Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

lenka0218
30. dec 2013

Dobry den dievcata, my mame tiez taky problem , chcela by som sa poradit ,moja dcera ma uz skoro rok atopicky ekzem ma 5 rokov, bola som s nou aj na sk a aj tam potvrdili atopicky ekzem a aj tu tiez v irsku. Teraz cez zimu sa jej to dost zhorsilo uz som vsetko vyskusala maste, kremy, prirodne kremy a aj v harmanceku ju kupem kazdy vecer nic nepomaha nic. ma to na rukach nohach a uz aj na tvari pod ocami sa jej zacina robit som uz bezradna prosim poradte mi ..dakujem

milmic
30. dec 2013

Nevíte prosím někdo, jak lze léčit impetigo?
Doktorka byla taková zvláštní, řekla bych, tvrdila mi, že to má z opocení, ale druhá lékařka to zhodnotila jako impetigo a že v pohodě, že o nic nejde.

24daniela24
31. dec 2013

@luthien.k ahoj prechadzam si nejae diskusie o ae nakolko zjavne aj nasa mala to ma zmaleho fliacka ako na foto lyongirl mame asi 2,5 cm lozisko a este jeden maly fliacik pod tym mala si to ajrozskrabala velni ju to musi svrbiet dnes sme boli aj navytery hrdlo nos usta ucho aj rekta ci nema v sebe nejaky bacil dostali sme taku zltu vodicku na potieranie na zasusenie na tri dni a potom fucidin h v utorok na kontrolu, ale mam pocit ze sa to nezlepsuje a jetodost aj velke anepekne cervene mas nejake rady budem vdacna za vsetko

demo
31. dec 2013

@milmic impetigo je bakterialne ochorenie koze a preto sa lieci lokalnymi antibiotikami. Navyse velmi infekcne.

milmic
31. dec 2013

@demo Děkuji. Právě doktorka nedala antibiotickou mast, sice řekla, že j to impetigo, ale netvářila se, že by to bylo nějaký infekční. 😅

demo
31. dec 2013

@milmic v poslednom case to mali traja ludia v mojom okoli, vsetci dospeli mimochodom. a vsetci na to dostali ATB mast. Tam ide aj o to, ze si to clovek moze rozniest velmi lahko po celom tele a to je dost neprijemne. Robila stery? Lebo tak sa to diagnostikuje. A vraj sa s tym nema chodit na studeny vzduch - ale to neviem, ci nie je blbost, taka babska povedacka.

orlik4
31. dec 2013

My sme mali tiez atopicky ekzem, a teda musim napisat moju osobnu skusenost. Masticky nic nevyliecia, je to vnutorne ochorenie, ktore sa len jednoducho prejavi na kozi. My sme hladali masticky rok a pol, nic sme nenasli, a aj tak sme rok a pol museli asi kazde 4-5 dni natierat kortikoidmi. Skusala som vsetko mozne, presurfovala vsetky stranky, a vsade pisu, ze u 95% deti za to moze kravske mlieko. Aj to sme vynechali, ale nepomohlo. Ono to bohuzial zvykne byt aj kombinacia niecoho, kludne kravske mlieko + mrkva...
Jednoducho: Na zaver skusania a vyradzovania jedal z jedalnicka po kuse som sa nastvala a naraz vynechala: banany, mrvku (tie to ale neboli), ale hlavne subezne vajcia, vsetok lepok a vsetko mlieko vratane jogurtov, masla, syrov..... Vsade som citala zlozenie, cize to bolo dost narocne. Po mesiaci som mala vycistene dieta. Pise sa, ze cistenie moze byt rychle, ale aj trvat do 6 tyzdnov, a my sme mali ten mesiac. Odvtedy preslo asi 8 mesiacov, a mam doma stale ciste dieta, nicim ho nemusim natierat. Maly bude mat coskoro 3 roky.
Bolo to strasne tazke vydrzat tu dietu, ale ked vam dieta moze jest ovocie, zeleninu, masko, pridala som mu vela maku kvoli vapniku (mak vobec nevadil), ryby, tak sa to da. Ako sladkosti sme mali napr. halvu alebo alternativne tycinky z bioobchodov atd. Alebo obycajne susene ovocie. Teraz uz papame ovcie jogurty, kozie maslo (mali v metre), lepok - ale varim a peciem mu len vlastne, lebo aj rozky obsahuju mlieko a vajcia, a kazdu z tychto novych "agresivnych" veci pridavam minimalne s odstupom mesiaca, cize za mesiac pridam zltko, za dalsi pridam bielko, potom mozno uz aj kravsky syr. Mlieko az uplne na koniec. Ono sa aj pise, ze ked sa travenie precisti, tak zvykne zasa "nabehnut". Ja viem na 100%, ze nam povodne vadili aj tie ovcie jogurty. A teraz papa kazdy den jeden a je v pohode.
Este musim napisat, ze dokonca gastroenterologicka mi povedala, ze ak by mu mala vadit strava, tak by mal bud hnacky alebo zapchy, ale nie je to tak. My sme nemali ziadne problemy s bruskom. A predsa to bola potrava... Vyskusala som asi troch "overenych" liecitelov, nehovorim ani o alergologii a koznom.
Dufam, ze som aspon jednej z vas pomohla. Je tazke vyznat sa v tolkych informaciach a radach, vacsinou su zovseobecnujuce, ale toto je moja vlastna skusenost a bolo to sice tazke, ale kvoli malemu by som to absolvovala vsetko zasa. Kortikoidy mame v sufliku, a to je hlavne.
A posledna info, dokonca nam vadi aj vacsi prisun vitaminu C. V obdobi chorob som mu ho davala, ked mal sopliky, a mal trosku vysypu na chrbte. Tak isto nemozme chodit plavat, lebo sa vyhadze aj z chloru. Aj ked tam plavu ine babatka... To je uz vsetko, prajem uz len pekny den a drzim palce vsetkym!

