Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

dagmarkaaa
9. mar 2010

díky za rady 🙂
kam.zyk já si myslela že týden je ještě málo tak budu dietovat dál a udělám jak radíš 😉 , kuřecí a vejce zatím jím, ty vynechám později až začnu přidávat to BKM třeba. jinak jsem používala Vitellu mastičku, a teď mažu celé tělo Excipial Lotion, nejsušší místa Lipobase a ložiska obden tou smradlavkou dehtovou a koupeme obden v Balneum Hermal.
chjo jak to tady pročítám tak je to fakt boj ten atopák, brácha ho má taky až teď do dospělosti asi po něm to malá podědila 😖 , ale má to ´jen´ pod kolenama a na nártech a předloktí někdy to zmizí ale po periodách se to zas objevuje, ví že nemůže čokoládu po té je to nejhorší.

bianka234
9. mar 2010

kam.zyk, už sa chcem dávno spýtať, len vždy zabudnem, čo si myslíš o tabl. kolostrum, dosť veľa počúvam, že je to dobré. Pri takých bežných ochoreniach, pri zlej imunite. Čo myslíš? Niekde som čítala článok, ale fakt neviem kde, neviem to nájsť, že sa to neodporúča.

lencci
9. mar 2010

Ahoj, chcem sa opytat ci mi viete poradit. Mojej dcerke je pol roka a objavili sa jej suche miesta po celom tele, nad laktami su uz zacervenale. Boli sme u detskej doktorky a ta nam povedala, ze to je exem a predpisala hypermangan do kupela, kortikoidnu mast a mast s kyselinou mliecnou. Mam ale trosku obavy mazat malu hned hormonami. Nasa Dr. je aj homeopaticka, tak som jej pytala aj na inu alternativu liecby a ona tak mi doporucila kupit si Lycopodium. V lekarni mi povedali, ze Lycopodium nema nic spolocne s exemamy a tak som uz bezradna. Neviem co mam pouzit aby sa to malej nerozliezalo dalej. Neviete mi niekto poradit?

kam.zyk
9. mar 2010

Dagmarka - v tvém případě by měl stačit týden, lepší by byly dva. Jo jo, je to boj🙂 Ale tím úspěšnější, čím dřív se začne, tys začala brzy -super🙂

Bianka234- Kolostrum je dobrá věc, ale taky jak pro koho. Někdy je to vyhazování peněz, jindy ne. Vpodstatě to funguje jako probiotika, co se týče zvyšování obranyschopnosti. Ohledně atop.ekzému určitě nečekat zázraky.

Lencci - Lycopodium je přeslička, má hodně křemíku, na zlepšení kůže pomoci může, lékařka poradila dobře. Neposlouchej lékárníky, kteří většinou nevědí o homeopatii nic. Hypermangan by svědčil o tom, že se lékařka domnívá, že místa jsou infikovaný ekzém. Na tvém místě bych vyhledala dermatologii, většinou zde mnohem lépe poradí (víc zkušeností), než praktičtí lékaři. Budeš muset pořídit nějaký krém na hydrataci + promašťování (Leciderm, Bioderma Atoderm, Aderma Exomega, atd.atd.) a dodržovat obecné zásady atopika- opatrnost v příkrmech (zavádět vždy cca 4-5dní jednu potravinu, začíná se těmi hypoalergenními, kdyžtak ti pošlu seznam potravin), koupel ob cca 3 dny ne častěji, prát tak, že prádlo důkladně vymácháš, bez aviváže. S kortikoidy bych taky ještě počkala, dcera je ještě malinká.

lencci
9. mar 2010

kam.zyk - dakujem za rady. Ta lekarnicka nemala o homeopatii ani paru.. to o Lycopodiu vyhladala v knizke. Ja to s nim teda skusim. A co sa tyka prikrmov, minuly vikend sme zacali s mrkvovou kasickou, dalej som mala v plane mrkvovo zemiakovu kasicku. Mozem poprosit o ten zoznam potravin? Posli mi to prosim na mail l.dzijakova@seznam.cz. Diky moc. Ja este kojim, tak mi lekarka doporucila vysadit kravske mlieko a nahradit ho radsej sojovym. A co sa tyka premastovania, dala nam v lekarni namiesanu masticku s kyselinou mliecnou, myslis, ze lepsie bude pouzit jednu z tych co uvadzas? Bojim sa aby Vaneska nemala exem v takom rozsahu ako som mala ja ked som bola mala. Ja som to mala na tvary a v plienkovej oblasti zodrate do krvy.

