Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

pran
5. dec 2012

Prispejem do tejto diskusie, kedze uz zacinam byt dost zufala. Syn 18m sa mi pred 2 mesiacmi zacal vyhadzovat na tvaricke, do 3 tyzdnov to mal po celom tele. Detska aj kozna dr - atopicky ekzem. Na krvnych testoch potvrdena alergia na BKM. Vysadili sme mlieko od 19.10. Plus kozna nasadila Advantan na tvar (davala som kratko, kym sa stav nezlepsil), tanin puder, pix pasku, dechtovu mast na telo. Od 30.10. drzime nizkoalergennu dietu (ryzove mlieko, ryza, zemiaky, mrkva, brokolica, karfiol, varene maso, hnedy cukor, pretopene maslo, pohanka, proso). Neskor sme nasadili aj jablko a hrusku. Tyzden sme skusali k tomuto aj bezlepkovu dietu, ale ziadne zlepsenie, takze davam biely chlieb. Bohuzial dodnes, uz je to niekolko tyzdnov a ziadne zlepsenie, syn stale reaguje. Skoro kazdy den popoludni ma cervenu tvaricku, potom zlepsenie, zas zhorsenie a tak dokola. Na alergologiu sme sa zatial nedostali, sme objedneni na 11.12., ale obavam sa, ze nam aj tak nepomozu. Vraj musime zistit sami na co reaguje ☹ Kozna nam zakazala akekolvek mlieka pouzivat na premazavanie, posledne dni sa mu objavili opat mapy na tele a to uz mal po dechtovej masti dobre (po tom co som ju na par dni vysadila, netusim co obsahuje za pridavne latky). Uvitam akekolvek rady od skusenych, u nas je to prvy alergik v rodine.

ficekova
5. dec 2012

@pran obrat se na Luthien.k. Urcite ti pomuze. Ja nevim, jak by syn bez ni dnes chudacek vypadal. ☹

pran
5. dec 2012

Dakujem, budem ju kontatovat. Najhorsie je, ze za pomaly 2 mesiace diety stale nevieme na co je alergicky. Kozna mu takisto predpisala Aerius, to mu davam kazdy den 2.5ml a 1/4 dithiadenu na noc, ale to mu nedavam. Aj ten Aerius sa mi nepaci, ale tapem co mam robit, nechcem mu uskodit, ale ani nic zanedbat. Beru vase deti antihistaminika dlhodobo?

katyxq
5. dec 2012

@pran máslo, i kdyz přepuštěné, může BKM obsahovat, předpokládám, že jsme vysadili veškeré mlécné výrobky i z kozího a ovčího mléka, hovězí maso, sóju a také veškeré potraviny, které něco z toho obsahují (je nutné číst složení všeho - nejrizikovější je asi pečivo, sladkosti, uzeniny, margaríny). Pokud kojíš, tak je třeba, abys držela dietu taky, pokud dostává UM, tam musí mít plně štěpené (Nutrilon allergy care, Nestlé althéra), ale ani ta někteří nesnesou a musí mít Neocate a nebo jen rostlinné alternativy mléka.
Taky může reagovat na jiné potraviny (krevní testy jsou silně nespolehlivé, nanajvýš tak na 50%), prací prostředky (nejlépe vyzkoušej něco absolutně bez parfemace nebo doma udělaný mýdlový sliz, máchání navíc a místo aviváže ocet), kosmetiku - její různé složky, je to hodně individuální, u nás vadí minerální oleje (parrafinum liquidum) a vazelína (petrolatum), což vylučuje naprostou většinu bězně dostupné kosmetiky včetně té z lékárny. Nevím, jak u vás teď ekzém vypadá, může v něm být i infekce, což se dá prokázat pomocí stěrů, které udělají na kožním.
http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

ficekova
5. dec 2012

@pran poslala som ti mailika 🙂

pran
5. dec 2012

@katyxq vysadili sme vsetko s mliekom, aj kde pisu iba stopy. Netusila som, ze sa nesmie ani hovadzie, ale to pravda ma tak 1x za 2 tyzdne. Maslo sme vynechavali asi 4 tyzdne, potom sme ho nasadili, a namiesto toho som vysadila slnecnicovy olej. Ale aj tak ziadna zmena, ci s alebo bez masla. Ja uz nekojim, UM nedavam, iba ryzove mlieko z DM. Ale musim to riesit, lebo maly ma urco uz nedostatok vapnika za tie 2 mesiace. Kozmetiku nepouzivam absolutne ziadnu, len tie masti od koznej. Ani pred ekzemom som ho nicim nemazala. Co teda este mame rezervu je to pranie, nikdy som nepouzivala avivaz, plachala vzdy este extra 2x, ale prasok nemam ekologicky. To este vyskusam. Infekciu nema, robila nam pediatricka vytery. Ale ma zlateho streptokoka ☹