kachidlo
31. dec 2013

@milmic Některý doktor místní atb napíše, podle rozsahu infekce. Někdy může dojít i na prášky. Hlavně je důležitá důsledná hygiena. Stále používat antibakteriální mýdlo na omývání ran. Sice je to nemoc častá u dětí,ale maminky to šasto chytnou taky. Naposled jsme měli nemoc Ruce , nohy, ústa. To jsou malé puchýřky skoro všude. Doktorka nám na to nic nedala. Co šlo tak jsme mazali Bepanthenem plus. Máme ho v lékárničce hlavně na běžná zranění a odřeninky.

meg_junova
1. jan 2014

baby,na zlateho stafylokoka je dobra bylinka kapucinka🙂je to ako burinky,my sme ju mali minuly rok v sklenniku a jedli sme listy,chuti podobne ako zerucha.Malemu ju pridavam do kupela,ale najlepsie je vraj ked sa pozije interne,ale do troch rokov podla mna deti s narusenym traviacim traktom by velmi bylinky nemali,preto aspon ten kupel...Ked bude niekto chciet,v lete nasusim viac listov a poslem v pripade zaujmu.Ze by nam pomohol nemozem presne urcit,kedze do cajovej zmesi pridavam aj ine byľinky ako levandula,slez maursky a salviu,kamilky..a okrem toho sme aj na diete,hoc obcas zhresime a to sa hned prejavi,noastale podla mna najdolezitejsie je klud a pokoj matky a uplny sucit a pochopenie s dietatkom.Mne trvalo,kym som si s nim vytvroila spojenie a myslim,ze tieto deti s atop.ekzémom su velmi citlive a vnimave,preto zdoraznujem uplne stabilnu psychiku matky,nech to stoji co to stoji.Mesiace sme spavali zviazani, teraz uz len obcas mavame "krvave jatky" v spalni😊😊😊😉Este co. ozem poradit,tak kec prisladzate cokolvek,snazte sa iba prirodnym cukrom resp.miňimalne.cukor je zivnou podou pre parazity,tiez je fajn pridavatcesnak do stravy ak dietatko znesie,pomaha odcervovat a my teraz uz v roku a pol pridavame aj pomlete slnecnicove a tekvicove semienka pre vyzivne a mineralne latky 😵

demo
2. jan 2014

@meg_junova a ako odcervujes? Mas ta to nejake prirodne postupy vhodne pre deti?

karolina969
2. jan 2014

Ahoj. Dcera (4 měsíce) má atop.ekzem. Dám jen základní očkování, začneme v 6 měsících Hexu. Chtěla bych se zeptat, máte něco osvědčeného, kvůli eventuální reakci? Nějaká homeopatika? Synovi jsem dávala Fenistil, ale nepamatuju si dávkování a jak dlouho? :( Ještě k tomu očkování, dávala jste některá schéma 2+1? Má dr. k tomu nemá žádné info, tak nevím, jestli to stačí, chtěla jsem šetrnější variantu. Díky za odpovědi

meg_junova
3. jan 2014

@demo no pridavam cesnak do stravy a tiez pouzivam tinkturu z medvedieho cesnaku pre maleho a sebe objednavam odcervovaci balicek z jukl.sk

kam.zyk
4. jan 2014

@karolina969 Thuya occidentalis 15 CH 5 kuliček, začít 3 dny před očkováním a podávat do pátého dne od očkování. Fenistil pak naprosto netřeba.