kam.zyk
9. mar 2010

Lencci, to doporučení, že máš vysadit kravské mléko je správně, ale nenahrazuje se už dnes sojovým - zjistilo se totiž, že soja je skoro stejný alergen jako BKM, bílkoviny krav.mléka, takže nahrazuje se to : Oves milkem, Reis drinkem (mají v DM), Kokos milkem (to chutná mě a dělám si z toho pudinky, ňam), rýžovým nápojem Zajíc. Měla bys ale omeziít taky jogurty i sýry a tvaroh, protože tam jsou taky BKM. Ideální je test: pokud vysadíš na 14 dní BKM ze stravy a pak je nasadíš (budeš 5 dní za sebou jíst samé mléčné výrobky) - a dcerka nezareaguje, tak BKM alergen nejsou a můžeš je jíst. Tenhle test doporučuju, je to spolehlivé zjistění, zda BKM nezhoršují ekzém. Tu mast s kys.mléčnou samozřejmě použij, nejdřív se obecně mast nebo krém nanáší na malou plošku zdravé kůže, pak teprve (poté, co zjistíš, že není reakce) na ekzematické plochy. Pokud tato mast bude v pohodě - můžeš jí v klidu použít a nemusíš používat to, co jsem uváděla.

Já ten seznam lupnu sem (třeba to bude ku prospěchu i ostatním)- spolu s pravidly pro zavádění příkrmů u atopiků:

Tento článek je tedy určen rodičům s buď alergickým dítětem, nebo rodičům, kde oba či pouze jeden z nich je alergik a je tedy zvýšené riziko rozvoje alergické reakce dítěte.

Kdy začít s tuhou stravou : pokud je dítě kojené, s prvním příkrmem začínáme v ukončeném 6.měsíci (nebo chcete-li, na počátku 7M). Pokud miminko nekojíte, pak s příkrmy začínáme na začátku 5M.

Vždy se začíná jednou potravinou – oblíbenou „startovací“ potravinou je v dnešní době vařená brokolice, či (vař.) cuketa. Kvůli vyloučení alergické reakce se podává 3-4 dny až týden stejná potravina- například zmíněná vařená brokolice. Pokud se během několika dní (minimálně 3 dny, optimum vidím jako 5 dní) neprojeví žádná alergická reakce - náhlé osypání vyrážkou, trávicí obtíže, atd., můžete do vyzkoušené potraviny přidat další – např. K vař.brokolici přidáte rýži (vzhledem k stravitelnosti bílou rýži, celozrnné druhy potravin mají čas do cca 16M I déle). Takto opět podávat cca 5 dní – a tím máte ozkoušenu rýži. Pak lze k brokolici přidat (či samostatně dát) brambory, atd.atd.

Nyní se dostáváme k ošemetné otázce hypoalergenity potravin. To, co jednoho dráždit nemusí, může být pro jiného alergenem a naopak. Vždy je proto nutné vycházet z rodinné anamnézy a jídelníček sestavovat individuálně. Obecně však můžeme určité potraviny označit
za potraviny, které alergické reakce vyvolávají častěji než jiné. Jsou to:

Seznam potravin vyvolávajících nejčastěji alergické reakce:
Mléčné výrobky, bílek, citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, bobulovité ovoce, oříšky, mandle, rajčata, celer, med, paprika, ředkvičky, luštěniny, kyselé zelí, ryby, řeřicha, bazalka, soja.

Naproti tomu existují potraviny, které alergické reakce vyvolávají méně často (používá se pak pojem hypoalergenní potraviny, ale opět zdůrazňuji- je to individuální) :
- zelenina: brokolice , cuketa, dýně, baklažán, fenykl, pastinák, mrkev, kedlubny, čekanka, saláty, květák, čínské zelí, brambory
- ovoce: hrušky, sladká jablka, meloun, vinné hrozny, borůvky, meruňky
- obiloviny: bezlepkové (rýže, kukuřice, pohanka, amarant), z obilovin s lepkem jsou jemnější proso (jáhly) a oves (kvůli obsahu lepku jsou nevhodné: pšenice a žito)
- maso: drůbež (krůta), králík, jehněčí, telecí
- nápoje: voda, ředěné šťávy z ovoce nebo zeleniny (až poté co dítě jedlo dané ovoce/zel. celé), slabé dětské čaje (např. rooibos)

