Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
14. jan 2011

Někdo kdysi se tady ptal na to, jestli lze dávat ichtamol pravidelně- vždyť (cituji) "prý je to dehet!" Stejně tak byl dotaz, zda konopné krémy nevyvolávají závislost. Takže, milé maminy: konopné masti v klidu lze mazat dlouhodobě (samozřejmě na ta stádia AE, kde je to záhodno) a ichtamol také (opět-na ta stádia AE, kde je to záhodno) aneb není konopí jako konopí a není dehet jako dehet.

kam.zyk
14. jan 2011

zkouška fotky

mauska
14. jan 2011

@kam.zyk jů, konečně vidím, Věruš, jak vypadáš. Kóča 🙂
ad ichtamol: to ráda slyším. Mě říkal alergolog že to není příliš vhodné, že lepší jsou na pár dní kortykoidy. Naštěstí jsem ho neposlechla.

mia1111
14. jan 2011

ahojte maminky, chcem sa s vami trošku poradiť. Malý má cca od nejakého druhého mesiaca po narodení ľahšiu formu atopic.ekzému. Na hrudníku mu ložiská zmizli zhruba po 8 mesiacoch, ale na ramene, kde má jazvičku po očkovaní proti TBC má ložiská doteraz. Po každom povinnom očkovaní sa mu ekzém zhorší, potom sa mu o mesiac-dva zasa zlepší. O mesiac ideme na povinné očko. v 15mesiacoch a dokina mi odporučila dať zaočkovať aj proti kiahniam. Som z toho ale na vážkach, pretože sa bojím, či sa mu po tomto dvojitom očkovaní ten ekzém nezhorší ešte viac... máte niektorá s tým skúsenosť? Ja nie som moc za očkovania mimo tých povinných, ale zasa neviem, čo sa stane, ak dostane kiahne počas aktívneho ekzému...

luthien.k
14. jan 2011

@mia1111, omezit vliv očkování na ekzém se dá, důležité je dávat minimálně týden předem (i potom) probiotika, kapky Bio Gaia nebo rozpustný prášek Infants Dophilus a tři dny před očkováním dávat podle váhy dítěte Fenistil kapky (a též po něm). Dvě vakcíny naráz se ale atopikům rozhodně nedoporučují, nejlépe je dát s minimálním odstupem 14ti dnů. Jestli dát očkovat proti planým neštovicím já asi neporadím, my nemáme zatím ani MMR trojkombinaci a do dvou let prcka se na ni rozhodně nechystáme, pak až jak na tom zdravotně bude.

mia1111
14. jan 2011

@luthien.k - ďakujem za rýchlu odpoveď, tie probiotiká biogaiu mám, očkovanie máme na pláne 8.2., tak o týždeň mu ich nasadím, aj Fenistil mám, tak ešte raz vďaka za tip. Ale každopádne asi dám radšej len to povinné očkovanie, ja sa každého očkovania tak akosi bojím...

andrealisy
14. jan 2011

Ahojte maminky!
chcela by som vas poprosit o radu. Moja 3 mesacna dcerka ma ekzem na tvaricke a takmer celom telicku. Na tvaricke jej to potieram Holtovym kremom a telicko jej mazem Excipial. Ma ale velmi drsnu pokozku hlavne na ruckach a nozkach. na kolienku sa jej pred par dnami spravil mokvavy fliacik ktoreho sa neviem zbavit. Skusala som hypermanganove obklady, zatial nic. Tvaricku ma teraz pod kontrolou, ale mava to dost zle, mokvave. Momentalne si zacala suchat velmi ocka. ma ich cele cervene a dost suche a neviem cim jej mozem mazat okolie ociek????? A este sme dostali od koznej tablety a davam jej osminku tabletky rano a vecer proti svrbeniu, mate s tym niekto susenost, je to bezpecne? v noci sa velmi skrabe a mrvi, spi prerusovane, takze skoro kazdu noc skonci so mnou v posteli.

