Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
1. apr 2013

@ficekova, já bych víc jak těch 6 mld. nedávala.

barcav
1. apr 2013

ahojky 😀 můžu se k vám přidat ?
můj starší syn má atopický ekzém na lýtkách, nártech a zadečku, zatím to zvládáme s biokarité balsamem atopikderm a konopným balsámem.chtěla jsem se zeptat jaké máte zkušenosti s prášky na praní, já peru v lovele, teď mi dochází tak přemýšlím co jiného pořídit, chci vyzkoušet jestli třeba ekzém nepoleví a také bych ráda něco co lépe pere, na prádle mi zůstávají fleky i když používám žlučové mýdlo. máme tvrdou vodu, přemýšlela jsem o prášku z DM, prý vyšel dobře v testech, díky za případné rady 😵

pampeliska1
2. apr 2013

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s konopnými krémy na atopický ekzém? Naše holčička má jen drobné ložisko pod jedním kolínkem. Myslela jsem konkrétně tento krém http://www.alpik.cz/cannaderm-robatko-promazava... Když jsem se na to ptala pediatry, tak ta se na to moc netvářila... Tak nevím.

vrtulka81
2. apr 2013

@pampeliska1 pediatra se nebude tvářit na nic hezky 🙂 Klidně ho maž,nic tím nepokazíš 🙂

pampeliska1
2. apr 2013

@vrtulka81 právě že naše pediatra je v jistém smyslu "alternativní", tak jsem si myslela,, že právě řekne, ať to vyzkoušíme. No já ještě uvidím, je to dost peněz, škoda, že neprodávají vzorky za nižší cenu.. Díky

annakomackova
2. apr 2013

ahojte my mame s tymto skusenosti.nepytajte si rady od pediatra,nech vas hned poslu na kožne,toho sa uz nikdy nezbavite.Na kožnom nam dali krem po ktorom mu to hned preslo,je na predpis a miešaju ho v lekarni.Do kupela použivame Balneum,to nam tiež predpisala.Vonkajšie flaky a vyrážky ustupili a pod kožou to bude mat stale.

vrtulka81
2. apr 2013

@pampeliska1 pokud to nemá nijak rozjeté,tak se zeptejte v lékárně co na to,tam vám doporučí i mnohem levnější mazání,není potřeba za jkaždou cenu vyhazovat peníze za drahé masti,nejlepší je zjistit z čeho ekzém má,proč se udělal.Třeba Excipial U lipolotio,je ho dost a není tak strašně drahý,vydrží nějakou dobu,ale těch krémů,mastí a nevím čeho všeho,je strašně moc druhů a značek,chce se to zeptat v lékárně,někomu stačí i obyč indulona 🙂

vrtulka81
2. apr 2013

@annakomackova já bych na doktory vůbec nevsázela,na kožeře jen aby stanovili diaknozu 🙂

vrtulka81
2. apr 2013

@barcav ten prášek z Dm už mě taky napadl,tchýně pere v klasickém pro dospěláky a že pěkně pere,tak vyzkouším ten pro děti,jinak do teď peru v persil sensitiv,nám teda nevadí a halavně vypere,Lovelu sme přestala používat,je opravdu slabá na dětské špinění 🙂

ketikus
2. apr 2013

Ahojte mamičky tiež sa trápime s ekzémom a alergiami rada by som sa, preto pripojila k tejto diskusii.
Chcem sa Vás opýtať či niektorá z Vás má takúto skúsenosť: Syn 8 mes. ma ekzém najviac na tváričke a pod kolenom. Je alergický na niektoré potraviny, ale zvláštne je to, že vždy keď ideme von na vzduch, alebo spí pri otvorenom okne tak mu ekzém zmizne. Po dvoj hodinovej prechádzke má kožu úplne normálnu ? Premýšľala som či nemáme v byte pliesne a všetko sme skontrolovali a nič nenašl, na prach alergiu nemá, kvety doma nemáme a na psíka alergiu tiež podľa testov nemá. Takže neviem ako si to mám vysvetliť. ďakujem za všetky komentáre

michamicha
2. apr 2013

@luthien.k ahoj, tak dneska u dr. děs běs, plná čekárna nemocných dětí, fronta byla až na chodbu 😝 jsem tam jen zaťukala na dveře a ohlásila nás, že budem sedět v čekárně u zubařky, aby Vojta něco nechytil... takže dr. ho pak zkoukla a prohlásila, že to je stopro jen zhoršení ekzému po té viróze co prodělal a že to je určitě i k těm rostoucím zubům... takže na svědění mám dávat antihistaminika a mazat to 🙂

annakomackova
2. apr 2013

@vrtulka81 -nas to chytilo pred 3 rokmi a doktori mi pomohli...nič ine nepomahalo

luthien.k
2. apr 2013

@barcav - hlavní je máchat, máchat a zase máchat 🙂

@ketikus, to je opravdu zajímavé, většinou to bývá naopak - že venku ten chlad ekzém podráždí... Vysvětlení pro to nemám, leda že dojde ke stažení rozšířených cévek pod kůží, aby neunikalo teplo a tak se zmírní i ten projev zánětu na kůži (červená barva = rozšířené cévy). Ale to prosím neber směrodatně, je to jenom domněnka.

