Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

schilk22
22. apr 2011

@luthien.k ...dekuji...moc...jsem moc rada ze jsou tady ty stranky...no ten jeho ekzem urcite neni suchy..jsou to cervene pupinky ktere mizi a zase se objevuji...ale ted to ma stabilne na zadech.. zda se mi ze vic a vic..vecer to vyfotim...jinak ruzne pupeny ma uz od sesti tydnu....no zda se mi ze ta indulona mu to zhorsuje ze to potom zrudne...uz jsem mu na to v minulosti davala aveene trixera to taky zrudlo...a leciderm kdysi na licka coz mi poradila tchyne...ale v nemocnici mi vynadali at na tak male dite davam jen indulonu...no u nas to bude asi v rodine...mame alergie s obou stran...ja mam trochu...na vsechno...hlavne ale na kosmetiku a praci prasky...manzel na nikl....manzelova rodina na vosi pichnuti, nake ekzemy,koprivky jahody, moje matka mela na jahody a ekzem ktery ale zmizel...jinak maly ma i flicky ze zadu na krku ale cervene absoultne hladke a kdyz se spoti tak pupinky...no a si se to rozleza ted jsem si vsimla ze to ma i na ruckach...pije jen allergy digestive care...a do koupele nic nepouzivam...peru v ecoveru a davam ocet do machani...vecer poslu fota...kazdopadne mam tusseni ze to je zacatek a ze se to zhorsi az ho naockujou dame prikrmy atd....ted mam manzela v zahranici... a jsem na to tak sama...nastesti uz maly neni nemocny klep klep...je pravda ze ten rotavirus muze take rozjet kozni problemy?jinak urcite to nesvedi....dekuji drzte se vsechny devcata i deticky!

jijitka1
22. apr 2011

@luthien.k Prosímtě: chci se té kamzik septat v diskuzi, jak jsi mi dávala odkaz - jenže mi to pořád píše "nejde zadat víc jak 50 znaků" a přitom nepíšu tak dlouhý příspěvek, ostatní jsou delší! Nechápu. Ještě to budu zkoušet. Taky s ní chci probrat výsledky alergo testů, doktorce se tam něco nezdálo. Prosímtě: neposlala bys mi do IP taky ty pravidla příkrmů, jak jsi posílala jedné mamině? Dneska mě napadlo - proč je lepší zinek na ty červený místa (třeba na krku, když náš kojeneček má 5 bradiček) místo třeba Vitela ichtamo? Já jí mažu na obličej a pomáhá to tam...

schilk22
22. apr 2011

jo a vlastne....byl chudokrevny a davala jsem ten aktferin a kyselinu listovou...a doktorka rikala pozor at mu zas nerozhodime tim zelezem to strevo...tak nevim jestli to muze mit souvislost...a jeste jsem se chtela zeptat....kdyz jsem kojila ty dva mesice....zacal mit pomalu zelenou stolici....bylo to horsi a horsi....mel i prdiky a krece....nake pupinky....tak jsem prestala jist veskere mlecne vyrobky....tri tydny to bylo....ale stejne se to zhorsilo tak ze zvracel a kadil fosforove zelene s takovyma bylima cuckama...treba 20 krat denne a ta stolice byla uplne bez zapachu...no a to jsme ho odvezli do nemocnice....ale jaktoze nepomohlo to vysazeni mleka a mlecnych vyrobku?je mozne ze mu to tak znicilo strevo ze uz to nepomahalo...nebo to spis byla si ta laktoza ktera je v mm stejne?ja jsem rada ze to nejhorsi ma za sebou s tim strevem atd...ale ted jak se osypava...tak se fakt bojim co jeste bude....presto stale zustavam pozitivni...protoze vim ze muze byt i mnohem hur...xxxxxxxxxxxxxxx

hnedoocka23
22. apr 2011

@jijitka1 50 znaků předmět 🙂 napiš třeba atop nebo nšěco jíného a to co tam je vymaž 🙂

