Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

angela3
25. feb 2011

@luthien.k To jsi dobrá. A vzděláním jsi původně co? já že sem zdrav. sestra a víš toho dost. ta kamzik asi taky bude dost vědět, má tam článků dost, večer se kouku až děti budou spat. ona je co?

luthien.k
25. feb 2011

@bubinko83, v protlaku bývají i různé přídatné látky, tak mrkni, co v něm bylo. Co ještě bylo v tom jídle celkově, něco, co jsi třeba ještě nedávala, česnek, cokoli?
Bohužel ale neznamená, že když na něco dítě nereagovalo doposud, že to tak bude navždy, senzibilizace (alias přecitlivělost) se tvoří postupně, může to trvat i týdny, měsíce, než při občasném podávání dítě zareaguje. Vše je hrozně individuální. A to, že ekzém se může zhoršit po nějakém jídle, to jsem si jistá na 100% 🙂

luthien.k
25. feb 2011

@angela3, mám VŠ technického směru, konkrétně elektrotechnickou fakultu 🙂 Věra je na tom "lépe", má vzdělání víc dotýkající se této problematiky, tj. VŠ chemickou a pak VŠ přírodovědeckou - imunologii, praxi ve vývoji kosmetiky a mnohaleté vlastní zkušenosti a stovky stabilizovaných dětí s AE takhle přes net 🙂

majjjka24
25. feb 2011

ahojte maminy, nam sa atopicky ekzem objavil v druhom mesiaci, kozna tvrdila, ze je to atopicky ekzem, ale nemohla to byt len ta seboroicka dermatitida??? Tu som mala aj ja v prvom mesiaci zivota.. dala nam na to kortikoidy, po jednom natreti to zislo, tak som viac nenatierala.. odvtedy natieram maleho kazdy druhy den excipialom a modrou indulonou, striedam to, jeden den tym, druhy tym a tvaricku lipobasou repair.. odvtedy sa to viac neobjavilo, klop, klop, klop... ako zistim, ci to bol naozaj ten atop.ekzem....

luthien.k
25. feb 2011

@majjjka24, kožní je velmi odvážná, když v tomto věku to viděla 100% na AE - do tří měsiců věku je ho velmi těžké diagnostikovat pro zkušeného lékaře... SD to být jistě také mohla.
Jestli to byl AE, tak ten má tendenci se při nějakém vnějším provokačním faktoru (potravina, nové mazání, změna v imunitě - růst zubů, nemoc, očkování aj., počasí atd.) opět objevovat, obzvlášť když je genetické zatížení v rodině. Přeju, aby to tak nebylo 😉

lenkove
25. feb 2011

ahojte babulky,
dakujem vam, ze sem pisete... Nasa mala ma par tyzdnov ekzem a stale mam pocit, ze je tych info malo.. A hlavne, mne akoby to pomaly dochadzalo.. Spociatku som si myslela, ze pomoze vysadit citrusy a cokoladu... Ale ekzem je tu stale. Podozrivych je privela, petrzlen, zeler, paradajky a teraz sa docitam, ze aj jablko (to som o nom naozaj netusila a mam na chladnicke vycapeny papierik co ano a co nie pri AE a je tam toho ozaj dost)... Tak mi je malej luto 😔 a trosku asi neviem co dalej, mame od lekarky exipial, no nemam pocit, ze nam pomaha.. Mala ho neznasa 😕 Mazeme modrou indulonou.. Vytlacila som si blog od kam.zyk (dakujem) a idem dalej skusat, zistovat..
Inak, neviete mi poradit, tie kremy moze predpisat aj lekarka, alebo su len na samoplatbu? Kocky zo sk... 😔
a na zaver nam zelam, aby nas v tejto teme nebolo vela 😝

