Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

martinka1981
22. feb 2011

@luthien.k ahoj,pisala som dnes kam.zyk . neako sa to u nas nelepši,nožičky trošku lepšie,ale ma zas kopec novych miest,dokonca sa jej začina pupinkovat bruško ☹ . A to držim BKM dietu,nejem ani ryby,soju,orechy,vajcia. tak už fakt neviem ☹ na čo reaguje.....

karolina969
22. feb 2011

@luthien.k Děkuju moc za rady a určitě vyzkoušíme 🙂

ivanajelinek
23. feb 2011

Kocky je tu nejaka maminka, co zije v nemecku?

luthien.k
23. feb 2011

@karolina969, ještě jeden tip od kam.zyk mám - dát občas melasu, třeba do kašičky, až budete dávat. Ta je na Ca taky bohatá. Jinak s tím vápníkem z MM jsem vycházela z údaje, kde byl překlep, tak se omlouvám 😅 , ale z Tvého kojení toho vápníku bude bohužel méně, cca 200 mg. Ale tou stravou to doženete, děti vstřebávají vápník prý velice dobře, lépe, než my dospělí.
Nicméně zkuste BKM 🙂

samsa
23. feb 2011

@blandik
@luthien.k Ahoj děvčata, tak hlásím, že malá je momentálně čistá. Vyloučila jsem vše, co obsahovalo BKM, takže ji nechám ještě do konce týdne ( i sebe) na dietě a pak zkusíme (nejspíš jogurt). Jen přemýšlím, dělá se to tak, že dám trochu jogurtu třeba 5 dní po sobě, nebo jen jeden den a pak budu několik dní sledovat?

luthien.k
23. feb 2011

@samsa, tak to je super 🙂

Zavádění BKM - nejlépe přes Tebe, když kojíš a když to bude OK, tak přímo malé. Ty si dáš první den jogurt, druhý den jogurt plus tvrdý sýr a od třetího do pátého (raději sedmého) dne si budeš dopřávat mléčných výrobků, co hrdlo ráčí, minimálně však jogurt plus tvrdý sýr. Do MM přechází BKM cca za 20 hodin, pak nějaký čas po nakojení na případnou reakci (v řádu hodin až cca 48 hodin nejčastěji). Kdyby se začala osypávat, tak hned přestat, dát 14 dní pauzu (nebo do vyčištění) a ověřit znovu - není nad 100% jistotu.
Když nebude reakce, tak se zase ozvi, napsala bych, jak testovat na malé 🙂

bianka234
23. feb 2011

ahojte, tak to máme za sebou, 7 skúmaviek, môj malý hrdina, myslela som že bude oťapený celý deň, mne keď berú krv ja to cítim celý deň, motorová myš je to. podľa mňa boli tie červenné viečka z xyzalu, pretože keď som ho vysadila prestalo mu to, ešte som mala podozrenie na morčacie maso, ale jedol ho 2 dni po sebe a nič. aj keď užíval aerius tak nna začiatku asi 2 týždne veľmi zle zaspával, asi je citlivý aj na lieky nielen a jedlo 😅

luthien.k
23. feb 2011

@bianka234, tak to je fakt šikula, já málem odpadla po pěti zkumavkách, co se berou v těhu... 😅
S tím Xyzalem - vy musíte mít vždycky něco extra, no 😀

bianka234
23. feb 2011

@luthien.k presne ako hovoríš, my sme niečo extra, to je fakt, ale mám aj radosť z týchto dní, zo dňa na deň sme zahodili plienky, len na spanie a bohužiaľ kakanie, lebo to sa nejak bojí do záchoda.

blandik
23. feb 2011

@samsa - to je paráda, těším se z toho. @luthien.k - klobouk dolů, kolik toho víš 😉

luthien.k
23. feb 2011

@blandik, od koho myslíš, že to vím? 😀 Hodně teď studuju i toho Fuchse a chystám se na další literaturu, tak se mi to hezky propojuje a utřiďuje 🙂 Teda až do porodu, pak se uvidí, co bude...

blandik
23. feb 2011

@luthien.k - to víš, že vím, od koho to víš 😎 Ale i tak hledím...Já jsem te'd malému zkusila fazole a neprošly, rajskou omáčku - neprošla /příliš silná koncentrace, protože podušený kousek rajčete už snese déle/ a taky když to přepísknu s BKM, tak se mu začnou dělat suchá místa na těle...

samsa
23. feb 2011

@luthien.k Děkuju moc 😵 Napíšu, jak to vypadá. A tobě moc přeju pohodový zbytek těhotenství a rychlý a pokud možno bezbolestný porod.

