Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

janette82
3. apr 2013

@luthien.k Díky moc za radu! A tato seborhoická dermatitida může úplně zmizet?

luthien.k
3. apr 2013

@janette82 ano 🙂 Máte v rodině ty projevy atopie (alergie, astma, AE)?

janette82
3. apr 2013

@luthien.k Já občas mívám ekzém. Dodneška mi nikdo pořádně neřekl, co to je. Prý zřejmě seborea. Jinak starší syn, když měl asi 2 měsíce, měl také podobnou vyrážku, ale v o dost menší/slabší formě. Zmizela mu během dvou měsíců. Rozhodně to neměl tak, jako maličká. Nemůžu se na ní už skoro ani podívat, protože se mi chce pokaždé brečet ☹ Ještě jsem zjišťovala, zda by nemohlo jít o alergii (tedy spíše intoleranci laktózy), protože v Nutrilonu AC laktóza je. Mohla by na ní takto reagovat? Asi spíš ne, že? Průjem, který měla předtím, když jsem kojila, ustupuje. Má krásnou stolici, občas se sice objeví ještě trošku hlenu, ale už o mnoho méně.

ketikus
3. apr 2013

@cajomilka bývame v tehlovej bytovke vzduch by tu teoreticky nemal byť suchý ale vlhkomer doma nemám možno by bolo vhodné zmerať to. Dik za postreh.

🙂

luthien.k
3. apr 2013

@janette82 o intoleranci laktózy zcela jistě nejde, protože ta se neprojevuje tímto způsobem, ale malá by měla křeče, koliku, průjem, nikoli vyrážku. Těch možností, proč ta vyrážka je, je víc, prostě se kůže sžívá s okolním světem a pokud byl problém v BKM, tak to NAC pořeší (leda by patřila asi mezi 5% silných alergiků na BKM, kde musí mít děti mléko typu Neocate - v podstatě volné aminokyseliny, nevyráběné z kravského mléka).

vrtulka81
3. apr 2013

@janette82 Nemáte doma i zvířata? NEpoužíváte kosmetiku Johnson baby? Pokud jo,tak vyměnit.Jinak naše malá byla taky na Nutrilon AC a museli sme přejít na Neocate,je ještě hnusnější,ale pokud zvládá pit AC tak i to druhé,problém je,že ho předepíše jen gastroentorolog nebo alergolog,nikdo jiný nemůže,je dost drahé na to aby si jej člověk mohl dovolit kupovat,do jednoho roku se doplací jen 20,- zbytek platí pojišťovna.Tak držím palce,pokud to bude mléko,návštěva alerga nebo gastro vás nemine
Ještě k tomu mléko Nutrilon AC,abyste ho popř nemuseli kupovat celé,tak to může předepsat i kožař a pak na základě toho dětský pediatr,ale ten pojišťovny prol´plácí jen do jednoho roku dítěte,a tuším něco okolo stovky

ivia123
3. apr 2013

@janette82 to určite zmizne,len per veci v čistej vode,to ma reakciu na nejaku chemikaliu.Možno si zmenila krem,sprchovy gel,plienky ,avivaž -porozmyšľaj.Niečo si zmenila a detska pokožka rychlo zareaguje .Neboj par dni a už to mať nebude.A ten krem čo ti dala dr. a robi jej zle tak jej ho nedavaj,možno osahuje nejaku zložku,ktora jej to ešte zhorši.

janette82
3. apr 2013

@luthien.k Zítra se jdeme ukázat pediatričce, tak jsem na to zvědavá. Jinak moc děkuji za rady! Jsem hned trochu klidnější s vidinou toho, že by jí to mohlo zmizet! Snad nebude patřit mezi těch 5% silných alergiků. Když jí vyrážku namažu Bepantenem, nic nezkazím? Poradila mi to dnes doktorka, když jsem s ní mluvila po telefonu.

