Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

oktarina
9. máj 2014

@kam.zyk prosímtě, dcera nemá ragády v pravém slova smyslu (jako praskliny do krve), jsou to jen takové ty dva "záhybky" jak se ohýbá ouško, ve kterých se jí dělá taokvý podobný (světlejší) stroupek, jako je ten ve vlasové pokožce, něco mezi pihou a seboreou, neumím to dobře popsat + pod oběma rýhama má ještě třetí ložisko, 3mm x 1,5 cm šupinkovatou suchou část, ošetřovala jsem od biodermy micelární vodou a atoderm pp baume emoliem - na biodermu mi dcera krásně reaguje, lépe jak na ichtyolovou nebo zinkovou mast (než zinková je myslím lepší sudocreme, aspoň na nártech pro ni byl). Myslíš, že by bylo dobré omezit mléčné výrobky (dávám pouze jogurty a tvarohy z kravského mléka) jinou formu "mléka" nebo jiné typy mléka odmítá a nasadit zase probiotika? (Máme laktobacílky od swiss). Děkuji

donna11
9. máj 2014

@kam.zyk dobrý den, posielam foto ekzemu na brade, kt nam opat za noc zcervenal a zvacsil sa, bol natrety holtovym kremom..foto nie je moc kvalitna, lepsie to neslo a presne taketo ma tie suche flaky na nohach a uz aj po bokoch hrudnika, len nie su cervene, proste len suche miesta..dakujem za radu.

nahada82
9. máj 2014

@kam.zyk Fucidin H samozřejmě letěl "do koše" hned jak ho manžel donesl, už ten název kortikosteroid mi nahání husí kůži 😉 Ještě jednou moc moc děkuji za rady.

pluba
9. máj 2014

@luciasek87 Jde o emoce, ne informace. Jde o to, jestli Vám to, že si nemůžete většinu dne popovídat působí nějaké špatné pocity (lítost, smutek, samotu, vztek...).

brtkulka
9. máj 2014

@salome123 ahoj, my sme na tom podobne s potravinami, stale tocim dookola par potravin v ramci nizkoalergennej diety, aj tie nam niektore vadia. ale spozorovala som, ze mu predtym napriklad cervena sosovica az tak nevadila (trosku sa vyhodil), ale teraz keby som mu ju dala, tak sa loziska rozsiria (jedna velka katastrofa), uz som z toho jelen 😠 a stale tu pliagu neviem dostat pod kontrolu 😠

kaza76
9. máj 2014

@kam.zyk OK, tak sa pokusime tou zinkovou mastou prebit sliny vzdypritomne🙂
U nas sa objavil dalsi problem, zda sa mi, ze dnes bola mala trochu vyhadzana na tvaricke a telicku - take male cervene vyrazticky - ja sa snazim dodorziavat eliminacnu dietu bez mlieka, vajca, soje, hov. a kur. masa, ale vcera som nejako bez rozmyslania dopila manzelovu vodu s jahodovym sirupom, jedla som chlieb s bravcovou mastou, banan, bonpari, moze to byt nieco z toho? Inak som posledne 3 dni jedla len ryzu, zemiaky, cviklu, cuketu, uhorku, bielu redkovku, mrkvu, sosovicu, kukuricu, brokolicu, petrzlen.

kam.zyk
9. máj 2014

@salome123 Prevence - jsou nejrůznější metody, jako první věc bych nasadila Imunoglukan. Když by to do měsíce nezabralo (ony ty přírodní věci co se tedy obranyschopnosti týče- chtějí svůj čas, než zaberou, ale o to je efekt trvalejší), tak budeme postupovat dál.

kam.zyk
9. máj 2014

@oktarina Nedala bych nikdy tvarohy, jde o to, že takové množství P, jaké tvarohy obsahují, nemohou ledviny tak starého dítěte zvládnout. To prostě nejde, s tím má problém i dospělák. Jogurty ano, tvrdé sýry ano, tvarohy- nikdy. Pokud má dítě být zdravé , tak tvaroh prostě ne. Kasein a příliš vysoké množství P z toho dělá potravinu, kterou se zadělává na problémy.

Ten projev, potřebovala bych foto.

