Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
4. máj 2011

@denduska, napadá mě ještě fototoxická reakce - nebere nějaké léky (antibiotika, nesteroidní antiflogistika (ketoprofen), přírodní antidepresiva obsahující třezalku - to asi těžko 😀)? Čím mažete líčka na běžné promazávání? Přípravky, kde je například přítomný dehet i bílý dehet (ichtamol) vadí, ale to asi nemažete, když jste bez ekzému. Některé potraviny také vyvolávají fototoxickou reakci, citrusové plody, celer nebo fíky, jak tu nedávno psala @kam.zyk.
Samozřejmě existuje i alergie na slunce... Mrkni sem, třeba Tě něco trkne, čím by to mohlo být a dej vědět 🙂
http://www.proalergiky.cz/texty/slunecni-alergi...

lelask
4. máj 2011

@modra1 takze dnes nedavat jogurt? Aky je teda dalsi postup? Ani syr neskusat ? Vynechat par dni a skusit znova?

denduska
4. máj 2011

@luthien.k aj ja som na to myslela ale neberie nic, akurat obcas Jamieson vitaminy pre deti - ale tam by nemali byt umeliny, aj to nie kazdy den, len sem tam. Ja si aj pisem kazdy den co papa, ale neodhalila som zatial nic podozrive ani nic nove... Citrusy a zeler u nej nehrozia 😅 a figy este asi ani nevidela 😀 jedinu exoticku potravinu co ma su ryby...zeby toto? 😕
Kremujem ju len Weledou nechtikovou ale tiez nie kazdy den, len tak obcas...ona tie licka mava vzdy take ruzovkaste ale toto..to je az fialove - no dnes je slnecno, tak ju pofotim vonku ked sa to znova objavi a hodim to sem.

marda
4. máj 2011

@luthien.k vadi v prikrmech sojovy olej kdyz mam abkm?diky

stipa
4. máj 2011

@luthien.k díky, no on mi právě přes MM tenkrát reagoval na toho sledě - měl po těle, tedy na zádech a bříšku červené ťupičky. Ale co jsem jedla makrelu, tak na ní nic....
Jo, jinak toho pstruha, bych si dala - hele, když máš ty sádky takhle blízko, co mi ho hodit do potrubí a já si ho vyzvednu v M.L. a penízky za něj bych ti hodila na palmální účet? 😀

jijitka1
4. máj 2011

@luthien.k ahoj, nedávno jsem se dívala na webinář Fuchse. On tam říká, že když je matka těhotná a je alergička a nebere přitom na alergii žádné léky, a přitom jí má (třeba když se setká s kočkou a je přitom alergik na kočky a tak), tak to dítě uvnitř trpí a dostává prý -on to nazývá bujón - plný těch špatných látek, co při alergii se nějak tvoří nebo co. Prostě že to pro něj není dobrý a nějak to může přispět k jeho alergii. Tak mě napadlo, protože teď mám letos šílenou alergii teď, jak všechno kvete, a přitom kojím, tak jestli to nějak nemůže ovlivnit mýho kluka. Nevíš? Hrozně by mě to zajímalo.

stipa
4. máj 2011

@luthien.k jo a Filip mi na ten tuk se sojovým lecitinem reagoval - snědl 1 sušenku a pak už ji nechtěl a za chvíli měl červené flíčky na tváři. Do druhého dne to bylo o.k. Takže i na to si musím dát pozor 😒

jijitka1
4. máj 2011

@luthien.k jo a vlastně ještě jednu věc jsem se chtěla zeptat: kojím a přitom teď musím brát Euthyrox, protože mi zjistili hypofunkci štítky. Dostává se to přeze mě do syna? Budu to muset brát celý život? Prý jsou to hormony! Přišlo se na to vlastně tak, že jsem byla pořád šíleně unavená a skleslá...teď, co to beru, je mi líp. Jen bych to chtěla zkusit vyléčit nějak jinak než hormonama, není na to něco jiného?

lojzina
4. máj 2011

@luthien.k ahoj...dekuju za odkaz,uvazuju zcela vazne o tech povlacich na matrace...zapnes a hotovo...co si o tom myslis?jinak co s etyce opatreni,uklizim co nejvic to jde,hlavne v nepritomnosti malyho,ze..periny mame pro alergiky a malej spi na matraci plus je ste na ni je podlozka ktera ma odpuzovatroztoce,a ma praci potah...

michaelabj
4. máj 2011

no ženy, viem, že uplne mimo temy, ospravedlňujem sa, ale nemôžem tu nedať, čo som našla 😀
ak niektorá z Vás háčkuje pre mimi --- alebo ak sa niektorej páčia tie háčkované a štrikované čiapočky, tak toto je super. Som čumela na to 20 minút v kuse s otvorenou pusou 😲
Hihi 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=op34eCoDDSM
luthien.k
4. máj 2011

@lelask, 14 dní pauzu a pak zkusit znovu, pokud bude ekzém v klidu. Dej jogurt, zkoušela jsi to postupně? První den pár lžiček, druhý den jednou tolik, třetí den zase o něco víc atd., až se dostaneš na celý jogurt. Jakmile bys pozorovala reakci, tak samozřejmě přestat.

luthien.k
4. máj 2011

@denduska, možná prostě klasická alergie na slunce, to se s věkem může měnit, bohužel...

luthien.k
4. máj 2011

@marda, odpověď není jednoznačná, ono záleží na jeho čistotě, samotný olej, čistý, nevadí, ale kde vzít jistotu, že je kvalitní a nejsou v něm žádné sojové bílkoviny, že... Za mě raději ne.