mackah
3. apr 2013

Ahojte maminky.....môj syn má taktiež atopický ekzém....nechcela som to riešiť hormonálnymi masťami.....no a nejako som sa dostala k výživovým doplnkom od firmy AGEL ...malému som nasadila ich výrobky a čuduj sa svete, zabrali a to perfektne.....všetky doplnky, ktoré AGEL ponúka sú iba prírodného charakteru - zloženia......taktiež veľmi dobre pomáhajú aj pri prechladnutiach a ďalších rôznych ochoreniach......bližšie info si môžete naštudovať na www.agel-sk.eu alebo ma môže kontaktovať na martinahodulikova@gmail.com...... 🙂 😀 😀

janette82
3. apr 2013

@vrtulka81 Zvířata doma nemáme (alespoň o žádných nevím 😀) a Johnson nepoužívám od té doby, co se po něm starší syn osypal. Jsem zvědavá na zítřejší návštěvu u doktorky. Čekám, že vyfasujeme miliardu mastí a vodiček (stejně jako když se osypal starší syn - to jsme dostali Jarischův roztok a spoustu mastiček). Na ten Neocate se zeptám. Raději bych jí ho dávala preventivně a uvidíme, jestli jí vyrážka bude mizet. Jediné, co mě teď napadlo je, že cca od neděle dávám do každého krmení Espumisan na prdíky. V sobotu jí potrápila děsná kolika. Ale že by to bylo z toho, to se mi nezdá.

vrtulka81
3. apr 2013

@janette82 tak to může dělat i ten,někdo reaguje na léky,malá reaguje třeba na fenistil,to by mě taky nenapadlu.Vyzkoušet něco jiného na prdíky,aspoň chvilku.No ten neocate nevím,opravdu je drahý (1400,- něco,pro straší děti 1700,- ) a jen malé balení,to vám nevydrží ani týden.No doktoři rádi přemisťují lékarnu k nám domů,mohla bych mastičky rozdávat 🙂 Nechávám si teda psát dvě co nám dali,ty za něco stojí

luthien.k
3. apr 2013

@janette82 Bepanthen se na toto nehodí, je moc mastný. Jarischem by to také šlo potírat - tím, co vysušuje a je dezinfekční (hypermangan, řepík apod.), ale pozor, vše - i oplachy - nutno zkoušet na zdravé kůži, na cokoli může být reakce. Jinak krátkodobé začervenání po použití kosmetiky je normální, ale nesmí trvat déle jak cca půl hodiny a pak by to mělo pomáhat, jinak je třeba zamyslet se nad jiným mazáním. Espumisan a další protiprdíkové záležitosti jsou s ohledem na své složení podle mého mínění na citlivé dětské zažívání nevhodné (konzervatny, aromata, barviva atd.) Raději bych dávala probiotika.

vrtulka81
3. apr 2013

@luthien.k od jak starého dítěte se můžou používat probiota,zatím sem narazila tak od měsíce,nebo od čtyř měsíců dítěte

cajomilka
3. apr 2013

@janette82 Podobnou vyrážku na obličeji měla moje dcera taky v nějakých 5-6 týdnech. Měla to taky hodně ošklivý. Pediatra to neviděla, protože měla zrovna dovolenou; sestra nám poradila odvar ze světlíku. Ten ale vysušuje a výrazně jí to zhoršil. Od té doby nemám důvěru k bylinkám 😒 Pak nám sestra na očním poradila obyčejnou kalciovou mast, mazala jsem to malé několikrát denně a za 3 dny vyrážka zmizela 😉 Pak rok žádný ekzém ani vyrážku neměla, až teď atopickej ☹

nasekuratko
3. apr 2013

Holky, omlouvam se, ze pisu sem. Ono se to netyka maleho, ale spis me. Jsem tehotna s druhym prckem a zacala se mi objevovat takova krupicka na lytku na noze a strasne to svedi. Do toho se mi loupe kuze na cele-az jakoby ve vlasech. Mam jen suchou kuzi nebo muze jit o zacatecni ekzem?
Sebik mel ekzem dost hnusny, ted je uz stabilizovany-az na dva fleky, ktere ma nonstop. Ja sama jsem alergicka a astmaticka. Chtela jsem drzet v tehu nejakou hypoalergenni dietu, ale kazdy rikal, ze nemam, aby miminko naopak nemelo jeste vetsi sklon k alergiim. Tak ted nevim, co delat...
@luthien.k mam jen promazavat klasickyma kremama nebo upravit i stravu?

