Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

uankab
18. jan 2011

@miskatn , kuk IP 😉

pusa
18. jan 2011

Ahoj, potrebovala by som poradiť.
Malému vyšli pozitívne výsledky z krvi na pšenicu, (okrem toho má alergiu na vajce-celé, BKM, soja, jablko, mrkva, zemiaky).
Vždy na potraviny reagoval ekzémom, ale na pšenicu doteraz nijako, jedol veci z pšenice a kožu mal ok. Teraz neviem dávať alebo nedávať??
Tiež zemiaky, bolo mi u lekárky povedané, že to je alergia na zemiakový škrob. ALe doteraz mal zemiaky tiež bez reakcie. Tiež neviem dávať alebo nedávať??

Je to z alergiami zložité, vidím to na sebe. Mám pelové alergie +mrkva+ jablko (v podstate surové ovocie okrem citrusov-tie možem) a časom sa mi dalšie pridávajú ako alergia na prášok, teraz najnovšie ekzém pod okom - asi od maskary atď...

Súvisí alebo nesúvisí to spolu, že keď malý bude jesť pšenicu aj zemiaky (čo má pozitívne z krvi),nebude mať potom viac problémov z alergiou v budúcnosti??
Jednoznačná odpoveď asi nie, ale aspoň aký máte na to názor??

luthien.k
18. jan 2011

@pusa, krevní testy na specifické protilátky IgE nejsou 100% spolehlivé, může docházet k falešně pozitivním i falešně negativním výsledkům, což se klidně mohlo stát u té pšenice a brambor - falešná pozitivita. Já si myslím, že pokud na dané věci nereaguje, jako na jiné alergeny (a máš to dobře vypozorované), tak bys je dávat mohla, ale nepřehánět to (takže ne pšeničné pečivo každý den). Třeba se objeví @kam.zyk, která do toho vidí o hodně víc, než já a napíše svůj názor (ke kterému bych se rozhodně přiklonila 🙂)

P.S.: Máš přesně alergie jako já - nemůžu prakticky žádné ovoce kromě citrusů, banánů, melounu, manga a avokáda... 😒

pusa
18. jan 2011

@luthien.k veď to, že na gastro mi povedali, že radšej nedávať a alergologička, že to môže byť tá falošná pozitivita. Ale teraz ešte pozerám záznamy keď mal ešte ekzémy čo jedol a pšenica mi vôbec nevychádza ako alergén u neho. A ani ten zemiak. Ale malý je cestovinový král, zemiaky veľmi nemusí.
Mám už doma pohánkové, kukuričné, špaldové, ražné cestoviny a na tých špaldových práve čítam, že špalda je odroda pšenice 😕 tak nerozumiem, či aj špalda je v podstate pšenica?? 😨

P.S.: Presne to isté konzumujem aj ja, ja si dám ešte aj hrozno, to je ok. A ako sme objavili avokádo, milujeme ho celá rodina 🙂

luthien.k
18. jan 2011

@pusa, tak jsem trochu hledala a našla dokonce odpověď @kam.zyk na stejné téma v jiném diskuzním fóru 🙂 Takže - názor má stejný, a to, že pokud nejsou žádné projevy, tak výrobky z pšenice možno konzumovat, ale s mírou. Pokud by skutečně alergie byla, tak je pak jedno, o jaký druh jde, jestli klasickou pšenici (Tricitum aestivum) nebo tu tvrdou, ze které se vyrábí těstoviny (T. durum) či špaldu.

P.S.: Jasně, hrozno taky můžu, to jsem zapomněla, pak ještě borůvky a rybíz kupodivu, ale to je fakt asi vše... Avokádo u nás miluju jen já, ale zato hodně 🙂

stipa
18. jan 2011

@kam.zyk ahoj, tak genciána se pomalu ztrácí, ale ještě počkám, až bude úplně z prckovo těla pryč. Chci se zeptat kvasinka se tváří jako červenější, hrubý, povrch a má tvar na kůži spíše do kolečka, že? Asi bude mít nejspíš opět tu kvasinku, si myslím ☹ Ale to pak posoudíš sama až Ti to pošlu, myslím nejdříve v neděli. To fakt nechápu, jak tu kvasinku, jestli to bude - zase mohl chytit!!! 😒

luthien.k
18. jan 2011

@stipa, to je hned, zvlášť když jste nemocní a malej je oslabenej. Měli jste atb.? Nějak si teď nemůžu uvědomit.... Po tom je to taky častější.