luthien.k
14. jan 2011

@andrealisy, Tvojí holčičce by se určitě dalo hodně pomoct souborem opatření pro atopické dětičky, které zahrnuje nejen mazání, ale hlavně vyloučení potenciálních alergenů ze stravy (buď Tvojí, jestli kojíš, nebo změna UM, pokud malá není kojena) a další podpůrná opatření.
Že má červená očička a svědí ji, tak to spíš vypadá na alergickou reakci, což je s největší pravděpodobností na něco ve stravě... Jestli chceš, pošlu Ti mailem takový dotazník, kde jsou všechny důležité otázky, které je potřeba zodpovět, aby se dalo poradit konkrétněji. Písni mi kdyžtak mail do IP a něco s tím uděláme 😉
Co bere na to svědění?

luthien.k
14. jan 2011

Vidím, že jsi tu nová, tak IP = interní pošta 🙂 Není dobré dávat maily veřejně 😉

luthien.k
14. jan 2011

@mia111, nemáš zač 😉 Jestli máš trochu rozumnou doktorku, s klidným svědomím bych se s ní domluvila na odložení té MMR vakcíny, čím je dítě starší, tím vyzrálejší imunita a menší pravděpodobnost reakce.
Jo a dodržujete nějaká dietní opatření? Možná by se dalo pomoct i od toho ložiska, co má malý na ruce... Nejlépe také po vyplnění toho dotazníčku, je to dost otázek na to, aby se pokládaly tady v diskuzi...

kazdovci
14. jan 2011

@luthien.k ,my sa tiez trapime s ekzemom s mladsou dcerkou od jej tretieho mesiaca. momentalne sme zacali s rozsiahlou liecbou - mycomax, aerius, isoprinosin a masticky. trochu sa to lepsi ale je to vela vela chemie....smutna som z toho. uz zacinam citat o aloe vera a inych prirodnych prostriedkoch ale hlavne by som chcela vediet co vlastne mozem a co nie jest, mala je stale plne kojena, prikrmy velmi nechce...

luthien.k
14. jan 2011

@kazdovci, tak to je opravdu hodně chemie na tam malé dítě, já sice nejsem na ty léky odborník, ale jen podle příbalových letáků z internetu jsou to vše léky pro starší děti a dospělé a ekzém nevyléčí!, u takto malých dětí je zásadní strava.
Pokud bys chtěla, pošlu také dotazník, ale předesílám už teď, že skutečně zásadní je vysadit ze Tvé stravy mléko a všechny mléčné výrobky, vejce, ryby, ořechy a další - v podstatě přejít minimálně na dva až tři týdny na přísnou hypoalergenní dietu složenou pouze z hypoalergenních potraviny uvedených ve fotoblogu @kam.zyk:
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/clan...
Věřím upřímně, že po ní se malá hodně zlepší. Příkrmy to samé, pokud není nutné, zatím nezavádět, případně jen z těch HA potravin (brokolice, cuketa, dýně například). Pokud budeš potřebovat, pošlu, co čím při té dietě nahrazovat, hlavně z těch mléčných výrobků.
Aloe vera - potenciální alergen, to bych nezkoušela, stejně jako jiné "přírodní" léky z bylinek apod., maximálně homeopatika. Určitě dávat probiotika, veelmi důležité, jak malé (Bio Gaia), tak sobě (přechází do MM) - Probiosan si kup nebo Infants Dophilus.

luthien.k
14. jan 2011

@kam.zyk, dobrá fotka! 😉

tygrous
14. jan 2011

@kam.zyk Ted tu koukam, ze tu holky resi ockovani MMR...nas by melo cekat za 2 mesice... Nejak jsem teda zatim neuvazovala, ze bych ho oddalovala, ale chtela bych ted znat tvuj nazor konkretne prave u Honzika. ABKM mame snad zazehnane, ale ekzem mival vzdy po hexe tak mesic zhorseny. Hexu jsme meli odlozenou kvuli spatne se hojici jizve po TBC (1.davka v 6.mesicich, 2.v 8.mesici a 3.v 11.mesici, 4.je planovana v 18.mes.) Ekzem nemival nijak sileny, jen cerveny flek na tvari a pak ty drobne suche flicky ted na nozickach a rucicce... Je teda fakt, ze jsem preventivne davala pouze homeopatika Thuya 9CH (a + probio bere non-stop uz dlouho). Tak jestli radsi MMR odlozit nebo do ni jit v tech 15.mes. a k tomu pridat i ten Fenistil...?? Dik moc.
Jinak taky chvalim foto😉

