Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

susik77
6. feb 2011

Ahojte, my mame s Terezkou AE obidve, ja len na rukach, Terezka hlavne na krku, niek. na brusku a trosku na tvari. Celkom pomaha v akutneych fazach fenistil kvapky-resp. davam si ich ja a malu kojim. Davam si polovicne davky-20 kvapiek. Zatial udrzujeme ekzem v rel. kludovom stave, aj premazavame Excipialom lipolotio, akurat rozmyslam, ci casom neprestane ten fenistil ucinkovat, pouzivam asi 20 kvapiek tak 3-4x tyzdne na noc. Mate s tym niekto skusenost?

kaselka
6. feb 2011

@luthien.k Ahoj, aj tak ďakujem za odpoveď. Určite dám vedieť či to zaberá. 🙂

anulik888
6. feb 2011

ahojte, neviem ci to tu uz niekto spominal ale ja mam skvelu skusenost s kozim mliekom. malej sa AE vyhodil ked jej zacali ist zubky - 4 odrazu. vtedy okrem U lipo lotion a fenistilu od DR. mi znama poradila kozie mlieko a zabralo. moje plne dojcene dieta, ktore ine mliecko nechcelo ani citit pilo to kozie ako keby nic lepsie nebolo. s AE sme mali viac ako rok pokoj, kym sa jej nezacali tlacit stolicky. teraz sa jej vratil. dostali sme nan protopic masticku + zas davam kozie mlieko. a tuk tuk po tyzdni je vsetko Ok.

luthien.k
6. feb 2011

@bluvatko, pokud je podezření na nějakou infekci, je nutné nechat udělat stěr z toho postiženého místa! Jestli to neudělá tato kožní, tak jiný kožní lékař a na základě toho nasadit cílenou léčbu. Popiš prosím přesněji, jak to vypadá nebo ještě lépe dej foto (do IP Ti dám mail).

luthien.k
6. feb 2011

@susik77, chtělo by to spíš přijít na to, co ekzém spouští, u dospělého to je o něčem jiném, ale u malé se to dá zkusit zjistit - hlavní roli hrajou nejčastěji potravinové alergeny, nevhodná kosmetika, infekce/očkávání/růst zubů apod. jako spouštěč, někdy i alergeny inhalační (hlavně plísně, roztoči). Zkus si prostudovat články ve fotoblogu kam.zyk:
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/
Přesnou odpověď na to, zda nepřestane Fenistil účinkovat, Ti neřeknu, ale pouze tlumením léky se AE nevyléčí, pouze se potlačuje reakce a když ta reakce je například na potravinu, alergen tak stále působí, místo aby se vysadil, a vzniká velké nebezpečí do budoucna - inhalační alergie, astma aj.

luthien.k
6. feb 2011

@anulik888, to se nedivím, že máte po týdnu pokoj, protože Protopic je silný hormonální lék, s tím zlepšením momentálně nemá kozí mléko nic společného. Kozí mléko je navíc tabu pro alergiky na BKM, protože jeho bílkovina je na velmi podobná té kravské, takže 90% alergiků na BKM na něj reaguje taktéž. Takže s tímto bych u atopiků opravdu raději neexperimentovala.
Ono se narazí na různé rady, kam.zyk vzpomínala dítě, které bylo silně alergické na BKM a maminka ho na radu nějaké léčitelky vykoupala v syrovátce. Detaily ale popisovat nechtěla, muselo to být něco hrozného 😔

luthien.k
6. feb 2011

@nikuskabee, to, co píšeš, klidně může být "jen seborea", je to dost pravděpodobné.

nikuskabee
7. feb 2011

@luthien.k a tá je bežná u atopikov,lebo niekedy na telíčku nič a na hlave dosť často,už som zúfalá,ani teplé čiapky mu nedávam,umývam,len vodou,češem,krémujem nivea sos,alebo som skúsila tú linolu,akoby to mal jemnejšie,ale tú hlavičku má aj tak takú červenú,poradte,čo mu teda mám na to dať,lebo nenakrémujem mu ju pár dní a zas ju má takú,čo pomôže?????Ďakujem

nikuskabee
7. feb 2011

@luthien.k jaj a ešte mám na seborou krém,ale miešaný a ten sa mu bojím dať,je od detskej,máme ho od narodenia,lebo to má často na hlavičke,ale našťastie len biele a na menšej ploche,nie také škaredé ako to býva

anduca
7. feb 2011

ahojte,
moja mala horúčky od zúbkov 2-3 dni, lekár nám potvrdil z krvi, že to nie je viroza, môže to byť od zúbkov, lebo sa jej tlačia. včera sa vysypala na brušku, dnes ráno aj na chrbte, tvári, hlavičke. môže to byť od horúčky alebo je to alergická reakcia? má ekzém a včera papala zemiaky a kuracie mäso. dík!