pusa
18. jan 2011

@luthien.k asi 5 dní nejedol nič v čom je pšenica, vyskúšam to a od zajtra začnem pomaly dávať.
Vďaka

stipa
19. jan 2011

@luthien.k ahoj, právě že ATB ještě nikdy neměl - musím tedy zaklepat!!! Asi prostě je a bude na takové věci náchylnější ☹ než ta imunita bude relativně o.k. Tenkrát měl také tu kůži hroznou a Věra říkala, že je to kvasinka. Po čase se to krásně uklidnilo a bylo to o.k. A to nemocný nebyl, možná mu asi rostly zuby, to si teď nevybavuji - ale budu to muset sledovat, abych příště věděla kde je alespoň z půlky zakopaný pes 😉 ale to by bylo lepší, kdyby ten pes byl zakopaný asi celý, 🙂

monikakovacova
19. jan 2011

@miskatn Tak tú bambusovú má kamoška a je s nimi veľmi spokojná (na vrch dáva ešte separačnú vložku). Ja mám Popoliny, na ktoré ešte idú vrchné nohavičky a ešte tie Bumgenius-ky (tie sú lepšie, sú kapsové), nevýhodou kapsových vidím len ten, že tam vymieňaš celé, pri tých bambusových ako si písala, tak tam zoberieš len tú vrchnú ak necikal veľa a "ideš" 😀 Látkové plienky môžem len odporúčať (keby som bývala informovanejšie, tak ich používam hneď od narodenia malého (ja som ich kúpila cca po 3 mesiacoch).

stipa
19. jan 2011

ahoj holky, máte někdo alergii na borůvky či na karob?

přečtěte si toto co jsem našla na netu:
http://www.g6pd.unas.cz/t.php?c=1243343794 hledala jsem totiž info o karobu a alergii @kam.zyk - třeba nám to vyvrátíš, nevím.
Syn má alergii na BKM, takže soju nedoporučuješ... takže by mu neměl vyhovovat ani karob 😒
Ptám se proto, protože jsem dělala HA bábovku s trochou karobu, syn trochu měl a dnes má na bříšku trošku červené ťupky (já ji samo jedla také - takže přes MM po kojení se vyrážka objevila více) a týden jím borůvkovou marmošku, tak po ní to být snad nemůže - on ji teda nemusí, ale borůvková přesnídávka mu jede.

No asi budu muset opět vyzkoušet nezávisle na sobě 😉

luthien.k
19. jan 2011

@stipa, možné to je, že reaguje na karob, ale pravděpodobnost, že by to bylo zkříženě se sójou zase není tak velká, navíc nevíš, jestli máte alergii na sóju... Takže přesně jak píšeš, vyzkoušej to přes sebe a uvidíš 🙂

kam.zyk
19. jan 2011

@stipa @luthien.k Stipo, velice dobrý dotaz. Předně-alergii na borůvky bych považovala za nepravděpodobnou. Teď ke karobu: už jsem si sama všimla, že malí BKM alergici poměrně často reagují také na soju, ale také na ostatní bobovité -jak říká MUDr.Fuchs, alergolog by se měl zároveň dobře orientovat v botanice. Pak lze předpovědět, co by mohlo event.působit problémy a co ne. Co se mě týče, viděla jsem mnohdy souběh alergie na BKM a obecně bobovité, kam se (vedle soji) řadí i karob. Zaznamenala jsem proto případy, kdy alergik na BKM reagoval i na kaši Sinlac (karob.mouka), nebo na Nutriton (ublinkávání spojené s GER, atd.). Takže- uplatňuje se tu princip zkřížené alergie, a ta pravděpodobnost zkřížení BKM versus bobovité zřejmě není zanedbatelná.

stipa
19. jan 2011

@kam.zyk díky za reakci 🙂 já jsem si to myslela. Abych pravdu řekla, tenkrát jsem koupila v bylinkách sušenky - Zázvorky, složení v poho, jen jsem přehlédla sojovou mouku (byla značena s. mouka) dala jsem jednu i prckovi, chvíli dlabal, pak už ji jen převaloval v puse a pak ji nechtěl. Za chvíli se začal škrábat - takže? Reakce na soju 😒
On mu tedy ani hrášek moc nejede a naposled vůbec jídlo s hráškem nechtěl. A přitom reakce žádná. Takže je vidět, že někdy tělo samo řekne - ano či ne!