viktorkaja
5. dec 2012

Poradíte mi prosím co by mohlo zabrat na zhoršený ekzém u syna? Už dlouhou dobu syn drží dietu-4 dny v týdnu a ostatní dny jí vše-chodí do školky,takže jinak to bohužel nejde. Fungovalo to docela dobře-měl jen mírná ložiska v podkolenních jamkách. A nyní je tomu asi tak měsíc má ekzém mnohem horší-drobné pupínky na tvářích, v loketních jamkách,suché růžové fleky po nohách a v podkolenních jamkách ekzém červený a na ruce mezi prsty má suchý ekzém,který praská a má to takové "živé"
Už nevím co zkusit abychom se dostali do stejného stavu jako dříve.
Děkuji za rady.

luthien.k
5. dec 2012

@pran
@viktorkaja
pro obě - dělali kožní stěry kvůli možné přítomnosti infekce?

zuzuzuzu7
5. dec 2012

@pran a nejdu vam aj zubky? vtedy byva zhorsienie..dalej aj v nejakom pecivku je mlieko a u niekotrych deti zevraj vadi aj pohanka-poznam jednu maminu, ktorej sa mala vyhazdocvala z pohankovych chrumiek...no a teiz poznam dve maminky co im nerobilo dobre to mliecko z dm-ryzove..kvoli obsahu rias, na ktore reagovali ..ked vysadili bolo dpbre...
no a teda vam zistili toho zlateho nie streptokoka ale stafylokoka. asi...tak to moze mat tvaricku zhorsenu aj kvoli infekcii...dobre zaberaju maste s ichtamolom!

viktorkaja
5. dec 2012

@luthien.k Já jsem se synem nikde nebyla,takže stěry nemáme. Myslíš,že by tam mohl být stafylokok?

pran
5. dec 2012

@luthien.k
@zuzuzuzu7
Ano, stery nam robili, ci to nie je infekcia. Pohanku som takisko na par tyzdnov vylucila, bez zmeny, tak sme zaradili spat, aby to mal aspon trosku pestrejsie (aj ked mu velmi nechuti). Mliecko z DM davam prave to Natural (neobsahuje morske riasy). Vsetko poctivo citam, pecivo davam len jeden druh chlebika a rozky, kde maju v obchode napisane zlozenie, a su bez mlieka ☹

A mame teda asi toho stafylokoka, myli sa mi to, ale je to ten zlaty. Obcas mu hnisaju uska, to ma z toho. Ale zatial sme to nepreliecovali, tie loziska ekzemu nema zapalene, to ma len suche flaky a cervenu tvaricku roznej intenzity.

Dnes som vymenila ryzove mlieko za ovsenne a idem skusat bez ryze. Ovos sme mali teraz po cely cas vyluceny, tak uvidim ci sa nezhorsi po nom. Alebo naopak nezlepsi po vysadeni ryze.

Bohuzial vsetko skusam intuitivne, kedze nam nikto nevedel poradit ako presne postupovat pri diete. Pracovala som v potravinarskej firme, takze mam dobry prehlad o pridavnych latkach, rozumiem tomu a zlozenie vzdy dokladne studujem (to uz robim par rokov).

zuzuzuzu7
5. dec 2012

@pran treba sa zbavit tej infekcie...urcvite ju ma aj na kozicke ☹

pran
5. dec 2012

@zuzuzuzu7 Ako sa toho da zbavit? Vraj 95% ekzematikov ho ma. Ci ho teraz este oslabit silnymi atb? 😢 Pediatricka ani kozna sa k nemu nejak nevyjadrovali, nerozumiem tomu.

zuzuzuzu7
5. dec 2012

@pran odkial mu robili stary?z koze alebo to bol vyter z nosteka?

pran
5. dec 2012

@zuzuzuzu7 Z nosa, z koze aj z hrdla. Citujem zo spravy: Staphylococcus aureus. Pocetne kvantitativna citlivost na ATB.. dalej vymenovane tie atb.

