Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

leeloo16
9. apr 2013

Naše malá má AE od narození, nyní jsme na mastičce od Biodermy a Heelu. Koupeme střídavě v ovesných vločkách a oleji . Olej však vždy neudělá svou službu. A jinak jídlo. Švagrová teď malé dala na tajňačku kousek čokolády a malá je zase celá ekzematická. Tak začínáme nanovo.

petronuska
9. apr 2013

@janette82 prosim te, jaka gramaž toho Neocate je u vas v Cr?

petronuska
9. apr 2013

ja jen, že u nas se prodava kolem 45e - 50e (zaleži na lekarne). Akorat je to teda jen tech 400g 🙄

janette82
9. apr 2013

@petronuska Take 400g. Ani nevim, jestli jine baleni existuje.

jjaninas85
9. apr 2013

Ahoj holky,všude se píše co nemájí děti jíst,když mají atopický ekzém....ale co ano tak nikde nemůže najít jídelníček pro kojence co můžou papat.Můžete někdo poradit.Malá má 9 měsíců.Děkuji

luthien.k
9. apr 2013

@jjaninas85 jíst můžou v rámci zdravé stravy vše, co na ekzém nemá vliv 😉 Důležité je ale neprve zjistit, co na ekzém vliv má, zda tam je nějaká potr. alergie atd. K tomu slouží postup Bc. Ing. Věry Zíkové, k nalezení zde: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

lelask
9. apr 2013

@katyxq super tema , nepridala by si tam aj bezhydinarov, bezparadajkarov a bez kukuricakov 😀 😀

katyxq
9. apr 2013

@lelask Bereme všecky alergiky 😉, jen těch mléčných je prostě nejvíc, no.

meg_junova
10. apr 2013

Dobra nahrada za kravske mlieko http://www.maximo-sk.sk/index.php?option=com_co...
Mandle v pediatrii
Veľký význam majú mandle taktiež v pediatrii. Bolo zistené, že látková premena plnohodnotných bielkovín z mandľového mlieka je rýchla, ľahká a nezaťažuje detský organizmus. Mandľové a sójové mlieko je pre dojčatá oveľa lepší, ako mlieko kravské, pretože to býva častou príčinou alergií. Mandľové ani sójové mlieko nezapríčiňuje hnilobné procesy v črevách. Tieto prednosti sú využívané hlavne u detí trpiacich ekzémami. Ich ochorenie sa výrazne zhoršuje po požití kravského mlieka, niekedy dochádza až k vytvoreniu mokvajúcich rán. Nahradenie kravského mlieka mandľovým má veľmi dobré liečebné účinky.
Pri akútnych hnačkách dojčiat sa ukázalo, že veľmi účinným liekom je diéta zo zmesi mandľového mlieka a srvátky. To je však nutné konzultovať s lekárom. Ako bežná dojčenská diéta musí byť mandľové mlieko striedané so sójovým. To sa týka hlavne detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
Najväčší účinok majú mandle, pokiaľ ich jeme prírodné, nelúpané a tepelne neupravované. Jeme ich buď celé, alebo jemne strúhané a napríklad zmiešané s makom alebo medom ako pomazánku. Je vhodné ich pridávať do zeleninových a ovocných šalátov. V obchodoch ich dostaneme opražené, solené, v jogurte, čokoláde, karamele alebo v rôznych orieškových zmesiach. Nastrúhané alebo pomleté ich môžeme použiť ako náplne do koláčov a múčnikov. Výborné, osviežujúce a posilňujúce je už spomínané mandľové mlieko.

luthien.k
10. apr 2013

@meg_junova já například mám na mandle alergii a vadí mi i sójové mléko - pro každého to není a při eliminační dietě se mandle určitě nehodí, ani sója, tedy ne v tom počátku. Poté u atopika vždy spíš střídmě, protože s žádným významným alergenem se to nedoporučuje přehánět.

meg_junova
10. apr 2013

@luthien.k Nie kazdy mame rovnake alergie, preto je najlepsie zajst na testy k imunologovi. My mame eliminacnu dietu zostavenu a mandle su zahrnute, zatial nam robia dobre. Kupeme v sodabicarbone a ekzemy same zacali rychlo miznut. Na kazdeho plati uplne ine, mandle ale obsahuju vysoky podiel horcika, ktory sa bachadza najma v pokozke a preto sa pri ekzemoch odporuca.