luthien.k
22. apr 2011

@schilk22, tu indulonu vysadit! Ta to určitě zhoršuje, v nemocnici s prominutím plácali nesmysly, že na tak malé děti jedině modrá indulona, to je fakt nehorázná pitomost!
Na pupínkový ekzém je potřeba jít s hydratací a mírným vysušováním, ne promašťováním (!!!), budu předjímat, protože tuším, jak budou vypadat fotky (pošlu Ti v IP mail, kam mi je kdyžtak pošli, tady je vždycky houby vidět, jak je to malé...), tj. sežeň si vzorky (celá balení jsou drahá, kdyby to nesedlo) od A-Derma Exomega lait, Bioderma Atoderm PP Antirecidive a k tomu zinkovou mast HBF a Ichtyo Care pastu (ty nejsou drahé, takže klidně normální balení). Potom udělej test snášenlivosti, tj. že každý přípravek naneseš na místo na těle cca 3x3 cm a to tak aspoň po dva dny dvakrát a pokud nebude reakce, vyzkoušíme na ekzém. Dvakrát denně celé tělo A-Dermou nebo Biodermou a na ta místa s pupínky poté slabě potřít zinkovou mastí nebo Ichtyo Care pastou (musí to být pasta, ne krém).

No a spekulovat, co jak a proč bylo, je těžké. Rotavirus měl tedy diagnostikovaný? Ten samozřejmě mohl vše rozjet, hlavně nesnášenlivost laktózy, to se po střevních infekcích stává, že dočasně není laktóza tolerována. No a infekce jako taková má vliv i na pochody imunity, které mohou vést zase k ekzému... Čili vše souvisí se vším. Navíc může mít alergii i na něco jiného, než jen na mléko, třeba na vejce je to také dosti časté. Navíc ta chudokrevnost - častá věc při alergii na BKM, protože alergický zánět ve střevech způsobí horší vstřebávání živin, což se projevuje nedostatkem železa...

luthien.k
22. apr 2011

@jijitka1, Vitella Ictamo je na dobrá na mírné vysušování, hlavně na záhyby, klidně tuto Vitellu 🙂 Ono je vždy více možností, co mazat, já se snažím dávat vždy jako první ty nejlevnější varianty, protože někdy trvá, než něco sedne, u všeho se nedají sehnat vzorky, tak aby to maminy nezruinovalo.... 😉 Víc viz. IP.

bubinko83
22. apr 2011

kočky neviete o nejakom dobrom kreme na opalovanie a aj po opalovani pre deti na atopicku kožu? Ideme k moru a musim ho niečim natriet aj ked ho nejak extremne vystavovat slnku nechcem ale krem potrebujeme.

schilk22
22. apr 2011

@luthien.k ..dobre sezenu vzorky...to asi tedy zvladnu az pristi tyden.....no ten rotavirus chytl prave az v te nemocnici....az uz to vypadalo ze vsechno bude v poradku ze se mu sedlo mleko....tak chytl ten rotavir a tradaa zpatky na jipku...no doktori rikali ze to mohla byt druha vlna....ale kolem nas v pokojich byl samy rotavir a ty stolice byli uplne jine...no kazdopadne to bude citlivka...souhlasim s nazorm ze vse souvisi se vsim...a na nej toho teda bylo moc....takze reakce na kuzi je predpokladatelna...navic ted je vecne spoceny....coz take zhorsuje...

kdyz jsem zacala kojit..tak jsem jedla dost mlecnych vyrobku....a v porodnici mu davali normalni nutrilon nez se mi spustilo mleko...byl cisarem...to pry ma take nejaky vliv.takze k ekzemu vsechny predpoklady....takze ted kdyz vysadim indulonu nemam mazat nicim?nez nakoupim ty vzorky?co sudokrem? ty fotky no neco jsem nafotila ale je to nejake rozmazane...zkusim jeste znova a taky mi da praci nez to vlozim atd ...jsem strasne netechnicky typ hihi....Takze moooooc diky....moc mi to vse pomaha uz jen to ze to muzu s nekym probrat...ti doktori si melou tu svou...a navic na beznem detskem oddeleni moc nemaji zkusenosti tady s tema alergiema atd...zezacatku jsem se o to moc nezajimala...hlavne jsem bezmezne verila jen doktorum...no a moje detska...to je to same....indulona a hotovo....a dal ji to nezajima...na koznim mi kdysy davno dali holtovku ale pote mi zrudnul...to jsem zabalila hned....od te doby jsem se buhuzel na kozni nedostala....protoze maly byl vecne nemocny.....ale jak znam svou kozni...tak to taky nebude zadna vyhra...ja to vim ze to je ekzem v pocatku a zacina se to rozlizat...diky moc za dalsi info....poridim kremy...a uvidime...jeste jednou diky moc...a preji vsem hodne zdaru

lelask
22. apr 2011

moj drahy dal dnes malej chleba ☹ , porazi ma z neho.
Dnes sa mi podaril obed ( aspon myslim,ze vhodne pre atopika )

Podusit cuketu,cerstvy spenat,podlievala som vyvarom z kralika,potom trosku soli,oves drinku a kukur, skrobu,nakoniec som pridala na kusky kralicie masko a priloha zemiaky.
Malej to strasne chutilo a aj mne .

