Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

valentinuska
11. feb 2011

@karmenta jak vypadá alergie na teplo nebo zimu? (nechci, aby ta otázka vyzněla jakkoliv ironicky, opravdu mě to zajímá) 🙂

karmenta
11. feb 2011

@valentinuska no je to jednoduché - když je zima-osypu se. když je teplo-osypu se. A když by bylo moc velké vedro (např. sauna) tak mi oteče krk a udusím se 😖 nejednou mi na první pomoci píchali kalcium ☹

valentinuska
11. feb 2011

@karmenta já si právě říkala, jestli se i osypeš ... já mám problém v zimě, že se mi špatně dýchá a točí se mi hlava, tak jsem si říkala, jestli to snad taky není nějaká alergie 🙂
ale ty to máš opravdu drsný ☹ zvládáš dovolené u moře nebo i to je moc teplo?

karmenta
11. feb 2011

@valentinuska no zvláštní je že mi dělá větší problém např. ted v zimě, když jako promrznu a pak vejdu do normálně vytopené místnosti, to se osypu vždy. Ale u moře to sluníčko dělá dobře.. A slaná voda jak kdy. Jednu dovolenou pomůže, jednu dovolenou rozdráždí ☹

valentinuska
11. feb 2011

@karmenta tak taková alergie je fakt nepříjemná, nejde se tomu jen tak vyhnout ☹

karmenta
11. feb 2011

@valentinuska jj, je to blbé :( a proto jsem se modlila aby malá po mě tuto srandu nezdědila. Ale vypadá to že v nějaké formě jo :( No uvidíme, naděje umírá poslední 🙂 Nechci na ni paplat žádné farmaceutické preparáty, vím jak to zkoušeli na mě... Každý měsíc jiná mastička a nepomohlo nic :(

nesetrilek
12. feb 2011

Ahoj všem 🙂,
po delší době se opět ozývám a volám s.o.s. ☹
Jeník už byl o.k., dokonce jsem si už troufla jíst i mléčné výrobky. Zajela jsem systém důkladného zkoušení každé nově zaváděné potraviny(5 dní), vysledovala jsem pravděpodobnou reakci na celer, po jeho vysazení ze synovy i mé stravy byl ekzém pryc, občas jen na omak trochu susší kůže. Jenže pak se mi to nenápadně vymklo z rukou. Začalo to malým červeným suchým flíčkem na bradě, kterému jesem zprvu (bohužel) nevěnovala větší pozornost. Jenže se to stále zhoršuje a zhoršuje viz foto a já už nevím čím to mazat. Ostatní části těla má ale zatím v pořádku ŤUKY ŤUK. Nejprve jsem to přisuzovala k tomu, že se mu prořezávají stoličky (všechny najednou), takže jsem si říkala, že se zuby vyklubou a bude zase dobře, ale je to čím dál horší. Děsím se toho, že bych měla znovu držet tu příšernou dietu, ale asi budu muset, abych zjistila, jestli jsem nějakou potravinu nepodcenila a neozkoušela málo nebo si nevšimla souvislostí. Ach jo 😢

Ještě k tomu co jíme:
dýně, cuketa, mrkev, petržel, červ.řepa, pórek, květák, brokolice, cibule, brambory
jáhly, rýže, polenta, ovesné vločky
hrušky, jablka (ty teď preventivně vysazuji, dřív jsem podezřívala jejich nesnášenlivost), borůvky, hroznové víno (rozinky), meruňka(minimálně), broskev,
chleba +občas rohlík bez BKM, jogurt se neosvědčíl, tak zatím nedávám, Ghí, vejce jsem zkoušela na sobě, takže přes kojení nevadí, přímo u syna jsem nezkoušela, pouze párkrát dostal v nestřeženém okamžiku piškot.
Maso: králík, krůta
to je vše co mě napadá

Problém je v tom, že jsem si nevšimla nějakého zásadního rozdílu ve stravování, ode dneška znovu začínám vést deník toho co oba sníme.

prosím prosím, zkoukněte přiložené fotky @kam.zyk @luthien.k ,popřípadě i někdo jiný znalý a ochoten poradit co mazat. S jídlem už se snad poperu sama 😉

Jo, ještě bych viděla problém v tom, že mu to neustále dráždí bunda, čepice, svetr apod. V pondělí se chystám zakoupit bavlněnou kuklu, to by snad mohlo take trochu pomoci.