Probiotika - klidně, těmi se nic nezkazí.

kam.zyk
9. máj 2014

@donna11 Sudocrem.

Já nemám tady u toho případu nit, potřebovala bych vědět, co už jsme nasadily, co už jsme udělaly, jak je kluk starý, prostě, jak mi píše dnes a denně tak 20 maminek, tak si nepamatuju souvislosti z minulosti. Potřebuju doplnit 🙂

@kaza76 To je jasné, může za to včerejší smršť potravin 🙂 jahoda, bon pari, prostě, tyhle cukry, to udělá reakci 🙂 Já vám ale poradím fígl, protože mám dneska dobrou náladu:

kdykoli uděláte "prohřešek" typu čoko nebo bonbony atd. , tak si dejte půl lžičky Citrovitalu. Tím "neutralizujete " cukry v potravě. Nenaskočí tudíž kvasinka, která by jinak naskočila a způsobila to, co právě popisujete (aneb " take male cervene vyrazticky ").

oktarina
9. máj 2014

@kam.zyk míchám tvaroh do pomazánky a nebo 1:3 s jogurtem, o té informaci vím, že dítěti do dvou let, než dozrají ledviny, neužitečný. Psala jsem toj jako formu, se kterou e s kravským mlékem dcera setkává. Foto udělám přes den an normálním světle. ď.

salome123
9. máj 2014

@brtkulka ktore konkretne potraviny tocis? daj mi nejaky tip na rozsirenie jedalnicka. nam nerobia problem tieto potraviny: biely chlieb, zemiaky, ryza, cestoviny,veto, pazitka, redkovka, uhorka, cukina, tekvica, banan, kralicie a brav. maso

donna11
9. máj 2014

@kam.zyk syn ma 8mesiacov,plne kojeny od narodenia,prikrmy kupujem bio vsetky,nakolko u mňa je potvrdenápotravinova alergia-skoro všetko ovocie,zelenina,nadradeny alergen breza a pociatocna bronch. astma.prikrmy u syna-zemiak,mrkva,brokolica,pastrnak,špenát,ryža,pohankove vlocky,mäso kuracie,kralicie,morčacie,chlebík domáci kvaskovy paldovy,aj obyčajný rožok,ovocie-jablká,hrušky,slivky,broskyne,banan,lesné plodu,ucoriedky,nemliecna kasa,krupicova kasa a idem zavádzať ďalšie
Ekzem sa mu vyhodil na brade po tom,co som jedla dost čokolády-tu som uz vyradila,mlieko nepijem,jogurt 1x denne si dám,smotana,slahacka maslo-vôbec nejem,syry rozotieratelne v malej miere,tvrdé detto,tofu cca 2x domesiaca.múky používam spaldovu,raznu celozrnnu,psenicnu celozrnnu.
Ekzem sme natierali zhruba tyzden holtovym krémom,celu bradu mal vyhadzanu,cervene ložiská,preniesli sa na hrudník.liečba holtovym krémom zabrala,ale vyskočili nove fľaky v miestach,kde uz raz boli.na stehnach ma zassuche ložiská,nie su cervene a rozširujú sa aj k hrudníku po bokoch-tieto natieram lipobase,no uz mu aj tam jedno ložisko scervenalo.zatiaľ žiadna iná liečba.

luciasek87
9. máj 2014

@pluba chápu, jak to myslíte, jen zrovna tohle se dost špatně vypisuje 🙂 A ano to vše se ve mně hromadí a i když s někým občas mluvím, tak to v ničem moc nepomáhá.

avaka
9. máj 2014

@kam.zyk ahoj,iba sa pripominam na ten navod na molusky....dakujem 🙂
a este sa spytam,u seba mam vysadit mliecne,ja si dam casto aj cokoloaddu,mam vysadit asi aj tu,ze?. 😕 😅
dakujem

pluba
10. máj 2014

@luciasek87 Jestli chcete, zkuste skype "sezení" se mnou, během 1. hodiny Vás mohu nasměrovat a pokud nedokončíme téma, bude to zdarma. Možná se budete chtít podívat na můj blog, kde mám informace od "klientek" (příspěvek z 1.5. a jeho komentáře).

