Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
4. aug 2011

@michamicha , díky, u vás už těžko něco víc radit, vypadá to, že to máte dost vychtané... Někdo má tu smůlu, že má ekzém s horším průběhem. A jakou kosmetiku máte?

apollo11
4. aug 2011

@luthien.k Dík, jsi moc hodná 🙂 fotky pošlu hned jak to půjde. Kojená byla do roka (teď má 14m), UM má postupně s koj. od 10m, protože ji kojení přestávalo bavit, ale dosud to bylo bez problémů. Jako malá právě neměla absolutně žádné problémy, i příkrmy bez reakcí. Co se týče stravy jsem spíš opatrnější, snažím se to hodně hlídat, i když v rodině alergie nemáme. Akorát začala jíst teď hodně čerstvého ovoce, nektarinky, meruňky ap., rajčata.. to mě napadá jako první.. A zhoršilo se to, když se začala snažit jíst "sama", dost si matlá jídlo po obličeji a do očí a i když to umyju, vždycky má po tom tu kůži horší ☹ A teda ty zuby, to je fakt že teď jí leze stolička. Netušila jsem, že by to mohlo ekzém vyvolat.
Měla bych jí to něčím mazat nebo spíš nechat? Na kožní určitě zajdem, ale jsem ráda, že se můžu trochu informovat už teď.

luthien.k
4. aug 2011

Mazání podle mailu, něco to chtít určitě bude, ale zatím nic nekupuj, uvidíme 🙂 No a s jídlem bych se vrátila minimálně do doby, než se to začalo tvořit, takže vysadit to čerstvé, rajčata určitě... Z ovoce obvykle nevadí meloun, borůvky, hrozno (bez pecek a slupky), tepelně upravená jablka, hrušky, meruňky, švestky. Ze zeleniny okurka, salát hlávkový, určitě se vyhni (i vařenému) celeru, petrželi, rajčatům, paprice.
Časté mytí a kontakt s těmi potravinami jistě taky vadí, na to je každá rada drahá, pokud chce jíst sama (osobně si myslím, že v tomto věku ještě nemá smysl to zkoušet, ono to chce až bude nejen motivace, ale i ta motorika k tomu trošku zralá 🙂)

apollo11
4. aug 2011

@luthien.k ad poslední věta: Jasně, taky si to myslím, ale ona si to tak moc prosazuje,že to nejde jinak 😉 jako slušné krmení je u nás teď utopie 😀

michamicha
4. aug 2011

@luthien.k tak různě střídáme, vždycky na chvíli zabere něco jinýho 😖 takže doma máme zásoby bepanthenu, ambidermanu, lipobase repair, a-derma, locoid, bactroban, pak nějakou béžovou a žlutou mast z lékárny, a už si dál nevzpomínám 😅 dneska nám doktorka radila ať zkusíme vynechat ambiderman a mažeme tou béžovou (smradlavou - si jí pamatuju z dětství, taky mě s ní mazali 😀 ) a na to dělat ty mokré zábaly... pak dám vědět jestli to pomohlo a jak to malej snášel 😉

luthien.k
5. aug 2011

@michamicha, ono dost záleží, v jaké fázi ten ekzém je, ale to asi víš: http://www.proalergiky.cz/aktuality/129.html

Jestli nevadí, trochu to shrnu: takže Bepanthen, Lipobase repair (vyloženě mastný krém) nikdy ne na akutní, červený ekzém, Ambiderman a A-Derma Exomega lze, ale na to ještě něco léčebného (což tam nevidím, možná to budou i ty míchané od kožní, to by měla říct, na jakou fázi to mazat, každopádně koupit se dá něco se zinkem, taninem, ichtamolem...). Třeba ten Ambiderman sám o sobě hydratuje a mírně promastí, ale "neléčí". Bactroban jen na jasně bakteriálně infikovaný ekzém (bez doporučení dr. bych nepoužívala), Locoid (relativně slabý kortikoid) - pouze na ekzém v hodně špatném stavu a co nejkratší dobu. Ty masti z lékárny - to by samozřejmě chtělo vědět složení, podle toho bych taky dokázala říct, na co se hodí.

lucinenka001
6. aug 2011

Ahojte kočky.

