Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

modra1
25. okt 2010

@bianka234 _tiež si myslím, že v takom stave, v akom je malý, by ste nemali nič doplácať. Nuž ale čo si myslí lekár či poisťovňa, to neviem ☹. Každopádne, ja som bola s malou na krvné testy na potraviny a v labáku namiesto nich omylom urobili inhalačné, takže doktorka znova nabrala krv a robili potravinové. Bez problémov, takže asi sa to dá aj cez lekára aj cez poisťovňu.
Na vysušenie zapáleného ekzému (ty už určite vieš rozlíšiť či to je zapálené) odporúča kamzyk umývať kožu odvarom z dubovej kôry, vždy pre mazaním (niečím hydratačným) nechať oschnúť. To by malo dosť vysušovať.

ella26
25. okt 2010

@modra1 a nevíš prosím tě, co bych mohla zkusit dát malému do podpaží? Má tam rudé fleky, skoro to začíná mokvat. Nevím, co s tím. Zkoušela jsem černý čaj a sudokrém, ale zatím se to vůbec nelepší:(

ella26
25. okt 2010

@luthien.k A't je malému brzo lépe!
U nás pořád žádná změna - ani se to nelepší ani nehorší - pokud teda nepočítám to podpaží. Malý začal jíst tu jáhlovou kaši (děkuju za tip), ale musela jsem mu do toho přidat hrušku od alnatury, tak snad to nevadí. Zatím to tak jí dva dny a zhoršení nepozoruju. JInak AC mléko jsem sice v neděli sehnala, ale malej ho vytrvale bojkotoval, dnes už se mi podařilo dvě HA dávky nahradit AC, v noci budu pokračovat, tak snad si zvykne. Jo a od jakého věku vůbec můžu zkusit to rýžové mléko?
Chci se zeptat, když se to ani nelepší ani nehorší - znamená to, že něco, co mu v tuhle chvíli dávám mu vadí? Nebo zajak dlouhomám pozorovat změnu - k lepšímu třeba. Předpokládám, že pokud je na něco alergický, tak jde o rychlou reakci - pupínky, červené fleky...
A taky budu moci vyzkoušet třeba bílý jogurt? Tu reakci na BKM vlastně nemám potvrzenou. Není to v kysané formě lépe stravitelné? že by mu to třeba nemuselo vadit.

ella26
25. okt 2010

A ještě mám jeden dotaz. Četla jsem, že atopikům vadí dost vlna, platí to tedy i pro merinovlnu? Máte s tím někdo zkušensost? Nosím malého občas v šátku, tak mám dojem, že by se v té merinovlně tolik nepotil, ale nevím.

ladidinka
25. okt 2010

@spagatice Ahoj 🙂 Přesně takové flíčky mněl Lukášek ,když mu bylo jako vám ☹ Jak jsem tu již psala ,tak jsem ho koupala ve vločkách ,žádné mýdlo !!!!!!!!!! Byl nejedlík,do roka jsem opravdu jen a jen kojila ! To co občas snědl,na tom nepřibral 😖 Když mněl nějaký větší flíček,tak jsem mu to mázla ještě mastičkou od ZEPTERU ! Je to mast na ruce,ale po doporučení jedné paní (její vnouček měl také atop.ekzém a to opravdu hrozně ☹ ) jemu to pomáhalo a nám také !!!!!!!

modra1
25. okt 2010

@ella26 _ ak je koža zapálená - akútny ekzém, treba ju vysúšať, napr. umývať tou dubovou kôrou, ako píše @ladidinka kúpať v ovsených vločkách, vysušuje aj odvar z repíka, použiť na to maste s obsahom zinku, sudocrem by mal byť ok. Nič nefunguje po jednom použití, okamžite, trpezlivosť je zásadná výbava mamy atopika. Ak sa koža nezhoršuje, znamená to, že dieťa nereaguje na aktuálne testované potraviny. Keďže časť ekzému pretrváva, znamená to, že vadí niečo iné, buď v strave alebo iný podnet, možno si sama našla viníka. Skús inú šatku, uvidíš, či bude nejaká zmena. Niektorí ľudia majú alergiu aj na lanolín (z ovčej vlny), možno tvojmu dieťaťu vadí iba prehriatie v záhyboch a nie lanolín. Ak to začína mokvať, môže tam byť aj kvasinka, vtedy kamzyk radí použiť antimykotikum (najlepšie Imazol krémpasta), ale to už by sa malo riešiť v spolupráci s lekárom, aby to neskončilo zle.
S jogurtom by som sa vôbec neponáhľala, koľko má malý mesiacov? Ak je alergia na BKM, je na všetky mliečne výrobky, aj zakysané.