kam.zyk
10. máj 2014

@pluba Zajímala by mě jiná věc...jak to, že jsou lidé, kteří se v životě potýkají s hodně velkými problémy (lidé , co je v dětství opustili rodiče, atd.), a jsou zdraví, a pak se najde ekzematická žena nebo žena s ekzem.dítětem (jako třeba tady @luciasek87 ) - a že by to vše bylo jen z toho, že si s nikým nepopovídá a kupí se v ní emoce? Vždyť takových lidí je, to by musel mít ekzém každý, resp.každá žena na RD.....🙂 🙂 🙂 tím nějak nesnižuju vaší práci, to vůbec, jen tomu chci porozumět.

Já pracuju s tím, že nasadím dítěti dietu a ono se vyčistí, je to ověřený (už na přes 400 dětech), funguje to vždycky, když se mi dostane ekzematik do 3 let pod ruku, vím, že jsem schopná ho vyléčit. Resp.stabilizovat atopii, abych byla přesnější. Daří se to dietou. Takže - moje otázka zní - když se třeba pracuje s celiakem, který má s vámi sezení a jen by se upravovala jeho psychika a neodstranil lepek ze stravy - díky sezení by mohl lepek jíst? Vždyť je to přece blbost, přece, ten celliak od narození nemá enzym na zpracování lepku, ten enzym, i kdyby se dělaly bůhvíjaké čachry, ten tam prostě nebude, jednou je ten celiak geneticky predisponovaný, ten enzym tam není, a hotovo....jen se to prostě snažím pochopit....

kam.zyk
10. máj 2014

@avaka přepisuju, co napsal ten primář:

Moluscum contagiosum je způsobeno poxviry, dají se odlišit tři typy i podle charakteru postižení.
Jde o "self-limited" onemocnění a při veškeré všemožně různé péči je třeba si uvědomit, že jde o infekci a tedy možnost přenosu, zejména kontaktem.

Léčba kyretáží je všeobecně považována za nejlepší první volbu.

Co ale můžete raději zkusit, to je následující :
Kupte si v lékárně iodovou tincturu. Ne Jodisol a podobné specialiter přípravky, ale iodovou tincturu.
Tu vám magistraliter připraví.

tct iodati..20,0 (je to 6% lihový roztok iodu -lékárna by měla umět toto připravit.)

Poté jedno moluscum po druhém jemně stlačte, asi tak, jak se snažíte vymačkat uhry , ale mnohem jemněji a poté na rozrušenou čepičky moluska ťukněte štětičkou, namočenou v té tinktuře. A tak postupujet od jednoho ke druhému molusku, až všechny na jedno sezení ošetříte. předpokládám, že je nemá v obličeji.

Poté vyměňujte denně prádlo, ručníky, vše, co používá denně při kontaktu s kůží, nadále sledujet kůži a každé nové moluscum takto ošetřete. Za týden by to mělo být OK.

kam.zyk
10. máj 2014

@avaka ano, čoko jen hořkou.

@donna11 Vy jste atpik poměrně silný a každý den jíte mléčné výrobky, tím si tu atopii zhoršujete.

U syna: mrkva, mäso kuracie, banan = to vše vysaďte, krupicova kasa - s tou šetřete a nesmí být mléčná.

U vás- nejezte ty mléčné výrobky každý den, naopak, já bych je omezila tak, že bych 10 dní nejedla žádné a uvidíte sama, zlepší se stav synovy kůže.

Holtovka = ne. Nemazat. Mazat Eucerin AtopiControl a navrch na ložiskách zinkovou mast.

hrabovec
10. máj 2014

@kam.zyk dobry den ja som uz raz s vami pisala a boli sme na koznom a nam predpisali na atopicku dermatitidu fucidin h.myslite ze je to dobra mast?

kam.zyk
10. máj 2014

@hrabovec Nemyslím si to, protože je to kortikoid. Kortikoid jen zatlačuje zánět pod kůži, neboli je to řešení elegantní, ale asi jako kdybyste natřela tu oblast makeupem....neřeší to zánět, jen to potlačí zánět pod kůži a ten vyjede hned jak přestanete tou mastí mazat.

