Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
13. júl 2011

@danules, když to takhle mizí a zase se objevuje, to je zapeklitý, jak jsme už psaly v mailu, těch vlivů může být dost, ale praní ještě určitě vyzkoušej změnit. Ještě jsi myslím nepsala, jak jste na tom doma s květinami = zdroj plísní.

Homeopatika - já osobní zkušenosti nemám, já popravdě homeopatické léčbě moc nevěřím z principu jejího fungování 😅, ale jako podporu k ostatním opatřením je možné ji vyzkoušet.

martinka1981
13. júl 2011

@luthien.k asi ho teda skusim,zo začiatku som ho použivala,ale potom som radšej prešla na to mydlo so sodou.

Nooo špalda 😝 nič z toho nebude ,horši sa jej to každym dnom,dnes je to 3.den čo jej davam a teda ma to dosť škarede a robia sa aj nove ložiska a škriabe sa ako diva ☹
Takže zajtra už nedam a budem čakať kym sa to upravi a skusime zas niečo ine. mam pocit že stale papa to iste,strašne pomaly to ide 😒
Prosim ťa čo su to jahly? Pšeno??

My pojdeme na dovču k moru na tyžden,snad aj to bude mať neaky vplyv. Som zvedava ako to zvladneme,autom do Chorvatska s dvomi malymi deťmi 😝

januschka10
13. júl 2011

ak sa dieta skriabe skuste zirtec, 8 kvapiek vecer

januschka10
13. júl 2011

moj maly ma atopicky ekzem uz asi 2 roky, behali sme po mnohych lekaroch a nikto nam velmi nevedel poradit, vlastne trpi na ekzem uz od narodenia, vtedy ho maval na tvaricke, akonahle som nieco zjedla alebo len tak. Ked mal rok tak som mu prestala davat mlieko,lebo velmi chorlavel a zmizol aj ekzem aj chorobnost. Ale objavili sa svrbiace vyrazky na nozickach, cele noci sa skriabal.Skusili sme vsetko,ale nakoniec u nas nastupila nova detska lekarka a ta bola mudrejsia ako vsetci ti kozni lekari. Vysvetlila mi,ze ten ekzem je vlastne bakteria,ktoru ma kazdy na povrchu koze a skriabanim sa to zapali a roznesie. Dala mi zirtec kvapky, vraj to moze uzivat aj dlhodobo, prip. minimalne dovtedy kym nezmiznu tie vyrazky a hlavne na ukludnenie aby sa neskriabal. A potom sa o to treba velmi starat. V lete to nemava, ale akonahle zacne byt chladnejsie a nosit dlhe nohavice tak to tu mame znovu.

januschka10
13. júl 2011

Ja som uplne vypustila tekute pracie prasky a avivaz. Pouzivam iba prachovy praci prasok aj to len trosicku. Pancusky mu v zime kupujem iba bavlnene a periem ich v ruke s troskou mydla. Velmi dlho ho nekupem, pouzivala som kozmetiku bioderma - atoderm, je dost draha, ale dobra. Kozmetiku vsak musim vymienat, nie dlhodobo ten isty krem. Ked som minula biodermu, tak sme kupili avene krem na telo Trixera a je tusim lepsi. Na umyvanie take olejove sampony Avalon. Vraj je dobry aj eucerin, ten sme este neskusili. Hlavne treba kremovat, kremovat, kremovat. Ked sa tie vyrazky zahoja aj pomocou zirtecu, tak pravidelne premastovat a starat sa o kozu, aby bola cista a mala dostatok ochrany a takto to treba strazit, aby sa vyrazky znova neobjavili. Neviem, ale vyliecit sa to uplne asi neda, mozno v dospelosti. Viem co to je,ked maly krici mama boli ma skrabaj ma! A ked mu poviem dame kremik, tak mi povie: ja uz nechcem kremik. Teraz pojdeme aj na alergologicke testy, pretoze ma aj zvacsene lynfaticke uzliny a vraj je urcite alergik. Mame to v rodine. Tak uvidime, co nam zistia.

danules
13. júl 2011

@luthien.k No kytičky v bytě máme a docela dost. Přítel by pořád nějakou kupoval :DDD. Ale jak se ty kvítka jmenují to fakt nevím :(. To jsem nevěděla, že jsou zdrojem plísní??? To je pro mě novinka. A to všechny květiny nebo jen některé?