Obecná pravidla: Do jednoho roku pokrmy nesolte ani nekořeňte. Atopické dítě do 1 roku života by nemělo ochutnat žádný lepek (v určení věku kdy začít s lepkem se odborné publikace velmi lišily), tedy těstoviny s lepkem, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty. Také by mělo vydržet bez mléčných výrobků. Kojení, popř. vhodné UM (bude rozebráno dále) plně postačí. Jogurty a různé mléčné pochoutky by u atopiků měly počkat min. do 18M, spíše se uvádí déle (2-3roky). Tvaroh určitě nepodávejte, má vysoký obsah bílkovin, příliš by zatížil ledviny dítěte. Dalšími velmi, velmi nevhodnými potravinami jsou uzeniny, tučné maso, oříšky, vaječný bílek, med, kakao nebo koncentrované ovocné džusy.

Záleží jen na vás, zda budete příkrmy sami připravovat, nebo kupovat. Dnešní nabídka příkrmů je poměrně pestrá, není ale od věci přečíst si složení výrobků – nezřídkakdy příkrm obsahuje celer, petržel, atd. – látky, které častěji vyvolávají alergické reakce. Některé firmy upozorňují prostřednictvím svých obalů, že produkt má snížené riziko rozvoje alergie (používají pak pojem hypoalergenní)- např.firma HIPP. Seznam takovýchto u nás dostupných HIPP produktů je :

Rýžová kaše nemléčná, Ovesná kaše nemléčná, Karotka s brambory, Rýže s brokolicí, Cuketa s brambory, Karotka s kukuřicí, Hrušky Williams Christ, Karotka s jablky, Jablka s borůvkami, Jablka s hruškami, Brambory s králičím masem a fenyklem, Kukuřice a brambory s krůtim masem, Jablečno-hroznová šťáva, Hrušková šťáva, Jablečná šťáva s karotkou, Karotka s rýží a telecím masem, Rizoto s brokolicí a králičím masem, Zelenina s rýží a telecím masem, Rýže s karotkou a krůtím masem, Brambory se zelenými fazolemi a králičím masem.

Další příklady produktů se sníženým rizikem rozvoje alergie:

SUNÁREK kukuřice s bramborem, SUNÁREK broskve s cereáliemi, SUNÁREK broskve, SUNÁREK meruňky, HAMÉ mrkev s rýží, HAMI 1.lžička hruška, HAMI 1. lžička květák, HAMI 1. lžička brokolice, HAMI 1. lžička mrkev, HAMI mrkev s brambory, HUMANA karotka s bramborem a kuřetem, HUMANA karotka s bramborem, BIO Hamánek s mrkví a rýží, BIO Hamánek brokolice, HAMI s borůvkami, atd.atd. (v oblasti ovoce jsou na tom kupované příkrmy lépe z hlediska hypoalergenity, zatímco masozeleninové příkrmy poměrně často oplývají složkami typu celer, petržel, mléko, atd. Samostatnou kapitolou jsou nerůznější kaše, kterých je na trhu hodně. Rodiče potenciálního alergika by kaše měli používat nemléčné a ideálně bez přísad aromatizujících látek, jakými jsou vanilka, atd. V případě kaší nelze opomenout obchody se zdravou výživou – tady můžete sehnat velmi kvalitní kaše a obohatit tak jídelníček dítěte např.kaší Naturálka kukuřičná, která obsahuje POUZE rýži a kukuřici, Naturálka jáhelná, atd..)

Dobrá značka je také Alnatura (stejně jako HIPP používá BIO produkty)- tuším, že i u nás je už k dostání v DM drogeriích. Nejsem si tím úplně jistá, ale tuším, že i u nás se dá sehnat například Dýně s rýží Alnatura a další jejich HA příkrmy, pokud se mýlím, promiňte mi to.

Moje další poznámka se týká použití BIO produktů. BIO nerovná se hypoalergenní, pokud budete mít alergii na mrkev, pravděpodobně budete mít alergii jak na mrkev normální, tak v BIO kvalitě. Potraviny, u kterých jste alergii vyloučili (a můžete je tedy označit za hypoalergenní), můžete požívat jak v neBIO, tak v BIO kvalitě, záleží jen na vás – obecně - používáním BIO produktů nic nezkazíte, mají přísnější normy na přítomnost škodlivin (zbytky chem.hnojiv, atd.).

