Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

blandik
4. mar 2010

Bianko - jestli se jedná o mouky - tak u nás se dají koupit čistě jednodruhové mouky ve zdravé výživě - rýžová, pohanková, kukuřičná...Stejně tak těstovíny - rýžové, kukuřičné...čistě kukuříčné nebo pohankové křupky...

laura73
4. mar 2010

bianka - rizoto? ryzove cestoviny? pohanka. zemiakova kasa - pridaj trochu oleja a zeleninoveho vyvaru a s maskom je to uzasne. alebo som varila zeleninove poliveky - na 2l vody 3-4 zemiaky, cuketu, mrkvu, hrasok, kapustu - jednoducho zeleninu, ktora dieta nedrazdi, povarila som 1,5 hodiny a zahustovala som to tymi zemiakmi alebo pridavala ryzove cestoviny - a ver mi, ze malu to zasytilo a nemala hlad.

bianka234
4. mar 2010

Ano mam na mysli múky, ale keď chceš z nej niečo urobiť, musíš tam dať vajce, alebo niečo, čo malý nesmie teraz jesť. A v tých hotových múkach, čo je tam už všetko, tak tam sa vždy nájde niečo, čo vadí. Blandik, ty si mala takúto dietu? Ja by som potrebovala nejaký recept na koláč alebo rohlíky, alebo ja fakt neviem čo. Skúšala som placky z ryžovej múky, to je strašne suché.

laura73
4. mar 2010

a neboj, nie je to az take strasne, ked ti bude z tej diety (a varenia) zacinat sibat 😅 pomysli si, ze to robis pre to dieta a, ze je ovela lepsie, ked sa trapis ty s varenim, ako by sa maly mal budit na skriabanie 😉

bianka234
4. mar 2010

Také normálne jedlo mi nerobí problém, nakúpila som kaše od výmyslu sveta, len tie chlebíkové raňajky strašne chýbajú. 🙄

laura73
4. mar 2010

ja som ranajky riesila slabym ciernym cajom s sucharmi, ale tie pri bezlepkovej diete asi nie su to 'prave orechove' 😀 kazdopadne, teraz jej to striedam s keksikmi bez mlieka a vajec a viem urcite, ze su aj bezlepkove, pretoze mam kolegynu, ktora drzi bezlepkovu dietu, bohuzial, byvame v Taliansku, tak by Ti asi znacky keksov boli na dve veci 😝 😅

laura73
4. mar 2010

aby som nezabudla, moja kamaratka z prahy musi drzat aj bezlepkovu dietu pre dceru - takze trebars do sekanej nedava vajicko, ale spoji to s troskou vody a bezlepkovou struhankou...(to len tak na okraj) a chlebik nahradila takymi tymi chlebikmi z kukurice alebo ryze (vypadaju ako polystyren) 😀 malej to nastastie chuti. natiera margarinom, ktory neobsahuje mlieko.

bianka234
4. mar 2010

No tak to zo sucharov by mi akurát tak dobre narozhadzoval, ved nevie odhryznuť ani ryžový chlebík, nie ešte suchar. A čo šunky, dávali ste ? Ja sa bojím, ale bolo by fain keby môžem dať morčaciu

bianka234
4. mar 2010

Ozaj a ešte som v zdravienke našla hotový chlieb, ale tam zas bola hracová múka, ale hrach je tiež zakázaný, inak strašné ak niekto musí toto dodržiavať celý život. Môj život sa obrátil celkom naruby. Ideme na 3 dni do Tatier, kde je dcéra na liečení, budeme v hoteli, takže bude to fakt ťažké. Musím si zobrať asi aj hrniec 😀 , normálne tam musím variť

laura73
4. mar 2010

caj a suchar do neho - a pekne som to rozmixovala a dala do flasky a pila ako za mlada 😀 😀 😀
sunka - zaplatpanboh za tie dary v taliansku - maju bez laktozy a bezlepkovu a musi to byt uvedene na obale, takze ano, tu som davala, ale neviem, ako je na tom slovenske masiarstvo. tu je dost veci, ktore mi vadia, nastastie, ak su zdravotne problemy, da sa tu zorientovat a najst presne to, co potrebujem. skus sa spytat nejakeho masiara (teda, pokial mas nejakeho znameho, je to vzdy lepsie)