zuzuzuzu7
5. dec 2012

@pran no s eradikaciou zalyteho ztafylokoka je to dost tazke..vela ludi ho ma a ani nevie o nom...no ked robi poroblemy, tak treba preliecit..davaju sa kvapky do noetska..pamycon..no malo kedy to staci..takisto moze po eradikacii byt opat nakazeny...z rodiny do hocikoho...a ako si pisala, tak vela ekzematikov ma s tym to problemy...isto velmi dobre na tu kozicku posobi masticka s ichtamolom-to je taka smradlava..ja som tak malej vyleicila stafylokoka na rucicke kedysi-nedam dopustit!

tehulka2011
5. dec 2012

@pran ahoj, poznas test www.food-detective.sk? Mozno by vam pomohol

pran
5. dec 2012

@tehulka2011 Nie nepoznam. Je to spolahlive u 18m dietata? Vraj ani prick testy sa u malosov nerobia, az od 3 rokov.

tehulka2011
5. dec 2012

@pran ak Vam to financne vychadza ho kupit, tak by som to mozno skusila,mne to pomohlo, ale ja som dospela :/

lyongirl
5. dec 2012

@pran Ahoj, mne najviac v tomto pomohla Katka @luthien.k, komunikovali sme mailom, zaslala som je fotky, všetko sme spolu preberali, ale nerobí to zadarmo, to je logické 🙂
Momentálne bojujeme aj my so stafylokokom, pretože malý 14 mes. má Impetigo, už 3 mes. Konečne nám nasadili ATB, tak hádam sa toho už zbavíme.
Kedy sa vám ekzém objavil presne? Píšeš pred 2 mes. a teraz má 18 mes., nebolo to po očkovaní? Nám to nabehlo presne po očkovaní v pol roku a stav neskutočne zlý. Po vyliečení sa držal pekne, ale dostal to Impetigo - stafylokoka a teraz má tváričkú zlú a aj sem, tam fliačik atopického, ale našťastie nie moc, zrejme má oslabenú imunitu, tak sa mu na koži nanovo vyrútilo všetko možné...

luthien.k
5. dec 2012

@pran není to spolehlivé, protilátky IgG nevypovídají nic o alergiích, hromada lidí je má zvýšené a potíže neměli ani mít nebudou. O alergiích, když už, vypovídají IgE protilátky, které se dělají i malým dětem, nicméně i zde není spolehlivost velká a jediné, co zbývá a je zatím nepřekonané, je eliminační dieta, bohužel.

ficekova
5. dec 2012

@pran nam ich u Sarinky robili teraz (2roky 2mesiace). Vsetko bolo pozitivne. Moc od toho necakam. Tiez my vysiel pozitivny pel (uz neviem coho) a nikdy som problemy nemala. Ide len o to, aby si dieta ruku neskrabalo a aby spolupracovalo. Ale citala som, ze to ide aj u mesich deti, ale je mozne, ze koza nebude reagovat uplne dostatocne, takze je mozna falosna negativita.

pran
5. dec 2012

@lyongirl Ahoj, urcite sa budem s Katkou radit. Moj maly nema ziadne ockovania, prvy syn je ockovany podla kalendara, vratane MMR a ziadne problemy nema ☹ Davam im vitamin D obom, malemu BioGaiu probiotika a starsiemu aj praskove C v tomto chripkovom obdobi. Bohuzial do maleho to nedostanem, nevypije to a do jedla mu to neschovam, kedze nic aromaticke nemoze jest, kde by sa to schovalo.

@luthien.k Z krvnych testov mame zle hodnoty (vyznacila mi ich dr. na sprave): Eozinofoly (EO) 6,6%, S-Ig E 361.9 IU/ml, IgM 22,00 U/ml. Ostatne v norme.

U nas je zvlastnost, ze maly sa vobec neskriabe (nastastie). Preto som dufala, ze to ekzem nebude, ale asi je.

lyongirl
5. dec 2012

@pran ja mám C-salts, takže ja to do nich dostanem v pohode, do čaju, ani v čaji ti to C nechce? Alebo si ho neutralizuj so sódou, či ako sa to robí, aby nebolo kyselé. Ináč ja mám ešte C od Jamiesona, nie je to zrovna super C, ale ešte domíňam a mne ho Dominik - najmenší v pohode zje, dávam mu polovicu z 500mg

pran
5. dec 2012

@lyongirl Maly sa nevie normalne napit, pije po duskoch iba. A ked to nie je cista voda, tak pluje (ak je tam C so sodou, je to take ako perlive). Caj tiez nema rad. Ale skusim viac ponukat, mozno si zvykne. Aj pohankovu kasu na piaty krat zjedol 🙂

lyongirl
5. dec 2012

@pran jasné, chápem...ja som si naučila na čaj, prvé 2 deti pili vodu a tretí pije čaj, no som ja ale blbá 😀

luthien.k
5. dec 2012

@viktorkaja ano, je to možné, zašla bych to ukázat na kožní.