kaselka
23. feb 2011

@luthien.k Ahoj, chcela by som sa Ťa spýtať z akej literatúry máš vš. tie poznatky ohľadom AE. Vieš mi dať prosím Ťa nejaký typ na dobrú knihu o AE? Už som pozerala aj na nete v kníhkupectvách a našla toho dosť, no vš. kúpiť nemôžem 😀 tak by som chcela niečo na istotu.... Vyzerá to tak, že biolampa zaberá i keď je to pri takom drobcovi dosť problém ("osvecovanie" mi trvá niekedy aj 30-40 min. a udržať ju v kľude je fakt problém - kreativite sa tu medze nekladú 😀 😝 😀 ), no tiež to bude "beh na dlhú trať" Mám veľa kníh o zdravej výžive a pod. tak by som to chcela zatiaľ stále riešiť len nejako alternatívne, pretože strava môže byť liekom to mám vyskúšané aj sama na sebe (samozrejme pokiaľ nám nezistia nejaké alergie - dúfam, že nie, veď keď tu prechádzam tie skúsenosti tak je mi niekedy do plaču... ☹ ). Tak díky vopred ak sa ozveš a už sa šetri keď si tehu. Tuším ten Tvoj drobec pôjde na medicínu 😉 ten sa narodí a už bude vedieť AE diagnostikovať 🙂) Pa!

luthien.k
23. feb 2011

@samsa, děkuju 🙂

@kaselka, poznatky o AE nemám převážně z literatury, ale od kam.zyk, z praxe (s vlastním dítětem), tady z diskuzí a z internetu, ale hodlám to vylepšit o tu literaturu 🙂 Dobrá knížka, ze které čerpám, je ta od dr. Fuchse: Alergie číhá v jídle a pití, nicméně ta není zaměřena na AE, ale na potravinové alergie (ono se to hodně prolíná i s AE a s inhalačními alergiemi). Sama zrovna nějakou dobrou hledám, tady je docela výběr: http://www.lekarskeknihy.cz/?category=0&subcat=38

Píšeš - pokud nám nezjistí nějaké alergie... Zjistit nemusí, i kdybyste nějaké měli, testy na alergeny nejsou 100%, nejlepší metoda je eliminačně expoziční test, jak je tu mnohokrát zmiňováno: vysadit podezřelou potravinu aspoň na 14 dní, když se příznaky zlepší, zkusit znovu zavést a dojde-li ke zhoršení, tak je to téměř jisté, že ta potravina dělá problém...

Na medicínu bych šla nejraději sama, ale to s dvěma malýma dětma dost dobře nepůjde 🙂 Jinak díky 😉

kaselka
23. feb 2011

@luthien.k A predsa som niečo zabudla. Aké sú podľa Teba najlepšie probiotiká? A čo antihistamíny? Malej som mala dávať Fenistil kvapky tak som dávala a škriabala sa aj tak, väčšinou len večer keď ideme kúpať a kým ju oblečiem do pyžamka. Takže som ich vysadila. Škriabe sa rovnako ani menej ani viac. Mám hrôzu dávať takému malému stvoreniu nejaký liek dlhodobo, navyše keď nezaberá. Myslíš, že robím dobre? S lekárkou to chcem konzultovať na najbližšej poradni. Ď.

kaselka
23. feb 2011

@luthien.k zasa sa mi potvrdilo, že český výber kníh je lepší 🙂 . Ď.

luthien.k
23. feb 2011

@kaselka, probiotika dle kam.zyk: pro kojící maminu (nutné, aby brala i ona, pokud je dítě kojeno) doporučujeme Probiosan nebo Infants Dophilus Plus. Pro dítě do cca 18 měs. Bio Gaia (pro atopika jen a jedině) a poté Infants Dophilus plus. Antihistaminika: tam je to složitější, ony prostě nezabírají vždy (na to svědění), bohužel, je to individuální, někomu pomohou, někomu ne. Konkrétně Fenistil není lék s preventivním účinkem (co tu tak čtu v chytré knize 😀), měl by pouze zmírňovat potíže, narozdíl od antihistaminik "vyšších generací" (Zyrtec, Xyzal, Aerius apod. - ty jsou ale až pro starší děti), takže pokud nemá účinek na to, k čemu byl indikován (svědění), tak bych se nebála ho nedávat. Uvidíš, co řekne doktorka.

kaselka
23. feb 2011

@luthien.k ďakujem, ďakujem 🙂

luapa
24. feb 2011

Chci zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s tím, že byste přešli na jiné mlíčko a AE se zlepšil? My jsme začali pít místo Nutrilonu obyčejného, Nutrilon Alergy care a zajímalo by mě za jak dlouho by se mělo ukázat zlepšení. Zda to má vůbec cenu, abychom to pili.

