Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
21. jan 2014

@fifitko25 Tam je kvasinka, pomnožuje jí sladké, teď po vánocích je to tedy časté. Mažte to Sudocremem, a chce to spravit střevní mikroflóru, takže oba dva Hylak a vy k tomu probiotika 🙂

demo
21. jan 2014

@kam.zyk nedala by si sem tri ilustracne fotky 1. neinfikovany ekzem 2. typicky vzhlad infikovaneho ekzemu, napr. nejakym stafylokokom alebo nienim najcastejsim a 3. ekzem infikovany kandidou? Mozno si to predstavujem velmi jednoducho, ale mohlo by to pomoct pri nejakej samodiagnostike. V pripade, ze dr. zlyhavaju.

martinka1981
21. jan 2014

@demo super napad 😉 😉 😉 t

fifitko25
21. jan 2014

@kam.zyk maly berie probiotika uz asi 10 dni dophylus infant plus... Davam mu raz denne, možem 2x? Ci je lepší hylak? Ked to natriem sudokremom, nevysusim to? Lebo suche to mame dost...

majjka24
22. jan 2014

Ahoj holky 🙂
Mám dotaz , chtěla bych už přestat kojit,chceme Míšovi pořídit sourozence 🙂 A malý má intoleranci na na laktozu (asi) , bylo mi doporučeno od mudry Nutrilon low lactose. Máte s tím někdo zkušenost?
Od října mu nedávám nic s kravským mlékem a bezláktozové výrobky.Neměl ani UM, jen MM, je normální stolice 1-3 denně? Prospívá,

smecka
22. jan 2014

Ahoj, prosím o radu.
Syn ekzematik (poslední rok je čistý, jen mažeme, aby nebyl suchý) dostal neštovice, pupínky ho velmi svědí, mažu ho tekutým pudrem, ten ovšem hodně vysušuje, takže ho předtím namažu Ambidermanem. Myslíte, že to není nic proti ničemu?Děkuji.

kristynka4
22. jan 2014

Dobrý den, před pár dny se mé dceři, které bude zítra 8 měsíců objevily na těle pupínky. První den na jednom uchu, které si pořád žmoulala a měla ho červené. Druhý den měla vzadu na krku a postupně i vpředu pod bradou, na krku a začalo se jí to rozlézat směrem k pupíku. Na krku má pár červených flíčků, které ji různě mizí a dělají se nové, jinak jsou pupínky vidět jen malinko, zato jsou cítit na omak.
Včera na 8mi měsíční kontrole doktorka konstatovala atopický ekzém. Má k němu dispozice, její otec ho má, navíc má také alergie (na prach) a astma. Zatím jsem dceru nenechala očkovat.
Mám spoustu otázek, co mě trápí a moc prosím o radu. Pročítám zde diskuzi, ale čím více čtu, tím více mi připadá, že je tato problematika hodně složitá. Těsně před objevením pupínků měla poprvé pár malin, příkrm s rajčaty a trochou celeru. Možná to mohlo způsobit něco z toho, ale možná také ne. Nastudovala jsem si i články zde http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-.... Už mám objednaný Nutrilon alergy, Phyteneo AD lotio Acut a Sudocrem. Lactobacilky Swiss jsem koupila dnes a chci začít s eliminační dietou. Včera jsem poprvé vykoupala v Linola oleji a v lékárně jsem koupila mastičku Lipobase se kterou jsem ji namazala 3x za den, celý předek a trochu i záda, protože jich tam také pár má. Tady je pár otázek, co mě teď asi nejvíc trápí.
1) V noci se mi každou chvíli budí a pláče, evidentně jí to svědí, ale pořád si žmoulá většinou uši, je to možné? Jinak dnes při přebalování si občas škrábala bříško.
2) Je normální, že jí to tak svědí i přes ten speciální krém, nemohla jsem zvolit špatně? Nevím, jestli to nějaký čas netrvá, i když se maže tím správným, než se to uklidní.
3) Nevíte, jestli se v drogerii DM dá koupit nějaký vhodný prací prostředek pro atopika nebo mám vybírat někde jinde?
4) Nežehlím. Mám dceři začít oblečení žehlit?
5) Chtěla jsem v 10 měsících naočkovat Pediacel, ale teď zase začínám váhat, jestli vůbec nechat očkovat. Je vhodné dítě s ekzémem (nechala bych v případě, že by se to nějak uklidnilo) a dispozicím k alergiím nechat očkovat?
6) Nejsem si jistá, jak ji teď vlastně mazat správně? Zatím jí nikde nic nemokvá.
Předem moc děkuju za odpovědi, jsem ráda, že tato skupina existuje a že takhle radíte lidem.