andrealisy
14. jan 2011

@luthien.k
ahoj! dakujem za rychlu odpoved! ano som tu dnes prvy krat, snazim sa zistit co sa da o tomto ekzeme... malinku kojim, ja sa snazim nejest mliecne vyrobky, mlieko ako take som ani nikdy nepila, nechuti mi 😝 vajicka tiez nejem, dalej cokoladu, citrusove plody, orechy. Som alergicka, mam alergiu na pele a macky. tablety co sme dostali sa volaju Denerel. Mam teda aj Fenistil kvapky, neviem co je lepsie, davam tablety rozpustene v caji na lyzicke. neviem ako sa posiela ta IP tak davam svoj mail sem, hadam ma nebude nikto prenasledovat 😀 star@pobox.sk rada vyplnim dotaznik, a este raz dakujem xxx

kam.zyk
14. jan 2011

@mauska ahoj, myslím na tebe, už se ti váže kniha. Dala jsi mi docela dost zabrat!!!! 🙂

@luthien.k vypadám tam líp jak ve skutečnosti 🙂

@tygrous nastiň ještě, jak Honzík versus vejce.

@andrealisy Denerel a Fenistil jsou sice obojí antihistaminika, ale dost se liší- když to hodně shrnu: Denerel (ketotifen) má preventivní význam, Fenistil nikoli (pro akutní projevy alerg.reakce)

andrealisy
14. jan 2011

@kam.zyk
mam teda pokracovat Denerelom?

luthien.k
15. jan 2011

@kam.zyk, já vím, že i ve skutečnosti vypadáš dobře 😉 😀

@andrealisy, máš to v mailu 🙂 Jinak vysadit mléčné a vše co mléko obsahuje je potřeba opravdu striktně - kravské mléko = nejčastější alergen u dětí.

andrealisy
15. jan 2011

@luthien.k
ahoj! dotaznik som vyplnila a poslala som aj nejake fotky. Ano mliecne ozaj skoro nic nejem, akurat niekedy maslo...ale zacala som prisne len pred par dnami tak hadam sa to este zlepsi. Tie ocka ma trapia teraz najviac, velmi ju to musi ,svrbiet skrabe si to casto a hlavne v noci, tak si to sucha az jej supinky odtial padaju ☹

luthien.k
15. jan 2011

@andrealisy, máš tam odpověď, ještě si určitě prostuduj toto:

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/clan...

andrealisy
15. jan 2011

@luthien.k
dakujem! pisala som ti aj mail, nejako to nemozem precitat poriadne, niektore pismenka mi prisli ako otazniky, neviem co s tym 😲

mauska
15. jan 2011

@kam.zyk zabrat? ajéje 😀 Až budeš mít chvilku tak mi moc prosím pošli na mail číslo účtu, kují 🙂

stipa
15. jan 2011

ahoj holky, jaké čaje dáváte pít prckům? Prcek už cca půl roku pije jen Rooibos. Chutná mu, ale ráda bych to s něčím prostřídala. Nemáte nějaký tip? Dříve pil od Hippu ten Fenyklový s něčím, už ani nevím, ale to kam.zyk psala, že není moc pro AE vhodné. Takže co doporučujete?

@luthien.k. - tak místo Lipové kaše jsem mu koupila švestkovou od Nestlé, jsou v tom vitamíny, vláknina, probio a moc mu chutná 😉 a mě taky 😅 já jsem dojížďák, víš. 😀

stipa
15. jan 2011

Ještě mám jeden dotaz na @luthien.k nebo na @kam.zyk až jednou nebudu kojit, jak budu do prcka dostávat vápník když nebude moci jogurty atd.. Když má ABKM? Budu mu dál dělat kaši z AC, nebo puding, ale samotné AC mléko mu nechutná, ale v kaších je to o.k. Mám mu pak dávat do jídla - polévky také mořské řasy? Nebo jak do něj pak dostat Ca?