stipa
25. feb 2011

@luthien.k ahojky mamčo 😉 už se nám to krátí, viď 🙂 Chtěla jsem se zeptat, jestli bys mi mohla poradit. Každý večer dávám prckovi Fenistil kapky, protože máme opět infik. AE a v úterý jdeme na alergo - testy. Kdy bych mu už kapky neměla dávat - aby se třeba testy nějak nezkreslily. 1-2 dny před tím? Nevíš Díky za odpo

inge74
25. feb 2011

@luthien.k ďakujem 🙂

kaselka
25. feb 2011

@luthien.k Ahoj, nevieš kde zmizli články o AE od kam.zyk??? Ozvala sa mi a poslala mi 2.diel no a dnes som si chcela naštudovať aj tie ďalšie príspevky a systém mi "vyhadzuje nejakú tabuľku, že tam nič neexistuje ☹ Za odpoveď ď. vopred. 🙂

kaselka
25. feb 2011

Prosím o info, dávate svojim ratolestiam papať aj hotové príkrmy? Ja som si nejaké nakúpila zn. Hami (pre prípad núdze), no keď som si potom doma čítala zloženie tak som zostala dosť zaskočená, pretože v jednom bolo 7% zeleru v ďalšom rajčiny a pod. 😠 samozrejme všetky s označením od 6. mesiaca (tak odpočívajú v komore na polici)!!! A dnes sa mi podarilo malej navariť čajík s bylinkami.... (zasa od 6. mesiacov) no a ekzém vyzeral už cca po 1/2 hodine hrozne, pritom sme ho mali už super pod kontrolou. Znamená to asi pre nás s týmto problémom, že vš. si treba variť doma, alebo máte iné skúsenosti.

pancake
25. feb 2011

@luthien.k alergie v rodine? my mame psoriazu aj ekzem ja aj partner...takze sa necudujem. len mi to je luto ze mala je taka malinka a uz ekzem 😢 😢 a ano je plne kojena.

lenkove
25. feb 2011

@kaselka
ja som si dnes fotoblog pozerala. 8 casti.. a vsetky tam boli..
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/

luthien.k
26. feb 2011

@pancake, tak to je celkem slušná genetická zátěž, takže si taky prostuduj fotoblog kam.zyk, doporučila bych vyřadit mléko pro začátek ze Tvé stravy, jestli budeš potřebovat, pošlu víc info, ale když budeš hledat nazpět nebo jukneš do tématu alergia na bílkovinu kravského mléka, dozvíš se víc. Je to nejčastější alergen u dětí a stojí za to to vyzkoušet...

herminka
27. feb 2011

@luthien.k Jak je to prosím při kojení se sójovými výrobky typu tofu nebo tempeh? Luštěniny, což byl asi můj největší zdroj bílkovin, jsou passé, maso moc nemusím (ani mi nedělá úplně dobře na trávení), tak teď honím bílkoviny hlavně mléčnými výrobky, což asi taky není OK (+ sem tam nějaká rybka).

bubinko83
27. feb 2011

kočky a je nutne tie deti stale niečim mazat? Maly sa až tak neškriabe tak mu to tak často nenatieram ,nevadi to? Chcem aby ta kožička aj dychala.

kaselka
27. feb 2011

Ahojte, pri študovaní o AE som objavila toto a nie je to jediný zdroj, kde som už o tom čítala. Takže od včera som začala okrem iného malej podávať 2x denne malú lyžičku ľanového oleja, ktorý je zdrojom omega 3 kyselín. Mám to odkonzultované aj s pediatričkou. Som zástancom toho, že problém treba riešiť aj zvnútra, nie len zvonka mazaním i keď to je veľmi dôležité. Samozrejme diéta a pod. no to toto ma fakt zaujalo a sú na to aj štúdie tak asi na tom niečo bude. Uvidíme ..... http://www.nutraceutica.sk/sk/nutaceutika_vo_vy... Tak si želám, nech sa nám ten boj darí 🙂

