Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

martinafrancisc
10. dec 2009

O,ou - vidím že som si zle pozrela stránku a reagovala som na neaktuálnu vec - tak sorry. 😀

cestovatelkaandrea
11. dec 2009

janette tak to nie je atopicky ekzem. Nas drobec ma vraj citlivejsiu pokozku a preto sa mu ako reakcia napr. na chlad mozu vyhadzovat tieto vyrazky. Vraj je to reakcia na vonkajsie prostredie. Nie je to vsak zo stravy alebo pracich prostriedkov. Dostali sme na to krem aby ho to nesvrbelo a vraj z toho vyrastie. Ale mame ratat s tym, ze bude mat citlivejsiu pokozku aj ked bude starsi.

ivkaivka
11. dec 2009

martinafrancisc, ako dlho treba vyvarat tie otruby? MOze sa tym umyt aj tvaricka, ocka????

janetty
11. dec 2009

andrea, tak je to v celku dobre nie, že nemáte ten ekzém, aj keď malý má citlivejšiu pokožku, nie je to také zlé 😉

ivka, ja som maleho kúpala v ovsených vločkách. Vodu na kúpanie som mu zo začiatku prevárala, takže do tej vody som dala jednu hrsť ovsených vločiek. Varila som to asi 10 min. a potom precedila. Ta vodička ostane taká "mľazgavá" ale je fakt, že pomohla. Umyvala som ňou aj tváričku a očká. A ešte tie ovsené vločky som prepasýrovla cez sytko a tou kašičkou som mu umyvala vlásky (narodil sa s veľkymi vlaskami, tak sa mu robili hrubé šupinky) 😅
Možno sa podobne varia aj tie otruby.

ivkaivka
11. dec 2009

janetty dakujem, otruby uz mam kupene, zajtra ideme na to. Mozno by som mohla najprv len namacat vreckovku a takto jej to umyvat, aby som videla reakciu...alebo mam ju rovno supnut do kupela? Myslite, ze to nemoze poskodit?

janetty
12. dec 2009

ivka, už si malu kúpala v tom vývare z otrúb? A ako?

Ja som maleho v otrubách nekupala, tak neviem ako s otrubami, ale ovsené vločky isto neublížia. Môžeš ju kľudne šupnuť rovno do vaničky 😉

...a neviem ivka, či si si všimla, že tu neskôr martinafrancisc napísala, že reagovala na inú vec. Asi tie otruby bola rada pre niekoho iného. Bolo by dobré, keby sa tu ozvala nie... 🙂

pattie
13. dec 2009

Nám pomohl delší pobyt u moře, resp. nedaleko moře... atop byl do pár dnů pryč. Po návratu do Prahy ho do dvou dnů měla zpátky.... uvažuju, že budu chodit do solné jeskyně, třeba jí to taky bude pomáhat.

ivkaivka
14. dec 2009

janetty, bala som sa ju vlozit do tych otrub celu, aby nezareagovala, tak som jej len potrela hrudnicek, na chvilu to vybledlo, no teraz to ma opat cervene, no neroztiahlo sa. Uz sme 3 dni bez kortikoidov, stale ju premastujem indulonou-pri kazdom prebaleni, tak uvidime, dnes chcem kupat, tak predpokladam, ze ju budem musiet natriet kortikoidom.
Pattie, o solnej jaskyni som pocula,ze je dobra, treba vyskusat. Moje babatko by tam asi dlho nevydrzalo,no tvoja kocka urcite ano.

janetty
14. dec 2009

ivka, a ovsene vločky nechceš skúsiť? do toho ju kľudne môžeš davať, nemusiš sa báť 😉 to mi poradila aj kožná lek. Ale ja som maleho kupala od narodenia v ovsenej vode, takže kožná len doporučila 😵 že je to dobré na premastenie pokožky.
Asi do 3 mes. som ho kupala tak, že 2 dni v ovsenej vode a jeden deň v olejčeku Balneum Hermal-to mi predpisala kožná. A potom neskor na striedačku, ale to som ho už kúpala nie každý deň, ale každý druhý 3-4-krat do týždňa. Teraz už len používam ten olejček.

ivkaivka
14. dec 2009

janetty, mozno skusim, zatial davam tie otruby, je to ako sliz. Vam to pomohlo? Matko je uz bez ekzemu? Ten olejcek co obsahuje? Da sa kupit aj bez predpisu?

iinuska
14. dec 2009

ivkaivka, da sa kupit aj bez predpisu, ale viac sa doplaca http://www.docsimon.sk/tovar/balneum-hermal-plu...

