Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

sunysara
11. okt 2010

vysušuje?? tam je zvláčnuje pokožku. tak já fakt nevím co koupit

luthien.k
11. okt 2010

No šla bych do té hypoalergenní diety, třeba aspoň na pár týdnů, ať si ověříš, zda to jídlo má vliv nebo ho nemá zásadní. Jsou tu děti, které reagují spíš na ty zoubky, infekce atd.

sunysara
11. okt 2010

a kde ji mám sehnat prosím tu dietu??? 😀 pardon jsem dneska fakt natvrdlá

tygrous
11. okt 2010

@kam.zyk Jojo, udelam pauzu. Dnes uz nic nedostal. Ale zacala mu ryma (ja mam rymu uz od ctvrtka, tak to asi chytil ode me)...nemohly ty fleky byt projev prichazejici virozy? Asi ne, ze, to by vylezl spis ekzem, tohle vypadalo spis na alergicou reakci podle toho, jak se to obejvilo a do pul hodiny zmizelo... Akorat teda poprve to bylo 4h po jogurtu, podruhe az za 8hod...

luthien.k
11. okt 2010

😀 Strana 159 této diskuze, můj příspěvek téměř dole na stránce, pak taky tady:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop... (trochu složitější čtení)
Povolené i rizikové potraviny:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...

tygrous
11. okt 2010

@kam.zyk A jeste jeden dotaz: Po te 4-5 denni pauze mu muzu dat uz rovnou treba pulku jogurtu nebo mam zas zacit po lzickach?

sunysara
11. okt 2010

@luthien.k a ty jsi v tom tak zběhlá, ty jo to závidím já se v tom strácím jaksi. jinak moc děkuju.určo písnu že zase neco nevím

sunysara
11. okt 2010

tak to nesmím nic asi teda. 😀 to si mám píchnout infuzi??? co mám jíst za ovoce a zeleninu???

luthien.k
11. okt 2010

@sunysara, neboj, taky se začneš orientovat, náš malej má víc než rok sem tak problémy, ale díky kam.zyk, která si nás vzala do péče, je to OK a já se posléze o to začala zajímat víceméně jaké o svého koníčka, tak jsem se do toho dostala trochu hlouběji (abych aspoň ten základ dokázala poradit). Tak študuj odkazy a dej vědět, jak se situace vyvíjí 😉

luthien.k
11. okt 2010

Zelenina
Zelenina: brambory, cuketa, špenát, pastinák, fenykl, dýně, baklažán, brokolice, růžičková kapusta, květák, patizon, kedluben, okurka, čínské zelí

Ovoce
Ovoce: : vařené ovoce (jablka, hrušky, broskve, meruňky), meloun, vodní meloun, vařené ovoce (víno, třešně, švestky), borůvky, hrozny

sunysara
11. okt 2010

@luthien.k já bych to asi potřebovala nějak sepsat co můžu nemůžu a co čím můžu nahradit. asi začnu sepisovat ale to se fakt zblázním

sunysara
11. okt 2010

no ty jo teda, špenát mi řekla dr že nesmím no to nechápu pročk takže to co můžu já může malej za zeleninu a ovoce.?

ale co pít co jíst ?? pekárnu doma nemáme tu domáci.

sunysara
11. okt 2010

a kam.zyk je doktorka?? koukám že docela válí v těch mastičkách holky vy jste super. já vás obdivuju

koralka30
11. okt 2010

môj synček mal atopický ekzém od narodenia, na červené hrčkovité líčka pomohla mastička ADVANTAN a na telíčko, aj teraz ako prevenciu máme BIODERMU 500ml krém, ktorý je priamo na atopický ekzém...
Už ho nemá 🙂

luthien.k
11. okt 2010

@sunysara, prostuduj odkazy i tu mojí radu na str. 159 a nech to chvíli uležet a ono se to vyjasní 🙂