modra1
25. okt 2010

@luthien.k _prajem skoré vyliečenie 🙂.

helulela
26. okt 2010

Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně zavádění příkrmů. U syna se ve 2 měsících, kdy byl plně kojený, objevil atopický ekzém. S dietou a kosmetikou jsme to dobře zvládli a od 6 měsíců je kůže úplně čistá. V 5,5 měsících jsme začali zavádět příkrmy, vybírám z "bezpečných" potravin, zatím na nic nereagoval, má ovocnou dopolední svačinu, masozeleninový oběd a večer nemléčné kaše do HA mléka. Zavedli jsme i obilninové kaše s lepkem, zatím dobré. Teď mi jde o to, jak s mléčnými výrobky (jogurt, sýr, apod.), žloutkem... kdy můžeme zkusit? Já už je jím běžně, ne v žádném přehnaném množství, stále kojím a syn na to nereaguje. Jestli jste to tu někde řešili, tak mě třeba jen naveďte, dočtu si, ať nemusíte psát znova. Díky 🙂

bianka234
26. okt 2010

@modra1 diky za radu, ale ja mám pocit, že keď som mu včera tváričku umyla šalviou, iné som nemala, tá je tiež dobrá, tak mu to zasa tak naplo a vysušilo, ale na druhej strane tie červené miesta keď potriem aj hydratačným krémom, tak mu to ešte viac očervenie, zajtra skúsim ten bubchen čo kamzyk písala, uvidíme čo to za zázrak.
ale baby ja chcem aby malému spravili testy na iné ako tie bežné a to myslím že bude treba doplácať, napr. tie kvasnice, maso, ale to by som bola asi total drzá keby toto poviem doktorke, ale skúsim.
Poslúchnem luthien, budem dávať v malilinkých množstvách to čo si mylsím že reaguje, lenže ťažko sa testuje keď je taký aký je, ako potom viem že či zareagoval na nové alebo to ešte to staré 😨

mauska
26. okt 2010

@ella26 my máme kuklu z merinovlny a zatím je to OK. Větší zkušenost bohužel nemám. A ty červené fleky - asi bych zašla ek kožní ať to zkoukne, jestli tam není kvasinka. přijde mi to jako dobré místo pro množení...

Jinak díky za rady s luštěninama 🙂

stipa
26. okt 2010

@steelska - píšeš toto: alergije máme spíše s tatínkovy strany alergie na zlato stříbro pyly a kočky a psy, bohužel všechno se vším souvisí. U nás nemá vůbec nikdo z ničí strany AE, ale přítel má náběh na astma - a je to!!! ☹ Prcek AE bohužel získal. Nevadí z jakého kolena nějaká alergie je. Bohužel teď je taková "přemodernizovaná" doba, že i když v rodině vůbec nic není, může se narodit mimi s těmito předpoklady ☹ Ale nic si z toho nedělěj, holky pomůžou a poradí, neboj!! 😉 🙂

stipa
26. okt 2010

holky můžou kojící matky houby? - Nebo raději ne kvůli případným plísním?

steelska
26. okt 2010

@stipa sem byla dnes u dotorky s malim a řekla my že na kožni neni potřeba tak nam zse dala jinou mastičku 😢

stipa
26. okt 2010

@steelska potvrdila Ti, že je to AE? A jakou mast ? Tak počkej na kam.zyk až se tu objeví a ona Ti řekne k tomu víc. 😉

ella26
26. okt 2010

@modra1 děkuju za radu. No, on v tom šátku už minimálně deset dní nebyl, nosíme jen občas, takže od toho to fakt neni. Zkusím ten imazol. Dnes jsem volala na kožní a doporučili mě to samé. Tak snad se to bude hojit. Ještě mě napdá, že ty pupínky v obličeji mohou být od takového toho "puzzle" na podlaze, jak na něm malý leží. Myslíš, že by mu mohla nějaká umělá hmota tohle vyvolat? Možná už moc fabuluju... zkusíme dál dietu a mazání a uvidíme