Napište víc o svém případu, protože se mě to momentálně nevybavuje 🙂 (věk dítěte, projevy, atd.)

hrabovec
10. máj 2014

@kam.zyk tak maly ma 5 mesiacov a na lickach sa mu objavili take fliacky ktore sem tam mokvali davala som fialovu vodicku a teraz nam predpisali ten fucidin a pomaly to mizne tak neviem ci prestat ale doktorka vravela ze to nieje nic vazne a ked budeme mastit s fucidinom tak to zmizne

kam.zyk
10. máj 2014

@hrabovec To je kvasinka, ale mám takovou zkušenost, že čsato se to objeví i po tom Fucidinu. Tak vám moc přeju, aby to ten Fucidin vyhojil a už se to nevrátilo. A kdyby něco, tak písněte.

hrabovec
10. máj 2014

@kam.zyk dakujem vam velmi pekne 🙂

petoska
10. máj 2014

Mamky, může vypadat atopický ekzém i jako taková vyrážka-krupička v barvě kůže , ale hlavně po celém tělíčku? Dceři -10 týdnů, se už podruhé vyrazila vyrážka, myslela jsem , že je to po jahodách, co jsem si jich pár dala, ale že by to trvalo třeba 14 dní a spíš se to zhoršovalo, než zlepšovalo? :( Díky

avaka
10. máj 2014

@kam.zyk dakujem za navod,som zvedava,ci este malu prehovorim,lebo,ked sme to skusali vytlacat,tak robila hrozne sceny a kricala este skor ako sme sa jej dotkli... 😅 ale skusala som podobne nieco,v noci prepichnut sterilnou ihlou a natriet betadine,tak uvidime...

pluba
11. máj 2014

@kam.zyk Upřimně, nevím. To, co napíšu je moje interpretace, tak to prostě chápu (částečně) já: Problémy mohou mít spoustu podmíněných příčin. To, co jsem v příspěvcích naznačil jsou souvislosti, které uvádí různí autoři knih, jsou to věci, od kterých bych začal hledat. Jeden z dalších nápadů. proč se u mámy objevil tentýž problém, je, že může jít o důsledek soucitu nebo o důsledek "soustředění se na konkrétní problém". Pokud jde o ten soucit, mám na škole žákyně, které prožívají křeče v době, kdy má křeče (po DMO) jiná spolužačka. Dokonce mi tvrdili (nemám to ověřeno "z venku"), že mívají křeče ve stejnou dobu, i když nejsou spolu.
Další věcí jsou konkrétní pocity (jak to nese, je to hlavně lítost, hlavně vztek, ...), intenzita a to, jak často a jak dlouho tyto pocity cítí. Jsou lidé, kteří si opakované pocity, pokud nepřesáhnou určitou dost vysokou hranici, ani neuvědomují. Ovlivňování výživou je skvělé, sám jsem se jí zabýval hlavně, když jsem dělal průmyslovku. Občas něco z výživových rad doporučím.
Já se hlavně snažím nabídnout práci s pocity, emocemi, myšlenkami a přesvědčením. To je primární oblast EFTu a jeho "klonů". Naznačuji souvislosti s fyzičnem, ale (zatím?) netvrdím, že někoho zbavím fyzického problému. I když jsem se přesvědčil, že dost věcí opravdu jde. Ve skutečnosti toto je mým "nedostatkem", protože i mé 100% přesvědčení by mělo ovlivňovat výsledek - jsem prostě na cestě. Každopádně s tím, kdo je motivovaný a dokáže spolupracovat (všichni nakonec dokáží - někdy je ale dlouhé, než se to naučí - sice to bývá málokdy, ale je to pak doba/cena, kterou málo kdo z nich je ochoten investovat).
Pokud jde např. o celiakii, zmínil bych to, že (nejen pro celiakii) reakce organizmu na stejný podnět se v různých časech liší. Další poznámka, kterou bych o genové podmíněnosti řekl, je tzv. epigenetika - vliv okolí/prostředí na expresi. Replikují se ty části "řetězce", které nejsou zakryty/vypnuty. Vypnutí se děje vlivem peptidů a vlastně nakonec vlivem vnějšího prostředí buňky (prostřednictvím množství/citlivosti receptorů na povrchu buněk). Zdroje informací: Knihy Bruce Liptona, film "Zeitgeist - moving forward" (podle mne většina filmu je lépe přeložená do slovenštiny než češtiny)...
Pak tu hraje roli něco, kde mi, jako technikovi, zatím (doufám, že zatím) schází 100% přesvědčení. Vliv mysli na "výběr variant" - ale o tom se nebudu šířit, doporučím např. film "What The Bleep Do We Know" nezkrácenou verzi (ta je jen s cz titulky, vše uvedené je co já vím např. i na ulozto.cz). Stačí taková odpověď?