Na ranajky som jej robila - rozmixovat kralicie maso s trochou flory a tesili sme sa .ze mame pastiku 🙂

Co hovorite na detske parky? Tie my (dojciace ) mozeme?

denisekkk
22. apr 2011

Nam doktorka predpisala masticky ktore mali kratk ucinok a tak nas poslal ku koznemu, ten tiez kortikoidy predpisal ale odporucil biodermu. Kortikoidne maste som jej proste odmietlla dat tak sme vyskusali repik a 2x denne biodermu. troska slniecka a mne sa zda ze sa jej krasne vyhladzuje pokozka tak uvidime... repik a slniecko to je vseliek len skoda ze sa u mna prejavila po porode alergia na slnko:(

luthien.k
22. apr 2011

@schilk22, aha, ono je pro mě náročné udržet si vše v paměti a vyhledávat pořád informace v předchozí konverzaci je hrozně zdlouhavé, tak možná proto se někdy blbě ptám na věci, které už někdo jednou psal 😅 A ano, porod sekcí má vliv - na správné osídlení střevní mikroflóry, která je součástí tzv. slizniční imunity - u dítěte, které přišlo na svět přirozeně, se začíná osidlovat hned a to díky bakteriím z matčiny pochvy, u sekce je tento proces narušený a tato část imunity se vyvíjí pomaleji, počet těch správných bakterií je malý a tak to má vliv na rozvoj atopie. To, že dítě při porodu sekcí je často přikrmováno mlékem s BKM situaci a předpoklady do budoucna jen zhoršuje... U vás hraje roli i genetika. Máte to tam prostě ze všech stran... 😅

Pocení - tomu se snaž vyhnout, jak to půjde, lehce oblékat a zapoceného raději koupat častěji, jinak stačí jednou za tři dny. Až půjdeš do lékárny, vezmi ještě hypermangan, genciánu 1% a žlutou vazelínu, to jsou další věci, které by neměly v lékárně atopika chybět pro všechny případy 😉 Tu vazelínu bychom ve směsi s hydratací použili k promazání, až se zbavíme těch pupínků 😉

Holtovka - pro někoho dobrá věc právě na vaše stádium ekzému (subakutní), nicméně obsahuje parfemaci, která může dráždit a na AE obecně se dnes moc nedoporučuje.

Na pupínkový ekzém - lepší nic než indulona. Zkus napsat, co máš ještě doma, třeba bychom něco našli. Sudocrem není špatný, ale ten vysušuje až moc, když použiješ jen ten, byl by malý rychle až moc přesušený, ale jednou ho tím lehce přetřít můžeš (normálně ho předpokládám používáš na opruzeniny třebas, takže snášen zřejmě je dobře) - večer - uvidíš, že to bude odrudávat.

Od kožní zázraky skutečně čekat nelze, nicméně vždy je dobré mít kožaře v záloze, hlavně kvůli možné infekci v ekzému, to už pak jsou léky na přespis obvykle nutností.

luthien.k
22. apr 2011

@bubinko83, pro atopika bude jistě dobrý krém na opalování od Biodermy (mají i po opalování), nebo Daylong třeba, důležité je pořídit něco s minerálním filtrem, ne chemickým, kdy je větší pravděpodobnost reakce.
Jo a dávala jsi sem i výsledky z testů, že? Bohužel, tak dobrá, abych si troufla na jejich interpretaci, nejsem... 😅

luthien.k
22. apr 2011

@lelask, díky za inspiraci, to mixované maso alias paštiku určitě sama vyzkouším a zařadím do jídelníčku pro maminky na dietě, mohu? 😉