spagatice
19. jan 2011

Ahoj holky,
tak vybírám nějaký ten recept na dort, můžete mi prosím poradit?
Co je to Wi (v receptu je napsáno dort potáhneme Wi) a kde se dá sehnat to BIO máslo Alsan? Pouze v obchodech se zdravou výživou, nebo ho mají i v některých supermarketech? Děkuju

stipa
19. jan 2011

@spagatice ahoj, tak zkratka Wi je zkratka pro nějaký marcipán - potažení dortu marcipánem a to máslo si nech objednat ve Zdravé výživě nebo myslím, že ta paní co mi dort dělala ho koupila v Tescu nebo zkus máslo Ghí (ale to budeš muset asi nejspíš objednat přes net jako já)
odkaz třeba i do budoucna: http://inzerat.i-bazar.cz/1817282-ghi-ayurvedsk... objednej si ho přes tohle kdybys někdy chtěla - mají "zaváděcí ceny" pokud bys to objednala z jejich stránek viz: http://www.radharaman.net/ghee/ghee.php tak tady to mají dražší 😉
Tak uvidíš, třeba holky poradí jiný recept 😉 🙂

stipa
19. jan 2011

@spagatice jo, jinak já na dortu marcipán neměla - nechala jsem tam dát jedlý papír s tygříkem 🙂 ale můžeš ho ozdobit ovocem, které prcek snáší - jako tady holky 🙂 .

spagatice
19. jan 2011

@stipa A kruci, já to máslo potřebuju sehnat do pátku 😅 Zkusím tu zdravou výživu u nás, třeba ho tam budou mít, děkuju

luthien.k
19. jan 2011

@spagatice, u nás mají Alsan ve zdravé výživě vždycky a je to malé město, tak snad ho bez problémů seženeš 😉

@kam.zyk, já jsem o tom karobu taky pak víc hledala a je fakt, že hodně píšou, že to být může. Ale preventivně se tomu vyhýbat asi není nutné, co myslíš? Prostě otestovat, když to jde přes MM, tak je to ideální a bezpečný způsob...

@stipa, jůůů, konečně fotka!!! 🙂 Sluší vám to 😉

miskatn
20. jan 2011

@monikakovacova dakujem ti 🙂

stipa
20. jan 2011

@luthien.k 😀 VÁNOČNÍ fotečka - syn s trochou AE, ale až bude lepší fotka a hezčí, tak vyměním 😉 😀 Jo jinak taťka nás fotil když jsem šla synáčka zrovna přebalit po slavnostím obědě 😀 (Nic tam nebylo....)

ncora
20. jan 2011

Ahojte vsetky prosim viete mi poradit? Malemu kozna lekarka diagnostikovala atopicky exem ale vsade kde citam sa atopicky exem prejavuje scervenanim a suchou kozou na lickach alebo na telicku. Moju malemu sa objavi scervenanie iba v okoli ust a vobec ho to nesvrby.Sledujem po com sa mu to objavi a je to po kakau naisto a poslednu domu aj po citrusovych plodoch ale raz ano raz nie. Vynechavam vsetky potraviny ktore zhorsuju atopicky ale ono sa mu to ukaze aj tak.Chcem sa opytat nemoze to byt alergia na nieco?.A este nieco alergie sa zistuju len z krvy u obvodnej? Dakujem pekne

luthien.k
20. jan 2011

@ncora, za jak dlouho poté, co dní danou potravinu, se mu to objeví kolem té pusinky? Za jak dlouho mu to pak zmizí? Mažeš to něčím? Máte nějaké alergie v rodině (jakékoli, inhalační, potravinové) nebo potravinové intolerance?

Atopický ekzém = u takhle malých dětí je právě nejčastěji projevem alergie na nějakou potravinu. Zjistit se to dá z té krve (ale na alergologii, praktiční lékaři specifické protilátky na potravinové alergeny nedělají), ale není to 100%, protože zkrátka ne každá potravinová alergie, která se projeví ekzémem, se ukáže i v krvi. Nejspolehlivější je to, co vlastně děláš - testování jednotlivých potravin. Aby se to ukázalo správně, je potřeba testovanou potravinu nedávat nejméně 14 dní a pak teprve to zkusit. Ale má to i svá rizika, v ojedinělých případech může být reakce natolik silná, že může ohrozit i život, takže s tím opravdu opatrně a takhle přímo na dítěti je lepší testovat právě ve spolupráci s alergologem/imunologem.

Jinak co se týče těch věcí, na co má malý reakci - nemusí jít o pravou alergickou reakci, ale o jistý typ intolerance dané potraviny, kam právě citrusy, kakao a další patří. Tyhle potraviny obsahují hodně histaminu nebo látek, které jeho tvorbu v těle vyvolají a nastane reakce. Zda nastane (obvykle se to projevuje právě jako "kopřivka" nebo podobná vyrážka) záleží i na množství dané potraviny, čím víc jí je, tím je to pravěpodobnější. Objeví se vždy brzy po požití potraviny, prakticky vždy ten samý den. Tipla bych, že to je váš případ. Mezi tyhle "dráždivé" potraviny patří zejména:
Uzené, zrající a kvašené potraviny - uzená makrela či tuňák, aromatické koření - chilli, paprika, atd.,kyselé okurky, velmi zralá rajčata, papriky, citrusy a ostatní kyselé ovoce, jahody, káva, čokoláda a kakao, zrající sýry, atd.