ladaa20
22. jan 2014

@smecka ahojky lepsi jak pudr je imazol krem rychlej se neštovičky hoji a je i antibakterialni a pokud hodňe svedi dej 3x denně fenistil kapky dle vahy je to napsane na obale oboji je volně prodejne jo a ještě se prodava gel přimo na neštovičky virasoot pry i ulevuje od svěděni,ale s tim zkušenosti nemam

katyxq
23. jan 2014

@kristynka4 ad 1), 2) a 6) jestli jsou ještě pupínky, tak na to by nemělo příjít mastné, naopak to projevy zhoršuje, taky roli hraje individuální snášenlivost kosmetiky, pokud nevíš, co vadía co ne, je lepší asi nemazat nic, nové věci několik dní zkoušej nejprv na nezasaženém místě kůže
3) v DM asi ne, zkus kouknout do zdravých výživ, za sebe můžu doporučit prací gely Sodasan color sensitive, Sonett, mebo udělat z neparfémovaného jádrového mýdla prací sliz, plus dávat máchání navíc, případně místo aviváže dát trochu octa
4) já nežehlím, ale můžeš zkusit, jestli to bude mít vliv
5) za mě osobně - neočkovat (koukni se do skupiny Nežádoucí účinky očkování - osobní příběhy, najdeš tam dost očkovaných alergiků, riziko, že očkování neponese dobře, je velmi vysoké - a pokud je dokonce alergik na BKM, tak jak Hexa, tak Pediacel, tak veškeré ostatní vakcíny se složkou proti tetanu obsahují kasein a hovězí bílkoviny)

kristynka4
23. jan 2014

@katyxq děkuju za odpovědi. Ještě k tomu mazání, není mi to teda asi jasný. Když má pupínky a svědí jí to, tak se dělá co?

katyxq
23. jan 2014

@kristynka4 a jsou ty pupínky zarudlý? Pak se vysušuje a zkliďnuje - nemastný krém, tělové mléko a přes to Sudocrem, zinková mast nebo třeba zásyp Leontýna od Tia Nobilis

kristynka4
23. jan 2014

@katyxq Občas má pár červených pupínků vzadu na krku, ale to jí pak vybledne a zase někdy zčervená. Jinak pupínky červené nemá. Ale evidentně jí to svědí.

smecka
23. jan 2014

@ladaa20: díky. Imazol mám, Fenistil dávám, nevím, jestli zmírňuje svědění, ale spinká po něm přímo ukázkově. 😉 Nevíš, jestli je nějaký rozdíl mezi Imazolem a Sucocremem? 😕

kam.zyk
23. jan 2014

@demo Bylo by to super, kdyby to bylo tak jednoduchý, aby šla vložit jedna fotka infikovaného ekzému, jedna neinfikovaného, atd. - ve skutečnosti je to tak, že to projíždím lupou, zkoumám a každý ten případ je trochu jiný a odhalit zrovna z fotky např.infekci je něco, co se člověk učí roky a roky. Takže - bohužel, nelze toto, musela bych sem dát celej svůj archív 🙂 Auto se taky člověk nenaučí řídit za 2 minuty 🙂

@smecka Imazol je klas.("chemické") antimykotikum a Sudocrem krém s protizánětlivými protikvas.účinky. Je to jako se zeptat, jaký je rozdíl mezi kortikoidem a Indulonou.

@kristynka4 jsem ráda, že vám moje články pomohly (viz proalegiky- jak se zbavit ekzému úpravou stravy-děti do 3 let) - katyx vám už perfektně radí. Ve všem souhlas, naprostý, radí skvěle. To žehlení vliv nemá. Můžete sem hodit fotky, foto napoví. Zajímala by mě případná infekce, bývá to, a není to nic, s čím by se nedalo dobře pracovat. Nicméně, jak to popisujete, tak bych mazala samotným Sudocremem, ale jak říkám - vložte fota.

demo
23. jan 2014

@kam.zyk no ano, chapem. iba som to skusila 🙂

kristynka4
23. jan 2014

@kam.zyk Snažila jsem se to vyfotit. Zepředu v jednom nemožný a zezadu aspoň trochu to je snad vidět. Hlavně je to cítit na omak, taková větší krupička. Ale přijde mi, že to má možná trochu lepší, včera měla za tím krkem i červený.

martinka1981
23. jan 2014

@kristynka4 ja v dm kupujem gel na pranie pre dceru Feel eco alebo Ecover...

kam.zyk
23. jan 2014

@kristynka4 namazala bych to Phyteneo a navrch slabounce Sudocrem.