Ty párky - záleží na složení... Ono ne vše s označením "dětské" je bůhvíco a už vůbec to nezaručuje, že je to bez alergenů, existuje i dětský kečup třeba... 😉

lelask
22. apr 2011

@luthien.k pravdaze mozes 😉 , hlavne pre nas "zaciatocnikov" je tazke kym na to prideme co varit 😅
to maso sa da mixnut aj s vyvarom a nemusi sa davat maslo,plus mozno pridat trosku soli

vcera a dnes sme sa trochu slnili tak dufam,ze nam to trochu zmizne. Ma to cervene,svrbive ☹ a uz sme boli cisti.Ako to,ze niekto sa niecim namaze a zmizne im to nafurt? 😠

martinka1981
22. apr 2011

@lelask asi maju čarovne maste 😀 😀 😀
Inak vdaka za inšpiraciu na paštiku.Už sme si davno s mužom hovorili že by sme si mohli aj doma niečo take spraviť lebo tie kupovane 😝 juj sa tešim až neaku urobim 😵 a kludne by sa k tomu mohol prihodiť aj ten duseny špenat 😉

lelask
22. apr 2011

@martinka1981 ano, alebo brokolica,sampiony....,co komu chuti a moze. Ja uz fakt neviem co jest. Uz chcem aby to bolo prec.

zuzikkaa
23. apr 2011

tak my mamte tiez AE,,uz vyse roka.raz horsi raz malinko,,ale nakoniec nam zistili vela protilatok v krvi na lepok-cize nas zrejme caka celiakia.maste nam nepomahaju ziadne,,uz sme dostali aj pripravky do kupela a nic

schilk22
23. apr 2011

@luthien.k ...mam je sudokrem,konopny olej,ondrejovku a jarish,ten leciderm a aveene trixera jsem dala kamaradce...ten leciderm mu delal docela dobre bych rekla i kdyz nevim uz jsme to na nej dlouho nedavaala...ted jsem ho teda mazla trochu tim sudokremem.hned v utery nabehnu na nakupmasti hihi.jo jeste mam i oilatum do koupele ale to uz jsem taky dlouho nemouzila.a jak vlozim fotky do tve ip?ja jsem to nasla jen tady...a tam opravdu nic moc nejde videt....ale presto vkladam kdyz nevim jak jinak.......no jinak se mu delaji i v obliceji ale to vzuy zmizi a objevi se jinde...ale na krku zadech a za usima uz p[ozoruju tendeci ze se to sliva v ty mapy...nekdy je to uplne rude nekdy to nejde vubec videt...nebo spis skoro vubec...nekdy to ma uz i na hrudniku...ale puvodne to zacalo v obliceji...a stehuje se to dal a dal...dekuji...dekuji dekuji...
PREJI VSEM KRASNE SVATKY....a at to ty nase deticky maji vsechno to nejhorsi brzo za sebou

martinka1981
23. apr 2011

@lelask ja ti verim. Ja teraz tyžden davam Vikuš AC mlieko tak si vieš predstaviť s akou chuťou jem potraviny čo som doteraz nemohla. Akurat nemožem jesť sladke a obmedzovať cukor kvoli Candide,a teda mam už riadny absťak 😝 .Lebo vlastne ani predtym som nejedla čokoladu. Ale dam si raz denne mini kusok 85%-nej čokolady lebo by som zahynula.No a kava bez cukru 🙄 hruza.

Baby držim všetkym palce,treba vela trpezlivosti a sebazapierania aby sa našim drobcom zlepšil stav. Ale my mamy sme velke bojovničky a pre naše deti urobime všetko 😵 . Krasny den prajem.

luthien.k
23. apr 2011

@lelask, díky, možná by bylo i dobré, kdyby to maso bylo pečené, s kmínem, trochou cibule kdo může, k tomu tu brokolici, no už se olizuju a hned jak koupím nějaké maso, tak to zkusím 🙂

Těch, co se něčím namažou a zmizne jim to navždy, je minimum, tím bych se fakt netrápila 😉

luthien.k
23. apr 2011

@schilk22, já Ti v interní poště poslala na sebe mail 🙂 Tady skutečně není nic vidět, ale ony i ty fotky budou asi trochu mázlé, sama vím, jak je těžké fotit dítě 😀

Ten Leciderm - máš mast, krém nebo mléko? Mast a krém jsou dosti mastné na toto stádium, mléko by se eventuelně dalo použít. I Jarisch se dá! Tím se dají ty pupínky vysušovat, ale opět když se to pak nenamaže něčím hydratačním, tak to bude přesušené... Avéne trixxera je moc mastná... Oilatum teď taky ne.


luthien.k
23. apr 2011

@zuzikkaa, záleží na tom, jaké to byly protilátky (???), může mít na lepek "jen alergii", protože alergie na lepek a celiakie jsou dvě různé věci! Celiakie nebývá provázena ekzémem, leda jako následek takového narušení střevní sliznice, kdy je střevo poté prostupnější pro alergeny a vzniká tak potravinová alergie projevující se ekzémem - ale jako druhotný problém. Takže by to chtělo vědět, které protilátky jsou zvýšené, celiakie se pak potvrzuje jen a jedině biopsií střeva.