viktorkaja
5. dec 2012

@luthien.k Tak určitě tam zajdu. Stěr by mohla udělat i obvodní doktorka ne? My máme kožní daleko a je to tam na dlouho. Obvodní doktorka nás vezme hned.
Katko prosím vás a jak se to léčí pokud se ze stěru prokáže stafylokok?
Jaký máte názor na toto: http://www.swanson.cz/cordyceps-sinensis-120pcs...

lucikan
5. dec 2012

ahojte, chcela by som sa poradit ohladom syna, lebo ako si lamem hlavu, tak si ju lamem, neviem prist na to, co sa deje:
aby som opisala nas stav obsirnejsie, po druhom ockovani (v 5.mesiaci) mal syn silnu reakciu na chrbatiku. Cely chrbat cerveny, ale nesvrbelo, zbavili sme sa toho po skusani vseliakych masti (ale nie kortiko) nakoniec holtom a eucerinom omega 12. Odvtedy bol pokoj, s tym ze ale skoro stale mal na chrbatiku kde tu suchu plosku, velkosti nechtu malicka, dajme tomu tri taketo fliacky. Mazala som tym eucerinom, to zaberalo, ale moc som to neriasila, vravela som si ze je proste citlivy na kozi.Pred dvomi mesiacmi mu z ineho dovodu (spomaleny rast) dosli na alergiu na mlieko.
Dva mesiace sme na bezmliecnej diete, tie supinky na chrbte prestali (krasne sa mi ukazalo, ze vsetko vseticko ma nejaku pricinu a aka som bola nedosledna) a vsetko zacalo byt fajn, podrastol, pribral.
Minuly stvrtok, sup, uplne cervena koza na zadocku. Priebeh to ma taky, ze rano je to na malej ploche, bledsie, do vecera to uplne scervenie. Ten rozdiel oproti tomu co je rano a co je vecer je strasne velky. Dnes si to syn prvykrat
skrabal. Zacina to supinkovatiet, trosku. K tomu na taky rasplik na nohach, kde tu ale suvislo cele nohy. Natieram to eucerinom, ten mu tu ritku tak ukludnuje mam pocit, zcervenia sa zmensi aj v priebehu dna, ale sa odplienkovavame,casto sa premyva zadok len tak vodou, lebo su nehody, tak po tom vzdy nanovo natrem.
Moje zmetenie plynie z toho, ze som si vlastne myslela, ze sme - ako to povedat - za vodou, ze sme sa obtreli po tom ockovani vtedy o atopicky ekzem, ale ze sa nam nerozvinul, no ale teraz mam pocit, ze toto co tam ma je atopicky ekzem v plnom rozvoji. Ked beriem do uvahy fakt ze sme dva mesiace na bezmliecnej diete, nedava mi to nijaky zmysel. Nasa strava je taka, ze som sa z nej tesila, ziadne polotovary, raz dva razy maso do tyzdna. Sama zelenina,strukoviny, celozrnne muky, domaci chleb. Biely cukor velmi striedmo. nic nove v jedalnicku nemal, preto nechapem z coho to moze byt.
Co ma napada su tieto faktory:
1. pocikavanie, jak sa odplienkovava, tak si ocika slipky, teplaky, zeby reakcia na vlastny moc? ALe tak do dvoch minut to ma vzdy vyzlecene, tak sa mi toto nezda.
2. par veci som mu pri prani oprala v nasom prasku a nie detskom, moze to byt z toho? Ale preco potom len od pasa dole?
3. moze to byt synove vysporiadavanie sa s nejakou virozou? on celkove mam pocit, ze nic mu nejde na dychacie cesty, uz vlastne rok nesoplil, nekaslal, ale na kozi sa mu prejavuju veci (toto je mozno moja uplne zla interpretacia).
Zaujima ma, ci je tento nas pribeh nejaky nestandardny, alebo to zapada do obrazu atopikov. Mam uvazovat o eliminacnej diete? Dakujem za akukolvek radu, postreh, link na prestudovanie.