Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

lelask
21. máj 2011

Ahojte,tak nakoniec som ten Avene zohnala,vcera som natrela kusok a teraz sme vonku,tak som ju vynatierala..Ja som si ho natrela na ksicht 😀 a potesilo ma ze to teda trochu maskuje aj hnede flaky.Ano je tonovany ale hadam to ma nejaku extra ochrannu funkciu. Az tak mi to neprekaza a malej sa pacilo ked som ju kremovala,ze som jej robila odtlacky ruk na nohy 🙂

lelask
21. máj 2011

Baby uz ste niektora kupovali kvoli vasemu atopikovi novy vysavac? Prave nejaky hladam.Help please.

jajdaelda
21. máj 2011

ahoj holky, tak se přidávám do skupiny s dítkem s exémem...Honzíkovi se to poprvé objevilo cca ve 2 měsících typickými červenými flíčky na tvářích..někdy to bylo víc,někdy míň, pak začala mu "hrošíkovatět" kůže nad kolínky a v ručičchách...tak jsme taky zašli za dr. a ta mu předepsala Locoid a Lipobase,tak jsem mu to mazala asi týden, zmizlo to,po vysazení se to znovu objevilo...nicméně jsem si řekla,že kortikoidy do takhle malého mimča se mi cpát nechce, tak jsme zašli za homeopatičkou, i když ona je to spíš léčitelka, ta mu "vycítila" homeopatika a cca za 3 týdny byl Jeník ok...prý to bylo způsobeno mojí psychikou (je pravda,že jsem nějakou dobu řešila něco v sobě)...tak jsem se taky srovnala a ekzém ustoupil...dneska mažeme jen modrou indulonou a je to celkem ok,jen občas pod krkem se objeví pupínky,ale ty zase po promazání zmizí....na seboreu jsem pořídila asi před měsícem konopný šampon a dneska má hlavičku úplně čistou...do té doby plnou šupinek a asi ho to dost svědělo,bo se děsněě škrabal,že jsme mu museli dávat i rukavičky...tak přeji všem úspěšnou léčbu,ať je jakákoli - každý je jiný a každému vyhovuje jiný přístup a léčba 😉

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
21. máj 2011

@jajkaz, jako první Ti doporučuju udělat si čas na tyto články: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/

Tam najdeš hodně důležité souvislosti kolem atopického ekzému. Základem je si uvědomit, že atopický ekzém není jen onemocnění kůže, ale velkou roli hraje taky nepřiměřená imunitní odpověď organismu na nějaký provokační faktor - alergen - u malých dětí je to nejčastěji potravina (potraviny), a to i přefiltrované přes MM. Nejproblematičtější je bílkovina kravského mléka (BKM), až 50% atopiků do jednoho roku reaguje právě na ni, následují vejce (hlavně bílek), sója, ryby, ořechy a další (kakao, rajčata, celer atd.)

To by bylo první, co bych doporučila, zcela tyto věci ze Tvé stravy vysadit (jestli se pro to rozhodneš, pošlu Ti k tomu doplňující informace co a jak, aby Ti nic nechybělo), a to na 14 dní až měsíc.

Bakteriální infekce je bohužel u atopického ekzému častá, protože atopik má narušenou kožní bariéru, která je k infekcím náchylnější než kůže neatopika. Její léčení patří do rukou dobrého kožního lékaře...

Co se týče ostatního mazání - velmi záleží na aktuálním stavu ekzému. Na červené fleky nemá přijít nic vyloženě mastného, ale hydratačního a léčebného, osvědčené je namazat jakožto podklad A-Derma Exomega lait, Bioderma Atoderm PP Antirecidive, Excipial U Hydrolotio a pod. a na to léčebnou pastu, do tohoto slunečného počasí něco bez dehtu nebo ichtamolu (ne holtovku!!!!!!), například zinkovou mast od HBF.

Očkování - každé očkování je zásah do imunity, která má s AE úzkou spojitost, takže je vyloženě hazard očkovat atopika do akutní fáze ekzému, nedejbože populární kombinací nějakých dvou vakcích kvůli úspoře návštěvy u pediatra.

luthien.k
21. máj 2011

@lelask, nejdůležitější je kvalita a účinnost hepa filtru, hepa 12 nebo 13...

lelask
21. máj 2011

@luthien.k dakujem,pozriem to. A este prosim ta,teraz ked je teplo a mala sa hrava vonku v piesku,musim ju sprchovat kazdy den- je nejake vhodne mydlo alebo musim tiez skusat co sadne?