zuzuzuzu7
2. apr 2013

@ketikus mozem potvrdit, ze aj u nas..akonahle sme vysli na vzduch ekzem na tvaricke bol fuc..nam celkovo ;epsie robil chlad ako vykurene miestnosti-tam vzdy ocervenie!

lukino189
2. apr 2013

čaute, jak tak čítam tak sa mi zdá, že je ekzém veľký problém vo vašej rodine u detí. poznám to, keď môj brat mal ekzém a chodil ku lekárke 2 roky, no sme si mysleli, že si robí z nás srandu, keď každú chvíľu mal iné mastičky a ďalšie somariny čo nám odporúčala na predpis abo si dokúpiť. Odvtedy čo máme BIOPTRON to už je asi 9 mesiacov brat si poriešil za mesiac a pol to čo sme nevedeli poriešiť 2 roky. Nielenže sa využíva aj pri iných ochoreniach, ale na kožu má naozaj výborne účinky. Ja si tým odstraňujem strie po cvičení 🙂 a idem mi to :D Odporúčam jednoznačne si nejak zadovážiť BIOPTRON alebo od niekoho požičať aj keď to je také...

hameeda
2. apr 2013

čaute, chcem sa vás opýtať, môj 4 ročný syn sa začal asi tak pred dvomi mesiacmi riadne škrabať, bol v tom čase aj chorý a doktorka nám povedala že to môže byť z hlienov alebo môže isť o atopický ekzem, ja som vás tu čítala no nezdá sa mi že by išlo o atopický ekzem a keď tak tak možno na začiatku, pretože kožu má síce suchú, ale nemá to ani zacervenané ani nemá pľuzgieriky, skôr len suché a rozškrabané, svrbí ho to najmä v zhyboch na nohách a rukách. No chcem podotknúť že pred štyrmi mesiacmi sme zmenili Sýriu za Slovensko, to znamená zmena prostredia, vody, pracieho prášku, jedla, vzduchu. Myslíte že by sa mohlo jednať o atopický ekzem, mali ste aj vy na začiatku miernejšie príznaky?? Alebo je to len zmenou? Alebo niejaká alergia?

ketikus
3. apr 2013

Náš alergológ sa nad tým divil tiež - vraj to je vačšinou naopak. Ten ekzém je fakt hrozná a záludná vec a u každého to prebieha inak ☹ Včera som urobila dietnu chybu - to zas bude než sa dáme dokopy 😢

ketikus
3. apr 2013

@zuzuzuzu7 Tento rok je zima poriadne dlhá teším sa na leto len dúfam, že to nebude z tou kožou cez leto horšie.
Ako to máte cez leto vy?

ketikus
3. apr 2013

@hameeda myslím si, že to može byť všetko dokopy ako aj len jediná vec - skús pátrať - je to náročné, ale dá sa to.
Ja som si tým tiež nedávno prešla. Zmenila som prací prášok, periem bez aviváže. Na čistenie domácnosti používam eko čističe. Hodne, ale fakt hodne riešim čo budeme jesť - stále to nemám vychytané na 100%. No najviac mi pomáho to, že si všetko zapisujem. Čo som jedla a pila ja - kojím. Čo jedol a pil malý aký je jeho stav. Akúkoľvek zmenu. Keď ideme ku alergológovi tak to tam beriem so sebou a spoločne to riešime...
Zo začiatku bol u nás ekzém len malý, ale časom sa to zhoršovalo a pridal sa opuch očí riedka stolica s hlienom ....
Určite by som na tvojom mieste pozorovala a zapisovala.
Želám tebe aj tvojím deťom veľa zdravia. Sýria to znie zaujímavo 🙂

hameeda
3. apr 2013

@ketikus : ďakujem, fakt sa neviem zorientovať, čítam o atopickom ekzeme, no sa mi nezdá že by to bolo podobné, pretože on tie miesta kde sa škrabe nemá ani zčervenané, ani žiadne fľačiky, tak sa skôr prikláňam k tomu že to bude alergia, tak sa tiež chystám skúšať, len lekárka mi povedala že mám ešte počkať tak dva týždne pretože malý chorý, tak prvý krát v živote bral lieky, tak lekárka si myslí že to môže byť aj z toho, tak mám počkať pokiaľ sa telo vyčistí od liekov

ketikus
3. apr 2013

Uvidíš čo sa z toho časom vyvinie. Možno to odoznie po tých dvoch týždňoch.Keď sa škrábe moj syn tak mu varím detský čaj roibos v bio kvalite - kúpila som ho v zdravej výžive. Pomáha mu to. Čítala som, že je vhodný pre alergikov a je to prírodné antihistaminikum. Zo začiatku ho pil len po troškách - lebo alergia može byť na čokoľvek. To či to je ekzém alebo nie je ťažko posúdiť. S tým ti nepomožem. Skús sa mrknuť na google a nájsť nejaké obrázky - možno obrázok pomože viac ako popis. Držím palce.