Ta Lipobase mě zajímá- já s ní mám dost blbé zkušenosti - vám seděla?

kristynka4
23. jan 2014

@kam.zyk Děkuju moc za radu. Můžu se zeptat, proč nakonec namazat i tím Phyteneo? Já abych se trochu zorientovala a příště měla ponětí. Je na té fotce něco vidět? Jak by se to dalo popsat? Doufám, že mi ty mastičky už brzy dorazí. Lipobasi jsem namazala předevčírem večer, pak včera třikrát za den a dnes ráno. Přes den si to neškrábe (jen výjimečně), jinak v noci spala neklidně, škrábala se, občas plakala. Já vlastně ale nevím, co ta Lipobase měla udělat? Tak neumím posoudit, jestli pomáhá a nebo ne ☹

kristynka4
23. jan 2014

@martinka1981 je také atopik?

martinka1981
23. jan 2014

@kristynka4 ano...inak by som to nepisala 😉 su to ekologicke prašky/gely na pranie.

martinka1981
23. jan 2014

@kristynka4 ten Phyteneo sa namaže preto aby ten Sudocrem nevysušil velmi kožu. Takto bude hydratovana a zaroven bude učinkovať Sudocrem.

kristynka4
23. jan 2014

@martinka1981 děkuji za rady 🙂 já se ptala, proč mazat Phyteneo, protože původně předtím, než jsem poslala fotku, to vypadalo, že budu mazat pouze Sudocrem.

michamicha
23. jan 2014

@kam.zyk Věrko, prosím tě, to Phyteneo jsi doporučovala to Akut nebo Chronic?

A ještě mám dotaz k zavádění lepku. Příkrmy ještě jako takový nejedeme naostro. Dávala jsem zatím jen ochutnat cuketu, brokolici a brambor. Bez viditelné reakce nebo změnách ve stolici. Elí už před měsícem začala kakat znovu každý den, ale stolice byla v pohodě. Jen se pořád drbe (vysadila jsem už i všechno koření kromě kmínu), většinou ale jen v noci nebo když jí převlíkám. Jakmile je oblečená, tak se neškrábe. Teď jsme měly týden pauzu a zkusila jsem ten lepek (ovesná kaše - rozvařené a rozmixované ovesné vločky) 2 dny po sobě. Včera kakala normálně a dneska totálně zelená stolice a strašně to zapáchalo ☹ mám to brát jako reakci na ten lepek/ovesné vločky a zkoušet to dál nebo s tím přestat?

lili_k
23. jan 2014

Muzu se zeptat to Phyteneo lotio, na to vam deti nereagujou?? Ctu ze je to s ureou, ve slozeni parafinum liquidum apod. to neni zrovna ideal ne. Nepouzivate tu nekdo na promazavani pro atopiky neco trosku prirodnejsiho? A co? 🙂 @katyxq nevedela bys prosim? Vim ze vy jste byli driv pouze na prirodni kosmetice. Myslim neco ne tak mastneho, pro 2lete dite se silnym atopem od narozeni, nejake mlicko, nesvedici. Nas totiz svedi snad i voda a vzduch ☹ dekuji!

katyxq
23. jan 2014

@lili_k mám to i s popisem co na jakou fázi ekzému ve výbavovém albu 😉 (i když složení toho levandulového krému není úplně ideál - najdeš to ve skupině Toxická kosmetika ..., tam najdeš i víc tipů, co mazat)

martinka1981
23. jan 2014

@kristynka4 predpokladam že kam.zyk zhodnotila podla foto že ekzem neni v takej faze aby bolo treba len samotny Sudocrem. To že tam daš to Phyteneo kožu nevysuši ako som pisala....ak by bol ekzem velmi červeny ...potom by tam mohol prisť len samotny Sudocrem.

kam.zyk
23. jan 2014

@kristynka4 ale martinka to napsala úplně přesně- že napřed se musí namazat něco hydratačního (takže třeba ta Lipobase - je vidět, že vám nevadí - nežádoucí reakce by byla zrudnutí,m pupínky - nebo to Phyteneo) a navrch na to Sudocrem. Úplně přesně to napsala, napřed hydratace, pak zinek kvůli tlumení zánětku.

kam.zyk
23. jan 2014

@michamicha Jak na kterou fázi ekzému...pro většinu , naprostou většinu dětí tady- ten Acut.

Lepek - vysaď to na 3 dny a pak zaveď znova. Může to ale být jen na oves a na jiné typy lepku ne, takže pak po ovsu ozkoušet třeba špaldové těstoviny zas na 3 dny, atd.atd.

kam.zyk
23. jan 2014

@katyxq kde to najdu, nemůžu to najít, to albíčko 🙂