Prosim Vas toto ma zaujalo zo stranky :

Optimální frekvence koupání dítěte je pak ob 3 dny.

Lebo mi nasho drobca umyvame kazdy den, ale len na chvilu a hned von. Ale spomina sa tu kupanie dietatka tak to myslia predpokladam asi dlhsie kupanie a to mi nikdy nerobime, ze ho nechavame dlho vo vode. Len ma zarazilo, ze kazde tri dni. Brrrr.

luthien.k
7. aug 2011

@lucinenka001 , ahoj, no to je běžné, "pravidlo tří": koupat každý třetí den, maximálně tři minuty a do tří minut namazat emolientem... Tak to skutečně je 🙂 Ale i od kožních jsem se setkala s jinými názory, někteří říkají každý den (aby se smyla odumřelá kůže a pot), někteří dokonce jednou za týden (třeba v zimě se dítě tolik neušpiní...). Takže v tomto je na každém, jak to zrovna jeho dítěti vyhovuje. Pokud každý den myješ jen krátce a namažeš a kůže je v pohodě, tak bych to neřešila 😉

martinka1981
7. aug 2011

@luthien.k ahoj,nam kožna tiež hovorila že kupať každy den a ked je velke teplo tak aj viac krat za den,hlavne ten pot zmyť. jasne že nie dlhe mačanie,len zmyť a šup von.

ja som dokonca malu okupala doma v bazene ale najskor som sa poradila s Věrkou 😀 ked boli take horučavy dobre jej to padlo 😉 a v pohode to bolo. Pekne sme namazali potom a žiadne zhoršenie nebolo 😵

azarijka
7. aug 2011

@lucinenka001 ja som nasu tiez kupala kazde 3 dni, a mali sme problem s ekzemom tak nam kozna kazala kazdy den osprchovat... ekzem sa vyrazne zlepsil 😉

branki
8. aug 2011

ahojte, pridavam sa ku vam do diskusie, maly ma AO uz aj vdaka vasim prispevkom pod kontrolou, zistila som ze to ma z BKM, ide o to, ze ma este jeden fliacik na krku a maly by ho zachvilu ockovat druhou davkou vakciny, chcem sa spytat ci mam odlozit ockovanie, kym sa mu to uplne nevylieci, alebo ho mozem zaockovat, ake ste mali skusenosti? dakujem

luthien.k
8. aug 2011

@branki , ahoj, já myslím, že v takové fázi není očkování problém, můžeš udělat pár věcí pro to, aby to proběhlo co nejvíc hladce:
- nikdy nemocnému dítěti (vadí i rýma)
- nikdy dvě vakcíny najednou, mezi nimi odstup alespoň 14 dní
- u silně alergikých na vejce (když je riziko anafylaxe) nedávat běžně používanou vakcínu proti příušnicím, zarděnkám, spalničkám (pěstuje se na kuřecích embryích), ale tu, co se pěstuje na psích ledvinách (Trivivac)
- minimálně týden před očkováním i po něm dávat přímo dítěti probiotika, jen a jen Bio Gaia
- tři dny před očkováním a tři dny po něm dávat Fenistil kapky
- lze jako podporu použít i homeopatika, konkrétně thuya occidentalis, a to čtyři dny po sobě - den před očkování, v den očkování a dva dny po něm (2-3 kuličky rozpustit v troše vody)