luthien.k
24. feb 2011

@luapa, chtělo by to trochu rozepsat, jak je dítko staré, jaké má potíže, kdy se objevily, jestli jsou v rodině alergici/astmatici/ekzematici, jestli už je i na příkrmech atd.... Pak se dá něco vyvozovat. Nicméně pokud dítě má alergii na kravské mléko, tak zlepšení trávicích potíží může přijít prakticky hned po prvním podání, u ekzému to bývá na delší dobu, týden až tři. Obvykle přijde zlepšení do týdne, pak se může situace zhoršit (dítě se čístí od těch metabolitů vzniklých dřívějším podáváním alergenu) a zase postupně vylepšovat...

luapa
24. feb 2011

@luthien.k Dcerce je pět měsíců, kojena pouze měsíc, po přechodu na UM se objevily červené pupínky v obličeji, dr. si myslel, že jsou to potničky, ale mě se to nezdálo, asi na dvou měsících nám předepsal Holtův krém, ten zabral a za dva dny měla obličej čistý. Pak se to zase trochu objevilo, ale nebylo to tak hrozné. Po vánocích asi na čtyřech měsících se to zhoršilo, celý obličej červený. Světlý ekzém se nám udělal na kolínkách a na ručičkách. Začala se škrábat a měla to hodně ve vlasech. Pak nám dr. zkusil dát na noc emulzi, která obsahovala kortokoidy a druhý den bylo vše pryč, ale za tři dny se to zase vrátilo. Do té doby pila jen obyčejný Nutrilon. Teď chodíme ke kožní, která nám upravila kosmetiku. Moc nekoupeme a když, tak jen v čisté vodě. Dostali jsme nějakou vodičku na obličej, bílý krém na promazávání celého těla a na místa, kde je ekzém nějakou tmavězelenohnědou mastičku, nesmí se používat na obličej. Nepíšu názvy, protože je neznám, vše je udělané v lékarně a název neuveden. Po 14 dnech beze změn jsme na doporučení z těchto stránek začali pít NAC a začali jsme s příkrmama, takže jíme mrkev, brambor a brokolici. Po žádném z těchto jídel se to nezhoršilo. Žádné ekzémy ani alergie v rodině nemáme. Už jsem z toho nešťastná, protože máme pořád obličej červený celý, tváře, čelo, trochu pod krkem. Posílám jednu fotku, kde je to dost vidět.

luapa
24. feb 2011

@luthien.k Tak jsem myslela, že přidám fotku, ale je to malý a není to vidět. 😠

luthien.k
24. feb 2011

@luapa, díky za shrnutí, momentálně nezbývá, než vyčkat, jak malá zareaguje na NAC (jak dlouho na něm přesně je?), což, jak jsem psala, může chvíli trvat. Ona je velmi důležitá i ta kosmetika, minimálně půl napůl se stravou, ale posuzovat míchané masti od kožní bez znalosti jejich složení, to opravdu nejde. Bohužel je tu ta zkušenost, že min. v 90% případů obsahují kortikoidy, ale to u vás zřejmě ne, protože po nich by se malá velmi pravděpodobně rychle zlepšila (a pak zase zhoršila, jak už to znáte).

smecka
24. feb 2011

Ahoj, muzete mi prosim doporucit, cim promazavat 14ti denni miminko? Loupe se mu kuzicka ruzne po tele.
Atopic, ekzemem trpi manzel, dcerka ma velmi citlivou pokozku, tak u maleho nechci pouzivat zadny parfemovany detsky kremik.
Diky.

nikuskabee
24. feb 2011

@luthien.k ,tak ja som nechcela,ale doktorka povedala,že mu môžem skúsiť,ked bude zvládať šetky príkrmy,lebože dieťa potrbuje vápnik

lojzina
24. feb 2011

ahoj...muzu mit dotaz:lze pouzit klasicky pudink,kdyz ho uvarim treba v ryzovem mleku?dekuji.

luthien.k
24. feb 2011

@smecka, dobré emolienty, jak na ekzém, tak jako prevence na mazání, jsou například: A-derma EXOMEGA krém, Linola krém, BIODERMA Atoderm krém, Excipial U Hydrolotio. Zkus si sehnat vzorky aspoň od dvou z nich a vyzkoušej, co víc sedne (namazat po tři dny na kousek kůže, aby se zjistilo, zda není reakce). Nicméně loupání kůže u 14ti denního miminka bych považovala za normální 😉

luthien.k
24. feb 2011

@nikuskabee, kolik vypije Alex UM za den? A zeleninky sní kolik? A vůbec, jak to s vámi vypadá? 😉

luthien.k
24. feb 2011

@lojzina, jasně, jde to, ale je třeba dát minimálně 1,5 násobné množství pudinku, než bys dala do kravského, jinak to nezhoustne. Ještě lepší je dělat z kukuřičného škrobu (nejsou v něm ty aditiva - barviva a aromata - jako v pudinku), do mléka přidat oblíbenou ovocnou přesnídávku a dosladit případně glukopurem.