Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

bartakovah
11. apr 2010

kam.zyk takže rakytníkový džem ešte nedám aj ja som objavila marhuľový džem je tam len marhuľa, cukor pektín a kys. citrónová tiež dobrý ale ja mám najviac navareného čučoriedkového džemu pretože ten máme najradšej , mikulko ako píše kam.zyk nesmie sa ani jogurt ani syry. Kam.zyk a prírodné farbivá, ktoré sú napr. v arizonkach (pufovaná ryža ochutená) lebo malému som ráno trochu dala a hneď bola rekcia na tvári červené môžu to byť tie farbivá?

zuzik28
11. apr 2010

Kam.zyk, jen jsem se chtěla ještě zeptat na ten Infants Dophilus...našla jsem si to na netu a píší tam, že to mohou děti až od dvou let. Takže lepší budou ty kapky Bio Gaia? Symbu (Nutra Bona) jsi nám nedoporučovala, to je tuším od tří let. Tak abych neudělala něco špatně.
Jinak Ondra vypadá teď kupodivu dobře...zatím nejlíp od té doby do ekzém má, takže super...doufám, že to nezakřiknu.. Díky.
Jo a dneska jsem mu zkusila dát na sváču půlku chlebíka tak jsem zvědavá jestli to něco udělá.

korkusa
11. apr 2010

Dakujem Kam.zyk - Je kojeny. Tak mam radsej uzivat probiotika ja alebo radsej maly?poznam probiotika nutrolin to je sa mi zda od 6mesiacov .Kolko dni treba uzivat tie probiotika?

bianka234
11. apr 2010

kam.zyk netuším či tam je mlieko, to je normálny pšeničný chlieb z normálneho obchodu, ale zajtra to skúsim zistiť, po tom rannom chlebe už zhoršenie nebolo, ustupuje to. Už to skoro vôbec nemá. Čo mám teraz robiť? My máme domáci marhuľový džem, len sa mi zdá príliš kyslý,je tam želírovací cukor a navrch dávame na špičku noža kyseliny sorbovej, a keď ho ideme jesť tak ten vrch zoškrabnem.

mikulka
11. apr 2010

kam.zyk: pokud děti nesmějí žádné ml. výrobky, jak dodáš do 2-3 let do těla vápník? Protože do té doby je nejdůležitější právě mléčná strava a některé děti - které byly déle kojené, nevypijí žádné UM... Jak tedy nahradit vápník?

ale pozor, vitamín C v rakytníku není jako v citrusech, tam je to o něčem jiném, neměl by tedy dráždit, ale samozřejmě u citlivějších dětí je lepší počkat...

bianka: a nemohl ten ekzem spustit nějaký stres? Bolest zubů apod.? Únava?

bianka234
11. apr 2010

stres nemal, neviem či to nemala byť reakcia na tú biorezonanciu, ale doktor nič také nepovedal, ja sa bojím že fakt tá pšenica,teraz som ho sprchovala, a má aj po tele nové fliačky jasne červené, to tam nemal ráno.

kam.zyk
11. apr 2010

Bartakovah: marhuľový džem - úplně v pohodě, borůvkový taky, borůvky jsou vůbec perfektní věc. Ty barviva bohužel můžou vadit, naše malá taky musela jen ty neochucený burizony...

Zuzik28:přesně tak, i probiotika jsou dle věku - do cca roka jsou nej BioGaia Probiotické kapky. Mnohem levnější jsou na Slovensku.

Korkuša: užívej probiotika hlavně ty. Používej multiprobiotická probiotika (tj.ne jeden kmen, ale víc)- zrovna u tebe ten Infants Dophillus nebo Nutrolin B je výborný. Probiotika musíš užívat každý den, min.měsíc v kuse, k té úpravě střevní mikroflóry dochází velmi postupně, pozvolna, ale má to za následek mnoho pro atopiky blahodárných věcí, m.j.to přímo souvisí s nárůstem obranyschopnosti u dětí, a další pozitiva.