Mockrát díky za případné připomínky a rady 😉 🙂

nesetrilek
12. feb 2011

jo a ještě bych se chtěla zeptat, čím mažete děti na ven?

nesetrilek
12. feb 2011

jště k tomu mazání, bioderma atoderm, lipobaze, infadolan nevadí ale nepomáhá, bubchen na opruzeniny mozna spis zhorsuje (ale tolikrat jsem zase nemazala, abych si mohla byt jista, to jsem si netroufla)

whi
12. feb 2011

ahojky,
moj syn mal atopicky ekzem od 4 mesiacov, prejavilo sa to hned potom ako sme pomaly prechadzali z laktacneho mlieka na nutrilon, nasledne nato nam zistili alergiu na laktozu. nastastie sme z nej vyrastli a uz rok mozme pit mliecko ktore nie je predpisane gastroentrologom 🙂 , nas eskzem bol v katastrofalnom stadiu, islo to vsetko velmi velmi rychlo.
Adamko mal 2 velke loziska na obidvoch lickach ktore mokvali. zachranila nas sukromna dermatologicka ordinacia v ruzinove ( Dermason). zacali sme hypermanganovymi obkladmi, vodou do kupela, a hlavne stale natierat a natierat a natierat, neskor ked zapali ustupili presli sme na hnedu masticku.
do mesiaca mal adamko krasnu tvaricku a uz sa za nami neobzerali babicky z hrozou a nelutovali ma v obchode ze boze ake krasne dieta ale ako hrozne licka ☹ lebo to som ako utrapena matka najviac potrebovala.
dodnes sa natierame rano a vecer, v zimnom obdobi je to aj cez den a hlavne nozicky. ekzemik sa nam obcas objavi ale hned dame hnedu masticku a je po dom do 48 hodin.
stale nastevujeme pani doktorku.
nam pani doktorka predpisala
- krem kyselina mliecna zarabajuho v lekarni a obrovsky teglik stoji 70 centov
- tonikum do kupela na zlacnenie vody
- hnedu masticku ( neviem si spomenut ako sa vola) ked mame priznak ekzemu
- fenistilove kvapky.
Kvapky teraz pouzivame len v pripade ze sa ockujeme a je to zasah do imunity tak 3 dni pred ockovanim a potom 3 dni po ockovani.
bola som s nim 2 x pri mori a podla mna to mu velmi velmi pomohlo. viem ze si to nemoze kazda mamicka dovolit ale ja som mu robila napriklad aj bazenik na balkone kde som supla morsku sol a mali sme vlasne VIP more 🙂

drzim palce vsetkym mamicka

modra1
12. feb 2011

@nesetrilek Určite napíš kamzyk, ona ti presne povie, či je môj predpoklad správny, mne sa totiž zdá, že je to infikované. Ako prvú pomoc by som skúsila slaboružový roztok hypermangánu (granulky kúpiš za pár centov v lekárni), keďže je to brada, kúpeľ je nanič, poobmýaj to, dobre vysuš. Mazanie: myslím, že toto je ekzém, na ktorý je treba zinok, čiže napríklad Sudokrém alebo iná zinková masť. Ak máš doma miešanú ichtiolovú masť (také hnedé, smrdí dechtom), to je tiež dobré na zápal, jemnú vrstvu. Vždy najprv hydratuj napr. Biodermou a na to dávaj krém na vysúšanie napr. to zinkové. Snáď sa skoro ozvú odborníčky, aby ti poradili viac.

