Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
1. jún 2011

@bubinko83, norma je 0,35 MJ/ml, ale zda se nad tu hodnotu dá alergie považovat za 100% prokázanou, tak to bohužel nedá. Nicméně existují hodnoty, které když jsou dosaženy, tak je člověk na 95 % na tu potravinu alergický i ve skutečnosti, tyto hodnoty záleží na alergenu a věku, nad 2 roky u BKM je to specifický IgE 15 MJ/ml, u vejce je ta hodnota 7, ryb 20, sóji 60, pšeničné mouky 80... Zdroj této informace je knížka Alergie číhá v jídle a pití od dr. Fuchse.

bubinko83
1. jún 2011

@luthien.k dakujem ti 🙂

lojzina
1. jún 2011

Holky jak je to s cibuli a cesnekem?cibule je v povolenych potravinach,tak se muze? 😕 ,ja myslim zene?

luthien.k
1. jún 2011

@lojzina, pro eliminanční dietu vynechat...

lojzina
1. jún 2011

@luthien.k jj,dekuji 🙂

korkusa
1. jún 2011

Ahoj .Neviete mi niekto povedat co obsahuje krem ktory mi dala kozna .Chcela by som vediet ci to neni nieco s kotikoidmi dakujem.Zlozenie masti je 3%sal-belod-sind,3%icht-sind.Dakujem

michamicha
1. jún 2011

tak dneska jsme před spaním poprvý namazali A-dermou, tak jsem zvědavá jestli je to fakt takovej zázrak jak všude píšou 🙂

kaselka
1. jún 2011

@luthien.k Luthien, ozývam sa dosť neskoro no ďakujem za radu ohľadom potreby vápnika. 😉

lojzina
1. jún 2011

Holky,chtela jsem se zeptat,skrabou se vam decka az do krve? ☹

zuzka80
1. jún 2011

Ahojte,
mladšia dcérka má atopický ekzém. Viete mi poradiť aké probiotiká dávate detičkám a či sa im ten ekzém trošku zlepšil?

kaselka
1. jún 2011

Keďže ide leto a u detičiek s ekzémom by sa malo zabrániť prehrievaniu a poteniu dávam do pozornosti výrobky firmy Dita s materiálom Outlast http://www.dita-outlast.cz/co-je-to-outlast Už v zime som si kúpila zimný fusak a teraz spací vak a nejaké vecičky a ten materiál je podľa mňa super. Tak ak chcete mrknite na to a preštudujte... 😵

lojzina
1. jún 2011

@zuzka80 my davame Laktobacilky....dobry je pry i Probiofix...Ekzem?u mladsiho se rozjel nedavno ale neni to hrozne,starsi kluk s tim bojuje od narozeni,ale asi je to individualni

kaselka
1. jún 2011

@zuzka80 áno, ja dávam už dlhšiu dobu Bio Gaia - 5 kvapiek / deň, + 1 detskú lyžičku 100% za studena lisovaného ľanového oleja (kúpiš v Tescu) a určite pomáhajú aj tieto režimové opatrenia. Už dlhšiu dobu máme ekzém pod kontrolou. Inak kombináciu probiotík a pomletých ľanových semienok odporúčal pred časom v Teleráne aj MUDr. Bukovský (pre dospelých) + samozrejme bez mliečnu diétu. 😉

zuzka80
1. jún 2011

Ďakujem za odpovede, ja som z toho nešťastná, nikto v rodine nie je alergik a Linda má teraz taký problém. Jej nič nezaberá iba kortikoidné masti. Je aj nejaký dobrú krém, čo zaberie? My sme už vyskúšali adermu, biodermu, excipial a nič. A v čom kúpete detičky, nám dala kožná balneum herbal ale žiadne zlepšenie. Určite ste tu o tom už písali, ale to by som 2 dni čítala 😅

lojzina
1. jún 2011

@zuzka80 my mame adermu a zink.mast...koupeme v Oilatu a nebo v oves.vlockach....

bera28
1. jún 2011

ahojky holky, mám dotaz - kluk (3 roky a kousek) přijel před 3 týdny od babičky (byl tam 5 dní) s vyrážkou po celém těle. Taková jakoby krupička, která po dotyku zčervenala. Mazala jsem to olivovou Indulonou a během 14 dní to zmizelo, zůstala jen taková dvě ložiska na noze, jakoby červené ohraničené sušší fleky. Minulý týden byl opět u babičky a zase přijel s vyrážkou po celém těle. Plus někde (hlavně na nohách - zadní části) má červené "ostrůvky". Vzhledem k tomu, že měl dělané v únoru preventivně alergo testy, žádná alergie nevyšla, jen zvýšené celkové IgE (159), tak víme, že je atopik. Nicméně včera jsem to telefonicky konzultovala s alergologem, neboť jsem byla přesvědčená, že se jedná o atopický ekzém, ale on mě vyvedl z omylu, že si spíš myslí, že to atopák není. Vyrážka totiž kluka vůbec nesvědí, neškrabe se a vlastně ani neví, že na sobě něco má🙂 A prý taky atopák není tahle najednou po celém těle, ale jen lokálně. Alergická reakce to ale je (to mi bylo jasné).
Můj dotaz zní - skutečně se vždy u atopáku dítě škrábe a svědí ho to?? A fakt není možné, aby to bylo rozlezlé po celém těle?? Teď už kluka zase 4. den mažu (bioderma Atoderm) a je to už skoro pryč, až teda na ložiska na noze. Dosud žádné ekzém a jiné alergo projevy nikdy neměl. Předem díky za odpověď.