Mikulka: moje holka byla kojená přes 2 roky a teď UM normálně baští - dělám jí z toho kaše, pudinky, atd., denně jí pomocí UM dodám cca 200 mg Ca, zbytek: melasa a zelenina, třeba 100g brokolice má 105 mg Ca, jen tekutinami se dodá denně 100 mg Ca, prostě, dodat Ca vůbec není problém, a to má moje malá dietu bezmléčnou, bezvaječnou, bezlepkovou, bezluštěninovou, atd. Vápník není při bezmléčné dietě vůbec problém, problémy číhají úplně jinde. Naopak, je zjištěno už mnohými studiemi, že přemíra výrobků z kravského mléka vede k osteoporóze a u dětí k řídkým kostem - znova opakuju, kravské mléko má moc fosforu, ten snižuje vstřebávání Ca do kostí. Každý den jsme masírované reklamami, že mléčné výrobky jsou nutnost - nejsou a za pár let vyjde najevo tahle pravda (nechápu že ještě nevyšla, protože ty studie už jsou a je jich dost), že výrobky z kravského mléka zdaleka nejsou tak zdravé jako se celá léta tradovalo a vedou právě k atopii a celé řadě civilizačních chorob...Vitamín C = kyselina L-askorbová - citrusy ho zdaleka nemají tolik , jako rakytník (=cca 15xvíc vit.C než citrus, pro mě je rakytník životabudič, když mám jakoukoli virózu, děláme si domácí) - právě pro to vysoké množství vitamínu C neboli kys.askorbové dráždí rakytník děti, které tolik vit.C nepotřebují (ony se v poslední době množí taky poměrně dost případy alergie na vit.C) - ve vědeckých publikacích se uvádí, že denní doporučenou dávku vit.C DOSPĚLÝCH jedinců pokryje jedna jediná bobulka, takže ono pro ty děcka je to opravdu nálož, protože dospělí potřebují cca 80mg denně a děti od 1-3 let 15mg vit.C denně...

Bianko, na té fotce je to poměrně silná alergická reakce na potravinu, je potřeba zjistit, na co to bylo. Cos podávala nového? Jen ten chleba?

vinifera
11. apr 2010

Ako vyzerá alergická reakcia a ako ekzém?
Chcem sa spýtať ako môže vyzerať alergická reakcia na potravinu. Aler reakcia na vonkajší podnet - teda na psa a na prací prostriedok. Lebo som si všimla že malý nemá pod plienkou nič a nad úrovnou plienky na brušku a chrbátiku to má červené pozapaloané. Doteraz som prala aj malému v Persil géle - to bola asi dosť chyba. Už sú objednané mydlové vločky.
Biogaia stojí tu v SR 10 €. Mne teda lacné neprídu. A ked som zabudla jednu flasticku dať do ladničky - už to môžem vyhodiť alebo to môžem malému aj tak dať?

kam.zyk
11. apr 2010

Vinifera: koukni na minulou stránku (str.106) a všimni si: klučík má zřetelně oteklá víčka a jsou tam stopy po škrábání v oblasti vnitřních koutků (spojivky) - takto vypadá buď potravinová reakce (tj.reakce na potrav.alergen) nebo inhalační - vzhledem k tomu, že nebyl inhalační podnět, je to vylučovací metodou reakce na potrav.alergen. Obličej je spíše jednolitě zarudlý, charakteristické b byly i kopřivkové pupence, ty sice nejsou, ale i tak je vidět, že jde (očka) o reakci na potravin.alergen. Stejně může vypadat i reakce na psa nebo jiný silný inhalační alergen , ale jak píšu, inhalační podnět v případě Bianky nebyl. Alerg.reakce na prací prostředek není na 95% na tváři, ale na těle, a vypadá spíše jako ekzém (pupínky nebo jen zarudnutí) nebo kopřivka -nikdy jako otok. To, co popisuješ, skutečně může být dle lokalizace reakce na prací prostředek. Chce to prostě hodně máchat, gely se moc dobře nevypírají, mýdl.ořechy jsou lepší. BioGaia - 10 euro je ještě dobrý, u nás to stojí přes 600Kč...Dát to můžeš, ty bakterie do 25°C vydrží.