uankab
12. feb 2011

@nesetrilek , mne sa tiez zda ze je to infikovany ekzem, ale ako pise modra, urcite sa ozvi kamzyk... my sme mali mali nieco take po mrkve (len maly fliacik, ktory sa ale zacal tiez zvacsovat), kamzyk mi na to odporucila gencianku (potriet a 2 dni nechat tak)... trosku sa to upravilo ale zmizlo nam to az po tom, co som ja vylucila mrkvu zo svojej stravy...
ake potraviny si ako nove pridavala? asi by som sa vratila k potravinam, kedy bol ekzemik ok a zacala tie nove testovat este raz nanovo...
na von pouzivame od bubchenu krem do nepriazniveho pocasia (alebo ako sa to vola), ale tiez je vraj dobra zlta vazelina zmiesana s kremom ktory pouzivas (napr biodermou, v pomere 1:1)

modra1
12. feb 2011

@nesetrilek Genciánová violeť je lepšie riešenie, ale predpokladala som, že ju nemáš a cez víkend bez receptu asi ťažko dostaneš, hypermangán ti predajú, ten by mal zatiaľ stačiť. Ale ak máš genciánu, použi ju ako radí @uankab. Na von používame presne to čo píše @uankab, teda biodermu so žltou vazelínou zmiešané v pomere 1:1.

uankab
12. feb 2011

gencianova violet je volnopredajna, nepotrebujes na nu recept... len davaj pozor, lebo straasne farbi a zle to ide dole z oblecenia a hlavne bude to mat cele fialove a postupne sa to bude z pokozky akoby "osuchavat" ... je to velmi zle miesto, my sme to tiez mali na krku (tesne pod bradov) a bola to katastrofa....

modra1
12. feb 2011

@uankab _tiež som sa čudovala, že mi ju nechcú predať, chceli predpis, takže osobná skúsenosť. Bývam v Bratislave.

nesetrilek
13. feb 2011

@modra1
@uankab
Holky diky za rady 🙂 , kam.zyk se mi uz ozvala, tez doporucuje zinkovku. Hypermangan jsem zkousela pred tydnem, ale zadny efekt to nemelo, takze na hypermangan bych rekla, ze je to spatne misto. Genciana by pravdepodobne byla lepsi v nanaseni. Ale kam.zyk o genciane nic nerikala, takze nevim, jestli ji budu davat, bojim se, aby to moc nevysusila, ono uz je to samo o sobe dost suche lozisko. Genciana je spis na mokvave, ne? Ale sehnat ji a pro jistotu mit doma by asi neskodilo...

S tou stravou je mi jasne, ze se musim vratit o krok zpet 😒 Naposledy jsem zavadela kvetak, porek a cibuli, ale bojim se, jestli nevadi spis neco z me stravy, dohromady se mi to spatne sleduje. Nejlepsi by bylo, kdybychom jedli oba stejna jidla 😉

nesetrilek
13. feb 2011

ještě mám jeden dotaz, čím myjete děti? A čím myjete dětem vlasy.

A co si myslíte o tomto?
http://www.mydlarnarubens.cz/produkty/mydla-na-...

bubinko83
13. feb 2011

chcem sa spytat či nechodite niekto ku kožnemu doktorovi do bojnic vola sa Hemza Mohamed a či pomohol? Dakujem

modra1
13. feb 2011

@nesetrilek kamzyk to rozozná lepšie, ale genciánu si zožeň ak by bolo treba v budúcnosti. My kúpeme malú raz týždenne v čistej vode, vlasov má dosť, používam šampón od Nivei, nerobí jej žiadny problém. Samozrejme po každom kakaní ju umývame iba vodou.

kaja73
13. feb 2011

@luthien.k Ahoj,chcem sa ta opytat na rakytnikovy olej.kamzyk mi ho doporučila pre krpca-jednu malu lyžičku denne.objednala som si ho davam ho už mesiac,teraz som objednal druhe balenie od ineho vyrobcu,ale je to tak isto 100 percentny rak.olej.Je na nom však napisane -nevhodne pre deti.Co si mam o tom mysliet?Prečo to tam pišu-na tom prvom take nič pisane nebolo,ale ten je vypredany.Ved rozdiel v tom nemože byt.Aj ked chut je trochu ina a farba je tmavšia.Možem mu to davat?Co si o tom mysliš.Odkedy ho pije ,ma lepšiu stolicu,koža je krasna aj imunitne je na tom lepšie.prosim porad.Alebo mam oslovit kamzyk?