Malému zatím nedávej zbytečně nic navíc, jestli chceš, aby se projevila Tvoje HA dieta přes MM, tak by neměl dostat nic nového. Pekárnu nepotřebuješ, pečivo stačí, když bude bez mléka (syrovátky) a vejec, zjistíš buď v pekárně nebo na obalu baleného pečiva ze složení. Pít: rooibos čaj, vodu, rýžové mléko, ovesné mléko (z DM drogerie), sušené nápoje Oves milk, kokos milk (zdravá výživa), místo jogurtu pudink z Oves milku nebo Kokos milku (z Kokosmilku je super 🙂), na chleba či rohlík margaríny (Perla vitamíny, BioVive, Flora light), džemy (hruškový, borůvkový...), dětskou šunku...
Hlavní jídla: různá rizota s povoleno zeleninou a masem (z rýže, pohanky, jáhel...), brambory, přírodní plátky masové s přílohou a dušenou zeleninou, zeleninové či masové vývary, bezvaječné těstoviny... 😉

kam.zyk
11. okt 2010

@sunysara Mám pro tebe návrh: vysaď u sebe zatím jen BKM (sýry, jogurty, mléko, gravimilk, hovězí, atd.) a vejce (a kuřecí, zkřížené alergeny), na 14 dní. Dále nejez čokoládu, kakao, zralá rajčata,jahody. Jinak vše můžeš. Namísto Gravimilku budeš pít Oves milk nebo Kokos milk. Když si budeš něco péct, namísto vejce dáš kukuřičný škrob (1 vejce odpovídá 1 lžíci kukuř.škrobu) a namísto mléka kravs.dáš Oves milk. Z margarínů (máslo nesmíš) si budeš dávat Perlu s vit.nebo Alfu vital. Z příkrmů zatím vysaď jen mrkev + na IP ti pošlu pravidla příkrmů pro atopiky (tvé dítě je atopik). Mytí, mazání- koupej jak koupeš, Biodermu na namazání, jinak nic (ani Indulonu). Bactroban je ATB, pošli mi fotky, nezdá se mi to na infikovaný ekzém. Jinak, kojenecký ekzém má u dětí 0-3 roky také zásadní souvislost se stravou- jinými slovy, jakýkoli kožní projev do 3 let věku je na 95% způsoben stravou (zbylé 5%-chyby v kosm.péči + infekce).
Jsem přesvědčená, že tyto změny budou stačit k zlepšení. Ale chci vidět fota, protože podle typu ekzému doladíme kosmetiku.

@tygrous Určitě začni tím, že dáš celou půlku jogurtu. Dáme nárazovou terapii.

luthien.k
11. okt 2010

@sunysara, no vidíš, @kam.zyk je na Tebe hodnější než já 😀

kam.zyk
11. okt 2010

@bianka234 Takže: smíchej Locoid a Framykoin v poměru 1:1. Vezmi kelímek a dej 1 lžíci této směsi a 10 lžic Ambidermanu. Natři tam, kde se škrábe a tam, kde je to červené. Udělej to tak: vykoupej v hypermanganu. Ložiska se trochu zviditelní - pak natři krémem, co jsem ti psala. Zítra dej vědět, jak to vypadá, pak budeme postupovat dál.

kam.zyk
11. okt 2010

@sunysara Jo a okamžitě u sebe nasaď probiotika.

jijitka
11. okt 2010

Ahoj holky, takže @kam.zyk - ta poslední reakce, o které jsem psala, byla určitě na nějaký vnější vliv. Prcek sice ještě pořád není úplně čistý, ale i ten předek krku se mu lepší. A to i během doby, kdy já se na jídle nijak neomezovala. Malý problém je jen, že si několik flíčků rozškrábnul - moje otázka tedy je: čím mu namazat pouze ta poškrábaná místa? Jedná se asi o 3 malé škrábanečky.
Jak jsem se pročítala posledními stránkami, narazila jsem na výraz "infikovaný ekzém" - co přesně to znamená?