meg_junova
10. apr 2013

@luthien.k Taktiez, UM prekysluju a mandle su, naopak, alkalicke. No a odniekial si detske telicko mineraly zohnat musi, synteticke vit. neuzavam..

meg_junova
10. apr 2013

Ak by niekto mal zaujem o Neocate, nam ostalo par kusov...

luthien.k
10. apr 2013

@meg_junova to je pravda, rozdíly tu jsou, nicméně žádný alergolog neumí 100% určit, kdo je na co alergický, to by bylo opravdu super a nemusely bychom tu pořád dokola řešit eliminační dietu. A ta mandle nezahrnuje z prostého důvodu, že ořechy a mandle jsou častými alergeny.
Pro UM také nejsem, jen pro nezbytně nutnou dobu, kdy dítě nemůže být kojeno a nemůže zatím být dostatečně vyživováno i jinak.

meg_junova
10. apr 2013

@luthien.k No ja neviem, nepoznam nikoho, kto by mal alergiu na orechy, ale skor na plody podzemnice olejnej (arasidy). Kto ju ma, nemusi mat hned alergiu na vlassky orech, kokos, ci mandle. Treba skusat, skusat, skusat. Nasa alergologicka spravila testy asi na 20 potravin a vdaka krizenym alergiam sme zostavili dietu, na zaklade ktorej sme sa pokusali odrazit. Odkedy vsak maly pije to mandlove mlieko, ktore vyrovnava PH a zaroven ho kupeme v sode, tak sa to upravuje rapidne.. Najlepsia je osmoticka voda s pridanim pravej morskej soli, ma to uzasne liecebne ucinky, no my sme zatial zvolili lacnejsiu verziu 😀 😀 😀 a ked sol dorazi, tak budeme striedat.
Chce to hlavne trpezlivost co sa ekzemov tyka a hlavne nepolavit a stale testovat a skusat, kym clovek nepride na to , co zaberie.. Je to boj na dlhu trat...

luthien.k
10. apr 2013

@meg_junova já znám hodně takových, co nemohou lískové oříšky ani mandle, stejně jako já... 😉 Jestli vám váš postup vychází, tak je to bezvadné, ale kdyby testy byly směrodatné, tak by opravdu nebylo třeba diskuzí jako je tato. Protože velké části dětí nevyjde z testů vůbec nic (například těm mým, jen jednomu ze synů "trochu vejce", přitom reagovali na podstatně víc věcí a nešlo o zkřížené reakce) a přitom po eliminační dietě jsou tam jasné reakce. Proto na testy nespoléhám a spoléhám na stovkách a stovkách dětí ověřenou dietu podle Věry Zíkové. Samozřejmě ani ta není všemocná, vlivů je víc, než jen potraviny.
Jinak já tedy těm teoriím o okyselujících potravinách nevěřím, zatím mě žádné informace o tom nepřesvědčily, navíc když si člověk hledá seznamy zásadotvorných a kyselinotvorných potravin, tak jsou někdy překvapivě rozdílné od různých autorů. Ale znám pár lidí, co se tím řídí.

luthien.k
10. apr 2013

Trpělivost je ovšem důležitá v každém případě 🙂

meg_junova
10. apr 2013

@luthien.k NEpresvedcili??? to sa cudujem 🙂 Ale no dobre. Niekomu staci vediet, ze cokolada, cipsy a podobne pochutky davaju organizmu dost zabrat a narusaju PH v organizme, najma teda ak je prisun dlhodoby. Je zname, ze urcite bakterie nedokazu v istom PH existovat https://cs.wikipedia.org/wiki/Bakterie
A mozno prave bakterie na povrchu koze maju super podu, kedze organizmus moze byt prekysleny. Odbornik teda nie som, ale myslim si, ze kazda matka je tak trochu lekarom svojmu dietatu.
Viem len tolko, ze ked je vsetko v rovnovahe v tele, vsetko funguje tak ako ma. Ak sa rovnovaha narusi, cize ak sa narusi pH v organizme, vznikaju choroby..