michaelabj
21. máj 2011

@lelask Ahoj, ja som tiež riešila vysávač asi pred 3 týždňami. Prv som pozerala rôzne - aj také drahé, ale nakoniec som kúpila Elektrolux ZE 320 Ergo Space - stál ma 78 EUR, má HEPA filter 12 (neumývateľný)! sáčky, ktoré sa dajú kúpiť antialergické - také z mikrofázy, čo je perfektné, že má 13m záber, takže mne dosiahne úplne v pohode, ešte s rezervou po celom byte na jednu zásuvku a najlepšia pre mňa je hlučnosť - dá sa regulovať a v tej najtichšej ho ani nepočuť a pri tom saje výborne - ak máš plávajúce podlahy, tak úplne v pohode na tomto stupni "tichosti" všetko pozberá. Ja osobne odporúčam a nemenila by som!

lucinenka001
21. máj 2011

Ahojte,

kočky, prosim Vas, nemate skusenost ak sa nam nahodou objavia potničky z tepla, cim je vhodne ich potriet malemu atopikovi?
dakujem krasne 🙂.

lucinenka001
21. máj 2011

ahoj,

to zle vidim, alebo ma tema iny nazov ? 🙂

jajdaelda
21. máj 2011

@lucinenka001 Já bych tedy potničky ničím nenatírala...jen bych to zpocené místo opláchla vodou a nechala větrat

jajdaelda
21. máj 2011

@lucinenka001 Taky jsem se nad tím chvíli pozastavila,že jsem dnes poprvé přispívala do jiného tématu a objevilo se to tady 😉

lucinenka001
21. máj 2011

@jajdaelda

no zvlastne, lebo tato tema mala nazov : Babske recepty na atopicky ekzem miminiek - tak nejako tusim to bolo 🙂 a dnes pozeram iny nazov no co uz 🙂

lucinenka001
21. máj 2011

@jajdaelda

dakujem, preto som sa pytam, lebo fakt neviem ci je potrebne na to nieco natierat alebo nechat vetrat prirodzene 🙂

jajkaz
21. máj 2011

@lucinenka001 No jo, ani jsem si toho nevšimla - prostě zařazeno v oblíbených a tím to hasne 😅

jajdaelda
21. máj 2011

@lucinenka001 No ještě dnes v 11:35 - čas mého prvního příspvěvku - to byl přesně název,jak zmiňuješ - babské rady...no a teď sem přijdu a vidím nový název,týkající se atopáku,tak sem vlezu a ejhle,můj příspěvek je tady 😀...třeba někdo zkouší náš postřeh 😉
jinak já nevím,jestli je něco potřeba,ale potničky bych fakt nechala volně dýchat...

martinka1981
21. máj 2011

@lucinenka001 Vikuška mala potničky ale hnisave ako vyražky pubertalne vyzerali tak som sa pytali kam.zyk čo to je a ona mi napisala že potničky ako z učebnice.V živote som take nevidela ,myslela som si že je to reakcia na jedlo z mm. A napisala že jej to mam umyť dobovou korou,to som nemala tak som sa pytala či može byť repik a ona že ano. 1-2 x som jej to umyla a bolo to preč 🙂 ale ako hovorim my sme mali hnisave 😝
take klasicke neviem,možno stači naozaj iba umyť a vetrať 😉

luthien.k
22. máj 2011

Děvčata, ta změna názvu - protože to tu už dlouho nebylo o babských receptech, dohodli jsme se na tom s adminy...

martinka1981
22. máj 2011

@luthien.k dobry je ten nazov 😉
ved tu radite ako odbornici,dokonca lepšie lebo oni zdaleka nevedia tolko čo vy 😉

simonka16
22. máj 2011

Ahojte možem odporučit na atopycky ekzem sadu od dr. Mullera da sa kupiť v lekarni 🙂

kazdovci
22. máj 2011

@luthien.k a ostatne kocky, prosim vas mate dobry recept na chlieb alebo pecivo bez mlieka, vajec a inej ako psenicnej muky? skusam vysadit psenicu u malej a uz papala chlebik a velmi jej chutil, tak musim vymysliet cim to vymenim. dakujem

zuzikkaa
23. máj 2011

@kazdovci chces vysadit iba psenicu ci celkovo obilniny??
ak chces vysadit aj obilniny tak sa spytaj mamiciek v teme CELIAKIA tam ti daju recepty na chleba z kukuricnej muky 😉 ale ten ma od toho klasickeho pekne daleko 😒