janetty
14. dec 2009

ivka, no ano, nám to pomohlo 🙂 len neviem či samotné, alebo s kombináciou toho olejčeka 😒 Ten olejček som ako decko, ale aj neskôr ako dospelá 😀 používala aj ja. A pozeram, že inuška píše, že sa dá kúpiť aj bez receptu. A obsahuje to hlavne sójový olej...(sú tam vypisané aj nejaké pomocné látky, chceš napísať?)
No na jeden olejček som zabudla, to mi kožna dala vzorky, keď bol zhoršený - to je to isté ale plus. teda volá sa to Balneum Hermal Plus... Ale my sme použivali aj robenú masť, na predpis. Tak hlavne pomohla tá. Ale to som tu už písala (asi)

A malý je peknučný, teličko má bez ekzému, ale teraz, keď mi bol 2 mes. vkuse chorý, sa mu vyhodilo niečo nad hornou perou, má to červné a suché, tak neviem, či to z tých sirupov čo bral, alebo je to zasa ekzém ☹ Musim sa s ním ísť ukázať ku kožnej, aj mne sa teraz zhoršil na rukách, tak to pôjdeme obaja 🙂

alienka1
16. dec 2009

ahojte.
dnes sme boli u koznej a pravdepodobne mame atopicky ekzem. doktorka mi hned predpisala hormonalnu mast. moja dcerka ma 8,5 mesiaca. takze uz papa nie len M mliecko. minule som jej dala kupovanu vyzivu jablkovu s medom. a potom sa jej to objavilo na lavej casti tela.
no ale chcela som sa spytat ci mozem tu mast nahradit nejakou nehormonalnou?

ivkaivka
16. dec 2009

vdaka za rady

ivkaivka
16. dec 2009

len tak rychlo, mala place

laura73
17. dec 2009

alienka - med je velky alergen! skus nasadit dietu...

ivkaivka
17. dec 2009

takze dnes mala bola cela cervena, ked som ju zbadala, nemohla som udrzat slzy, vsetko okrem tvaricky (brusko, rucky, nozky, chrbat) cervene, zapalene, miestami suche-musela som dat kortikoidy. Ja uz neviem co robit, od rana len placem, mala je nastastie celkom spokojna. Bez tych kortikoidov sa asi nezaobideme, ake su vlastne vedlajsie ucinky? Ja uz neviem co mam robit, pohlad na nu je horzny...

suussy
17. dec 2009

Ahoj holky!!Můj malinký měl atopický ekzém od tří měsíců.Nejdřív se mu to udělalo na ručičkách,v ohybech pod krkem a nakonec celé tělíčko.Jeli jsme do Brna do Dětské nemocnice kde nám napsali hafo mastiček,příšerně smradlavých a nesmývatelných.🙂 mastičky jsem po dvou týdnech vysadila,protože stejně nepomáhaly.Moje teta mě poradila at ho nekoupu tak často- do té doby jsem malého koupala každý den.Ted koupeme jednou za dva dny. Potom mě taky doporučila naprosto úžasnou věc - jmenuje se to Oilatum emolient.Je to roztok do koupele,olejový,takže malinký zůstaval trošku mastný,takže pozor při vytahování z vaničky.Koupila jsem mu k tomu ještě oilatum mýdlo i mastičku a můžu říct, že nám to hodně pomohlo.Je to sice dražší varianta-roztok stojí v lékárně kolem 360 kč,ale nám to pomohlo.
Taky je důležité hodně mazat - nám se osvědčilo Hipp dětské tělové mléko,mažu ho itedka dvakrát denně, i když už problémy nemáme.
A nakonec pro kojící maminky,je důležité sledovat co jíte.U malého jsem zjistila,že mu vadí když piju mléko.Asi se to v mlíčku nějak změní a to mu vadí.Ted sám jí jogurty a všechno v pohodě.
Doufám že i vy se atopického ekzému zbavíte,byla jsem neštastná když jsem Lukýnka viděla jak se škrabe a v noci jsme nespali.
Takže maminky hodně štěstí při léčení!!!!!!!

ivkaivka
17. dec 2009

no ja som uz skusila vysadit vsetko mozne,no nic nezabera. Alergiu na BKM nema, tak mliecne si doprajem. Oilatum som mala,no nerobilo dobre. Ja co skusim, to je zle, hned zo vsetkeho zcervenie.