No mě to doporučila jedna známá, tak k ní půjdu na konzultaci a uvidím. Nikdy jsem u žádného takového nebyla, tak si to poslechnu. Tomu jejímu klukovi to pomohlo a od té doby nemá zatím žádné flíčky žádný exém.

luthien.k
14. júl 2011

@danules , ahoj, ono nejde o kytičky jako takové (leda kvetoucí můžou vadit, kvůli pylu), ale o hlínu v jejich květináčích, tam se plísně drží, takže je potřeba zalévat odspoda, nepřemokřovat, nechat substrát vyschnout a odshora provzdušnit, možné je použít i slabý roztok hypermanganu (slabě růžová voda). Není vhodné, aby byly květiny v atopikovo ložnici, je to stejné jako se zvířátky...

luthien.k
14. júl 2011

@januschka10 , opatření máte fajn, ale abych to uvedla trochu na pravou míru - ekzém se samozřejmě může díky škrábání infikovat bakteriemi (i bez škrábání - atopikova kůže nemá stejnou ochranu proti nim jako kůže zdravá, takže je častěji osídlena patogenními mikroorganismy, z bakterií je to najčastěji zlatý stafylokok), ale jediným důvodem k jeho vzniku to není, tam hrají důležitou roli genetické dispozice, regulační odchylka imunitního systému (ekzém jako důsledek potravinové alergie například) a ono porušení bariérové funkce kůže.
Co se týče dávkování Fenistil kapek, to se řídí hmotností dítěte, takže neplatí pro všechny, že mají dát 8 kapek večer, navíc toto opatření pomáhá jen někomu, svědění není způsobeno bohužel jen působením histaminu, který Fenistil utlumuje, ale i jinými způsoby.

januschka10
14. júl 2011

@luthien.k Pochodili sme s malym tolko lekarov a nikto nepomohol. Asi v aprili som mu zacala davat ten zirtec (my zijeme v Taliansku a tu je len ten zirtec kvapky), na odporucenie detskej lekarky. Asi dva tyzdne to bral kazdy den pred spanim + kremovanie tou Trixerou od Avene. Teraz ho uz len kremujem a nema ziadnu vyrazku. Ale je leto, v lete to nemava, tak uvidime co bude az sa ochladi. V auguste pojdeme do Bratislavy k jednej dr. imunologicke, pretoze tu take nieco ako alergia neriesia. Ked bol babatko tak som upozornovala lekarov,ze moze mat aj potravinovu alergiu, mame to v rodine + ma zvysene eosinofili, ale tu len lekar mavne rukou,ze to sa pri takych malych detoch neda jednoznacne povedat a pokial nekycha a nekasle tak nas testovat nebudu. Dr. v Bratislave povedala,ze u nich sa to teda riesi a ona nam tie testy spravi. Tak uvidime co povedia po testoch. A hlavne som zvedava na to, ako sa zatvari pan Dr. v Taliansku az mu tie vysledky prinesiem. Ani mna tu na alergiu testovat nechceli, bola som rok chora a dohnala som si astmu. Tu je to jednoducho tak - naturalne.

luthien.k
14. júl 2011

@januschka10 , no vidíš, píšu o Fenistilu a myslím Zyrtec 😀

Není to prvně, co slyším o takovém přístupu v Itálii... Ty testy na alergo/imuno je dobré provést, ale neslibuj si zázraky, ona skutečně u potravinové alergie je rozhodující realiata, reálná reakce, testy mají relativně malou vypovídací hodnotu, nejenže je u dětí větší pravděpodobnost falešně negativních či falešně pozitivních výsledků, ale také hlavně u zhruba poloviny alergiků na potraviny nevyjde z krve nic a přesto reagují - imunita nereaguje přes zvýšení IgE protilátky, ale jinými složkami, je to tzv. nonIgE reakce. U inhalačních alergenů jsou už vypovídající o dost víc, ale inhalace nastupují obvykle po třetím roce života (je to individuální, někdy i dříve).