Dekuju za jakykoliv rady!

sybo5
3. apr 2013

@janette82 určite to patrí k rukám kožnej lekárky. Z lekárne môžeš vyskúšať voľne predajné masti ( calcium, bepanthenol ........ ) ale nie vždy musia pomôcť.
Mojej malej keď mala 2 mesiace sa vyhodili tiež na líčkach a okolo ušiek takéto pupáčiky. Tiež som si myslela, že sú to potničky. Neskôr sa vysušovali a začali sa trošičku šúpať. Objavili sa jej fliačky aj na obočí, na viečkach. Išli sme kožnej, dala nám mastičku a do týždňa sa to z líčiek stratilo. Následne sa objavila seboreická dermatitída. A neskôr mi celá oflakatela aj po telíčku. Takže okrem seborei, mala aj dojčenský atopický ekzém. A že tie pupáčiky na líčkach, väčšinou napovedajú, že sa objaví atopický ekzém. Tú seboreu mala takú hnusnú, suché veľké šupiny, pokožka na hlavičke jej z toho mokvala. Celú lebku mala červenú jak rak. Furt sa mi škriabala. Bolo mi do plaču. Ale našťastie tá hnusoba jej do roka úplne zmizla. Používala som šampón na seboreu a hlavičku premasťovala. Bol to nekonečný boj.
Čo sa týka atopie, tak tú má ešte dodnes ( má 1 rok ). Pokožku má suchú, niekedy zapálenú, musí sa neustále premasťovať.
Ja som na to vyskúšala všetky možné voľno predajné masti z lekárne, aj tie čo sú určené na atopický ekzém. Nič nepomohlo.
Snáď to tvojmu bábetku tak ako sa to rýchlo objavilo, tak aj rýchlo by to zmizlo. A ak nie, a bude mať atopiu, nebuď z toho smutná. Nie je to nič, čo by nezvládlo. Bábu je to jedno, len nám maminám je to ľúto.
Ak by si chcela neskôr poradiť, napíš. Poradím z vlastnej skúsenosti.

luthien.k
3. apr 2013

@vrtulka81 pokud vím, tak BioGaia pro jiné než české trhy jsou už od týdne věku. Nejlepší ale je, když probiotika už před porodem dlouhodobě bere matka, spolu s tím, že to nepřehání se sladkým, bílou moukou ani s alergeny (ale také nedrží žádnou dietu - kromě potravin, které způsobují alergii jí). To pak je nejlepší způsob, jak osídlit dítěti střeva zdravou flórou - při přirozeném porodu cestou porodními cestami (vaginální flóra vychází svým složením z té střevní) a samozřejmě kojením.

luthien.k
3. apr 2013

@nasekuratko napiš mi do pošty Tvůj typický jídelníček a uvidíme, co by se s tím dalo dělat, ju? Jinak nečekej zázraky, v těhotenství na to mají velký vliv hormony....

luthien.k
3. apr 2013

@sybo5 atopie je na celý život, jenom záleží, jak se bude projevovat a její projevy se dají ovlivňovat, a to nejen mazáním. Pokud má malá stále potíže, určitě bych řešila i stravu (hledat mezi alergeny, zda něco nevadí - eliminační dietou) a celkově zažívání, které je u atopiků moc moc důležité, hlavně zdravá střeva.

maznacik007
3. apr 2013

@luthien.k
moj maly dostal diagnozu L23, nevie ci to patri sem do tejto diskusie, on ma uz 4,5 roka ma dlhodobo velmi zvysene IgE, na parazity bol prelieceny, mal aj ine prejavy alergie, opuch oci slzenie, kychanie ... aktualne je vysadeny z antihistaminik teda bol lebo ideme uz na kozne testy ... a velmi prudko sa nam osypal po celom tele to postupovalo drobny krupicovy vysyp cervene flaky uplne cely kompletne najhorsie miesta v zhyboch dostal fenistil a maste, kortikoidne som odmietla... kedze maly ma poruchy imunity a rastu a vieme zo skusenosti ze kortikoidy (bral ich kvoli laryngoske) mu zhorsuju tieto choroby.... dost ho to svrbelo ...
dostali sme aj do kupela aj fenistil a tie maste.... stav sa zlepsil s tym ze uz nema tie loziska len na licach mu ostali a inde na tele mu ostali take drsne flaky tmavsie ako ina pokozka... lekarka mi vravela ze alergicky zareagoval ze asi na nejaku potravinu a kedze koncom aprila ideme na tie testy tak uvidime, my chodime aj na gastro a ma vylucenu alergiu na BKM celiakiu ma potvrdenu len tak ze ma poz. tie geny na to ale nie akutny stav... to sa len kontroluje...