janetty
17. dec 2009

ivka,
(kôli tebe 😉 ) som si dnes v brožúrke čítala, ako kúpať dieťatko s atopickým ekzémom...
Zhrniem to v skratke: Detičky s ekzémom, sa nemajú často kúpať, stačí 2-3 krát do týždňa (a podľa seba viem, že veľmi teplá voda nerobí dobre, strašne potom svrbí ekzém) Nevhodná je čistá voda, najlepšie je kúpať s použítim olejčeka, ktorý predpíše lekár. Detská koža po kúpani je mimoriadne "smädná" a potrebuje výdatné premastenie emolienciami. A dieťatko treba po vybratí z vody kompletne natrieť do 3 minút. Pokožku nevytierame, zľahka osušíme prikladaním uteráka.

ivka, našla som niečo o kortizonoidoch neviem, či je to to isté, ako kortikoidy, ale asi hej tak píšem:
...Kortizonoidy neliečia ekzémy, majú však veľmi dobrý protizápalový účinok, čo sa využíva hlavne na potlačenie náhlej zápalovej fázy choroby. Zužujú kvrné vlásočnice kože, čím sa zníži prietok krvi a chorobné ložisko zbledne. Chorú kožu však nemožno natierať dlhšie masťami s obsahom kortizonoidov (2-3 týždne), lebo okrem priaznivého účinku na niektoré (nie na všetky!) kožné choroby majú aj veľa vedľajších nepriaznivých účinkov.
Následkom spomínaného zníženia prietoku krvi kožou vznikajú po dlhšom používaní v koži nepriaznivé zmeny. Koža pripomína stareckú pokožku, je tenká, suchá, praská a je ľahšie zraniteľná. TIETO ZMENY SÚ TRVALÉ. Okrem toho vznikajú neraz zápaly, najmä po natieraní kortizonoidovými masťami na tvári (okolo nosa a úst). Časté sú uhrovité vyrážky a zvyšený rast vlasov a chĺpkov.
Po dlhšom používaní sa znižuje odolnosť kože voči bakteriálnej a hubovej infekcii, vznikajú mikrobiálne ekzémy, ktoré sťažujú základnú ekzémovú chorobu. Brzdia hojenie rán, preto sa nehodia na liečbu otvorených poranení. Z väčších plôch sa pri dlhšom používaní vstrebávajú do organizmu najmä u menších detí a môžu celkove poškodiť organizmus znížením tvorby vlastných hormónov v nadobličke...

uff, všetko som napisala, čo bolo v brožúrke 😅

ivkaivka
18. dec 2009

janetty, vdaka, za info,ja jej krotikoidy davam len na brusko a chrbat, na tvaricku, nozicky a rucky nie. Vcera som citalal o urinoterapii, tak ze to skusim, ze budem jej 1 nozicku potierat jej mocom, no chytit ho je nemozne, tak som dala na plienku vreckovku a vlhkou potieram, len neviem ci to mam este namastit aj niecim inym. Ja uz som zufala, neviem co skusat. Toho kortikoidu davam asi len vo velkosti hrasku, najprv ju premastim kalciovkou a potom trosilinka toho hnusu na prst a snazim sa co najviac rozotriet, viac sa bojim dat. Kupem len 1x do tyzdna. Mam to vzdy pred novym kremovanim umyt handrickou ci nie???

janetty
18. dec 2009

ivka, podľa mňa asi treba pred každým novým kremovaním, troška omyť pokožku.
//ja keď mam zhoršený ekzém na rukách, tak si umyjem ruky drobcovým močom 🙂 už mi ciká do nočníka, tak to není problé// Myslím, že s tou vreckovkou to stačí, ale ak by si chcela odchytiť moč malinkej, tak v lekárni majú sáčky, ktoré sa prilepia na pipinku. Ale že u dievčatiek sa horšie odchyti, ako pri chlapčekoch. A podľa mňa, by si potom trošku pokožku mala nechať tak, nech vsiakne moč a neskôr premastiť tou kalciovkou. Radím, čo by som asi ja robila, len je to ťažké ☹ //Ja som od mala na mastiach, aj kortikoidnych a aj teraz používam na ruky a tvár 😒 //

ivkaivka
20. dec 2009

To ma mrzi, ja som mala vraj strasne mokvave ekzemy do 6 rokov, potom to zmizlo, v tehotenstve sa mi vyhodili taky hnusny na rukach a po porode nemam nic. Nevies moze male babatko probioticke kvapky?