bianka234
4. mar 2010

laura, to nemyslíš vážne suchar s čajom rozmixovať? 😀 Tak teda po dlhej dobe som sa pobavila, to si neviem predstaviť. Ale ja som prišla na jednu vec, lebo som upiekla strašne hnusný bezlep.chlieb a ešte som ho dala aj do mrazáka. A napadlo ma že ho budem používať ako knedlu, lebo fakt sa to nedá jesť. Vidíš, tak to je vlastne niečo podobné ako čas so sucharom

laura73
4. mar 2010

mala mi totiz odmietala jest rano suchar, v caji sa to nerozpustalo, jeden jej totiz nestacil, takze davam 350ml caju, lyzicku cukru a 4-5 sucharov a rozmixujem to (rucny mixer). vstavam o 06.30 a 07.30 musim vypadnut z domu, aby som stihla prist do prace nacas... takze si nebudem robit problemy tam, kde nie su 😀 este predtym ju musim namastit, ale aj to som vychytala - flasa do ruky, lahne si a pije a ja mastim a ona mi do toho nepinda 😀

bianka234
4. mar 2010

inak teraz čítam aj v ryžovom mlieku je tepelne upravená soja. 😲

laura73
4. mar 2010

ano, davaju ju uplne vsade, fantasticke. aj v zuvackach ju najdes. je to des.

bianka234
4. mar 2010

Ano to máš pravdu s fľaškou ide všetko ľahšie

laura73
4. mar 2010

to vies, ze hej, alebo budes bojovat, alebo bude cervena a doskriabana, alebo to hodim do flasky a mam pokoj. ak este nepracujes, tak mozno s malym mozes aj bojovat a ucit ho mnohe veci, ked som ja odchadzala od malej do prace, nemala ani 8 mesiacov... no nic, pre dnesok takmer padla, ak potrebujes este s niecim poradit, hod do ip a potom - po polnoci tu je kam.zyk 😀 😉

kam.zyk
4. mar 2010

Ahoj Bianko, víš co? Já ti pošlu na IP recepty od mamin, co jsem naschromáždila při bezlepk., bezvaj., bezsojový a bezmlíčný dietě - jestli myslíš rýžové mléko Zajíc, tak tam je sojový olej, ten nevadí, vadí jen sojová bílkovina, ta tam není. A taky existuje rýžové mléko z DM, Reis drink. Vajíčko během vaření a pečení nahradíš naprosto v pohodě takto: 1 vejce = 1 lžíce kukuř.škrobu (u nás pod názvem Maizena). Ty bezlepkový mouky: Schar Mix B je výborná, jsou i jiný směsi, např. Jizerka (je jich víc, snad to najdu, tuhle dietu jsme měli přes dva roky, někde to mám napsaný). Je dobrý kombinovat bezlepkovou směs a třeba kukuřičnou mouku třeba půl napůl - uvidíš v těch receptech. Kosmetika- ježišmarjá naslepo radit...ambiderman je v pohodě, hodně hydratační, radila bych ten - a na to zinek (ale ten ne víc jak 2x denně). Vždy je líp zinek dávat navrch na nějakou mast typu Bioderma, Ambiderman, atd.... Lenienska je hodně mastná, mohla by to vydráždit, stejně jako kys.mléčná. Jesti to odrudává, je to super (i dkyž je to suché, důležitý je v první řadě umoudřit zánět = červená barva - takže odrudávání = ústup zánětu, hurá). Rooibos- zkus lékárnu, je to normálně jen Rooibos, není to ovocný čaj, hlavně ať to nemá žádná aromata a příchutě (třeba firma Apotheke dělá Rooibos dětšký čaj, může to být ale i Rooibos normální tj.nedětský čaj).

Vinifera: dobře že to odčervenává. Takže teď budeme hydratovat a postupně snižovat dávky Canestenu. Jakou máš osvědčenou mast na takové to běžné promazávání? Dubovou kúru už dávat nemusíš.

vinifera
4. mar 2010

Dostali sme od kožnej vitamínovú masť. Neviem ako sa volá lebo na tégliku nie je názov. Je to miešaná masť. Inak my sme sa ničim nikdy nemazali. Takže osvedčené nemám-(

kam.zyk
4. mar 2010

A nejsou v tom kortikidy, že ne? 🙂 Vitamínovka, jak jí znám já, to je Infadolan + Bepanthen + Revitgal s vit.E a je to dobrá věc. Takže- namaž to s ní a navrch na ní už jen hodně slabě jednou denně Canesten, kvůli vyhojení infekce - a dej zprávu, jak je tahle směs dobrá, jak to zabírá. Pokud se vitamínovka osvědčí, lze s ní mazat běžně (bez toho Canesstenu, ten je jen teď kvů¨li vyhojení infekce, té je třeba se zbavit přednostně).

