Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

beruska2x
28. júl 2010

@luthien.k ale pry je to tam krasne.. 😉

aleachim
28. júl 2010

@luthien.k no, to jsou snad jasné věci, ne?😀

luthien.k
28. júl 2010

@aleachim, no jo, když já už tady z toho MK někdy blbnu 😀

luthien.k
28. júl 2010

Já jen chtěla zdůraznit, že ten pobyt u moře je třeba brát s rozumem, aby tam někdo nechtěl máchat dítě v moři celý den a péct ho na slunci jako kuře 😀

k.jolanka
28. júl 2010

@luthien.k ahojky, psala jsem sem v týdnu dotaz ohledně ekzému, který malému zřejmě vylezl po rozmarýnu na ruce a ve tváři a ty jsi mi na něj odpovídala-děkuji za tvou odpověď 😉 .mazala jsem excipialem-nebo jak se to jmenuje 🙂 a obyčejnou modrou indulonou a už to vybledlo...nevěděla jsem že ekzém může mizet a zase se po čase objevit, měla jsem za to, že buď ho někdo má trvale a někomu zmizí a když zmizí tak už se neobjeví a zůstane mu třeba jen astma a alergie, jako mně..koukám, že si o této problematice budu muset ještě hooodně načíst 🙂

luthien.k
28. júl 2010

@k.jolanka, no nic jsem Ti ale neporadila, nicméně jsem ráda, že to už vybledlo... Jestli má ekzém jako projev potravinové alergie, tak se to fakt může objevit znovu po nějaké "nevhodné" potravině, takže platí při kojení, co jsem psala pro stipa a příkrmy zavádět opatrně, nejlépe jednu potravinu jeden týden... 😉

modra1
28. júl 2010

@stipa Neboj, ak je to niečo z tvojej stravy, tak po vylúčení alergénov sa stav kože značne zlepší - u našej asi za týždeň, bola výlučne kojená, takže to bolo len na mojej strave. Chleby kupuj balené alebo si sama peč, lebo radi tam pridávajú sušenú srvátku alebo sójový emulgátor E322. Aj v šunkách je často mlieko alebo sója. Reakcia na potravinu cez MM je u nás po skoro 2 dňoch, takých 36- 40 hodín. U samotného dieťaťa po zjedení alergénu môže byť reakcia hneď alebo aj po niekoľkých hodinách. Bio Gaia užíva aj malá, myslím, že probiotiká sú fajn, ale nečakaj, že ho po nich prestane koža svrbieť. Skús Fenistil kvapky, tiež však nečakaj zázrak. Kam.zyk mi odporúčala brať fenistil v malých množstvách rozdelený na 3 dávky denne, teda nie napr. 10 kvapiek večer ale 3x 2-3 kvapky denne. Bioderma Atoderm PP je dobrý na premasťovanie a zvlhčovanie kože keď je zdravá, ale malej nepomáhal v čase akútneho ekzému, vtedy som jej ložiská mazala Bepanthenom, odporúčané kam.zykom, ale svrbelo ju to až kým sa nevyhojil úplne.
V niečom má tvoj muž pravdu, i keď to možno vyznelo od neho cynicky, ak spravíš všetko preto, aby si vylúčila všetky dráždidlá zo stravy a za predpokladu, že je to u neho len zo stravy, naozaj ti nezostane iné ako vydržať jeho nepokoj, škrabanie, jednoducho celé trápenie. Až sa mu stav zlepší, nebudeš sa trápiť pre vlastnú stravu, lebo pochopíš, že jedine tak mu dokážeš naozaj účinne priamo pomôcť a bude to pre teba veľká motivácia.
Držím palce.

modra1
28. júl 2010

Môžem ešte raz poprosiť tie čo máte skúsenosť s priamou reakciou dieťaťa na alergén v jeho strave - ako to vyzerá keď sa dieťa "osype". Je to na starých ložiskách, alebo sa tvoria nové ?

dalilenka
28. júl 2010

Ahoj holky, můžu se zeptat. Malému se udělala nějaká vyrážka či ekzém. Má to na ručičkách, na bříšku, zádech, nožičkách, pod krkem. Ale má sem tam malý pupíneček nebo jak to popsat? Myslíte, že je to AE nebo třeba jen nějaká alergie na potravinu?

romaroma
28. júl 2010

a nemôžu to byť potničky? alebo štípance od komárov?

dalilenka
28. júl 2010

Myslím si, že ne, jsou takové maličké. Někde je jich víc vedle sebe a někde je jen třeba právě jeden. A jsou to úplně tečičky.

romaroma
28. júl 2010

tak to by mala byť skôr alergia, podráždenie, než atopický ekzém. môže to byť všeličím, skús dať fenistil, neviem, ako veľké máš dieťa, ale v príbalovom letáčiku nájdeš dávkovanie. a niečím neutrálnym by som to natrela (ja teraz používam sebamed, malému zle nerobí, niečo jednoduché a málo parfumované a obliecť čistú vyžehlenú bavlnu). malo by to za pár dní zmiznúť. môže to byť potravinová alebo aj kontaktná alergia (na prášok, tkaninu, vplyvom tepla a pod.).