eyael
8. aug 2011

@luthien.k - mám na tebe prosbu, potřebuji poradit se stravou. Vím, že tahle diskuze je primárně pro maminky co mají atopické děti, ale jsem těhotná a pořebuji poradit s následujícím problémem mě a mé dcery. Před 4 měsíci mi zjistili na imunologii alergii na kravské mléko, hodnota 1,9. Lactozovou intoleranci buď nezkoumali nebo nic nevyšlo, to nevím, ve výsledcích to není. Problémy po mléčných výrobcích nepociťuji, jen po mléku zákonitě mám průjem...
A teď k dceři - asi dva týdny si stěžuje na bolení bříška po jídle - hodinu až 2,5hod po jídle, nejdřív jsem myslela, že se málo najedla a už má hlad. Minulý týden se k tomu ale přidal průjem, zapáchající oranžový. Nasadila jsem jí Smectu, brali jsme teď 3 dny, stolice se upravila, ale pořád dost zapáchá, dneska už vysazuji - nemá se u dětí dávat déle než 3 dny, uvidím v dalších dnech. Tak nevím, jestli zabrala, jeslti třeba nesnědla jen něco co jí nesedlo - byli jsme týden u rodičů, strava nebyla úplně ideální 😒 .
Zas na druhou stranu - jogurty, lipánky, sýry, prostě mléčné výrobky miluje, jí je od mala co mohla začít, mléko pila HA (od 4m-do té doby kojená), cca půl roku zpátky jsme ho plně nahradili kravským.

Tak se chci zeptat, jaká je pravděpodobnost, že zdědila alergii na mléko? A jak by se to projevovalo? Co v takovém případě máme jíst? Zjišťovala jsem na netu info, všude píšou diety při intoleranci laktozy, ale při alergii na mléko jsem nic nenašla, jen že laktozová dieta nefunguje 😕 Dost se v tom plácám, asi bych si i já měla nějak upravit stravu, zvlášť když jsem těhotná 😨 Můžeš mi nějak poradit, někam mě odkázat za dalšími informacemi? Díky moc předem a omlouvám se za dlouhý příspěvek 😔

luthien.k
9. aug 2011

@eyael , ahoj, pořešíme v IP 😉

luthien.k
9. aug 2011

Oznamuju, že budu nejspíš 14 dní bez PC ☹

katii
10. aug 2011

maminky, poraďte mi, jaká používate probiotika?

jankadudova
10. aug 2011

Jednoznacne doporucuji Bio Gaia! Jsou nejlepsi, presne davkovani (5 kapek denne). Ano, cena je vetsi, ale vydrzi celkem dlouho, je to 10ml. A hlavne pomahaji a jsou miminku prinosne🙂

branki
12. aug 2011

@luthien.k ahojky, dik za odpoved, pisem ze sa nemaju dve vakciny naraz, cize mam poprosit doktorku nech nam necha odstup 14 dni, lebo teraz ho budu picjhat do obidvoch noziciek cize dve vakciny, este sa ta chcem opytat, kedze mas bohate skusenosti 🙂 ci by mohol ist nababy plavanie alebo chlorova voda to zhorsuje, dakujem

estrellita
13. aug 2011

@katii nejlepsi jsou Bio Gaia, jen pozor, musi byt v chladu. a my pak na cestovani pouzivame Apo Baby Probio, jsou rozdelene na 30 davek v sacku 🙂

baptisia
14. aug 2011

Ahoj,mžu se přidat?Malé jsou tři roky,ve 4měs.měla aergickou reakci na prací prášek(komplet se osypala) pak byl ta nějak klid, roce se jí objevil atop na tvářích přeléčen kortikoidy a od dvou let je to co tři týdy zpět vždy komplet na celém těle....vždy nám dr napíše kortikoidy ☹ malá je alergická na vejce,soju,banány ořechy nejí rajčata,citrusy ani nic kyselého...stravu jí hlídám...baští laktobacily,multivit,Vápník,Zyrtec,na noc Dithiaden.....já už nevím co mám dělat aby se jí to nevracelo v takové míře...chjo Může někdo prosím poradit?Děkuji

martinka1981
15. aug 2011

@baptisia napiš sem Verke, ta ti poradi na 100%
http://www.proalergiky.cz/forum/?text=read&id=3...