vinifera
11. apr 2010

Tie oči sú podmienkou? Lebo pupínky ako u koprivky (no prekadať do sj to nejdem🙂 mal. Ale oči nikdy chytené nemal. On skôr líčka, bradu a čelo. Mohlo to byť aj čiapkou a tým že sa otieral o oblečenie čo v tom čase nebolo ešte 100% bavlna. Gél používam preto lebo ked dávam iba prach tak mi ostávajú na oblečení obrovské fľaky. 😠 No a na tom telíčku má červené vyrážky - nemám ako odfotiť je u svokry. 🙂 Na toho psa sa pýtam lebo ich máme doma. Ale ako sem sa vrátili z nemocnice tak tváričku máme celkom fajn aj napriek tomu že pes tu je. Ale to telíčko sa mu osypalo.

kam.zyk
11. apr 2010

Vinifera - oči nejsou podmínkou alergické reakce, ona se může alerg.reakce na jídlo určovat i hodně špatně (třeba nonIgE alergie se může projevovat úplně jinak, třeba chudokrevností s nulovou odezvou na konvenční léčbu a jinak ne) - ale u Bianky je to úplně učebnicový příklad silné alerg.potrav.reakce IgE typu, v té nejklasičtější formě. Ale jsou děti, kde je "pouze" kopřivka - tam už je ale těžký určit, jestli je to potrav.alergie, nebo histaminoliberační potravinová reakce (reakce na histamin v potravině), popř.jiný typ (=jiný než alergie) typ potrav.reakce- a dokonce to u "pouhé " kopřivky může právě být i reakce na čepičku nebo reakce na to, že se dítě otíralo v noci o polštář špatně vymáchaný nebo avivážovaný... Když jsou ale otoky, je to jistota, že se jedná o IgE typ alergické reakce. Takže u Bianky je to jasná věc - její syn reaguje učebnicově, aspoň se to dobře diagnostikuje 🙂

.

bianka234
12. apr 2010

tak toto bola veľmi poučná debata, zasa som múdrejšia, kamzyk som strašne zvedavá, dnes sa mi ide sestra optýtať na výsledky malého už musia byť komplet, min.týždeň mali dovolenku, som strašne zvedavá čo mu vyšlo. Mal nový len ten chlebík, keď nerátam tú šunku s cesnakom, ale nie vždy na ňu zareaguje, pripadá mi to, akokeby do nej dávali toho cesnaku raz menej raz viac /podľa reakcie/. No teraz skočím do obchodu a neodídem kým mi nedá zloženie toho chleba. S tými očkami máš pravdu, počas dňa mu začala blednúť tvárička, ale po tom druhom rannom chlebíku, teda okolo obeda mu trochu očerveneli aj horné viečka. Som zvedavá ako vyzerá teraz, ešte spinká, zle sa mu zaspávalo, strašne ho to svrbelo. Ešte dnes napíšem tie výsledky a ten chlieb.

bianka234
12. apr 2010

kamzyk, ešte ťa prosím o radu pre mňa, píše sa tu dosť o vápniku, ja som malého pred prvými narodkami prestala kojiť a pár týždňov na to mi strašne začali praskať kosti, ale všetky. Vždy som s tým mala problém už od decka, ale teraz to bolo strašne moc. Využívala som želatínu 360 tab. Po 3x3 denne, bol tam aj kolagén. Ale vôbec sa nič nestalo. Teraz som si kúpila vitacalcin 250 mg vápnika v tabl., je tam 2 tab.denne a k tomu som kúpila horčík 200mg je tam 1 tab.denne. Potrebujem vedieť, či stačí takýto pomer Ca:Mg. Jem to nalačno ako kážeš, len neviem či všetky naraz či ako. A čo sa vlastne stalo že mi tak začali tie kosti praskať, je to vec výlučne vápnika?Ďakujem

