BKM nejsou dobře snášeny (ono nemusí jít o alergii, ale o to, že děti dost často čichem poznají, co jim nedělá dobře). Jestli mu to nechutná, moc bych mu to nedávala, když z toho nemá zásadnější reakci, dávat občas (cca 2x týdně- podpoří to nastolení tolerance), ale zásadně zakysané výrobky (a s obyč.mlékem a dalšími nezakys.výr.počkat do 2-3 let).

@korkusa Tak to vypadá skutečně na reakci na kasein (takže hovězí, tvaroh, brynza, atd.)- opatrně s kaseinem! Kožešiny-ty obecně atopikům vadí dost často. Taková kožešina vlněná...to je dráždič...

geegee
17. sep 2010

az teraz som nasla tuto temu a len zbezne preletela poslednu stranu a zaujalo ma, ze davate do suvislosti BKM a AE. Moj mladsi syn bol na HA mliecku od 10 mesiacov a ked zacal tolerovat obycajny Nutrilon, presli sme nan. Je mozne, ze odvtedy sa u neho prejavil AE - lozisko ma doteraz len v zhybe laktoveho klbu na jednej rucicke.

tygrous
17. sep 2010

@kam.zyk Jeste me napada, jestli ten novy flicek nema taky z caje, ktery jsem mu dala v pondeli a utery (a ekzem se objevil ve stredu rano). On toho teda moc nevypije, jen tak pocucava, asi 100ml za den... Je to detsky caj od megafytu pro posileni odolnosti org., slozeni: plod aronie a sipku, kvet bezu cerneho, materidouskova nat, plod aceroly a boruvky, koren echinacei, prirodni boruvkove aroma. Co z toho by mohlo vadit? Schvalne vybiram caje bez ibisku, ktery ja sama nemam rada...

kam.zyk
17. sep 2010

@lenka__je to trochu delší odpověď, dávám jí radši na IP...aneb jak vysvětlit poměrně složitou a na odbornost náročnou věc..pokusila jsem se 🙂