baptisia
15. aug 2011

@martinka1981 děkuji 🙂

jankavoj
16. aug 2011

Pozdravujem všetky mamičky, ktoré majú deti s atopickým exémom. Bola som v Trávnici a chcem sa podeliť o skúsenosť s Vami. Prvý krát som na doporučenie kožnej lekárky absolvovala toto liečenie keď mal syn 9 mesiacov. Podotýkam, že som musela zmeniť prvú jeho kožnú lekárku, ktorá mu neustále predpisovala hormonálne masti a nepáčil sa mi ani jej prístup. Odvtedy chodím so synom do Trávnice každý rok, toho času má 3 roky aj 8 mesiacov a hneď po absolvovaní prvého liečenia už len premasťujeme Excipial U Lipolotio, čiže žiadne hormonálne masti. Som veľmi vďačná kožnej lekárke MUDr. Sárincovej, ktorá mi toto liečenie doporučila, lebo neviem ako by sme na tom boli ak by sme tam nechodievali. Určite aj táto liečba ako všetky iné, má na niekoho vhodné účinky a na iného nemusí mať. Určite treba vyskúšať.

michamicha
16. aug 2011

dívala jsem se na stránky ústavu v Trávnici a zajímalo by mě, jestli tam mohou jet jenom dětičky ze Slovenska...
jezdí tam i z Čech? pokud ano, tak jestli na ten pobyt přispívají i české zdravotní pojišťovny?

lucinenka001
16. aug 2011

Kočky ahojte,

prosim Vas o pomoc. Drobcovi sa necakane vyhodili vyrazky v zadu na nohe v zahybe pod kolenom. Este nikdy sme take vyrazky nemali. Len je problem zistit z coho to bude. Ale jedli sme chlebik vo vajicku a asi problem bude, ze sme spapali zemiakove placky. Myslite, ze by to mohlo byt z toho ? Mrzi ma, ze sme mu to sposobili nejakym jedlom. Hlavne sa chcem poradit prosim vas ci to nechat samovolne zmiznut, alebo je potrebne zasiahnut nejakou mastickou ak ano aku odporucate prosim vas? Neviem si rady, kedze sme take skarede vyhadzane miesto na tele este nemali. Bojim sa, aby sa nam to nerozsirili po celom tele. Dakujem za kazducku radu. Tie vyrazky niesu mokvajuce. Su take cervene ako fliacky cervene. Prikladam link. Dakujem vopred. Na tej fotke to asi dobre nie je vidno. Ci ano? Dakujem

🙂

dagmik
16. aug 2011

@lucinenka001 Já to na fotce nevidím vůbec...trochu si myslím, že od toho jídlo by to být nemělo, počkala bych pár dní a pokud to nezmizí, tak bych zašla na kožní. Předepíší ti mastičku. Ještě bude záležet, jestli to bude malého svědit nebo ne...můžeš zkusit modrou indulonu, tou nic nezkazíš a alespon trošku promastíš, pokud je to místečko sušší.

modra1
17. aug 2011

@lucinenka001 potraviny by si mala mať preskúšané otestované, či?
Má to tam dosť, ale žiadna tragédia, podľa mňa aj zuby, ale skôr počasie je na príčine. Na toto štádium daj niečo so zinkom (zinková masť, sudokrém, bubchen na zapareniny), indulona nie je vhodná. Malo by to odblednúť, horúčava to môže opäť zhoršiť, pot je veľmi dráždivý. Keď to už bude bledé a suché, hydratuj napr. Bioderma Atoderm PP, ak by nestačil, tak napr. Bepanthen.

lucinenka001
17. aug 2011

@dagmik Ahoj. Dakujem za radu a pomoc 🙂. Adama to nesvrbi ani si to neškriabe, uvidim ak to nezmizne tak pojdem na kozne.

lucinenka001
17. aug 2011

@modra1

Ahoj, Dakujem krasne za odpoved. Ano potraviny otestovane a odskusane. Preco si myslis prosim Ta, ze aj zuby to mozu byt? Je ale zhoda okolnosti, ze nam idu zubky jeden za druhym a tak rychlo, ze ich nestihame ratat 😉. Dlhu dobu nam nerastli a teraz jeden za druhym. Tie vyrazky mozu byt prejavom aj rastu zubkov? Biodermu Atoderm PP pouzivame pravidelne. A je nutne prosim Ta to hned kremovat tou zinkou mastou, alebo to mozem nechat volne zahojit? Dakujem.

modra1
17. aug 2011

@lucinenka001 zuby sú otvorená rana, môžu vyvolať ekzém. Napísala som ti ako tomu pomôcť, je na tebe, či to preliečiš.