bambina
12. apr 2010

ahojte. aj my sa trochu trapime s atopickym ekzemom. malej sa to prvy krat objavilo v 3 mesiacoch na kolienkach. pre mna to bolo nieco uplne nove, v zivote som sa tymto problemom nestretla tak som bola dost bezradna. najma to skrabanie ma velmi mrzelo. zo zaciatku nas pediatricka nechcela poslat na kozne lebo este bola malinka, ale v 8 mesiacoch sa jej to velmi zhorsilo. asi najma tym, ze bola zima, prisiel cas pancuch a kolienka si vedela doskrabat do krvi v priebehu par minut kym som ju prebalila. skusala som aj modru indulonu, nam to az tak nezabralo. tak sme uz sli ku koznej, predpisala hormonalnu mast. ja som sa velmi branila, ale musim priznat, ze malej hned zabrala. po tyzdni jej to uplne zmizlo a na odporucanie teraz premastujeme tu uz spominanou Biodermou AtodermPP. je fak super, ja mozem len odporucit. momentalne je to uplne super, niekedy ma zacervenanie na zahlavi, najma ked sa trochu spoti. davam si pozor co zjem (Simonka je plne kojena) a aj prikrmy davame opatrne. zatial este nemam na 100% odsledovane na co zareaguje.
tak dufam, ze je to len dojcensky ekzem a neskor uplne zmizne.
drzime vam vsetky palce, viem ze je to tazke.

tiez asi vyskusam tie probiotika, ake by ste odporucili?

bianka234
12. apr 2010

aj tak nechápem, aj keby bol malý teda alergický na dajme tomu lepok, no akože aj BKM, prečo potom počas celej diety mal tie ekzemy, veď sa mu polepšilo len posledných pár dní a ani lepok ani BKM nejedol celý čas, musí tam byť ešte niečo, nie?

vinifera
12. apr 2010

bambina v 11 mes je plne kojená? Plne kojená ale znamená že nepapá nič okrem materského mlieka. Nechcem ťa strašiť ale môj bol plne kojený do 6,5 mesiaca a to sme ekzém nemali. Od 7. mesiaca ako už papal mrkvu a zemiačky tak sa rozbehol ekzém a už to bolo len horšie a horšie ☹ ☹ ☹ A netuším na čo reaguje. A to veľa druho stravy nepapá. A na alergény si dávam fest pozor. Dúfam že sa Vám bude dariť.

mikulka
12. apr 2010

kam.zyk: můžeš prosím napsat příklad jídelníčku pro dítě rok a 4 měs. bez KM?
Moje kamarádaka nemá doma net, ale její holčička má asi alergii na BKM, UM nechce, jen v br, kaši.
K dr. jdou až v červnu! A sestřička jí do telefonu řekla, ať KM zatím normálně jí! Ona má přitom pak průjmy a ekzemy.

mikulka
12. apr 2010

Holky, potravinová alergie se projevuje vyrážkou, otokem jazyka a rtu.
Otokem očí z 90 % ne. Takto reagují oči na jiné alergeny, srst, prach, pyl apod.

bianka: vápík se - když vezmu kapsle - nejlíp vstřebává s vit D-také to tak prodávají, nebo vápník+vit D+hořčík. Na osteropozu se doporučuje vyloženě vápník s déčkem. Ale ty to máš taky takhle v poho.

bianka234
12. apr 2010

keby som vedela že ten vápnik treba užívať s niečim iným, tak si ho nekúpim samostatne ale nejaký komplex, ten horčík som dokúpila potom, čo kamzyk písala že treba aj mg.

bianka234
12. apr 2010

inak to je sila, na našej základke strašne propagovali mlieko, to by ťa len tak nenapadlo, že je to na nič, to je ešte ten lepši prípad keby na nič, ešte aj tým ublížiš decku 🙄

mikulka
12. apr 2010

bianka: ale neublížíš, jen do těch 2, při alergii do 3 let se prostě KM nedoporučuje, ale pak už je to v poho.

bianka234
12. apr 2010

na asi to neni v pohode, keď nadmerný príjem vápnika pokiaľ nemáš k tomu horčík, čo v mlieku nemáš, spôsobuje rednutie kostí.

kamzyk, mna porazí, zas som nič dnes nevyriešila, doktorka nemá výsledky pokope, lebo mali dovolenku a má to doma nepretriedené, tak že bud.týždeň, no dakujem pekne, a ten chlieb mi v obchode nevedeli povedať zloženie, tak som volala do pekárne a tam ma len prepájali z kancelárie do kancelárie a nikto mi nevedel povedať zloženie, no je to normálne?

kam.zyk
12. apr 2010

Mikulko, jak píšeš "potravinová alergie se projevuje vyrážkou, otokem jazyka a rtu, otokem očí z 90 % ne"- nemáš pravdu! Otok očí je sice často reakce na inhalační alergen, ale taky na potravinový! Stejně tak potravinová alergie se vůbec nemusí projevit tak, jak píšeš, ale úplně jinak, jak už tu bylo zmíněno (nitky krve ve stolici, nikoli ekzém, nikoli kopřivka, otok jazyka a rtu je tzv.orálně alergický syndrom, to je jen zlomek možných reakcí na potrav.alergen, často prostě žádný otok není a potrav.alergie je). A další věc- u cca 40% dětí alergie na KM přetrvává i po 3 letech, takže u řady dětí bohužel vůbec není po 3 letech KM "v poho". U 20% dětí pak přetrvává do dospělosti.