Další věc jsou UM - pro děti s rizikem rozvoje atopie = HA mléko, pro děti, kde se již atopie projevila (ekzém, alergie, alerg.koliky, nitky krve ve stolici z alerg.pův.) je určen Nutrilon allergy care (popř.Neocate). Dostatek informací by měl (což ale v praxi často není) poskytnout Váš pediatr. U pediatra lze také sehnat výborné brožurky různých firem - najdete v nich praktické rady, přehled výrobků dané značky, tipy na jídelníček a recepty, atd. Takovou brožurkou je například Nestlé Sinlac- Kuchařka malého alergika, atd. atd. Existují samozřejmě i knihy, výbornou knihu napsal náš přední alergolog, MUDr. Fuchse – Alergie číhá v jídle a pití. Lze ji jen doporučit.

lencci
9. mar 2010

kam.zyk - uf, super vycerpavajuca odpoved. Dakujem krasne! Ako to ze sa v tom tak orientujes? Nielenze vies poradit ale mas aj super prehlad o produktoch. Zajdeme si teda na dermatologiu a budeme sa drzat tvojich rad. Pevne dufam, ze sa to zlepsi.

mima3
10. mar 2010

ano, alnatura je dostupná v DM dorgériách - to len doplnenie k príspevku kam.zyk.

dzio2
10. mar 2010

prosim vas oradu nieco na AE myslim si ze moja 7mes dcera ho ma , ale este to nemam potvrdene bojujem s obvodakom 😠 mozte nam nieco poradit co jej nato mozem davat, aby som jej neublizila dakujem a aby jej to zmizlo?

vinifera
10. mar 2010

Ahoj kam.zyk. Tak to vyzerá tak že antb zaberajú. Zajtra ideme na kontrolu. Sme aj objednaní k alergologičke ale až na 20.4. Aj tak si myslím že dobrý termín. Chcem sa ale spýtať ako s chlebom a rožkami. Vo vyššie uvedenom príspevku sa píše že atopici by mali počkať s lepkom až po roku. Čo mne doteraz nikto nepovedal - malý sa za rožkami a špeci suchými ide zahlušiť. Môžem mu to teda dávať?

kam.zyk
10. mar 2010

Dzio, to záleží na tom , jak ten ekzém vypadá...zkus to popsat, kde a jaký to má (pupínky, mokvání, suché plochy, atd.) Kdy jí to začalo?

Vinifera, tak to jsem fakt ráda, že ATB zabírají. Tomášek má už přes rok - takže už se může klidně tím lepkem cpát 🙂 Ono, teď nově se doporučuje začít s lepkem už dřív, probíhají výzkumy na toto téma a ten počátek lepku (=tj.kdy začít s lepkem) se snížil, i u těch atopiků (já si to musím v textu opravit), takže ať to klidně jí 🙂

zuzik28
11. mar 2010

Kam.zyk, můžu se ještě zeptat jak to vidíš s červenou čočkou? Četla jsem, že by se mohla snad od 8m, ale zase mám pocit, že jsem ve tvém příspěvku četla, že je to potenciální alergen. Mohla bych ji už vyzkoušet? A s tím lepkem teda čekat až po tom 10m, že jo? díky

kam.zyk
11. mar 2010

Červená čočka je bezvadná věc, nenadýmá (zvlášť když se uvaří bez pokličky, to je fígl, který obecně zbaví luštěniny nadýmacích látek)- co se týče potrav.alergií, ekzéml, atd., luštěniny z hlediska alergenicity jsou hodně individuální - takže v 9M bych jí klidně ozkoušela a když bude sedět, je to hodně cenná věc v jídelníčku.