A ještě mám prosbu - nebylo by možné udělat nějaký souhrn jakou kosmetiku používat na který typ ekzému/pupínků (nevím, jak přesně to vyjádřit 😅 ). Mám na mysli - kdy použít zinkovku, kdy něco na promaštění, kdy něco jiného ....
V tom docela tápu a někdy nevím, co malému namazat.
Tak zatím ahoj a díky 😉 @luthien.k - tobě samozřejmě taky 😅

jijitka
11. okt 2010

Ještě jsem se zapomněla zeptat: existuje nějaký krém, mast, příp. doma vyrobená směs, která by tlumila svědění??

kam.zyk
11. okt 2010

@jijitka posílám odpovědi na tvé otázky v IP.

korkusa
11. okt 2010

@kam.zyk jogurty su v pohode ma sice ekzem stale na rucicke ale nezhorsuje sa po jogurtoch dokonca sa mi zda ze ani ten sunar complex 3 mu nerobi zle .Akurat ako pises tvarohove dezerty mu zhorsovali ekzem a bryndza mu robila najhorsie po nej aj stolicu mal zelenu a riedku..A este mlieko mu robi zle dokonca aj prevarene.Dneska som pocula ze vraj je test na tieto skryte alergie.Da sa kupit v lekarni.Neviete niekto ci sa tam da zistit aj alergia na kazein?ale ze sa to pouziva az od troch rokov.Mate niekto s tymto testom skusenosti?Dakujem

kam.zyk
11. okt 2010

@korkusa Neexistuje laicky dostupný test na skryté alergie, to, o čem jsi slyšela, je test intolerancí a nemá se "skrytými alergiemi" nic společného (ten test detekuje pouze a jedině IgG protilátky). Alergie na kasein a intolerace kaseinu jsou dvě různé věci a ten test je na int.kaseinu, nikoli alergii (a tvůj prcek má právě ukázkové projevy alergie). To je stejné jako celiakie a alergie na lepek, taky dvě naprosto odlišné věci...

kam.zyk
11. okt 2010

@jijitka svědění je projev zánětu, utlumit zánět znamená zmírnit svědění. Toto zmírnění zánětu zahrnuje u maličkých dětiček větš.opatření potravní, případně vyrovnání se s možnou kožní infekcí (infikovaný ekzém- vysvětlení viz IP, inf.ekzém taky dost svědí), - nezahrnuju sem celková antihistaminika (Fenistil, Zyrtec, atd.), asi se všichni shodneme na tom, že moc efektivní na svědění nejsou. Co se týče vnějšího kosmetického zásahu - určité protisvědící účinky má např.tannin, zinek, ichtamol, atd., ale zázrak taky nelze čekat. Jistá (a poměrně velká) část maminek hlásí dobrou odezvu dětí na Oleandrový krém a také na Koptisový krém - zmírňuje zánětlivou reakci kůže poměrně slušně, takže ho lze ozkoušet na svědění -ale pouze u akutních a subakutních stavů, tj.pupínky, červená ložiska, mokvání, není to na sušší stavy ekzémů (jejich svědění však dobře ztlumí cokoli mastnějšího, např.Bepanthen).

korkusa
11. okt 2010

Aha. @kam.zyk lebo vraveli ze to je iny test ako by spravila kozna ze to je na tie alergie skryte tak to vravela, alebo som zle pocula- tak preto ma to cele pomotalo.A alergia teda na ten kazein sa strati alebo ostava cely zivot?Dakujem

korkusa
11. okt 2010

este som zabudla syry moze papat?

sunysara
11. okt 2010

@kam.zyk děkujůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů mocinky, malej spinká zítra hnedka vyfotím a uvidíš. probiotika???? nevím jaké a jestlije můžu když kojím.

sunysara
11. okt 2010

kam.zyk moc děkuju za IP vytisknu si to a uvidíme. jen se v těch jáhlech a tak plácám tak budu muset nastudovat co se dá. strašne se bojím aby se to nezhoršilo aby nemel nejakou hodne velkou alergii. ten oves milk je ale s lepkem to nevadí????

tygrous
11. okt 2010

@kam.zyk A jeste jeden dotaz: Muzu ted v te 5-denni pauze BKM ja, kdyz pres MM Honzik zadnou reakci nemel? Manzel odjel na tyden na sluzebku a nechal mi tu nacate mliko a spoustu syru 😅