luthien.k
7. feb 2011

@anulik888, oprava, Protopic není hormonální lék, ale imunomodulační, což je možná ještě horší...

zuzik28
7. feb 2011

@luthien.k Zrovna jsem zahlédla slovo Protopic...nám ho strašně vychvalovala primářka z kožního oddělení v Novém Jičíně kam s malým jezdíme. Prý je to od dvou let, ale že pak mu to nasadíme. Noo, dala mi o něm nějaký letáček, ale já mu to nasadit nechci...mám z toho přípravku takový divný pocit...tak koukám, že udělám dobře. Můžu se jen tak zeptat co to znamená "imunomodulační"? Něco s imunitou nebo tak? A co je na něm špatného?

zuzik28
7. feb 2011

@luthien.k A když už jsme u těch léků, mohu poprosit ještě o jednu radu? Co například Skic cap? Někdo říkal, že tam kortikoidy nejsou, ale mně se to taky nějak nezdá...nemáte s tím nějaké zkušenosti? Díky

luthien.k
7. feb 2011

@anduca, nejpravděpodobněji se osypala právě kvůli těm rostoucím zoubkům, je to poměrně časté. Pokud jste měli brambory a kuřecí i dřív, bude to k zubům. Co máš na mazání? Určitě ne nic mastného na akutní výsyp, dala bych hydratační emolient typu Bioderma Atoderm PP a přes to, pokud by to bylo hodně červené, tak něco mírně vysušujcího, třeba Bubchen na opruzeniny. A hlavně stále probiotika (pokud kojíš, tak pro Tebe, jinak pro malou Bio Gaia).

luthien.k
7. feb 2011

@zuzik28, o Protopicu zjistím více od kam.zyk, že může nadělat dost paseku vím od ní, ale nejsem bohužel imunolog, abych pochopila jeho přesné působení a jeho rizika. Vím jen, že ovlivňují imunitní odpověď organismu (konkrétně těch buněk v kůži s AE) na alergeny - tuto imunitní odpověď potlačují. Takže mají sice "perfektní účinost", ale je to opět jen nějak potlačení příčiny, ne její léčba.
(Snad jsem to nenapsala úplně blbě 😅 😀 ).

SkinCup - mnohokrát na MK diskutovaný. Kam.zyk ho nechávala opakovaně sama testovat ve Státním zdravotním ústavu a vždy s výsledkem, že obsahuje hormony. Sama tomu nerozumím, jak je to možné, když výrobce tvrdí opak, ale očividně to hormonální krém je, v každém případě je jeho účinnost "podezřelá" vhledem k tomu, že samy zde už z vlastních nebo zprostředkovaných zkušeností víte, že jakmile se nehledá/nenajde aspoň část příčin AE, tak "jenom" mazání nepomůže nebo ne na dlouho.

anduca
7. feb 2011

@luthien.k
ahoj, mažem ju s Atodermom, síce vynechala som 1 deň, nevedela som, či to môžem na tie vyrážky, tak môžeme pokračovať. dávam jej biogaiu. dík!

luthien.k
7. feb 2011

@anduca, a kojíš? Jestli jo, tak větší vliv mají probiotika přefiltrovaná přes Tebe... 😉

luthien.k
7. feb 2011

@nikuskabee, viz. IP

zuzik28
7. feb 2011

@luthien.k Díky moc, to není potřeba zjišťovat víc...mně stačí, že je to špatné...nebudu to malému mazat.
Scin cap...já mám právě takový pocit, že jsem tady kdysi dávno vyčetla, že hormony obsahuje. Ale holky v jiné diskuzi tvrdí jak je super a jak dětem ekzém mizne...no aby taky ne, že? Tak jsem jim psala, že si myslím, že hormony obsahuje a ony prostě, že když to není napsáno ve složení, tak že je to ok...
Takže jsem se jen ujistila, že ani tento krém nepoužívat.