Lepek - tak tady se to hodně pohnulo v poslední době, ta doporučení. Ještě donedávna se doporučovalo u atopiků až v roce, ale v poslední době se hodně diskutuje o tom, jestli nezačínat už dřív. Já bych volila kompromis: totiž- není lepek jako lepek. Takže třeba s ovsem klidně začít už v 7- 8M, ten klasický pšeničný lepek bych já dala až cca v 10M, ale co alergolog, to jiný názor na zavádění lepku (někdo doporučuje začít už v 6M, zajímalo by mě třeba, co na to Fořt...) 🙂

kam.zyk
11. mar 2010

Ještě jednu věc jsem nedodala ohledně toho zavádění příkrmů u atopiků: ta doporučení, co jsem psala v předch.příspěvku se týkají kojených dětí. Pokud je dítě nekojené, ten věk zavádění lepku i čočky atd.se snižuje cca o měsíc až dva, takže tak. Obecně, je třeba vždy postupovat dle hmotnosti dítěte, ta je z hlediska zavádění příkrmů směrodatnější než věk.

dzio2
11. mar 2010

kam .zyk ma flaky niekedy su cervene a niekedy nie, v tom flaciku su take uplne drobne vyrazky , je to skor take drsno -suche , ale nesupe sa jej to ma to uz aj nakrku vzadu , teraz napriklad vyrazticky jej ostali, ale v takom tvare ked to mala cervene ,ale momentalne to cervene nema , ma to len na tvaricke jeden ma na brade a druhy na licku , a na krku, mysleli sme si ze to ma aler reakciu na zlatotak sme dali strieborne nausnice a sa jej to zhorsilo, tak sme kupili biele zlato a ma to znova 😕 a tie vyrazky su take ako krupicovo velke pupaciky bez farby ,

zuzik_p
11. mar 2010

Dobry den holky, moji 16 mesicni dcerce se objevily pred cca 10 dny cervene skvrny s velmi suchym povrchem. Mazala jsem excipialem, dnes jsme byly u kozniho, ktery rekl, ze to vypada na atopicky ekzem ☹ Jsem z toho velmi spatna, u nas v rodinach to nikdo nema. Spoustedlo mohlo byt vice veci, pred mesicem jsme se prestehovali do havirova, kde je nejhorsi ovzdusi v cele eu, pak mela mala poprve kiwi a taky byla bazenu s chlorovanou vodou. Ja ted jen doufam, ze je to jen reakce na to vsechno a zase to zmizi. Ty skvrny uz blednou, dnes dr poradil indulonu a take at se vratime zpet odkud jsme se prestehovali 🙂 Chtela bych se zeptat, zda mista pokryta exemem vzdy svedi nebo nemusi...mala se totiz vubec neskrabe, vubec o tom nevi.

kam.zyk
11. mar 2010

Ahoj Dzio, co vím jistě, je, že to není reakce na zlato. Kontaktní ekzém (=reakce na kov, atd.) totiž vypadá trochu jinak, než popisuješ. Co mě ale zajímá- čím to mažeš a nemá to co dělat s příkrmy, resp.nezačalo to někdy v době zavádění příkrmů? Má to tedy někdy zarudlé a někdy ne?

Zuzik-p, jestli v rodině není atopie, tj.není alergie, ekzémy, astma, atd., tak to opravdu být atopický ekzém (AE) být nemusí, ale např.právě zrovna kontatktní reakce na chlor, podráždění z potravy (které ale není alergie, reakcí na potraviny je celá řada a alergie jsou jen jedna z nich)...spíš bych řekla, že se sešlo víc dráždivých faktorů naráz a reakce pomine, ono- 16M taky není typický věk nástupu AE. AE svědit může a nemusí, to, co popisuješ AE být nemusí. Přeju ať kožní reakce zmizí, ať to je jen přechodné podráždění (to si myslím, že to je).

ivkaivka
11. mar 2010

achoj kam.zyk, blbne mi malil, pomaly posiela, tak sa opytam tu: mozem dat malej kukuricne chrumky? Kocky na inej teme pisali, ze davaju, ze deturencom chutia, tak by som chcela vyskusat. Cize ako som vyssie citala, piskotky asi mala nemoze

dzio2
11. mar 2010

no vpodstate to zacalo v tom obdoby, ked som zacala prikrmovat, ale neako jej nemenim jedalnicek stale davame to iste , nic nove , len mala reakciu na jablko, rybu ,penicilin po tychto veciach sa vysipala ,ja som silna alergicka -astmaticka,mastim jej to olivovim olejom lebo neviem co mozem, a obvodak ?.............no coment ☹ ano ako som pisala niekedy to je cervene a niekedy nie ,ale napriklad teraz to cervene nema, ale vyrazky jej ostali a ma to sucho-drsne

zuzik_p
11. mar 2010

kam.zyk, mockrat dekuji za odpoved. Dle ni hadam, ze disponujes odbornosti na toto tema. Rada bych se tedy jeste zeptala, zda by jsi mi dporucuila vyckat a mazat indulonou, pripadne jinym mastnym kremem nez fleky pripadne zmizi nebo zacit lecbu predepsanou koznim. Dal mi aerius a pak olej do vany a 3 zrejme nejakou mast, zatim se pripravuje v lekarne.