Bianka, lupla jsem ti na IP recepty. Máš tam i jídelníček. I ta šunčička lze 🙂

bianka234
4. mar 2010

Teda Kam.zyk, zachránila si ma, presne toto som potrebovala, si fakt poklad, ďakujem tisíckrát. Nedalo sa mi malého odfotiť, nieje to vôbec na fotke vidieť, ale zdá sa mi to podstatne lepšie ako ráno hurááááá. Dam ambiderman, dúfam že mu to trošku odšupinatie. Tak idem ešte nakúpiť nejaké papanie do zásoby, a asi až v nedeľu sa ozvem, držte mi palce, ďakujem ešte raz.

pisk
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vinifera
5. mar 2010

kam.zyk mám dojem že po dnešnej noci je to katastrofa. Včera večer už aj dedko (chodí do práce - tak lepšie vidí rozdiel keď ho nemá celý den na očiach) povedal že sa mu tvárička polepšila. No a dnes ráno☹ Prihodila som fotky. (rozdiel medzi tými dvoma sériami fotiek je že tie prvé boli robené večer o 11 a tieto dnes na obed.)
Od včera už nenatieram tou dubovou kôrou. Canesten bol asi 2 x a natierame tou vitamínovou. Akurát ma napadlo či to nemôže byť tou vitamínovou masťou. Nemôžem ho mazať niečím iným? indulonou alebo tak?
Do 16 tej ešte stíham lekáren.

vinifera
5. mar 2010

Akurát som ho prebaľovala - ale rúčky a nožky sa mi zdajú lepšie. Tie vôbec nie sú červené. Tie vlastne ani neboli. Ale mám dojem že tu sa tie ložiská aj zmenšujú a akoby stenšujú. Len tú tváričku čo nemá prekrytú šatstvom má takú hroznú☹

bartakovah
5. mar 2010

Ahoj kam.zyk dnes som bola s o synom na kontrole u alergológa po štyroch týždňoch diéty , telo má už čisté aj hlavičku, len na rukách na zápästí a medzi palcom a ukazovákom a na kolienkach má ešte červené, možno je to tým, že tieto miesta šúcha po koberci. Doktor povedal, že sa to zlepšilo ale aj naďalej máme brať denerel a hylak kvapky a na tie miesta ešte predpísal advante masť raz denne, povedal, že môžem skúsiť kyslomliečny jogurt raz týždenne, a natenučko maslo perla tip, preto mám na teba otázku, či to mám teda vyskúšať a čakať na reakciu? Neviem, či si pamätáš máme bezvaječnú, bezmliečnu diétu. Mohla by som mu okrem morčacieho a králičieho mäsa skúsiť dať kúsok bravčového , o dva týždne bude mať rok a ja neviem akú tortu mu mám upiecť, našla som piškóty bezlepkové, bez vajec, bez mlieka a nízkobielkovinové s cukrom mohla by som mu urobiť ovocnú jablkovú nepečenú tortu? Prosím ťa mohla by si mi posla ť nejaké recepty na varenie čítam, že si už nejaké poslala ak neotravujem ďakujem za odpoveď.

kam.zyk
5. mar 2010

Vinifera- a souvisí to zhoršení s tou vitamínovkou? Tj., zhoršilo se to po tom namazání? Jeslti jo, tak mu nesedne a nemazat už nikam. Canesten tedy zabírá (=ztenčování ložisek = dobře), což potvrzuje to, že jde o infikovaný ekzém (maž tedy Canesten dál, ať se vyhojí infekce) - ale vitamínovku změníme. Dobrá je třeba Bioderma Atoderm PP nebo Aderma Exomega, ty si hodně maminky chválí, ale taky třeba Eucerin Omega, atd.