valentinuska
26. okt 2010

tak já si sem jdu opět pro radu ... držím tu dietku, na kterou si stále nemůžu pořádně zvyknout a přijde mi, že mám nějak málo mlíčka ☹ myslíte, že díky tomu můžu přicházet o mlíko?
(a není to růstový spurt, kdy by to malé jako nestačilo - ale opravdu i odsaju málo mlíka ☹)

spagatice
26. okt 2010

Ahoj,
@luthien.k @kam.zyk Holky kde jste, pomooooooooooooc. Michálkovi se zhoršil ekzém. Zřejmě reaguje na to kuřecí maso. Včera ho měl a trochu se to zhoršilo, dneska ho měl zase a zhoršilo se to víc. Takže dál už ho nedám. Dneska měl navíc kukuřičnou kaši udělanou z rýžového mléka. Tak nevím, jestli třeba nereaguje i na tu rýži, i když by neměl. Raději vynechám to kuře i tu rýži. No a teď mám čekat až se mu to zase zlepší, než začnu zkoušet jiné potraviny? Pořád nevím, čím mu ty fleky mazat, kortikoidy nechci. Fleky jsou suché a červené, nikdy je neměl mokvavé, nebo něco podobného.
@bianka234 Nám doktor švestky povolil, ale zatím jsem je nezkoušela.
@ladidinka Díky, já s tím mazáním stále čekám na @kam.zyk až se vrátí a podívá se na to.

luthien.k
26. okt 2010

Ahoj holky, my měli krušnou noc (teploty ke 40, zábaly a tak 😒 ) i den, kdy nechtěl pít, a to má průjem, ale už je to lepší... Takže my taky doma bojujeme, ale trochu jinak, než s ekzémy.

S mazáním tu pěkně radila @modra1 🙂 Jen u @ella26, to místo v podpaží, na kvasinku by měla pomoct i genciánová violeť, natřít (pozor, barví to oblečení) a nechat do druhého dne, případně zopakovat. Než bys třeba chtěla zkoušet ten imazol.
Rýžové mléko přírodní se může od půl roku (pokud není reakce na rýži, samozřejmě), ale ne jako náhrada UM, ale jako doplněk nebo do vaření atd., to s vápníkem od roka a v omezeném množství cca 2 dcl denně kvůli obsahu jódu.
Jinak jak psala modra1, s mléčným žádný spěch! Jogurty jsou sice lépe stravitelné, ale BKM obsahují stejnou jako mléko. Pokud dítě má dostatek UM, nevidím k tomu důvod (kvůli vápníku). Mléčné výrobky jsou pro prcky zatěžující hlavně na ledviny, obsahují dost fosforu.
P.S.: @ella26, napiš si prosím do pasu, jak je prcek starý, ať se na to nemusíme pořád ptát, ju? Díky 🙂 Ráda bych si všechny pro sebe přehledně zapsala, jak to dělá kam.zyk, ale nějak se na to nedostává času...

luthien.k
26. okt 2010

@helula, to s těmi mléčnými výrobky platí i pro vás, kam.zyk vždy radí, že počkat klidně až do roka. Žloutek bych testla dřív, klidně hned. Je nutričně celkem důležitý, mimochodem, má taky docela dost vápníku, 120 mg, pokud si dobře pamatuju 🙂 Jinak to děláte super, jen tak dál a hlavně žádné reakce 🙂