januschka10
14. júl 2011

No hlavne aspon niekto to bude riesit a ked mu aj urobia testy nic sa nestane. Ved prave,ze tie potravinove alergie s tym je trosku problem. Mal to moj synovec a roky mu nikto nevedel zistit,ze ma alergiu na mlieko, bol na tom velmi zle, mal kozne problemy, stale chory. Az potom jedna kozna lekarka,co mu stale vyberala vselijake bradavice z tela a stale sa tvorili nove, povedala podozrenie na alergiu na mlieko a odvtedy bol synovec zdravy. Ja ani nemam pocit,ze by mal ten ekzem z jedla, skor ako kontaktnu alergiu bud na nejake oblecenie, ale davame mu naozaj vsetko dobry material alebo na pracie prasky. Teraz uvidime co bude tuto zimu, ci sa to bude cele opakovat a v akej intenzite a hlavne co mi povie imunologicka v Bratislave. Ked malemu navreli tie lynfaticke uzliny zrovna sme boli u mojej mamy v Bratislave a nahodou sme sa dostali k tejto lekarke. Ked som s nim potom sla aj s vysledkami co mu brali krv tu v Taliansku pediatrovi, tak sa na mna pozeral,ze take zdrave dieta co skace, papa, spinka som tahala lekarovi a na odber len preto,ze ma na krke same hrce. Pozrel tie testy, mame tam sice odporucenie vziat mu krv este na protilatky na toxoplazmou a mononukleozu,ale on to zhodnotil tak,ze nebudeme ho trapit, ked tak uz ju prekonal bez akychkolvek inych priznakom. Pri bode alergia sa zastavil a ze ked nema kasel a nekycha tak alergiu nema. A tym to haslo! Vitaminy a bio gaia som si doniesla nakupene z SK.

mirabelluska
14. júl 2011

@martinka1981 jahly sú proso

martinka1981
14. júl 2011

@mirabelluska 🙂 dakujem

lelask
17. júl 2011

@luthien.k ahoj, chcela som sa len opytat ako je to s exemom v lete. Nasej malej to uz vsetko zmizlo 🙂 . Je to obdobim alebo uz mame nasadenu tu spravnu dietu ? Kupe sa v bazene aj 3x do dna a nezhorsuje sa to. Strasne sa tesim ,ze je to fuc. Citala som par stran dozadu a niekomu sa to vobec nezlepsuje - ma pocasie teda vplyv,ci je to zase indi vindi?

luthien.k
17. júl 2011

@lelask , indi vindi 😀 Někomu vadí ty pozdimní a jarní vlhka a špatné počasí, někomu zase letní vedra... Každopádně těš ze z toho, že je to dobré a co přinese čas, to se uvidí 😉 Můžeš teď, když je to v klidu, v pohodě testovat potraviny, protože pěkně uvidíš reakci 😉

anduca
18. júl 2011

Ahojte!
Neskoro reagujem...
@martinka81 vďaka za reakciu na IgE testy. Vy ste kedy mali výsledky? Vyšlo Vám niečo? Nevieš náhodou, že mačku a pes testujú zvlášť? Asi áno, že?
@luthien.k ďakujem pekne za reakciu na IgE testy. Rozhodla som sa, že hlavne tie inhalačné alergény budeme testovať, potraviny iba: mlieko, glutén, vajce.
Niektorý deň som spravila chybu. Dala som dcérkin matrac aj s poťahom von na slniečko na pár hodín. Po zobudení mala červené fľaky okolo úst, aj predtým tam mala fľaky, ale nie také výrazné. Odvtedy má zhoršený ekzém okolo úst, hlavne po spaní. Asi sa tam dostali pele. Poťah vyperiem, ale čo s tým matracom (kokos-molitan-pohánka)?
Už 3 týždne má vodnatú nádchu, aj kýcha. Podľa mňa má nejakú inhalačnú alergiu. Aj vlani kýchala. Na jar prestala kýchať a teraz v lete zase. Dávam jej tie isté potraviny, ale sem-tam vyskúšame aj nové na pár dní.
Vopred ďakujem za odpovede! 🙂

martinka1981
18. júl 2011

@anduca ahoj,ja som ešte nevolala za vysledky,neviem či už budu 😖 a či niečo vyjde.
Viac o tych IgE testoch ti isto napiše @luthien.k 😉 ja som v tom začiatočnik 😀

misulen
18. júl 2011

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s AE, který není suchý a nesvědí, pouze pupínky (u nás bohužel v obličeji ☹ ). Kožní nám diagnostikovala AE a byli nám předepsány kortikoidy locoid, pokud to bude hodně ošklivé, jinak zinková mast a promazávat lipobasi. Ani po kortikoidech a zinkové masti (tu mažu několikrát za den) nemá vůbec suchou kůži. Dva dny nemá na obličeji vůbec nic a pak se objeví pupínky ☹ Je nám 11 měsíců a už nás to trápí asi měsíc, snažím se dodržovat dietu,ale žádná změna. Máte někdo podobné zkušenosti a co vám zabralo ?? Děkuju za radu Michala

luthien.k
18. júl 2011

@anduca , ahoj, kočka pes by měli být zvlášť. Určitě dej přednost těm inhalačním, určitě i pyly trav, jestli má problémy v létě.