bera28
1. jún 2011

Ještě vám sem házím fotky

kazdovci
1. jún 2011

@bera28 to ze atopicky ekzem vacsinou svrbi je pravda, ale zasa nie je pravda, ze to nebyva rozlezene po celom tele. my sme ho mali vsade. nie len v zahyboch. ale ked sa vam to kludni doma, resp vzdy rozbehne len u babicky, tak bude problem niekde tam. ak nie v strave, v prostredi - ake ma babka periny resp byvanie. ja mam u nas velke podozrenie na roztoce, skus porozmyslat tymto smerom. nespi tam v perinach z peria? domace zvierata? stary domcek? pricin moze byt vela..

kazdovci
1. jún 2011

@lojzina ano skriabu ked nahodou nedame pozor. na noc sme museli na pyzamko nasit rukavice aby si ich nestiahla a cez den mi nezostava nic ine iba davat neustale pozor. najhorsia je cesta autom, uz som sa naucila soferovat jednou rukou...ale do krvi sa doskriabala ked bola koza velmi oslabena. teraz ako sme to dostali trosicku pod kontrolu, tak to ma len cervene, velmi sa mi pozdava Lipobase krem, je dost mastny a koza potom nie je taka jemna a krehka, takze nam konecne odpadavaju posledne chrasticky po rozskriabani sa do krvi.

bubinko83
1. jún 2011

moj synček ma teraz ten ekzem priam neviditelny ale tie miesta ma suche jak šmirgel ,ale blede nie červene. Stale si to ale škriabe. Myslite že je to lepšie v takomto štadiu?

lojzina
1. jún 2011

@kazdovci ach jo...ono se mu to zklidni,takze po ekzemu jakoby ani pamatky,a dobry,ale pak nekam zaleze do kouta a ,,jede".Pak prijde a tece mu krev...zahoji se to a vsechno odznova ☹ .Ale toto dela vetsinou navecer nebo v noci

luthien.k
2. jún 2011

@korkusa, ahoj, bylo by dobré, kdyby Ti odpověděl přímo lékař nebo lékárník (nebo alespoň nějaká lékárnice tady v diskuzi), já jen odhaduji, že zkratka belod může znamenat Beloderm, což je mast nebo krém s obsahem fluorovaného kortikosteroidu, což je ten se silnějším účinkem, než třeba Locoid. Ale ruku do ohně za to nedám.

luthien.k
2. jún 2011

@zuzka80, ahoj, pro tento věk je velmi dobrý preparát Infants Dophilus plus, obsahuje nejvíc probiotických kultur (7) a i živých bakterií v jedné dávce (5 miliard), proti tomu například pro srovnání - Laktobacílky baby 5 kmenů a 1 miliardu, Probio-fix je pro děti od tří let, jsou to tobolky (nevím o formě pro mladší děti), Bio Gaia 1 kmen a 100 mil. bakterií (pro tento věk jsou již "slabé").
Jinak co "zabírá" na ekzém - je to celá řada opatření, studuj: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/ Proto jsme toto téma přejmenovali tak, jak to vidíte - není to jen o mazání! Myslím, že trocha času věnovaná čtení se vyplatí 😉 U toho mazání jde hlavně o to, jak ekzém přesně vypadá, (v jaké je fázi), kde se nachází, jestli není infikovaný (to s jistotou pozná zkušený lékař, nejlépe když udělá stěry)... Kortikosteroidy ekzém neléčí, dostanou ho na krátkou chvíli do klidové fáze za cenu potenciálně závažných vedlejších účinků při opakovaném dlouhodobém používání, takže ty jsou řešením pouze pro krátkou dobu (a je někdy nezbytné je použít, ale opravdu jen výjimečně).
Důležité je najít příčinu, což není vždy snadné (a možné), ale statisticky vede u dětí to tří let strava, přes polovinu malých ekzematiků reaguje na alergeny ve stravě, a to často už při kojení přes MM. Nejčastější alergeny, které je dobré alespoň na několik týdnů vyloučit, aby se viděl jejich vliv, jsou: kravské mléko (a veškeré výrobky a vše, co mléko v nějaké formě obsahuje, hovězí maso i ostatní savčí mléka - kozí, ovčí), vejce (a kuřecí maso), sója, ryby, ořechy,. Následuje celer, rajčata, kakao, koření, kysané potraviny... Víc a přesněji napoví tabulka: http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