martinka1981
7. feb 2011

@luthien.k @blandik idem podať hlasenie ako to u nas vyzera.Den po tom ako som dala genc.violeť mi napisala kam.zyk že mam Vikuške mazať tie postihnute miesta bud Bubchenom na zapareniny alebo Sudocremom. Par dni som to mazala Bubchcenom ale nepačilo sa mi to kedže ten Bubchen asi dosť vysušuje,tak od včera mažem Sudocremom. Dietu sa snažim dodržiavať aj ked prve 2 dni som si dala kolač o ktorom som nevedela že obshuje BKM.Moja vina,nezistila som si poriadne zloženie. Vikuš to ma teraz dosť suche až sa olupuje z toho koža. Lenže začina to mať aj medzi prštekami na nohach. Začinam mať pocit že to ma naozaj z toho potenia,lebo fakt to ma na miestach kde sa poti. Nuž neviem ako ju obliecť lebo ma len bodynko a dupačky 😕 . Ma aj na hlavičke a za ušami ružove suche flaky.Dnes som jej to cez den namazala Biodermou Atoderm( nie PP) lebo to mala velmi suche a potom jej to zčervenalo. Myslite že jej zrazu ta Bioderma nerobi dobre ked som ju doteraz natierala a bolo to ok??
Vy ste tu spominali že sa to može zhoršiť zo začiatku ako sa vysadi BKM,myslite že sme už v tejto faze ??

eriska
7. feb 2011

@luthien.k Ahojky, doufám, že nevadí, že sem lezu, chtěla jsem tě poprosit o radu, malý má skoro rok (v den tvého předpokládaného TP🙂) a už 4 měsíce bojuje, nevím s exémem..já byla jako malá atopik, a přestože kojím, prcek na to trpí..pod krčkem se mu v říjnu udělal suchý červený flek, tvořený jakoby z teček, postupně se mu to dělá pod kolínkem, na rameni, v záhybu loktu..nevím, co s tím..pořád kojíme, příkrmy dáváme, ale po těch to nemá..vždy se zaváděním čekám 4 dny a flíčky se netvoří..nejvíce zčervenají ve vodě a vytvoří se mu i nové..takže nejspíš zase po mě, alergie na chlór..to si myslím..chtěla jsem se zeptat, co bys mi doporučila do vody? nepoužíváme žádná mýdla, jen olejíček od adermy a s tím to je lepší..po koupu mažu vazelínkou nebo indulonou..sudocream je super, ale na tohle mi nepomohl..moc ti děkuju za odpověď

tunylyk
7. feb 2011

ahoj,nechce sa mi vsetky prispevky citat,chcem sa opytat mate skusenosti s konopnou kozmetikou CutisHelp,zacali sme to pouzivat spolu s modrou indulonou,no robim co mozem,mazem a mazem a momentalne sme na to dost zle,malemu som z pusy vybrala kusok torty a nepekne sa z toho vyhodil aj tam,kde ekzem nemal a o zhorseni ruciciek ani nehovorim ☹ neustriehla som starsieho a ten mu ochotne dal do pusy marcipan,podla chuti bol jahodovy,neviem co s tym a celeho ho namazat hormonalnou mastickou od lekarky nechcem,tu pouzivam len minimalne...

modra1
7. feb 2011

@anduca Môže to byť aj 6.choroba.

anduca
7. feb 2011

@luthien.k
nekojím.
mne ste už párkrát dávali rady s kam.zyk-om 🙂 - prvé príkrmy+premasťovanie a opatrenia pred očkovaním 🙂
to, čo má na tele, ani nie sú vyrážky, radšej malé fľaky, väčšia časť kože je červená :( má to iba na trupu, na krku, na hlave, v okolí úst. trup vyzerá hrozne. krk a hlava vyzerá akoby mala seboreu. nemá to na končatinách.
možno prekonala nejakú virozu a po horúčke sa vysypala...? dúfam, že to bude trvať max. 2-3 dni.

anduca
7. feb 2011

@modra1
skoro naraz sme to písali! 🙂 akurát aj ja som o tom čítala.
možno... uvidíme. ak zmiznú tie výsypy zajtra, pozajtra, tak to bude ono.