Matrace na sluníčku - to mají roztoči rádi, pokud vím... Jaký máš potah? Jestli nemáš přímo protiroztočový, tak doporučuju koupit.

blankarybka
18. júl 2011

Ahoj holky, jsem tady nová. Dnes jsme byli na kožním - Přemeček má 7 měsíců a má atopický exém 🙂
Doktorka řekla - nosit jen čistou bavlnu, nenavštěvovat bazény s chlorem, žádné exotické ovoce ani banány, žádná mýdla....dostal mastičku namíchanou v lékárně, ale nevím, co to je, není to tam napsáno 😒 a pak doporučila Lipobasi, ale koupila jsem ji naposled, protože 150,- Kč za 30 ml masti je na mě dost, když pomyslím, že mu s tím mám mazat celé tělo, asi bych pro ni musela chodit každý týden 😒
Malý teda nemá osypané celé tělo, ale jen pod koleny, na zadní straně stehen a maličký flíček na krku.
Zatím z toho, co jsem tu četla mám akorát chaoz v hlavě, ale možná zkusím tu indulonu a olivový olej. Je to asi individuální. 😒

luthien.k
18. júl 2011

@blankarybka , indulonu a olivový olej neeeee! 😉 To je to nejhrší, co by sis odsud odnesla. Individuální snášelnivost kosmetiky je, to ano, ale olivový olej není vhodný na žádný ekzém a indulona jen na suchou, chronickou fázi, nikdy na stádium červených fleků nebo pupínků.
Víc se rozepiš - jak dlouho ekzém má, jak přesně vypadá, jestli je kojený nebo na UM, jaké máte zavedené příkrmy a odkdy...?

blankarybka
18. júl 2011

@luthien.k Óoo, jé, tak já jsem zatím úplný laik, takže fakt asi nevím nic 😕
Malý má 7 měsíců, 4 měsíce jsem kojila plně, další 2 měsíce jsem už přikrmovala Sunarem a navečer kašemi od Hami A Nestlé. Mám hodně ráda čokoládu - to asi pro něho taky není moc fajn 😒 Poslední měsíc kojím jen v noci, ale už si cucne spíš tak na žízeň. Tenhle poslední měsíc má masozeleninové příkrmy, takže klasika - mrkev, brambory, brokolice...+maso všechno kromě vepřového. Ochutnal i ovoce, ne každý den, ale měl meruňky, šťávu z jablíčka, hrušky, hroznů a taky baštil banán.
Exem má hlavě pod koleny, myslela jsem, že je zapařený z tepla, nožičky má vlastně skoro pořád pokrčené, pak taky malinký flíček na krku a v záhybech nad nártem a pusinu. Je trošku tlouštík, takže ta kůžička tam všude nemá příliš vzduchu. Nejsou to fleky ani pupínky, spíš prostě červená místa, která mají tendenci praskat ☹
Trápí ho to asi 3 týdny, možná ani to ne. Nejdřív jsem myslela, že to vyřeším Imazolem nebo Bepanthenem na opruzeniny, zkoušela jsem i Framikoin a pak mi sestra u dětského řekla - obklady z heřmánku - to jsem dělala 2 dny a samosebou se to zhoršilo ☹
Takže proto už jsem dneska letěla na to kožní. Dneska jsem ho umyla jen čistou vodou a chviličku, pak jsem ho celého namazala tou namíchanou mastí z lékárny, co jsem na ni dostala recept a hned se mi zdálo, že mu to udělalalo dobře. Neměl to tak červené, na tvářičkách zmizly šupiny a ty ty prasklinky vypadaly líp.
Když mu to mažu pod koleny, tak drží jak hluchý dveře, evidentně mu to dělá dobře.
Chtěla bych mu něčím promazávat celé tělo, něco přírodního, proto mě napadl ten olej, když mu dneska ta mastná mast udělala dobře. A pak už jen třeba ta postižená místa nejakou chemí 😉
Každopádně děkuju za zájem a případné rady 🙂