2+1 je tzv.skandinávské schéma, je to OK, jste rozumná mamina. A začít až v 6M = jste hodně rozumná mamina. Doktorce dejte odkaz na vakciny.net - jsou tam informace, jak tohle schéma aplikovat. (sekce "Pravidelné očkování") Ovšem, dítě by nemělo mít ekzém, v době očkování - už by mělo být stabilizované. S tím se ale taky dá hodně udělat, kdyžtak písněte. Budete to mít snažší rovnou napsat mě, než přečíst moje články

http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

selverin
4. jan 2014

ahojky, našla jsem právě na dceřině krčku (v záhybech) mokvající červené rýhy, na netu jsem to našla jako atopický ekzém), zpětně si teď uvědomuji, že mi i tak 2-3x denně kýchne, ale to dělá už od porodnice. Malou nekojím, je na UM. Myslíte, že může mít alergii na prah, když kýchá? Má 5 týdnů.

kam.zyk
4. jan 2014

@selverin Nemůže mít. V tomhle věku inhalační alergie nepřicházejí v úvahu. V úvahu přichází pouze a jedině alergie na stravu, a jestliže se jí objevil AE (na diagnózu je ale ještě brzy...ty rýhy v záhybech- má to hodně kojenců, nasaďte bu´d Sudocrem nebo Bubchen na opruzeniny, vlhkost tady v těch místech působí mokvání), měla by dostat spec.UM pro atopiky (Nutrilon allergy care). Ale jak říkám - na diagnózu AE je ještě brzy, kor při tomhle konkrétním projevu, který mívají i neatopici. (záhyby- je tady vlhko teplo nedostatek vzduchu díky faldíkům - pomnoží se kvasinka)

demo
4. jan 2014

@selverin myslim, ze mokvajuce zahyby maju vsetky babetka, ktore maju tie zahyby. A kychaju tiez vsetky, aspon tie, ktore su v mojom okoli

kam.zyk
4. jan 2014

@selverin PS:kdyžtak sem hoďte fotky.

kam.zyk
4. jan 2014

Pro ilustraci - jak vypadá možná léčba oblasti krku dítěte starého 3 měsíce. Ale pozor, rozhodně to není návod, tady už byla přítomnost kvasinky. Což zdaleka není vždy.

kam.zyk
4. jan 2014

@demo přesně tak, k těm místům nemůže vzduch, takže tam snadno dojde k zapářce. Pomáhají masti s obsahem zinku, které to místo chrání, takže taková první pomoc je Sudocrem nebo Bubchen na opruzeniny.

kam.zyk
4. jan 2014

@lenka0218 To vypadá, že do toho vstupuje inhalační alergie...(ten věk totiž naprosto přesně odpovídá) - první věc, kterou by stálo za to v tomhle případě absolvovat, jsou alergo testy na základní inhalační alergeny typu pyl, roztoči, srst, atd. Nemáte doma nějaké zvířátko? Říkáte - zhoršení přes zimu....to právě by napovídalo na roztoče, zvířátko pak je v jistém smyslu určitý zhoršovač. I s inhalačními alergiemi a ekzémem vlivem nich se dají dělat divy a dá se to ukočírovat.

Chtělo by to fotky.

kam.zyk
4. jan 2014

@24daniela24 Neboli, lékař to vyhodnotil jako infekci. Jak to vypadá dnes?

selverin
4. jan 2014

@kam.zyk
@demo
@kam.zyk
malá se se mnou prala, tak snad to dobře vidíte, to bílé je od bepanthenu, ale jinak je to trošičku běloučké bez toho krému jak ji to mokvá, když ji to utírám, tak ta kůžička jde dolů, to mokré se jakoby drolí, odlupuje a pod tím je kůžička už nová, hezká. Má to už tak 1-2 týdny, nic ji nebolí, nesvědí, nemá žádnou vyrážku nikde. takže podle Vás je to brzy, aby měla inhalační projevy od 3.-4. týdne, kdy se to začalo objevovat? v pondělí s ní zajdu k doktorce, ale co teď? mám dát zásyp?

kam.zyk
4. jan 2014

@selverin Bepanthen máte špatně. To je chyba, je mastnější a pomnožíte kvasinku a dopadnete jak pacient na těch fotkách, co jsem posílala (a že kvasinka = léčba je úmorná....).