luthien.k
4. máj 2011

@stipa, už ho házím do potrubní pošty 😀 Tu sladkovodní rybu ze sádek (klidně kapra, cokoli) bych preferovala taky proto, že je jistota čerstvosti, což u mražených ryb není!!! mm pracoval u nejmenované logistické firmy (velké, jejich kamiony vídáte jistě všichni), co vozí chlazené/mražené potraviny a já mám defacto zákaz nakupovat zejména mražené ryby, protože riziko, že někde roztály a zase zmrzly je dosti reálné, bohužel... 😒

marda
4. máj 2011

@luthien.k aha...takze vadi jen ty bilkoviny?samotny olej by nemel?tak to jsme se osypaly nejspis z vlocek....to jsem zvedava na co jeste budeme mit alergii ☹

luthien.k
4. máj 2011

@stipa, ten lecitin, to je teda věc 😒

luthien.k
4. máj 2011

@jijitka1, přesně tak, v těhu i při kojení by měla být matka alergička vždy stabilizovaná léky, protože histamin vyplavující se do miminka v bříšku i do mm je pro vývoj imunity dítěte nežádoucí záležitost - je to podobné, jako kdybys dítěti dávala dráždivé potraviny bohaté na histamin a jiné budivé aminy, které by atopický prcek neměl dostávat bez ohledu na to, na co je alergický (kakao, zrající sýry, kvašené potraviny atd.)

luthien.k
4. máj 2011

@jijitka1 - další s hypothyreózou... Je vás nějak moc poslední dobou :-/ Euthyrox - ano, metabolity jdou do mm, je třeba podpořit jeho metabolizování v játrech, aby se toho do mm dostalo minimum, mám na to od Věry recept, není moc příjemný, je to zase další dieta 😒 Navíc je třeba omezit přísun látek, které snižují funkci štítné žlázy a které se nacházejí i v různých potravinách, takže až budu mít chvilku, tak Ti to sesumíruju a pošlu do IP.

luthien.k
4. máj 2011

@lojzina, ty protiroztočové povlaky určitě kup, co nejdřív!

luthien.k
4. máj 2011

@marda, ano, na tuk není alergie, ale otestuj to zvlášť, ty vločky, ať máš jistotu.

lojzina
4. máj 2011

@luthien.k no a nebo,jeste jsem nasla matraci,podrobne jsem to zatim nezkoumala,ktera je pro alergiky,a ma i praci potah,musim jeste podrobne procist jestli ten potah je taky priotiroztocovy,pac ta matrace by cenove vysla jen o neco malo vic nez samotny potah....cena tech potahu je tak 3tis. a vic....

marda
4. máj 2011

@luthien.k diky moc pockam az ekzem zmizi a vyzkousim...a jak postupovat zda se vyrazka objevi znovu?na jak dlouho lepek vyradit?

luthien.k
4. máj 2011

@lojzina, ověř si to, zda je skutečně ten potah proti roztočům, aby to mělo ten správný smysl 😉 Já vím, jsou to sumy, ale zrovna alergie na plísně a roztoče má na ekzém dost velký vliv. Těch venkovních plísní se ale těžko zbavíme, že...

lojzina
4. máj 2011

@luthien.k dost me to vrta hlavou,meame od Dormea takovou tenci matraci,asi 3 sm,ma odpuzovat roztoce a ma praci potah,poklada se na jinou,vetsi matraci,tak premyslim jak ji zaroven vyuzit a nakomb.s jinou matraci....zas kdyz budu mitmatraci s protirozt.potahem tak uz bych asi nepotr.tu tenkou na to?

luthien.k
4. máj 2011

@marda, že reaguje (pravděpodobně) na oves, ještě neznamená, že to bude stejné i u jiné obiloviny, nemají všechny stejný lepek (i když ten ovesný, je, pravda, z těch méně agresivních). Určitě po pauze a uklidnění ekzému znovu zkusit oves, zkus koupit jiné balení, on údajně bývá taky často kontaminován plísněmi (vločky) a pomalu znovu - postupně navyšovat množství po dobu jednoho týdne. Pokud to projde, tak další vhodná potravina s lepkem je pšenice špalda (špaldová kaše Nomina například), ječmen (ječné vločky ze zdravé výživy), poté tvrdá pšenice (triticum durum) - kuskus nebo těstoviny, žito (žitné vločky) a až naposledy nejběžnější (a nejagresivnější) pšenice (triticum aestivum) - třeba bílý rohlík nebo dětská krupička. Je to běh na dlouhou trať 🙂

luthien.k
4. máj 2011

@lojzina, fakt bych dala přednost tomu osvědčenému potahu na stávající matraci, pak už ta druhá, tenká nemá smysl. Tu můžeš třeba prodat 🙂

lojzina
4. máj 2011

@luthien.k chapu,no,on ji malej dostal pred asi pul rokem,od dedy 😒 .no nejak to vyresim.dekuju 🙂 🙂

luthien.k
4. máj 2011

@lojzina, no jo no, to je blbý, ale jak jde o zdraví dítěte, tak musí jít tyhle věci stranou, i když chápu, že je Ti to trapné... 😅

marda
4. máj 2011

@luthien.k ty jo naprosto vycerpavajici a velke dik...to je opravdu beh na dlouhou trat....jinak ty vlocky byly jiz v koupene presnidavce,tak nevim...pred tydnem mela testoviny a nic...nebo ze by se to projevilo az za tak dlouho?

luthien.k
4. máj 2011

@marda, a testuješ to víc dní po sobě? Nemusíš samo dodržet to pořadí těch obilovin, ale těch pět dní minimálně každý den by to chtělo... Jinak tak pozdní reakce (ekzémem) je málo pravděpodobná, obvykle to vyleze do dvou dnů, ale třeba trávicí potíže můžou naskočit až po týdnu testování...