ako teraz postupovat do casu nez ideme na imuno alergo .... co vylucit zo stravy .... ako prat, moze sa to zopakovat... 😝

luthien.k
3. apr 2013

@maznacik007 to je asi na trochu podrobnější rozebrání, obzvlášť když těch potíží zdravotních má víc. Tušení, na co mohl zareagovat, tedy nemáte? Jinak diagnóza (kontaktní alergická dermatitida) neodpovídá moc tomu, na co to vypadá - alergická reakce na nějakou potravinu nebo třeba lék - neměl něco nového? Tohle umí i třeba obyčejný sirup na kašel apod. Jinak testy na potr. alergeny jsou velmi nespolehlivé, spolehlivě vyloučit nebo potvrdit alergii na potravinu umí jen eliminačně-expoziční test.

maznacik007
3. apr 2013

@luthien.k ok popisem ti to do IP zajtra ... lebo je pravda ze on je trochu komplikovanejsi pripad... 🙂

vrtulka81
4. apr 2013

@luthien.k jo díky,no já naštěstí atop nejsem,ale teda jestli budeme čekat další,tak nevím jak omezím to sladké 🙂 Bez toho ani krok.Malá teda bere probiotika biopron,ale popř u dalšího to budu muset řešit jinak,aby nemělo takový atop jako Kája

luthien.k
4. apr 2013

@vrtulka81 nevadí, že nejsi atopik, zdravá střeva bys měla mít i tak 😉 Nemáš ani žádné alergie, autoimunitní problémy (se štítnou žlázou apod.), jakékoli zažívací potíže...? A nebo muž? On totiž i chlap ovlivní tu vaginální flóru tou svou - při sexu 😉

pajushka
4. apr 2013

Ahoj ženy, po delší době jsem tu opět s dotazem, ohledně eliminační diety, jak řešit třeba když vařím masový (krůtí) vývar? Vařit čistě jen maso bez kořenové zeleniny? Vadí třeba i řapíkatý celer, cibule?
A když se mi podaří upéct bezlepkový chléb, čím můžu mazat, máslo je povoleno? Nebo raději jen rostlinné (flora, rama?)
Ještě dotaz na @luthien.k ohedně stravy těhotných, myslíš zařadit do jídelníčku vyloženě nějaké doplňky stravy - probiotika nebo stačí konzumace výrobků s probiotickou kulturou?

vrtulka81
4. apr 2013

@luthien.k já nemám nic,manžel teda jo,on měl atop okolo 12 let a zmizel,pak se objevil zároveń jako malé a zase zmizel (dělala to kosmetika johnson baby) Tomu už sem nasadila kůru,sobě už dřív,ale ty probiotika nasadím asi těsně přerd plánovaným těhotenstvím,to by mohlo stačit ne?

luthien.k
4. apr 2013

@pajushka dneska jsou střeva obecně tak dorasovaná, že obvykle běžné protiotické potraviny nestačí...

luthien.k
4. apr 2013

@vrtulka81 to by mělo stačit, ale o zdravá střeva (málo sladkého, žádný bílý cukr, málo bílé mouky atd.) - to je třeba se starat celý život 😉

sybo5
4. apr 2013

@luthien.k s tou stravou zatial u nej nemám čo upravovať, nakoľko je kojená a papať tuhú stravu mi moc nechce. Zje mi pár lyžičiek. Keď tak, možno u mňa. Ale ja som upravila stravu už dávno. Na čas som vyhodila zo svojho jedálnička mlieko, mliečne výrobky, čokoládu, kyslé ovocie. Ale aj tak sa jej ten ekzém vyhadzoval. Možno sú to vonkajšie vplyvy ( prašnosť, ..... ). Ona ako rastie, tak aj ten ekzém, nie je taký ako na začiatku.

luthien.k
4. apr 2013

@sybo5 řada atopiků reaguje též na vejce, kuřecí maso, pšenici (nebo jiné obiloviny s lepkem), sóju, ryby, ořechy atd. Je toho víc, vysazení mléka a potravin bohatých na histamin obvykle nestačí. Inhalační alergeny mají obvykle malý vliv, až do cca dvou let věku.