luthien.k
27. feb 2011

@herminka, ahoj 🙂 Jakou vy máte genetickou zátěž v rodině, máte tam alergie, astma, ekzémy...? Jak asi víš, tak největší alergeny u dětí do jednoho roku je BKM, vejce, sója, ryby a ořechy, čili tak trochu Tvá strava... 😅 Jestli tam genetická zátěž je, tak je dobré tyto věci konzumovat s mírou, dejme tomu dvakrát týdně porci (ale to Ti přesně nikdo neřekne...).
Luštěniny vyzkoušej (červenou čočku, hrášek, zelené fazolky nejdřív), když se vaří bez pokličky, s kmínem a fenyklem, tak téměř nenadýmají 😉

luthien.k
27. feb 2011

@herminka, ahoj 🙂 Jakou vy máte genetickou zátěž v rodině, máte tam alergie, astma, ekzémy...? Jak asi víš, tak největší alergeny u dětí do jednoho roku je BKM, vejce, sója, ryby a ořechy, čili tak trochu Tvá strava... 😅 Jestli tam genetická zátěž je, tak je dobré tyto věci konzumovat s mírou, dejme tomu dvakrát týdně porci (ale to Ti přesně nikdo neřekne...).
Luštěniny vyzkoušej (červenou čočku, hrášek, zelené fazolky nejdřív), když se vaří bez pokličky, s kmínem a fenyklem, tak téměř nenadýmají 😉

luthien.k
27. feb 2011

@bubinko83, to sama nejlíp vypozoruješ, co dělá malému dobře 😉 Při akutních stavech se má mazat cca 2x denně, ne víc, když problém nejsou, tak jednou denně stačí.

luthien.k
27. feb 2011

@kaselka, proč ne, pokud není na takový doplněk reakce 😉

pancake
28. feb 2011

@luthien.k co je fotoblok kam.zyk???
nerozumiem??
a ked je kojena, to ja mam prestat pit mlieko??? ci ako? ja nepijem. kazdy den tak do Cara si dam. to je vsetko. 😔 😔
dakujem velmi pekne ze mi radist a stracas cas. 😉

luthien.k
28. feb 2011

@pancake, zrovna tu sedím, tak můžu odpovědět hned 🙂 kam.zyk je uživatelka MK, skvělá mamina, která radí skutečně na odborné úrovni ohledně AE dětiček, v jejím fotoblogu jsou její články o AE u dětí aneb co vše se dá udělat (a není toho málo). Jenže momentálně ten fotoblog nějak zlobí (články se mi nezobrazují), ale snad to bude brzo v pořádku.

Jinak v té dietě samozřejmě nejde jen o mléko, ale veškeré výrobky, které obsahují bílkovinu kravského mléka, takže jogurty, tvaroh, sýry, kefíry atd. plus výrobky, které BKM obsahují skrytě, v podobě sušeného mléka (sušenky, čokoláda...), syrovátky (pečivo) a dalších složek BKM (uzeniny kromě dětské šunky...). Pokud bys to chtěla alespoň na 14 dní vyzkoušet, tak napiš, pošlu Ti, co čím nahrazovat, aby Ti při kojení nic důležitého nechybělo.

pancake
28. feb 2011

@luthien.k tak mi to prosim posli,lebo mne sa zda aj teraz ze som stravou velmi obmedzovana

luthien.k
28. feb 2011

@pancake, to mi ještě napiš, jak jsi se omezovala, ano? Teď tu musím pustit malému krtečka 😀, ale během odpoledne Ti to pošlu.