cajomilka
3. apr 2013

@ketikus Je to možná úplně hloupý nápad, ale nemáte doma hodně suchý vzduch? Já sice už nemám AE, ale hodně suchou pleť, a suchý vzduch mi to zhoršuje.

meleri
3. apr 2013

ahoj, muzu se k vam pridat? muj syn je atopik. ma dva roky. zaclo to v listopadu, porad jsme si dovcerejska ani nebyli jisti ze to je ono. ale diagnoza je teda od vcerejska jasna, atopik.

rada bych si obcas s vami psala, jak to zvladate a tak.... 🙂

zuzuzuzu7
3. apr 2013

@ketikus my mame ekzem od 8 mesiacov-vtedy vychdazal aj prvy zubok..okolo roka mala fliaciky take suchsie aj na tavricke ale na vzduchu hned zmizli..inak dlho mala iba na jednom zapesticku...v lete dovbre.no keby sme vysadili mlieko este na zaciatku tak by uz bola davnocista...iank teraz ma uz 4 roky a je stabilizovana..aj ked sem tam nejake zahriatie a ked sa moc kuri v zime, jej neprospieva..alev lete pohoda..my sme nemali nejaky silny ekzme..ale ona celkovo ma radsjek chlad..aj ked ju svrbelo, tak som jej to chalila studenymi obkladmia jhedn bolo dobre

janette82
3. apr 2013

@luthien.k Prosím o radu. Maličké je 5 týdnů. Před téměř třemi týdny se jí objevila vyrážka, která zpočátku vypadala jako potničky (i pediatrička si to myslela) a poté se jí to změnilo na asi AE (viz. foto). Doktorka nám na to předepsala nějaký krém, který nám vyrobili v lékárně a máme mazat 2x denně. Poslední dny pokaždé, když jí to namažu, zčervená to ještě víc. Pak i když se jí krém vstřebá a zaschne, začne mít i kůži na tvářičkách dost vysušenou, ale stále dost červenou. Nevíte, o jakou by mohlo jít vyrážku, popř. jde o AE? Jinak jsem do minulého týdne kojila a téměř od začátku, co se jí vyrážka objevila, jsem držela bezmléčnou dietu. Teď je od neděle plně na UM (Nutrilon Alergy care) a vyrážka se jí snad ještě zhoršuje. Už jsem z toho zoufalá, protože jí to asi i dost svědí. Pořád si ručičkama škrábe obličej, takže si to ještě víc rozdráždí. Děkuji za jakoukoli radu!

ivia123
3. apr 2013

@janette82 ma to iba na tvaričke?Lebo ak to ma aj po tele,mohlo by to byť aj s prašku na pranie.Vyzera to naozaj ako alergia .Želam skore uzdravenie.

janette82
3. apr 2013

@ivia123 Má to ještě i na krku a maličko na hrudníčku.

nana39
3. apr 2013

@janette82 Drobec malinký 🙂 .Moja malá má AE , ale nemá to až také ☹. Skús pozrieť na skupinu Mám doma ekzematika. Určite ti poradím choď na kožné poprípade na alergológiu.My sme chodili len za pediatrom a kožnou a skúšali sme rôzne maste a nič . Nakoniec som sa dočítala, že AE je vyvolaný alergiou tak sme sa vybrali na alergológiu.

janette82
3. apr 2013

@nana39 A vám to vypadá podobně? Já nevím, jestli jde o AE nebo jen o nějakou vyrážku, která časem zmizí.

luthien.k
3. apr 2013

@janette82 diagnostika v 5 měsících je obtížná a kožní ji obvykle dříve než v 3 měsících nedělají a já také nebudu, protože navíc nejsem lékař 🙂 Máte v rodině nějaké alergie, astma, atopický ekzém nebo jiné zdravotní potíže? Pokud ano, riziko atopie se zvyšuje, ale ještě to nutně neznamená, že o AE jde. Já osobně si myslím, že to AE zatím spíše není, ono těch problémů s kůží u novorozenců a mladších kojenců je celá řada a zdaleka ne všechny jsou atopickým ekzémem, poměrně hojná je například seborrhoická dermatitida, kterou mi ten kožní projev spíš připomíná, ale jak jsem psala, ani zkušení kožní obvykle v tomto věku nedělají žádné závěry.
Chodit na alergologii je zbytečné, protože testy na potr. alergeny jsou nesměrodatné a inhalační alergie v tomto věku velmi vzácné.
Poradila bych (kromě toho mléka - NAC chválím) sehnat si kvalitní emolieční mléko (nejlépe vzorky - Bioderma Atoderm PP Baume, A-Derma Exomega...) a léčebnou pastu (Sudocrem, Vitella ichtamo apod.) a vše nejprve vyzkoušela na zdravé kůži, kvůli možné reakci a poté pupínky hydratovala a přetřela následně léčebnou pastou. To je velmi osvědčený postup, který by měl ten zánětlivý procest trochu srazit.