luthien.k
2. jún 2011

@bera28, může to být i reakce nealergická, tzv. farmakologická, na něco, co u babičky sní ve větším množství a má to za účinek uvolnění histaminu ve střevech, rizikové jsou tyto potraviny (aneb známe babičky, že, jsou schopné dát dětem kde co, nechci té vaší samozřejmě křivdit, ale obecně to tak je 😉):
POTRAVINY S RIZIKEM FAKRMAKOLOGICKÉ INTOLERANCE HISTAMINO-LIBERAČNÍHO TYPU
# > > - veškeré produkty kvašení (kysané zelí, kyselé okurky apod.)
# > > - zrající sýry, jogurty, podmáslí, kefíry
# > > - zelí, rajčata (ve všech úpravách), špenát, tykev, čertsvý česnek a cibule,
# > > veškerá nakládaná a konzervovaná zelenina
# > > - jahody, maliny, brusinky, ostružiny, pomeranče, cirony a limetky, grepy,
# > > broskve, nektarinky, meruňky, třešně, sušené švestky, rybíz, datle, hrozinky,
# > > papája, ananas, ovocné nápoje a šťávy, konzervované kompoty, marmelády, džemy (ne domácí)
# > > - veškeré ryby a mořské plody
# > > - mletá masa, nakládaná masa, delší dobu skladovaná hotová jídla z masa (i
# > > vařeného), uzeniny bez výjimky, konzervy
# > > - obilninové výrobky (pečivo) s přídavnými látkami (barviva, příchutě, konzervanty), s kořením, ovocem, čokoládou, kakaem.. (koláče, pizzy, dezerty...)
# > > - sója a veškeré sójové výrobky, červené fazoe
# > > - ořechy (hlavně vlašské ve větším množství)
# > > - konzervované tuky a oleje (hlavně margaríny)
# > > - cukrovinky s přísadami typu barvy, vůně, příchutě... (bonbóny atd.)
# > > - octy, olivy, majonézy, dresinky a zálivky, veškeré čaje (kromě rooibos),
# > > kakao, čokoláda, mošty, sladké minerálky a jiné ochucené nápoje
# > > - anýz, čili, skořice, hřebíček, kurkuma, muškát a veškeré směsi koření

Pak to samozřejmě může být tak, jak píše @kazdovci, že vadí něco z prostředí. Atopický ekzém nutně svědět nemusí... Když se mu to stává jen u babičky, neměl by být problém přijít na to, čím je to způsobeno, aneb zamyslet se nad peřinami (roztoči a peří), plísněmi, zvířaty, prachem a pylovými alergeny (kde si tam hraje, v písku, trávě, se senem atd....) a pak vyzpovídat prarodiče, co mu dávají jíst...

luthien.k
2. jún 2011

@bubinko83, to je chronické stádium ekzému, zdá se proto, že nepůsobí momentálně žádná provokační vliv... Co mažete?

bubinko83
2. jún 2011

@luthien.k davam mast z kyseliny mliečnej,aby to nemal take drsne. 😒

bera28
2. jún 2011

Holky, díky za reakce. Určitě to spíš bude reakce na něco v ovzduší, jídlo dává babička stejné (navíc děti jídlu moc neholdují a čokolády a podobné sladkosti vyloženě nesnáší), zvířata nemá, deky používá pro alergiky,...A navíc bydlí ve stejném městě (cca 10 km od nás) i podobném bytě, takže fakt mi zbývá jen nějaký "vzdušný" alergen.

martinka1981
2. jún 2011

@luthien.k ahoj,prosim ťa ako je to s Fenistilom ked ideme na imunologiu na odbery? Davať či nie? 😕

A ešte si tu raz spominala že HA mlieka stracaju svoj vyznam ked sa začnu podavať prve prikrmy. To aj ked je trebars jeden z rodičov alergik/astmatik tak sa može davať obyč.mlieko napr. Nutrilon?

alami
2. jún 2011

tak som si uriekla ☹
žienky, poraďte, večer a ráno vypil kozie mlieko (pil ho 1.X), bolo to 100% sušené kozie bio mlieko, bez prísad. viem, že je to podobná bielkovina ako BKM, ale naša alergologička povedala, že v praxi mala len 2 deti, čo mali BKM a reagovali aj na kozie, tak že mu ho môžeme dať.
Nechápem ale jedno, malý na BKM reaguje KAŠLOM, z BKM sme zatiaľ nepozorovali zhoršenie ekzému, ak je to podobný alergén, čakala by som rovnakú reakciu, teda ak by začal kašlať - chápala by som, ale žeby sa mu z kozieho zhoršil ekzém? Spätne som ale premýšľala čo jedol, znovu pozrela všetky etikety a fakt včera nič nemal, z čoho by mohol reagovať.
Po ďalšie, môže na kozie mlieko reagovať hne´d pri prvom podaní? (nikdy ešte nepil kozie mlieko)
☹ ☹ ☹

luthien.k
2. jún 2011

@bera28, a mají i stejnou vodu (z veřejného vodovodu) jako vy? Pokud by to bylo něco "ze vzduchu", tak si myslím, že jedině plíseň v bytě, pokud se neválí někde venku v seně apod....