@luthien.k. a prosím Tě, poraď mi nebo mě inspiruj na jídelníček pro prcka ☹ Na snídani má chleba s máslem, někdy s marmeládou, někdy jen kaše do vody, sváča vždy nějaká přesnídávka či ovoce, křupky, oběd maso-zelenina či polévka, druhá sváča křupky, chleba, ovoce, večeře kaše s AC mlékem, večer kojení.
Spíš bych brala inspiraci na ty sváči 😒 🙂 nějak mi docházejí broky 😉

tygrous
15. jan 2011

@kam.zyk Honzik a vejce v pohode😉 Bilek jsme testovali nekdy v 11,5 mesicich a nebyl problem, a ted dostava tak 1 cele vajicko tydne (nebo 2x pulku), k tomu sem tam klasicke piskoty... takze teda s MMR by asi nemel byt problem, ze? mne to zajimalo hlavne ve vztahu k tomu ekzemu obecne...

luthien.k
15. jan 2011

@stipa, a co zkusit ředěnou šťávu z ovoce, které vám nedělá problémy?
Vápník - kromě těch kaší s AC mlíkem mu můžeš zkusit dát pít Reis drink extra Ca - tak dvě deci denně, je tam i jód, tak aby ho nebylo za den moc. Tobíkovi moc chutná, je to sladké 🙂 Postupně i zkoušet ty řasy, já sypu do polívek běžně vločky nori a dávám vařit kousek wakamé, jak obvykle radí kam.zyk. No a snažit se dávat potraviny s vysokým obsahem Ca viz.:

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/clan...

(Samozřejmě některé z nich, mák je sice plný vápníku, ale je to taky dost alergen).

Co dávat na sváči? Nejsem zrovna ta pravá, mně Tobík třeba ovoce skoro žádné nechce jíst (prakticky kromě banánu), takže to je taky křupky, sušenky z DM... On hlavně mezi hlavními jídly moc jíst ani nechce. To jsem Ti moc neporadila, tak snad ostatní 😉 Jinak už baští nějaký týden jogurty a tvrdý sýr a bez reakce 🙂 Jiné mu nedávám a zatím ani nehodlám...

ella26
15. jan 2011

@kam.zyk Ahoj, ozývám se po delší době. U nás je vše na dobré cestě, tak moc děkuju za rady. Malej je už skoro měsíc a půl bez ekzému. Z nohou zmizel i ten chronický ekzém a kůže je hladká, jako by ho ani nikdy neměl. Zbývá jen maličký flíček na tváři, který je někdy vidět více, jindy méně nebo vůbec. Mažu pořád indulonou a bepanthenem. Přestože není ekzém vidět už déle, malý se až donedávna škrábal, tak doteď dávám zyrtec.
Chtěla jsem se zeptat, kdy zkusit třeba ten vaječný žloutek. Zatím dělám kaši z Ha mléka, ale teď jsem zkusila i bílý jogurt, a zdá se mi bez reakce. Zkusili jsme taky už i kuřecí a hovězí maso, a taky v pohodě. Nebo neumím z toho malého flíčku tu reakci odečítat - každopádně by byla minimální. A taky se chci zeptat, zda a kdy mám třeba zkusit vyměnit HA mléko za normální.

miskatn
15. jan 2011

chcela by som sa s vami poradit, mate niekto skusenost s latkovymi plienkami pri AE ? chceme vyskusat tie ALL IN ONE, ale tie sa nezehlia, my kvoli malemu vsetko 2x plachame a zehlime, tak neviem ci si nespravime problem ...

bianka234
15. jan 2011

ahojte, kto ste skúšali deťom melasu, bola nejaká reakcia? a koľko ste dávali?

stipa
16. jan 2011

@luthien.k ahoj, díky za odkaz 😉 My jsme už od Vánoc nemocní, teď už má prcek rýmu a kašel jen večer. Je slyšet, že se mu to stále drží na průduškách ☹ ale přes den o.k. No a AE máme teď po těle docela dost 😒 prostě nemoc a nejspíš opět zuby berou za své 😠 Takže jsme stále doma
Tak to je paráda, že jogurty už máte o.k. Já jsem zvědavá, kdy to budu moci také napsat, že BKM o.k. a vejce také 😉 🙂