Bartakovah: pokud dáš Advantan (kortikoid), zamaskuje to případnou reakci při testu potravin, navíc- jednou denně každý den, to je poměrně v rozporu s pravidly používání kortikoidů - musí být pauza - např.2 dny mazat, 4 dny nemazat (resp. minim.2 dny nemazat) - takže kortikoidy bych spíš šetřila 🙂 Takže: určitě je možný udělat test na vejce (to bych udělala jako první, protože vejce je menší alergen z těch dvou, tj.BKM a vejce), a pak BKM (zde by šel použít ten jogurt). Bravčové je vepřové -že jo? Určitě dát můžeš. Pošlu ti recepty, včetně receptu na dort, co mám od jedné maminy, ale sama jsem ho nezkoušela - jiná mamina ale psala, když ho pekla, že to chtělo malinko pozměnit množství surovin - ale že na to se dá v pohodě přijít během přípravy dortu, takže ti to taky pošlu.

vinifera
5. mar 2010

Zloženie:pšeničná múka,rastlinný olej,odtučnené mlieko,kypriace
látky hydrogénuhličitan sodný,hydrogénuhličitan amónny,mliečne
bilekoviny,sladový výťažok z jačmeňa,minerálne látky
difosforečnan železný,fosforečnan vápenatý,jedlá soľ,emulgátor
sójový lecitín,arómy,vitamíny niacín,kyselina
pantoténová,vitamínyB1,B6,B2.
Tak toto je zloženie tých sušienok nestlé...

vinifera
5. mar 2010

Takže mám doma Bioderma Atoderm pp - ale len vzorky. Vraj nejak rušia výobu alebo to idú premenovať alebo niečo podobné - neviem drahý bol v lekárni. A máme aj fľasu A derma Exomega (fuj drahé jak svina).
Takže ako to máme v kominácii s tým canestenom mazať? Lebo lekránička drahého upozornila že musí byť čistá pleť pred tým ako sa to ide namazať. Môžem teda umývať čistou vodou alebo aj tým čajom z dubovej kôry. A môžem to teda kombinovať s tým canestenom?

kam.zyk
5. mar 2010

Vinifera: to je blbý, v Nestlé suškách jsou BKM (odtučněné mléko). Tak je zatím nedávej a ověříme, jestli BKM nevadí (nemusí, spíš bych tipla, že budou OK - ale jen pro ověření to nedej 7 dní a pak je dej a sleduj, jeslti je vše OK a malej se třeba neosypal nebo se ekzém nezhoršil).

Bioderma Atoderm PP a Aderma Exomega jsou obecně jedny z nejlepších věcí na ekzém, ale drahé jak prase, to je fakt. Vždycky, když už dochází ta pixla (je to asi 200ml) exomegy, kterou používám já, vezmu nůžky a stříhám tu pixlu kousek po kousku a prstem vyškrabuju do připravené nádoby zbytky krému, které ulpí na stěnách té pastové pixly - ono se dá takhle vyškrábnout až 50ml! 🙂 Lékárnice to doporučení myslela naprosto správně, a myslela to takhle: ze vždycky, když se zkouší nový krém, se maže ten krém na malé místečko na ZDRAVÉ kůži. A když není reakce, lze to potom mazat na postižená místa. Takže: když máš doma Atoderm PP i Adermu Exomega, vyzkoušej obojí (namaž Atoderm PP na nějaký malý místečko na zdravý kůži - a Adermu Exomegu zas na jiný zdravý místečko - třeba jeden krém na jednu nohu, třeba lýtko a druhý na druhou, zas lýtko - a sleduj případnou reakci - pevně doufám že žádná špatná reakce nebude- taky porovnej, jaký krém je lepší). Pak udělej toto: omyj ložisko ekzému dub.kúrou (lze i čistou vodou), nech uschnout. Pak nanes Atoderm PP nebo Exomegu (který krém ti bude připadat lepší na základě toho testu na zdravé kůži) a následně Canesten, slabě.

kam.zyk
5. mar 2010

Mělo tam být "plastové pixly", ne pastové 🙂

vinifera
6. mar 2010

kam.zyk - tak ja som to pochopila s tou čistou pokožkou že sa má pokožka zbaviť predchádzajúcich krémov a tak 🙄
Tak som mu večer nacapkala Exomega. Do rána bol šupinatý. Proste sa mu na tom spravila chrastička zo šupiniek.
Dnes ráno som ale spravila odporúčaný test. A neboli žiadne známky na čistom mieste ani z jedného krému - proste sa ani jeden nijako za asi 5 hodín neprejavil.
Tak som mu na obed keď šiel spať dala tú Biodermu. A ked sme sa teraz zobudili tak to má ešte viac šupinaté.
To tak má byť?