zvedavamt
28. feb 2011

ahojky
malej potvrdili atop ekzem v 6 mes, hned ako nas nutila Dr prikrmovat umelym mliekom /ja som mala dost svojho/.
do roka sme sa trapili a ked krce v brusku uz boli neznesitelne, poslala nas na gastro. nezistili nic,ale vedela som,ze jej vadi krav mlieko. po vysadeni preiel aj ekzem. pila sojove, ryzove... aj kozie do 4 r a potom jej to preslo.
Ale aj teras ked uz moze a prezenie to s mliekom al mliecnymi vyrobkami sa jej zhorsi pokozka a je zhlienena, kasle,sopli.
Tak si uz davame pozor. Po mliecakoch papa bio chlorellu a je vpoho. Mlieko vlastne 3 roky nepila, ani vyrobky z neho,ziadne sladkosti a nic jej nechybalo. Kosti ma v poriadku aj pokozku a nemali sme kasel ani sople ako susedkine deti podchvilou.
Aj v obchode pozorne vyberam a preverujem Ecka. Mam program v mobile a hned viem,ktore deti mozu a kt nie.
http://www.emulgatory.cz/ecka-v-mobilu

herminka
28. feb 2011

@luthien.k Děkuji za odpověď, ty ryby mi vůbec nedošly 😅 Genetická zátěž je z mé strany alergie a atopák.

lenkove
28. feb 2011

ahojte baby,
tak ja sa hlasim, ze nas ekzem je konecne po tyzdnoch v ako-tak pokojnom stave... Vyradili sme citrusy, cokoladu, sladkosti, med.. nestacilo, tak ze aj petrzlen, zeler, paradajky a vsetko s farbivami a pridanou kys. citronovou... A este som jej zatrhla zametat mi 😉 Na premazavanie cerveneho zhrubnuteho loziska nakoniec zabrala rakytnikova indulona (nasla som na jednom atop. blogu a pomohlo..) Drzte sa !

bianka234
28. feb 2011

@luthien.k ahoj, keby som ťa náhodou nezastihla prajem rýchly a ľahký pôrod a zdravučké bábatko 😉

luthien.k
28. feb 2011

@herminka, @pancake, viz. IP

@zvedavamt, tak to bych pediatrovi pěkně poděkovala 😝 Alergie na BKM podle mého jako vyšitá a jasně patrná a že to na gastru neuměli zjistit, mě po zkušenostech zde na MK nabytých už vůbec nepřekvapuje.

Nicméně, rada/konstatování, že po třech letech bez mléka a mléčných výrobků dceři nic není, což vyznělo, jako kdyby nebylo třeba to řešit, s tím bych nesouhlasila. Je dobře, že u vás je vše v pořádku, ale vzhledem k tomu, že naše obvyklé jídelníčky "počítají" s přísunem vápníku v mléčných výrobcích, tak u těch dětí (i dospělých), co tento přísun nemají, je potřeba o tom daleko víc přemýšlet, obzvlášť pokud jsou i další dietní omezení, což je u atopiků téměř vždy a řešit to individuálně - jakým způsobem potřebu vápníku (a k jeho vstřevávání nutných dalších prvků) řešit, jaké potraviny preferovat a v jakém nutném množství, případně zda a jak řešit potravinové doplňky.

@lenkove, super, to mě těší, obzvlášť, jestli jsi k tomu zde našla nějakou inspiraci 🙂

@bianka234, já ještě rodit nehodlám, ještě mám na to měsíc!!! 🙂 Ale děkuju 🙂

kaselka
28. feb 2011

@bubinko83 ahoj, ja by som to veľmi neriskovala. Tiež som začala krémovať menej, pretože som začala aj liečbu s biolampou a pred aplikáciou by mala byť koža čistá a no a len som to malej zhoršila 😢 Takže teraz poctivo krémujem + biolampa. Samozrejme, že každý ten ekzém môže mať iný priebeh. Ak sa aj rozhodneš krém používať menej určite by som kožu starostlivo sledovala a v príp. náznaku zhoršenia by som krémovala a krémovala 😉 Držte sa!

luthien.k
1. mar 2011

@kaselka, ono opravdu je třeba zkoušet, co kůže ještě snese a co už ne, s mazáním se to nemá nikdy přehánět, kůže potřebuje taky dostat prostor k vlastní regeneraci.