ivkaivka
20. dec 2009

Takze kupila som dnes Balneum Hermal, je urceny na premastenie, lenze moja mala ma cervene flaky, nemoze jej to podrazdit? Mam strach pouzit cokolvek.

janetty
20. dec 2009

:o) ja už som si na svoj ekzém zvykla, aj keď mamka hovorila, že to bolo so mnou ťažké. Ekzém mam od 2 mes., zhoršuje sa mi na časy, čo si v detstve pamätám je, že som mala ruky oviazane latkovými vreckovkami, aby som sa neškrabala do krvy, ale ja som si spôsoby na škrabanie furt našla a v tehotenstve sa mi dosť zhoršil, tak som sa bála, že to zdedí môj malý. Zatiaľ je to dobré, nemá nič a dúfam, že to tak ostane 🙂 Aj keď používam ten olejček, aj chodím sem tam na kontroly ku kožnej, je "pozorovaný" ak sa do dá tak povedať ako atopik, kôli mne.
Ivka a na ten Balneum Hermal, sa radšej opýtaj svojej kožnej. Keď je od vas ďalej, akože musíš cestovať, tak jej zavolaj a popytaj sa. Vieš, mne to môže pomôcť, aj môjmu malému, ale tvojej malinkej nemusí. Niekomu pomáha obyč. modrá indulona, ale ja som ju nezniesla, mňa z nej ekzém viac svrbel. Joj tak by som chcela poradiť, pomocť... neviem no, držím veľmi palce tebe aj všetkým maminkám, ktoré majú tieto problémi so svojimi ratolesťami, nech sa detičky z toho dostanu.
A o tie kvapky neviem poradiť. Nehľadala si niečo na internete?

julka11
21. dec 2009

ivkaivka Naše malá měla to samé. Kromě obličejové a plenkové části celá červená. Taky jsem brečela a nevěděla co dělat. Pořád jsem hledala nové masti, krémy, dávala na rady kdekoho.
Pak nám alergolog udělal krevní testy, já vysadila zjištěné alergeny a od té doby viditelné zlepšení snad o 80%. Teď po 7 měsících diety pouze zbytkové ekzémy na zátylku a trochu v podkoleních jamkách.
Vy jste byli na alergologii?
Kortikoidy-hrozné svinstvo. Zkus nedávat...a hledat jiné řešení.

martinka17
21. dec 2009

viete mi prosím poradiť?
Malý máva už pár dní večer červené líčka, dnes boli drsné na dotyk a býva strašne uplakaný a nervózny posledné noci. Mne po pôrode vyskočili problémy, podľa kožnej atopický exém....ale netestovala ma, pretože kojím. A teraz sa bojím, že samko má to isté. Ale musím sa priznať, že sme skúšali papať šťavičku s pomaranča a mandarinky, tak neviem , či je to reakcia na ovocie, alebo mám utekať zase k lekárke

ivkaivka
22. dec 2009

julka, moja ma 4 mes. vraj takym babatkam testy nerobia, az po roku. Uz sme 3 dni bez kortikoidov, dufam,ze to vydrzim. Dnes rano som kupala, teda nas kupel: mala lezi hola na stole v mysticke voda s olejom, namocim vatove tampony a takto ju rychlo umyvam, fasa.
Martinka, mozno to bude reakcia na tie citrusy.

eatygrenee
23. dec 2009

Ahoj, potřebuji holky poradit. Udělal se nám v 6 měsících po těle ekzémek. Taková vyrážka. Nejdřív pod krkem, pak na bříšku a pak se rozrůstal na jedné ruce a souměrně jakoby v přímce na druhé, ne jednom prsu a souměrně na druhém a ještě takto souměrně na jednom místě. Kdybych tam dala pravítko, vznikla by přímka. Je to náhoda? Byli jsme u jedné MUDr. a ta nám dala pod krk imuzol a jinak na promaštění mast , protože ty místa jsou strašně suchá -jakoby šupinky a zarudlá. Někdy zesvětlají a pak zas iny ztmavnou.Mame koupat ve škrobu + otrubách.Objevilo se nám to prvně při přikrmování, tak nyní j íme jen mrkev+brambor, a ovoce vubec...ale j dlouho to vydržíme? 😖 😖 😖

palomka
28. dec 2009

ja by som navstivila urcite koznu lekarku. moze to byt ekzem a tam treba specialne maste po ktorych to zmizne po par dnoch. hovorim z vlastnej skusenosti. a pri kupani je dobre pouzivat Oilatum roztok do vody ten vyborne premasti pokozku. pouzivame odmalicka