kotlik6
10. apr 2013

Holky,možná se to bude zdát neuvěřitelné,mám zkušenost s bylinkami ,které jsem doporučila po mé vlastní zkušenosti mojí kamarádce ,která měla mrňouse s atopickým ekzémem .Po asi 3 měsících je stav natolik úžasný,že je nadšená...jestli chcete a věříte jim a chtěli byste to taky zkusit,klidně napište na kotlabova@seznam.cz předám konkrétní info.

luthien.k
10. apr 2013

@meg_junova @meg_junova vůbec se nepřu, že chipsy a pod. nejsou zdravé, to dá rozum a z mnoha jiných důvodů, než je kyselinotvornost. Ono to tak i většinou vychází, že co není zdravé, tak je jakože kyselinotvorné. Ale mezi kyselinotvorné potraviny patří i ty, co já považuji za zdraví prospěšné, například maso, chřest, lněná semínka atd. Ale jak říkám, co autor, to jiný seznam, což na důvěře v tuto teorii určitě nepřidá. Moje kamarádka, moc dobrá nutriční terapeutka, také těmto teoriím příliš neholduje, ale co člověk, to názor 🙂

ivia123
10. apr 2013

@meg_junova ahoj prosim ťa to malu naozaj kupeš v sode bikarbone-to som ešte nepočula-fakt to pomaha?A koľko davaš toho do vaničky a ako často ju v takej vode kupeš?dik za odpoveď

meg_junova
10. apr 2013

@ivia123 Ahojky. My sme uz vyskusali dovolim si tvrdit strasne vela kremov a kadejakych masti a kadecoho, uz mam plnu vitrinu najdrahsich a najlacnejsich kremov vratane roznych cajov a kadecoho. Pred tyzdnom dosla babka, ze nejaky znamy ked bol maly ma vsade ekzemy a ze mu davali do kupela lyzicku sody, ze mu to casom zacalo zaberat.
Ako zufala matka uz skusam vsetko doradu, takze som nebola proti a sla na to.. Neviem ti na 100nt povedat, ze to je len tym, ale fakt sa maly zacal uz po stvrtom kupeli menit, zlepsuje sa to.
Len dufam, ze to vydrzi :D :D 🙂)))) tento receptik

meg_junova
10. apr 2013

@ivia123 Ak to skusite, tak mi prosim napis to sukromnej posty, ci sa u vas nieco zmenilo. Budem zvedava. 😉

meg_junova
10. apr 2013

@luthien.k Vsak ano, ale ked ma clovek vyvazeny jedalnicek, tak to telo ukoriguje. Co ale take male dieta, ktoreho jedinou zlozkou potravy je UM, ktore je hrozne kyselinotvorne podla mna a par prikrmov? Na to som ja narazala... Maly ked na mna dychne, tak ma normalne kysli dych a to nie je spravne. Ked sa narodil mal ho cisty, ako dostaval materske. Samozrejme, nie kazde materske ma spravne pH, zalezi od toho, cim sa maminky napchavaju 😀 😀 😀

micikatka
11. apr 2013

ahojte. mam na vas otazku. cim natierat suchu pokozku pod nostekom ročného dietata a od coho to moze mat?

ivia123
11. apr 2013

@meg_junova Ďakujem a určite sa ti potom ozvem,želam celej rodinke krasnu jar.Konečne vykuklo slniečko 🙂

vrtulka81
11. apr 2013

@janette82 jiné balení není,jen 400g

vrtulka81
11. apr 2013

@meg_junova my máme alergii na ořechy ,snad všechny 🙂

meg_junova
11. apr 2013

Jeeej to dakujeme 🙂 Je to energizujuce, prechadzat sa po slnecnom mestecku, vsak? 🙂 Prislo zasluzene teplucko 🙂)

meg_junova
11. apr 2013

@vrtulka81 Tak to je blbee. Treba najst potravinu, ktora obsahuje horcik, je obsiahnuty najma v pokozke a jeho nedostatok sposobuje velakrat kozne choroby ako je ekzem. Treba si to pozriet na nete, je tam toho kopa.
🙂