stipa
28. júl 2010

@modra1 @ luthien.k - děkuji, na kapky se podívám o kterých tady píšete, jinak Fenistil kapky mu dávám na večer 1x 5 kapiček, takhle nám to řekla doktorka. Bioderma Atoderm PP - mám objednaný, tak uvidím. Co říkáte do koupele na Balneum Herbal? A Bepanthenol mohu také zkusit 🙂 Teď ho maažu Holtovouo mastí a vypadá to, že se to lepší. Jinak k té otázce: nám se vždy horší ten samý ekzem, zčervená, málokdy se vysype úplně na nových místech. a jsou to takové malé tečičky, jak tady píše dalilenka.

stipa
28. júl 2010

@luthien.k - děkuji moc, podívám se 🙂

luthien.k
28. júl 2010

@stipa, teď zrovna nevím, na co se podíváš, ale podívej 🙂 Jinak @modra1 jistě dobře radí, já s tím mazáním nemám takové zkušenosti, my měli vlastně jen náběh na ekzém, který zmizel za pár dní po vysazení BKM (ověřeno dvakrát). Takže nám i na ekzém stačila A-Derma a omývat řepíkem (bylo to spíš "mokřejší" než suché).
@dalilenka, ono se to takhle nedá říct, když nepíšeš žádné podrobnosti, jako jak je dítě staré, jak to má dlouho, jestli se to nějak vyvíjí, zda jsou v rodině alergici, jestli je kojené nebo na UM nebo již s příkrmy, jestli nebyly v poslední době nějaké události typu očkování, nemoc, zuby atd., atd. Určit, zda jde o AE mají kolikrát problém i lékaři.
Jinak AE je u dětí často reakcí na potravinu, i když existují i kožní reakce, které nepatří mezi AE (takové to že se dítě "osype" po jahodách nebo po citrusech či jiném kyselém ovoci, přezrálých rajčatech apod.). To je pak něco trochu jiného. Takže univerzální rada je omýt to v řepíku, dát ten fenistil, jak kapky, tak gel, to neuškodí ani na jedno 😉

lyongirl
28. júl 2010

ahojte, chcem sa spýtať, či sa niekto stretol s tým, že pobyt pri mori exém zhoršil...
My sme na dovolenke, malý mal exém ok, pár dní tu bolo ochladenie, tak sme do vody nechodili a ani na slnko a dosť sa mu zhoršil, takýto ho tuším ešte nemal ani doma... Dr. nám more na AE iba odporučila, všade počúvam, aké je to super a jemu sa to tu zhoršilo...dostal aj alergiu na slnko, tak neviem, či to nejako súvisí, alebo nie...nemá niekto skúsenosti?
Ďakujem 🙂

luthien.k
28. júl 2010

@lyongirl, @aleachim psala, že první dny se jí to vždy také zhoršilo... Tak třeba jestli stihnete lepší počasí, bude lépe. Držím palce.

lyongirl
28. júl 2010

@luthien.k ďakujem, my sme pri mori už 9 deň a zhoršenie pozorujem asi posledné 2 dni, dnes bolo krajšie, tak sa trochu vymáčal, snáď to pomôže..., ale zasa hlásia zhoršenie, už si vody asi moc neužijeme, skoda, čakala som vačšie zázraky, asi som očakávala až moc...

beruska2x
28. júl 2010

@lyongirl verim to mu - je tam velka vlhkost a to pri spatnem pocasi dela zle i tady... to je na prd ze se vam to pocasi tak sejri ☹ clovek se na to tesi, hlavne deti 😅

aleachim
28. júl 2010

@lyongirl nevěš hlavu, té kůži to pomůže tak jako tak, to zhoršení nastat může, já vždycky vypadala jako když mám lepru, ale celkově se mi to zlepšilo. Někdy až doma.

aleachim
28. júl 2010

ale je pravda, že my nikdy u moře neměli hnusně. Ale buď optimistka.

beruska2x
28. júl 2010

@aleachim teda ty me desis 😀 aby mi kluka vzali do letadla zpet 😉

beruska2x
28. júl 2010

@lyongirl a kde jste??

aleachim
28. júl 2010

@beruska2x neboj se, já mám skolony k přehánění😀

aleachim
28. júl 2010

sklony 😉

lyongirl
28. júl 2010

@beruska2x sme v Chorvátsku

@aleachim beriem to tak, že už exém má, tak raz bude lepší, raz horší, snáď z toho vyrastie, teší ma aj to, že ho nemá moc, má ho fakt minimálne, občas sa trochu viac zhorší, ale čo čítam a vidím, tak sú na tom ľudia podstatne horšie...

beruska2x
28. júl 2010

@aleachim no tak jo 😀

beruska2x
28. júl 2010

@lyongirl juj ted jsem byla koukat v disku. a nejen ze je v Chorvatsku draho ale jeste maj spatny pocasko 🙄

lyongirl
28. júl 2010

@beruska2x veru tak, je tu 3x drahšie ako na SK a počko sa nám teda riadne pokazilo, prvé 3 dni bolo pekne a odvtedy nič moc, ja som ochorela, asi z tej náhlej zmeny počasia, beriem ATB, starší syn má kašel a bol aj soplavý...

beruska2x
28. júl 2010

@lyongirl ty jo, tak to je mi lito, snad aspon se to vylepsi.. to je naprd, co tam s detma vid, nemocnyma ☹ to by me trefilo...