Jo a ještě to pěnové puzzle, @ella26 - teoreticky je možné všechno 🙂

@valentinuska, já bych to vzhledem k věku viděla spíš na ten spurt, při spurtu samozřejmě neodsaješ, když Tě prcek vycucá 🙂 Tak si zkuste udělat víc času na kojení, přikládat hezky v klidu, často, hodně pít (reis drink například nebo teplý oves milk s melasou, mňbam 🙂) a určitě se to zlepší aneb tvorba mlíčka poskočí za pár dní na vyšší level. Nevím totiž o mamince, která by tu kvůli dietě přišla o mléko. Jasně, že se musí pestrá strava, neodbývat se pečivem s margarínem, je třeba dávat si ty obilné kaše, kvalitní povolenou zeleninu a maso, povolené ovoce, náhrady mléka, vápník a pak nic nemůže chybět 😉

luthien.k
26. okt 2010

@spagatice, rýži nevěřím, podle mě je to spíš tím kuřecím. Otestuj to zvlášť!!! Určitě počkej, než se to zlepší, na rozdrážděném ekzému bys mohla další reakci klidně přehlídnout.
Co teda teď mažeš? @modra1, poraď! 😉

luthien.k
26. okt 2010

@stipa, nazdárek 🙂 Houby, to je otázka, také jsem se loni ptala kam.zyk 🙂 Psala, že třeba vyzkoušet 😉 V malém množství bych si dala, ale ne nějaké houbové orgie 😀 Stejně už na ně není sezóna nebo se pletu???

@steelska, odpověděla jsi jen půlku věcí, ještě jak ezkém vypadá, jak ho máte dlouho, jestli ža po příkrmech se objevil nebo jak? Jestli nás čteš, tak je Ti jasné, že základ tvoří dietní opatření, pak vhodná kosmetika a celková péče o malého atopika.

spagatice
26. okt 2010

@luthien.k Já to obojí vysadím, počkám až se to uklidní a potom zkusím tu rýži. Kuřecí prostě mít nebude 😉 . Používám dvakrát za den krém lipobase na promaštění a na jednu nohu mu navíc jednou za den mažu konopnou mast. Jinak na ty fleky zatím nic. Nic jiného tu nemám, ale zítra jedu do města, tak můžu něco koupit.

luthien.k
26. okt 2010

@spagatice, určitě si pořiď tu Biodermu Atoderm PP, ta se Ti bude hodit vždy, hezky uklidňuje a dá se používat i jako prevence ne denní mazání. Snad víc napíše @modra1.

spagatice
26. okt 2010

@luthien.k Moc ti děkuju. Kam.zyk má nemocné mimčo, že tu není?

luthien.k
26. okt 2010

@spagatice, mimčo ne, tu starší holčinu... Snad to bude brzy dobré. Nějak se na nás ty nemoci sypou ☹

valentinuska
26. okt 2010

@luthien.k díky, asi budu muset zkusit něčím podpořit laktaci a zvolit více pestrou stravu ... zeleniny si moc nedávám, protože nám většinou zadělala na moc pěkný prdíky ☹ tak to ještě nějak zkusím ...
spurtík to fakt není, kojíme stále po 2-3 hodinách a v noci dál krásně spí - na kojení jí musím budit 🙂

každopádně díky moc za tvoje rady a odpovědi, zvlášť když i ty sama máš doma takové starosti!

modra1
26. okt 2010

@ella26 _ neviem, či to je materiálom puzle, skôr ide o ten kontakt, koža sa otiera, jemne odiera a je to. Kamzyk radí Bubchen na opruzeniny 🙂

modra1
26. okt 2010

@valentinuska _držím diétu od začiatku marca, na začiatku veľmi prísnu, stále kojím, v pohode. Veľa tekutín, nočné kojenie a hlavne pozitívne myslenie. Určite to nie je diétou, myslím si, že je to v tvojej hlave. Neboj sa, o mliečko neprídeš, ver si, je dôležité kojiť alergické dieťatko.

bajciatko
26. okt 2010

Chcem sa vas opytat na skusenosti s Biolampou, vraj zabera aj na ekzemy... Mate niekto skusenosti? Ak ano a moze sa svietit aj na male babo (rocne), tak ako dlho mozem nasvietit na jedno miesto? dakujem

valentinuska
26. okt 2010

@modra1 myslíš, že bych tedy měla začít malou více budit v noci na kojení? já teď nějak nevím, jestli to opravdu tak dělat, když mám doma takovýho cvaldu 🙂
jinak v hlavně to snad taky není, myslím, že jsem v pohodě a nechávám to osudu 🙂 spíš mě to tak jako překvapilo ... a samozřejmě by mě to mrzelo, kdyby to nějak nešlo ...
zítra jdeme k doktorce, tak to zkusím s ní probrat 🙂