kam.zyk
11. mar 2010

Ivko, klidně dej kukuř. křupky🙂

Dzio- ten olej to může zhoršovat. Olej totiž v počátku promastí, ale ucpe póry a ke kůži nemůže vzdušná vlhkost, Výsledkem může být ekzém. Zkus Biodermu Atoderm PP nebo Adermu Exomegu nebo Leciderm nebo Eucerin..dobrých krémů pro atopiky je celá řada. Pročti prosím můj příspěvek z 9.3. ohledně příkrmů. A ještě- chtělo by to ovoce dávat nejdřív tepelně upravené, až pak syrové, kažodu potravinu dávat cca 4 dni jen jednu potravinu, abys vystopovala reakce, to jídlo (příkrmy) tam prostě bude nějakým způsobem hrát roli. U atopické zátěže v rodině, jak je to u tebe - nedávat dceři alergeny (ryby, ořechy, med, ale taky BKM -bílk.krav.mléka, vejce, atd.- viz ten příspěvek).

Zuzik-p: určitě vyčkat, cca týden. Aerius (zmírňuje příznaky související s alergickou rýmou, nebo kopřivkou...trochu se divím, proč zrovna tohle antihistaimnikum...). Aerius je tedy lék výhradně pro alergiky (alergie=projevená atopie), a ta atopie se mi prostě u tvé dcery nezdá (jak byla porozená- norm.nebo sekcí?) - jestli fleky zmizí, tak se moje teorie do jisté míry potvrdí, co ji ale potvrdí stopro (tj.co potvrdí, zda dítě je či není atopik), jsou imunol.testy, které by ověřily atopii (celk.IgE,eosinofily a další a další hodnoty). Byly provedeny testy? V diagnóze atopie bych skoro u tvé dcery byla zdrženlivější...Ty léky od kožního, to je tak trochu jako jít na mouchu s kanónem...Mast z lékárny- pevně věřím, že v ní nejsou kortikoidy 🙂 třeba je dobrá, ale jestli v ní ty kort.jsou, není dobrá. Olej do koupele dát můžeš (máš Oilatum?).

ewana73
11. mar 2010

ahojte,moj maly ma tiez problemy s ekzemom alebo co to je neviem.vzdy sa to objavi na niekolko dni na tvricke a potom to hoko tazko liecim,ma to dost zapalene.koziarka povedala,ze je to seborea ale ja to na seboreu nevidim.dala mu taku mast,od ktorej sa mu este viac zhrosilo a chudak ma tam az zapalene cervene lozka.zatial co nam trochu pomohlo je spominana bioderma zimny krem na citlivu pokozku.neviem z coho zo moze mat.my v rodine nic sme nikdy take nemali.tak uz nechapem a aj ked je plne kojeny ja si davam pozor co papam. a kocky ako vlastne vyzera taky original atopicky ekzem?

ewana73
11. mar 2010

boze pisem ako tatar 😀 ale to preto,ze jednou rukou kolisem maleho 😵 ..

zuzik_p
11. mar 2010

Kam.zyk, velmi dekuji za vycerpavajici odpoved. Jasminka byla porozena normalne, naprosto bezproblemovy porod. Zadne testy dr nedelal, jen rekl, at prijdeme za 14 dni. olej do koupele zatim nemam, v lekarne nemeli, mozna to dokonce byl oilatum, ale ted si nejsem jista. Poradil obyc indulonu, na kterou jsem zapomnela, ale dal mi vzorky lecidermu. Ten je, myslim, ok?

kam.zyk
11. mar 2010

Zuzik, ten Leciderm doporučuju ozkoušet, je to dobrý krém. Pevně věřím, že na kontrole za 14dní už bude vše OK, i bez Aeriusu 🙂