VÁPNÍK: Bianko, v kojení je třeba dodat 1500mg vápníku. To je problém i pro matku, která nemá žádné dietní omezení. Není divu, že tedy po kojení má maminka velmi často deficit Ca - pozor, k tomu, aby se vápník v těle vstřebal je potřeba jednak kyselé prostředí, zadruhé dostatek hořčíku a zatřetí dostatek vitamínu D. Vitamín D není v našich končinách problém, vstřebává se kůží (slunce aktivuje jeho tvorbu v pokožce). Hořčík problém je, protože je to silně nedostatkový prvek. Stejně tak vápník- ty nejlepší preparáty mají vstřebatelnost cca 40%, takže žádných 250 mg, ale např.Biomin H 1 sáček denně, Caltrate 2 tbl denně, Calcichew 2 tbl denně- to je třeba dávat, pokud máš riziko osteoporózy (tzv.osteopenie), 250 mg denně by bylo žalostně málo. Hořčík bereš správně, ale doporučuje se nebrat ho společně s Ca, ale např.Ca ráno nalačno (aby se vstřebal optimálně, potřebuje kyselé prostředí žaludku) a Mg navečer (ber 1 tbl denně). Ano, to že ti začaly kosti praskat, je věc vápníku, ale i kdybys teď začala jíst hodně mléčných výrobků, nepomohlo by ti to - v tom měl článek s Biospotřebitele pravdu, že KM nezabraňuje riziku osteoporózy, protože přemíra fosforu v něm a nulová hladina Mg v něm působí, že tělo Ca nedokáže využít (přestože je v KM 4x víc Ca než v MM).

Bianko - nemohla reakci způsobit šunka s česnekem? Ta reakce byla opravdu markantní.

kam.zyk
12. apr 2010

Mikulko, jídelníček pro kamarádku pošlu na IP, tady bych to zahltila.

bianka234
12. apr 2010

kamzyk, ďakujem,
no ja len tichučko dúfam, že to bola šunka, mám skúsiť ten chlebík znova bez šunky, keď sa to ukludní?

kam.zyk
12. apr 2010

Bianko, přesně tak. Ten chleba zkus bez šunky, až se to uklidní znovu-- jak to teď vypadá? Reakce jako byla tato by měla hodně rychle zas odcházet.

bianka234
12. apr 2010

tvarička je dobre, ruky sú podráždené ešte, ale na hrudníčku má ešte ružové fliačky, a tú gencianu asi nezoženiem, vraj sa to už nevyrába, je to zakázané

kam.zyk
12. apr 2010

Genciána není zakázaná, jeden čas se množily dohady o tom, zda to není škodlivé, ale zjistitlo se že není a teď se to např.v porodniccíh v ČR běžně dává novorozencům na vyhojení pupíčku, na soor v pusince, atd. Já bych ty lékárníky přetrhla, když něco nemají, tak jsou schopni vymyslet takovouhle koninu, aby zákazníka poslali do háje 🙂

vinifera
12. apr 2010

Ja som genciánu normálne kúpila v lekárni. Bez problémov.

mikulka
12. apr 2010

kam.zyk: máš pravdu, alergie se projevuje i dál, střeva atd. To už jsem sem nepsala, psala jen ten nejčastější projev a ten je kopřivka, vyrážka apod.
Jsem dětská sestra a otok očí se skutečně u potravinové alergie nevyskytuje často. 😉 Ale rozhodně se nechci hádat, jen možná trochu zpochybnit, že ne vše, co se dočteme na netu - nemyslím tady, tady jsou dost fundované odpovědi, ale myslím různé pochybné člínky na netu..., je pravdivé. 😉