michaelabj
23. máj 2011

Dievčatá a @luthien.k dnes sme presne týždeň po prvom preočkovaní (t.j. 2-hé očkovanie)Hexa+Prevenar a chcem sa podeliť - pred očkovaním som Vám písala, že sa bojím ako to dopadne a možno poradiť ostatným - určite máte väčšina ešte dalšie očkovania pred sebou tak ako aj my.
24 hod po očkovaní sa mu zapálili obe líčka, 48 hod po očkovaní ešte viac, škriabal sa veľmi, mal to navreté, pupienky, červené - silná reakcia - no proste telo bojuje... Davali sme BioGaia, Fenistil, jemná strava, žiadny nový príkrm, žiadne zmeny v režime, ani v premazávaní...
3 dni po očkovaní som ho okúpala s pridaním soli z Podhájskej a aj na další deň. Obe "horiace" líčka sa skľudnili , včera opäť kúpanie so soľou --- a k dnešnému ránu líčka HLADKÉ! Nie sú síce úplne bledé, ale nie sú "šmirgľové", nie červené, nie pupienkové, kľudné!
@kazdovci - ty ju tiež máš, že? ako ti pomáha?
@zuzin78 a @martinka 1981 info je aj pre vas, kočky, tiež ste tuším chceli vykúšať soľ z Podhájskej, tak určite skúste!

lelask
23. máj 2011

vecny kolotoc,ja uz neviem,som zufala,vcera rano sa to vyrazne zlepsilo a vyzeralo to, ze dnes to hadam bude uz super a do rana zase zhorsene plus nove flaky ☹. Aj som si porevala, predvcerom som zjedla hov. maso a vcera tiez= takze zase moja chyba 😨 Uz si dam na buduce facku 😠 Nic ine ma nenapada. Niekedy mam pocit, ze nemozem zjest rovnake jedlo dva dni za sebou lebo sa vyhadze.

Baby prosim vas date sem este raz ten link na to sol z podhajskej,aby som nekupila nejaku blbost,dik.

Akym mydlom umyvate detom postihnute miesta? Ja tiez vacsinou len vodou ale teraz ked sa na opalovak nalepi kadeco,tak cim???

zuzin78
23. máj 2011

@michaelabj ahoj, zatial som ju neobjednala, sofi to az take zle nema ako v zime,a v lete chceme ist k moru, a mladsia podla mna to nema ekzem, ako hovori kozna, podla mna sa len cisti ako to robia babatka v jej veku. ved uvidime. cas ukaze.

michaelabj
23. máj 2011

@lelask ahoj, ja mám presne túto od tejto firmy - http://www.energy.sk/sk/menu_x1160x.asp
O dva týždne ideme na liečenie do Trávnice, tak uvidím ako tam 🙂
A žiadne mydlo zatiaľ, opalovak som ešte nedavala, ale mam odporúčené aj kúpené detské mydlo Sebamed, od švagriny, ktorej dcéra mala taký istý priebeh ekzemu ako máme my. No nemám ho ešte vykúšané.

mucka2505
23. máj 2011

mate niektora skusenosti s kremikami WELEDA baby, nechtikovi krem pre dojcata a hojivy krem ... poradili mi to v lekarni tak sa chcem s vami poradit lebo je to velmi dobre aj na atopicku pokozku.. ze na zapareniny mam kremovat miesta kde sa malicka najviac poti a ked sa vysusi tak mam premastovat s tym hojivym... poznate to niektora nie su skodlive ? uz mam zufaly stav uz naozaj neviem ako malej pomoct.... dakujem za kazdu radu

ducci
23. máj 2011

baby a neskusali ste na tie vyrazocky bepanthen? moja mala ma take male vyrazky, neviem, ci je to ekzem, alebo nie a skusam prave bepanthen . zatial to natieram len 2-3 dni ale je to ovela lepsie. a nasla som si, ze je dobry aj v pripade potniciek, ci atopickeho ekzemu.

pe
23. máj 2011

ja mam vybornu skusenost s bepanthenom, moja mala sa tiez z niecoho vyhadzala, ale ma strasne citlivu pokozku po mne, tak som sa bala jej hocico dat a kamoska v lekarni mi poradila tento krem a naozaj nam rychlo zabral, dobre sa rozotrel a rychlo vstrebal, tak sme nemali vsetko od kremu a mala z toho nebola ani nervozna, takze nam pomohol, odporucam...

kazdovci
23. máj 2011

@michaelabj ano mam a som nadmerne spokojna. aj ked oproti kupaniu v Podhajskej je to slabsi efekt ale lepsi ako nic 😵