samsa
7. feb 2011

Ahoj holky, snad to nevadí, že sem jdu pro radu. Přečetla jsem pár stránek, ale moc chytrá z toho nejsem. Ani nevím, kde začít. Mám roční dcerku, které se poprvé objevilo něco jako ekzém ve 4. měsících, poté, co prodělala virózu, kterou chytla od starší sestřičky. Měla to nejvíc na břichu, pak taky na nohách a na rukách, malinko i na tvářích. Šla jsem na kožní, tam mi dr. řekla, že si myslí, že to AE není, že je to "virový ekzém" dala mi mast s kortikoidy (tu jsem nakonec nedala, naopak jsem začal promašťovat lipobází), trvalo cca 6 týdnů, než to dceři zmizelo. Doteď byl klid, myslela jsem, že se toho zbavila, před cca 3 mi týdny opět dcerka měla virózu s horečkama a je to zase zpět, má to hlavně na břichu a opravdu hodně, chtěla jsem ji vyfotit, ale došly mi baterky ve foťáku, tak až zítra. Na netu jsem našla foto, jak to vypadá. Neškrábe se, v noci spí klidně. Ale má to opravdu ošklivé, tak budu muset na kožní. Je kojená, do půl roku plně. Teď ještě taky kojím, ale zároveň dávám Sunar. Nějak nevím, co s tím, mažu to, ale přijde mi to stále horší. Do kortikoidů se mi nechce.
Jinak co je divné, nikdo z rodiny nemáme ekzém, alergii, astma ani nic podobného. Starší dcera je taky ok. Taky nevím, zda to nemůže mít z nějaké potravy, ale doteď vše snášela normálně, jediné, co jí vadí je rajče, po tom měla kopřivku. Nevím, zda zkusit nějakou eliminační dietu a taky nevím jak na to. Přijde mi, že třeba mléko (syrovátka) je naprosto ve všem, vůbec netuším, co bychom jedli.
Pokud to má z viróz, tak nevím, co budu dělat, starší dcera každou chvíli přinese domů nějakého bacila, ale to bychom jen seděly doma, protože ona opravdu chytne vše, co kolem ní projde a malá to zase chytá vše od ní. Omlouvám se, za ten román, ale nějak jsem toho plná. A je nějaká naděje, že z toho časem vyroste? Díky moc za rady.

blandik
7. feb 2011

@martinka1981 - ahoj, určitě ti odpoví i @luthien.k , já jen co si tak myslím - známkou zlepšení u ekzému je to, že bledne /tedy z červené přejde na růžovou a olupuje se/. Jak dlouho to je, co držíš bezmléčnou dietu, tedy jaká je čistá doba po tom, co sis dala ten koláč? S kosmetikou moc neporadím, uvidíme, co Luthien napíše /my jsme měli jiný typ ekzému.../ - mě jen k tomu napadá, že možná ji ten krém nesedí (jestli to chápu dobře, tak jsi ji to tím krémem namazala poprvé - zarudnutí, zčervenání je známkou, že ji nevyhovuje.../.

blandik
7. feb 2011

@eriska - ve vodě ekzém vždy zčervená a jakoby se zhorší (proto se nemá ani příliš často koupat) a to, že flíčky jakoby vylezou nové po koupání - není to tím, že už je měl velmi slabé, růžové, zdrsněné před koupáním, jen nebyly tak vidět a po koupání zčervenaly, tudíž vylezly? I to je možné. Alergie na chlor je možná...ale i tak mě napadá, vzpomeneš si, co jsi zavedla do příkrmů před tím než se malému údělal ten první flíček? Tedy v tom říjnu? Jak to máš s kojením, omezila jsi před tou dobou nějak kojení?

bianka234
7. feb 2011

@samsa ahoj, zaujímavé že spinka kludne, ja by som ako prvú pomoc okúpala v repíku, a nemožem si pomoct, ale u nás je top na vysušenie ichtamolový púder, ten je velmi rýchly.

blandik
7. feb 2011

@tunylyk - potřebujeme, aby jsi napsala co nejvíce o malém a jeho ekzému. V kolikati měsících se mu objevil, jak to je s kojením - je-li ještě stále kojený, kdy jsi kojení omezila, co všechno už jí - nejlépe si vzpomenout, co jsi zaváděla před tím než se mu ekzém objevil (klidně vícero potravin napsat, které předcházely objevení se ekzému). Jak ten ekzém vypadá - je suchý a červený, nebo je spíše hrubý jakoby pupínkový...