ncora
20. jan 2011

@luthien.k Ahoj dakujem pekne za reakciu....malemu to vyskoci na druhy den tak to bolo pri kakau a cokolade to mu nedavam vobec a vynechavm aj take potraviny po ktorych myslim ze sa mu to vyhodilo ale aj tak sa mu to urobi ☹ ...a potom uz neviem z coho to je............mastim mu to mastickou co mu dali na koznom....ma to tak 3dni a potom to zmizne uplne.....davam mu jest to co aj v obdobi ked tie vyrazky nema a proste mu to vyskoci tak neviem ....v mojej rodine nema nikto alergie a v rodine jeho otca neviem kedze spolu nezijeme a nemal potrebu mi zistit ci maju alergie v rodine..tak asi budem musiet ist na tu alergologiu nech viem ci je to alergia alebo ten atopicky...

luthien.k
20. jan 2011

@ncora, a víš, jakou mastičku přesně na to máš od kožní?

Takže reaguje druhý den, ano? A co zkusit mu dát kakao hned ráno a vyporozovat, kdy se mu to objeví, jeslti do večera? Ono je možné, že když tu potravinu dostane večer, má to už v noci, ale to jaksi nezjistíš...

Jinak atopický ekzém - to je to samé, jako alergická reakce - projevem alergie je atopický ekzém. To se nedá od sebe oddělit. Takže pokud jde o alergickou reakci zjistitelnou z krve, tak to na alergologii zjistí, ale pokud se jedná o to, co jsem psala v minulém příspěvku - reakci na histamin (zjednodušuju), tak se to z krve nezjistí. Ale každopádně si tam zajdi.

ncora
20. jan 2011

@luthien.k Ahoj..masticka je namiesana v lekarni.....uz som skusala objavi sa mu az na druhy den...no budem musiet skocit k ttej lekarke nech viem co to vlastne je ...napriklad som si vsimla ze raz zje napr kiwi a nevyhadze sa a da si kiwi o tyzden a je vyhadzany...a tak je potom tazke urcit z coho to ma naisto....ale dakujem za rady...

spagatice
20. jan 2011

Ahoj holky, tak máslo jsem sehnala, ale až v druhém městě. U nás návštěva zdravé výživy dopadla takto:
Pani prodavačka mi tvrdila, že pokud má Mišák ekzém, tak musí dodržovat jen bezlepkovou dietu, tak proč mu nechci dát sušenky se sojou, oříškama a sezamem. Tak jsem se jí snažila vysvětlit, že to neni jen o mouce, ale i o jiných věcech a že i kdyby byl zdravej, tak takové sušenky opravdu ještě nemusí. Ona si mlela svou. To, že Michálek už jí lepek, to jsem jí radši neříkala. Ona mi totiž řekla, že mu musím rychle změnit stravu, protože má málo vitamínů. Řekla jsem jí, že jí dost zeleniny a ovoce, takže má vitamínů dost. Ona mi řekla, že když nejí normální mouku, tak mu chybí živiny a že ona tomu rozumí, protože dělá ve zdravotnictví. No už jsem se dál nehádala a řekla jsem si, že mě tam víckrát neuvidí. A pak jsem si v autě vzpoměla, že jí znám. Když jsem před rokem ležela v porodnici, tak ona nám tam roznášela obědy a vynášela koše. Takže s tím, že dělá ve zdravotnictví fakt nekecala

stipa
20. jan 2011

@spagatice 😀 😀 😀 tak to si mě tedy pobavila. Jinak ať se dortík vydaří a ať to krásně oslavíte 😉

luthien.k
20. jan 2011

@spagatice 😀 Nejlepší je, když lidé kecají do toho, čemu ani za mák nerozumí 😀 Taky přejeme pěknou oslavu 😉

kam.zyk
20. jan 2011

@luthien.k otázka přechodu karobu a řady dalších bobovitých přes MM, toť otázka, nenašla jsem to v žádné studii, dost možná toto ještě není známo. Takže- netuším, do jaké míry přes MM vůbec alergen karobu přechází (různé alergeny přecházejí různě a např.kasein a syrovátkové bílkoviny co do přechodu přes MM, to je velký rozdíl! Aneb syrovátk.BKM přecházejí, kasein nikoli, atd.atd.) Prostě, otestovat přes MM všechno nejde, bohužel.

Ještě jsem chtěla napsat: ne vždy je atopický projev projevem alergie, ale u dětí je to časté, to je pravda.