martinka1981
19. júl 2011

@blankarybka ahoj,nam tiež začal exem tak že sa začali robiť zaparene miesta,hlavne pod krkom,kolenami,pri kotnikoch,proste kde su zahyby. Tu kočky na konikovi mi velmi pomohli.
Malá pije teraz špec.mlieko Nutrilon alergy care a ked jej trebars dam len HA mlieko hned ma zaparenu riťku,čo nikdy namavala. Takže ja mam podozrenie na mlieko,vysledky testov zatial nemame a uvidim či niečo ukažu.

každopadne chcem podporiť všetky maminky,nebojte sa diet ,da sa to zvladnuť. Aj ja milovnik sladkeho a čokolady som to vydržala par mesiacov 😀
A dievčata ako @luthien.k , @modra1 , @blandik naozaj vedia čo robia a maju naštudovane toho ovela viac ako hociktory lekar 😉
Pomohli vela maminkam a ja patrim medzi ne. Nam teraz exem krasne mizne,klopem rychlo na drevo. Tak som neskutočne šťastnaaaa........len to chcelo najsť spravnych ludi a vela vela trpezlivosti 😉

luthien.k
19. júl 2011

@blankarybka , ahoj, to je v pohodě, každá maminka, pokud nemá zkušenosti se svým AE, nějak začíná 😉

Vzpomeneš si, co jsi zavedla před těmi třemi týdny nového k jídlu malému? Pokud ho to netrápilo při plném kojení, tak Tvojí stravou bychom se nezabývaly. Zavádíš potraviny hezky pomalu, tři dny po sobě jednu věc? U atopiků se doporučuje dní alespoň pět, klidně týden a sledovat vliv na ekzém, protože potraviny jsou u dětí do tří let častými spouštěči/udržovači ekzému (víc jak z 50%).
Mast z lékárny vypadá dobře, když na ni takto reaguje, ale že vypadá "mastně", ještě neznamená, že v ní nejsou nějaké léčebné složky (zinek apod.) Červeným místům totiž čistě jen promašťování skutečně neprospívá. Čili pokud to vyhovuje, neměnila bych.
K radám dětské sestry nemám co dodat - heřmánek = velmi častý kontaktní alergen. Framykoin je také velmi nevhodné - obzvlášť na větší plochy - je vysoce dráždivý.
Na celé tělo, pokud bys chtěla něco přírodního (a je dobré preventivně jednou denně ošetřovat, po koupání vždy), tak je dobré 100% bambucké máslo. Olej je možno jedině přidat do koupele, stačí lžíce (raději ale kvalitní slunečnicový z lékárny, žádné komerční s parfémy, nebo pak přímo olejové koupelové přípravky typu Balneum Hermal apod. - ale raději až odezní začervenání), bez spolupůsobení vody se neumí navázat do kůže, vzniká tak mastný nepropustný film - nic pro ekzematika! Nicméně velice dobré jsou i přípravky přímo pro ekzematiky určené, které hydratují a lehce promašťují a hodí se i na aktivní ekzém, i do záhybů - A-Derma Exomega mléko, Bioderma Atoderm PP Antirecidive, Eucerin 12% Omega, Linola lotion a pod, Exciopial U Hydrolotio apod. Kvůli testu snášenlivosti je dobré si vždy u nové kosmetiky pořídit vzorky. Jinak do záhybů obecně patří právě kvůli riziku zapaření (i jako prevence) masti (pasty) na bázi zinku, například zinková mast nebo Sudocrem či Bubchen krém na opruzeniny (tam je sice také heřmánek, ale tak v malém množství, že obvykle nesenzibilizuje ani alergiky na heřmánek).

luthien.k
19. júl 2011

@blankarybka , ještě k té stravě - zatím bych se snažila zapátrat, co bylo před třemi týdny, na senzibilizaci kravským mlékem se mi to zatím nezdá...