zuzikkaa
23. apr 2011

@luthien.k tak u nas je predpoklad,ze bude celiakia lebo ja ju mam a priznaky su rozne takze zatim mame vysetrenu tu krv a na zaklade zlych vysledkov ideme na biopsiu 😒

misule82
23. apr 2011

Ahoj holky, chtěla bych se poradit ohledně vyrážky. Klára měla ekzém od 3. do 9. měsíce, konzultovala jsem s Kamzykem. Pak najednou nic a od 9. měsíce byl klid. Najela jsem na klasickou stravu, jí všechno (vyjma čokošky, medu, ořechu apod.) a přiznám se, že jsem i nové potraviny přestala zkoušet. Teď je to už pár týdnů, co má malé flíčky na bříšku, nohách, rukách a tvářích. Ale není to nic strašného, takže jsem to úplně neřešila, mažu každý den holtovkou a večer biodermou atoderm pp. Ale abych se dostala k jádru pudla, začalo teplo, tak jsem jí dala tričko s kr rukávem, obličej a ruce jsem jí namazala daylongem baby (používaný i loni a žádná reakce) a najednou se jí ten ekzém na obličej a rukách výrazně zhoršil. Není to mokvavé, ale je to červená vyrážka. Přes noc se zklidnila, ale stejně je vidět a obličej je podrážděný. Tak nevím, jestli to není reakce na sluníčko nebo na prach. Ráda teď totiž sedí venku na štěrku a prohrabuje se jím, takže má za chvíli ruce i obličej šedé.... nemáte někdo podobnou zkušenost? Co radíte?

luthien.k
23. apr 2011

@zuzkkaa, tak to je možné, genetika hraje roli, může klidně být celiak i atopik, to se nevylučuje, ale píšeš, že ekzém má víc jak rok a v té době předpokládám lepel nejedl a přes mateřské mléko lepek nepřechází (jestli byl kojen), takže si myslím, že bezlepková dieta ekzém vyřešit nemusí.

stipa
23. apr 2011

@misule82 Ahoj, tak to máme tentýž problém. Malému se také začal dělat AE nebo spíše pupínky, vypadá to jako vyrážka nebo co a mažeme jiným krémem od Avene Sun Lait Mineral Haute protection SPF50 - pouze minerální filtry, žádné chemické a stejně se mu dělají pupínky nebo vyrážka na nožičkách a na obličeji 😒 Nejspíš to bude kombinace slunce a krému nebo možná jim vadí to sluničko, nevim. Ale minulý rok jsem měla jiný krém na opalování pro prcka s AE a také se nám to dělalo. Nejspíš si asi musí kůže zvyknout nebo co, fakt nevim. Co ty na to @luthien.k ? 🙂 Jo, jinak prcka nějak neodhaluji, má světlé věci, klobouk a natírám mu jen uši, krk, obličej a když má kraťásky tak lýtka.

luthien.k
23. apr 2011

@misule82, @stipa (ahoj!), radím světlý dlouhý rukáv a stín, případně zkusit i jiný přípravek proti slunci... Těžko říct, co z toho vadí nejvíc, klidně to může být kombinace všeho, já sama se namazaná na slunci v kombinaci s něčím dráždivým (písek u moře) osypávám úplně stejně, ale jakmile do toho není ten písek, tak je to v pohodě...
@stipa, koukala jsem, že ses ptala Věry na mouky 🙂, na tohle ses jí měla zeptat 😀

kaja73
23. apr 2011

@misule82
@stipa baby nam sa na atopicku pokožku velmi osvedčil Eucerin kids 25 s mineralnou ochranou.Aj pri mori mu to stačilo.Vytvara silny film,doslova nezmyvatelny vodou-ani morskou.Starši syn ho mal na tela aj po 2h vo vode.Super drži a super chrani.Mladsi reaguje takmer na vsetky kremy ,ale tento toleruje.

stipa
23. apr 2011

@luthien.k jj, ale to mě napadlo, až když jsem četla článek tady na MK, víš. Ale pro tvůj klid, ji to tamnapíšu, ať se holka nenudí, ne? 😀 😉

stipa
23. apr 2011

@kaja73 díky za tip 🙂