Ewana- atopický ekzém má hrozně moc podob. Někdy je i pro zkuš.dermatologa možné si ho splést s seboreou, nebo jinými formami kožních projevů. Jestli v rodině není atopická zátěž, atopický ekzém to být nemusí (i když může) - prostě, není to jednoduché, odpověď na tvou otázku, protože jinak vypadá atop.ekzém akutní (mokvání, pupínky červené, puchýřky), jinak chronický (suché nebo olupující se plochy) a jinak ekzém infikovaný (a zas, ta infekce může být plísňová, nebo třeba streptokoková nebo stafylokok, a všechny projevy vypadají trochu jinak...)...Seborea je tak trochu pravý opak ekzému, je to zvýšený mazotok. U těch malých dětiček je seborea častá - na seboreu, stejně jako akutní ekzém (pupínky, často zapálené), docela zabírá zinek - není on náhodou v té Biodermě zimní krém? Jestli ano, od toho by se dalo odpíchout a postavit tu kosmetiku trochu na něm. Stejně tak pak na obojí pomáhají mírně vysušující obklady nebo potírání nebo koupele, třeba koupel v řepíku, černém čaji, dubové kúře nebo oves.otrubách - je to individuální, takže bych ozkoušela jednou potírat jedním (např.začít řepíkem), sledovat, jestli se stav nezleší - a postupně vyzkoušet toho víc, jak píšu, protože ono to bohužel jinak nejde, každé dítě je jiné a neexistuje univerzální návod, jak na ekzém nebo seboreu nebo cokoli jiného...maminka musí být tak trochu detektiv, kor když má doma atopika 🙂

dzio2
11. mar 2010

kam zyk dakujem za odpoved a radu 😉 si zlata , ze nas takto podporujes a dokazes kazdemu poradit 🙂

ewana73
11. mar 2010

kam.zyk veelmi pekne dakujem za odpoved.Ano ten krem na zimu od biodermy obsahuje aj zinok.no ja si myslim,ze to nie je klasicka seborea kt.suvisi so zvysenou tvorbou mazu,nepodoba sa to na to.Su to take suche cervene popraskane flaky,je to aj zapalene a prvy krat sa to objavilo ked mal asi 2a1/5mesiaca.Potom to za par dni zmizlo a teraz sa to objavilo po treti krat.Ma to vzdy len na jednom a tom istom licku no teraz to uz ma asi tyzden a zatial najviac co abera je ta bioderma.Takze zatial len tapam a skusam co na to a sledujem ,ze z coho by to asi mohlo byt.Ja by som mu velmi nehcela davat nejake kortikoidne maste a koniec koncov ta mast co mu predpisala koziarka na tu vraj seboreu to este zhorsila,viac mu to popraskalo a zaplilo sa mu to.Takze vsetko co vysusuje je asi tabu.On to nema nikde inde len stale sa mu to vracia na to jedno licko tak rozmyslam ci to fakt nie je nejaka infekcia.

katalin1984
11. mar 2010

Ahojte,sice my sme ekzem nemali, ale mozem doporucit kremy od albarello, ktore su hlavne pre babetka s citlivou pokozkou. my pouzivame uz asi rok, a sme velmi spokojni,, su to bez umelinach, farbiv, allergenov a tak. viacmate na stranke www.albarello.sk

kam.zyk
12. mar 2010

Ewana - a nemáš někde v albu fotky? To, co popisuješ, skutečně na seboreu nevypadá. Víš, co by to chtělo? Kožní stěry - tím by se zjistila infekce. Jinak, zinek je má mírně dezinfekční a hlavně protizánětlivé účinky (červená = zánět), ale zároveň mírně vysušuje, takže je třeba ještě hydratace a promaštění, nebli ta Bioderma zimní = dobrej krém na toto. Píšeš- má to na tvářičce? Neobjevilo se to v zimě? Může to být i sezónní vliv - jak klesne teplota pod nulu, sníží se vzdušná vlhkost, některé děti reagují "seschnutím" kůže, která může i popraskat.

bianka234
13. mar 2010

Ahoj, kto máte dietu a skúsenosti s bezlepkovou šunkou Hôrka? Zdá sa mi, že malému niečo robí, neviem na 100%, trošku mi očervenie okolie očí, nie som si istá, v obchode som sa nepýtala na zloženie, lebo veď je bezlepková, a na nete to neviem nájsť. Alebo mi pordte ktorú dávate, napr.morčaciu by som mu kúpila, len neviem akú, niektoré vyzerajú fakt nechutne.