kam.zyk
11. máj 2014

@pluba Děkuju!!! Moc mě to zaujalo, víte co, já jsem přírodovědec, chemik, vy jste technik, holt, to 100% přesvědčení nám schází, není divu, v našich oborech je spíš pěstován jakýsi cynismus k jevům jako je toto. Ono ale i cesta může být cíl a dost často je to cíl nejlepší 🙂 tak ať se vám daří!

vani178
12. máj 2014

Dobrý den,
chci jen poradit maminkám, které mají děti s atopickým ekzémem. Má dcera ho má úplně vyléčený díky zázračné kosmetice A-derma Exomega...je to dražší kosmetika, ale pomohla ihned....k tomu podáváme ještě kapky Fenistil.

Má dcera měla problém již od miminka, máme vyzkoušené snad všechny mastičky, koupele v dubové kůře.....vše pomohlo jen tak na 3-5 dní, pak se situace zase vracela...hodně silné začervenalé tváře, které mokvaly a svěděly. Musela jsem změnit i celý jídelníček a stále nic nepomáhalo. Po zakoupení kosmetiky A-derma Exomega je problém vyřešen...dcera bude slavit 3 roky a zhruba od 1 roku jsem začervenalé tvářičky, nebo poškrábané nožičky ručičky již neviděla. Používáme A-dermu Exomegu gel na koupání, tělové mléko na celé tělíčko po koupeli a pak ještě samostatně krém na obličej. Opravdu mohu jedině doporučit! 🙂

donna11
12. máj 2014

@kam.zyk dakujem pekne za radu..este sa chcem spytat, kedze mam alergiu tiez na ovocie exoticke, ale aj domace ako jablka, hrusky, slivky, broskyne mi robia problemy, stipe ma jazyk, brnia a svrbia pery..moze mat obdobne problemy aj syn uz teraz (8mesiacov)?vsetko mi pekne spapa, jedine s ovocim sa vzdy trapime a v poslednej dobe ho uz aj menej zje..dnes som mu robila 1x pohankove vlocky a primiesala som k nim trosku hruskovej vyzivy (vyzivy jedine bio davam) a po ochutnani sa mi prejavila dost silna reakcia - doteraz som si vzdy dala z jeho vyzivy trosku a nic mi nebolo..som v pomykove, ci mu mam nadalej davat ovocie, na kt som alergicka, ale ho uplne vylucit?resp nebolo by najvhodnejsie zajst alergologovi na testy, preukazu uz v takom skorom veku pozitivnu alergiu?dakujem 🙂

denula84
12. máj 2014

@kam.zyk ahoj, mam taku zvlastnu otazku. neviem ako zacat, malej sa urobili fiacky, vylucila som vsetko mliecne ,aj sebe kojim, vycistila sa, stolica bola zlta, oranzova. postupne som skusala vajicko rozotrela bielok naruku, na druhu cele a ziadna reakcia. skusila som aj biely zvolensky jogurt a nic, ja som si tiez dala vajcove halusky, aj mala ochutnala :P, mali sme oslavu sladke som jedla, aj cokoladu si bezne dam :D, pijem ryzove mlieko. ziadne fliacky sa jej nespravili, mali sme aj tretie ockovanie. sem tam sa jej spravi nie fliacik ale vriedok. jedine co nas spaja teda s alergiou alebo ekzemamy je zelena stolica, ale tu ma od narodenia. tak teraz neviem ci je este bude alergicka alebo z coho to mala. dakujeeem za odpoved. neviem ako postupovat, zatial sme este opatrne 🙂