Ano, jako vystudovaný imunolog vám říkám, že inhalační alergie mít nemůže, v tomhle věku ne.

Jaké máte doma krémy? Ten zásyp - co to je? Zase, nesmí to přeschnout, ale bude to lepší v tomhle případě, než Bepanthen, ten je chyba.

Tuším, co vám lékařka napíše....(Imazol krémpasta....uděláme vše pro to, aby nebylo potřeba ji použít...)

kam.zyk
4. jan 2014

PS:ten projev není nic dramatického a nesvědí to, kdybyste tak doma měla Sudocrem nebo Bubchen, tak je za dva dny po problému:

http://www.zbozi.cz/vyrobek/bubchen-baby-krem-p...

Napište případně složení toho zásypu.

selverin
4. jan 2014

@kam.zyk mám doma sudokrem a ten zásyp mám framykoin, co jsme dostali na pupíček, když si strhla stoupek.... moc Vám děkuji za rady, ještě tedy, co mám použít raději? ten sudokrém nebo ten zásyp? Moc děkuji 🙂

kam.zyk
4. jan 2014

@selverin Framykoin v žádném případě, proč taky, bakteriální infekce tam není, to je na fotce krásně vidět. Netřeba léčit něco, co není 🙂

Neboli: Sudocrem, jemně naneste do těch záhybků a máte po starostech. Hlavně je třeba toto dělat po koupeli. Jestli dneska budete koupat, tak hned po koupeli osušte kůži (je důležité tahle záhyb.místa důkladně vysušit, lze např. použít i ubrousek) - a pak namažte Sudocrem, v takové rozumné vrstvě - aby to nebylo moc ani málo - to jako správná mamina vychytáte. Ráno můžete máznout zas, ono taková optimální frekvence je 2-3x za den. Bude se to hojit. A až se to bude dohojovat, pak bude čas na Bepanthen, ale na to je ještě čas. Teď to chce Sudocrem.

selverin
4. jan 2014

@kam.zyk moc Vám děkuji 🙂 jdu ti teda vykoupat a hned to zkusíme... jak se to bude zlepšovat, tak snad ani k té doktorce nepůjdeme a nechám to pak jen jako dotaz na kontrole co máme začátkem únoru 🙂 Ještě jednou moc děkuji 😉

24daniela24
4. jan 2014

uz to nie je take cervene ten roztok to zasusil ale este to badat taku mapu akoby ale nie je to uz zapalene trosku ju to svrbi ale mslim ze by sa to malo premastovat aby to nebolo suche ciala som ze Atoderm ? moze byt?@kam.zyk

demo
4. jan 2014

@kam.zyk som inak velmi rada, ze zase pomahate mamam malych atopikov. komunikovala som s @luthien.k, viem, ze je vasa ziacka a velmi nam to pomohlo. hoci nie stopercentne, pretoze ide o starsie dieta a bezmliecna dieta sa tak bohuzial da dosledne dodrziavat iba doma. v kazdom pripade je jeho stav ako tak zastabilizovany a zbavili sme sa kortikoidov a protopicu. velka skoda, ze som sa k tymto informaciam nedostala v jeho predskolskom veku, myslim, ze by na tom dnes bol ovela lepsie. dakujem 🙂

martinka1981
4. jan 2014

@demo veru nam @kam.zyk i @luthien.k neskutočne pomohli 😉
Ekzem mladšia dcerka sice stale ma ale vieme ho zvladať. Aj ked teraz ma tiež prejavy 😝 lebo tatino jej dal kuštik vaječneho kolača a kuštik kozieho syra!! No a paseka je na svete. Proste si neda povedať ten moj chlap. Ale po tejto reakcii snad už bude poučený.
PS: naša kožna si nechava protopic na horšie časy 😀 mame isť na kontrolu v januari tak ju musim z toho dovtedy dostať....lebo teraz by nam ho isto s radosťou šupla 😝