ludmilabb
13. feb 2011

@whi aj moja dcerka ma ekzem na lickach a ked ideme von sa aspon par ludi na ulici pozstavi ze ake ma vystipane licka od zimy a ze ci nespadla niekde a co to tam vlastne ma??? 🙄

danabel
13. feb 2011

Ahojte mamičky, chcela by som sa poradiť, že ako by som mohla riešiť náš problém. Naša maličká má strašne drsnú kožičku na celom brušku a hrudníku, na rukách nie až tak a ni na nôžkach to nie je až také. Je to taká zvláštna koža ako keby mala stále zimomriavky. Neviem či je to atopický ekzém a neviem či by na to pomohlo. Máme kys. mliečnu, Excipial, do kúpeľa Oilatum... ale tá drsná koža je stále...

whi
13. feb 2011

@danabel ahojky, ja by som sa urcite informovala u pediatra a nechala by som ju pozriet u kozneho. zato nic nedas. ale asi najzakladnejsie pravidlo je kremovat, kremovat a kremovat. na zaciatku som maleho kremovala tak ze by sa dali nanom vyprazat aj rezne 🙂

whi
13. feb 2011

@ludmilabb tak drzkam palceky, ja tomu nerozumiem ako keby ti ludia nerozmyslali ako sa citime. my mame teraz zasa problem ze syn ma skoro 104 cm a to ma len 26 mesiacov takze ho vsetci povazuju tak za 3,5 rocneho a pozastavuju sa ze nerozprava pekne, a ze ma taku svoju detstku hatlaninu :0)
tak dufam ze to uz skonci lebo mam niekedy chut kricat na cely svet ze aby sa ludia najprv pozreli do svojho taniera a potom cumeli a komentovali susedov

danabel
13. feb 2011

@whi ahoj veď mi chodíme na kožné, odtiaľ máme všetky tie mastičky, ale kožná vraví, že z toho vyrastie a máme to natierať tým, čo šom už spomínala, ale to nejak viditeľne nepomáha...

whi
13. feb 2011

@danabel ahojky, tak drzkam palceky, nam strasne pomohlo moricko a ked sme sa vratili tak bol pol roka uplne bez ekzemiku :0) sama doktorka bola z toho prekvapena. neviem skus pockat a cez leto skus robit morsky bazenik a uvidis ako to pomoze.
drzim palceky
:0)

luthien.k
13. feb 2011

@nesetrilek, je dobře, že jsi dostala rady přímo od toho nejpovolanějšího 🙂

@modra1, @uankab, genciánu prodají na Slovensku jak kde, zrovna mám maminku, která ji dostala až ve třetí lékárně, ale dostala.

@kaja73, ne každý výrobce nechává svoje výrobky (potravinové doplňky) schvalovat pro děti (finančně a byrokraticky náročný proces), ale to ještě neznamená, že pro děti nejsou. Podle mě můžeš klidně pokračovat, pokud složení je stejné, jako u prvního výrobce.

kaja73
13. feb 2011

@luthien.k Oba maju pisane že 100 percentny rakytnikovy olej.Nič ine tam nie je.Tak teda budem pokračovat.Diky.

blandik
13. feb 2011

@danabel - našemu se to taky trošku dělá teď v zimě...Má ještě zbytkovou citlivost na BKM, když mu dám příliš, tak mu to naskáče...když jí BKM méně, tak mu to zmizí...myslela jsem, že je to zimou, otírám chlupatého oblečení, ale nakonec se mi ukazuje, že je to z mléčných výrobků...U vás to bude nejspíše taky nějaká reakce na potravinu...Určitě bych nemazala žádné kortikoidy a možná zkusila vypozorovat nějakou reakci na potraviny a ty pak stáhla z jídelníčku na pár měsíců a pak znova zkusila...jak začne jaro, tak i ekzémy se zlepší..

bubinko83
13. feb 2011

@luthien.k ,prikaldam fotky ktore som ti slubila že pošlem.Advantan už neučinkuje a AE zase vyšiel von z telička.Sice nieje to až tak vidiet ale baby radte čo s tym??? Mame to suche ,draplave a trošku červene.