blankarybka
19. júl 2011

@luthien.k Díky moc, něco z toho, cos psala určitě vyzkouším 🙂
Ten Sudokrem mu taky kdysi jako jeden z mála pomohl na opruzeniny, když byl ještě úplné mimi.
Dost mě mrzí, že nemůžeme do bazénu, právě jsem přemýšlela, že začneme chodit na plavání pro miminka.
Teď se ještě nějak rozumně zbavit té dětské kosmetiky, co jsem nakoupila - Nivea apod. - no, asi ji začnu používat sama 😉 Ještě mě napadlo, když se exematikům doporučuje moře, co zkusit mořskou sůl do koupele třeba od Kawaru?
Ještě jednou díky... 🙂

blankarybka
19. júl 2011

@luthien.k S tou stravovou nevím, to bych asi musela začít úplně od začátku, nevím přesně, kdy se to vyhodilo. Protože jsem to považovala za opruzeninu, tak jsem v příkrmech normálně pokračovala 😒
Navíc aby toho nebylo málo, tak za týden nastupujeme do nemocnice na operaci, budem tam asi 14 dní, tzn. jiná voda, jiná strava atd-. Těžko budu sledovat, co přesně mu nedělá dobře. Takže můj plán je - za ten týden, co jsme ještě doma ho dát s tou mastičkou trochu do pořádku, pak vydržet a soustředit se na " remodelaci lebky" ☹ ☹ ☹ , no a pak začít s léčbou exému...

luthien.k
19. júl 2011

@blankarybka , nemáte někde poblíž bazén s mořskou (slanou) vodou? Ta často ekzematikům nevadí, ono i ten chlór se může vyzkoušet - u atopiků platí, že se k nim máme chovat co nejnormálněji, takže pokud se vyzkouší na jedné dvou lekcích bazénová voda a bude to OK, tak bych se tomu nevyhýbala.
Mořská sůl do koupele - možno zkusit, ale v menší koncentraci, než se doporučuje pro dospělého, cca desetinovou. Ono - nečekat od toho zázraky, protože ač pobyt u moře obvykle působí léčebně, nejde jen o vodu, ale o klima, sluníčko, klid a pohodu atd. - to vše se kombinuje 🙂

S tím jídlem - chápu a držím vám pěsti, ať do dobře dopadne, občas nakouknu do diskuze na toto téma a moc obdivuju maminky, jak takový problém s prcky zvládají. Takže ještě jednou hodně štěstí!!!

luthien.k
19. júl 2011

@blankarybka , P.S.: Kdyžtak se pak ozvi, jestli budeš chtít poradit s tou stravou 😉

blankarybka
19. júl 2011

@luthien.k Děkuji. Před chvilkou jsem to konzultovala s kamarádkou exematičkou a ta mi ještě říkala, že je dobré mít čerstvé jídlo, že prý exematikům neprospívá ohřívaná strava 😖 Není ale v mých silách mu dělat denně čerstvé jídlo 😒 Jinak Lipobasi, bambucké máslo a Balneum herbal mi schválila 🙂
Pak by mě zajímalo, jestli se můžu zeptat, jak on se vlastně ten můj miláček cítí? Nepozoruju totiž nějaké změny v chování, nevím, jestli ho to svědí nebo pálí...
O bazénu s mořskou vodou poblíž nevím, jsme totiž z takového zapadákova na severní Moravě... možná ten chlor prubnem, ale bojim. Kamarádka taky říkala, že když už ten exem má, tak už asi nezjistím, z jaké potraviny, tak pak prý platí jíst všechno, ale v malých dávkách.
Zatím tedy používám tu mast z lékárny, pomáhám si Lipibasí, myju ho zatím čistou vodou a vynechala jsem banány. Taky se ho snažím moc nepřehřívat. To je zatím všechno.
Přikládám 2 fotečky. Bohužel jsem ho nevyfotila "před". Tohle jsou fotky po použití masti a musím říct, že je to fakt hezčí. Jsou focené dnes ráno a teď večer už ta červená rýha, která tam je vidět, zesvětlala. V záhybech se mu ta mast drží, proto je to tam pořád mastné a vláčné, ale na zadní straně stehen má tu kůži pořád takovou suchou a drsnou. Snad bude z těch fotek něco zřejmé.
Do špitálu máme nástup za týden, do té doby budu ještě hlásit stavy 🙂
Mimochodem, jseš úžasná, měli by tě za tohle platit, beze srandy. Kožařka byla protivná jako zadnice a neřekla mi ani pětinu toho, co ty. Chovala se ke mě, jako bych za to mohla, normálně na mě zvyšovala hlas a tvářila se jako o co mi jde a ať z toho nedělám vědu 😠 Už jsem našla jinou.