Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

ametob
19. júl 2011

Ahoj holky 🙂 Jdu za váma na rady... Malý má také AE, asi po mně, já na něho trpím dodnes, už jsem na něj vyzkoušela všechno možné, kortikoidy mu dávat odmítám, ale nevím, co dál ☹ Ekzém má v záhybech na nožičkách a ručičkách, ale už se mu to rozlezlo i dál, dokonce i na zádíčka ☹ Zítra si jdu do lékárny pro ovesnou koupel - tu jsme ještě nezkoušela, ale jinak snad skoro všechno, konopné masti, Biodermu, A-dermu, Linolu, Lipobasi, teď mažu Lenienskou mastí a má to pořás strašné, do toho mu ještě dávám Fenistil kapičky. Myslíte, že by pomohla homeopatie? Nebo máte ještě i jiné zkušenosti? Vím, že by aspoň trošku pomohlo moře, ale to teď bohužel nejde ☹ Díky moc aspoň za malinké rady, už opravdu nevím co s tím 😢 Na kožním jsem byla, masti nezabírají a kortikoidy mu dávat nechci.

ametob
19. júl 2011

@blankarybka Podle fotečky to máme stejné, akorát teda o hodně moc červenější a rozlezlejší ☹

lojzina
19. júl 2011

@ametob ahoj,vitej v klubu ☹ .Nam pomohly moc rady od Luthien.k 😵 😵 .Ja ty cerveny mista mazu zinkovou masti,ale zaroven i promazu necim -ted mame adermu mleko.Zinek by mel zklidnit...ale vysusuje,proto namaz jeste necim.Jinak,hodne cervena mista,kdyz mokvala,sem mazala gencianou.

ametob
19. júl 2011

@lojzina Děkuji, už jsem trošku pročítala, zaujalo mě to bambucké máslo 100%, že bych teda koupila tu zinkovou mast a bambucké máslo na promazání.... Dá se koupit v lékárnách? A tvoje děti mají všechny AE?

lojzina
19. júl 2011

@ametob tak s maslem nemam zkusenosti,a ze sme toho uz vyzkouseli,tak to ti nepovim...zink.mast koupis v lekarne,to je jasny.Ekzem maji jen kluci,mlada je taky alergik ale uz par let bez problemu...

ametob
19. júl 2011

@lojzina No je to náročné, hlavně u těch malých dětí, sama si dobře pamatuju, jak jsem musela spát v rukavicích, abych se nedrápala ☹ No, zítra zkusím někde sehnat a vyzkouším 😉

lojzina
19. júl 2011

@ametob no,sranda to neni,ted sme teda docela v pohode,byvaly casy daleko daleko horsi.Mozna by te zajimalo tohle:http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/ 🙂 .

martinka1981
19. júl 2011

@ametob ja tiež odporučam @luthien.k alebo na tej stranke www.proalergiky.cz najdeš Věrku, pomožu ti na 100 % a su zlate obe 😉
Zaslužili by si neaku cenu za ochotu a obetavosť 😵

pokahontas2
19. júl 2011

ahoj,
pridam aj aj skusenosti s nasim malym 11-mesacnym atopikom.. zo zaciatku mal velmi bolave licka, nozicky aj rucicky. mapovite loziska boli zapalene, cervene, mokvajuce, ked sa poskrabal, krvave. teraz ma bolave uz len rucky- on si ich totiz skrabe pri kazdej boliestke, ked je nervozny (ked mu idu zubky, boli ho brusko..). ale aj tie su uz ovela lepsie. nosime cisto bavlnene veci, doteraz vsetkos dlhym rukovom, nohavicou, lebo akonahle mal nieco odhalene, uz sa skrabal intenzivne. teraz uz mozeme mat kratese, alebo len plienocku 😵 😵 uzivame ale vnutorne antihistaminika- fenistil kvapky. kortikoidy sme mali asi tyzden, potom som si povedala dost! co nam asi najviac pomaha je: vecer pravidelny kupel v bylinkach- odvar z repika,ktory je hojaci a silne protizapalovy, dezinfekcny (take 4-5 sacikov na 1,5 litra vody, luhujeme 10 min.minimalne, potom do lavora, doplnime cistou vodou tak, aby mala optim. teplotu- radsej chladnejsie ako moc teple a tak, aby bol maly ponoreny aj s ruckami kolko sa da) raz za par dni dame namiesto repika rumancek, ten je jemnejsi (repik je dost agresivny), hojaci. (nie zase kazdy den rumancek, lebo vraj podporuje rast plesni..) ked ho vytiahneme z byliniek, ide do cistej vodicky, do tej pridavame oilatum. potom na premastenie sme vyskusali mnoho masti (modru indulonu, biodermu krem, nieco so striebrom- neviem si spomenut na nazov, bambucke maso)- vsetky boli dobre. nesedela nam akurat bioderma so zinkom, prave urcena na zhorsene prejavy, nam sa to tusim este horsilo po nej. co je ale uuuplne naj je konopna mast (nocna), ktora sa dava aj cez den, ked su zhorsene prejavy od firmy cutis help, dostat v lekarnach, na suche miesta potom uz len denny konopny krem. nasmu malemu to robi zazraky 🙂ma to v sebe aj nejaku zlozku, ze to potom nesvrbi tolko.

pokahontas2
19. júl 2011

a este jeden postreh- deti velmi reaguju na psychicku pohodu a dobre vztahy- ono je to problem, ked je clovek vecne nevyspany a unaveny, lebo striehne, aby sa dieta neskrabalo v noci, ale nas maly skutocne vzdy reaguje zhorsenim, ked je doma nepohoda..
a ked mal niekto chut dociatat toto do konca.. 🙂 fenistil treba davat tak, aby mal dostatocnu hladinu nadranom, vtedy je najnizsia hladina vnutornych kortikoidov v organizme a deti sa najviac skrabu, lebo ked ho dostane ked ide spat o 7-8, do rana je fuc ucinok..

luthien.k
19. júl 2011

@blankarybka , ahoj, ono někdy co ekzematik, to zkušenost. Není pravda, že nezjistíš zpětně, z čeho ekzém je - lze to!!! Stojí to někdy trochu úsilí, což děvčata zde jistě potvrdí, ale dá se nasadit hypoalergenní dieta sestávající z těchto potravin (zelená část tabulky):
http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...
To se drží 2 - 3 týdny a pak se od těch nějčastějších alergenů zavádí potraviny zpět.

Jinak pokud by ekzém mizel doslova před očima, je dost možné, že jsou v masti kortikoidy - netušíš...? To by nebylo dobré, ono to pomůže jen krátkodobě, téměř u všech se to po vysazení vrací zpátky, ale snad to tak u vás není, pro jistotu bych si to ověřila (třeba v té lékárně, kde to míchali).

Jinak Lipobáze, Balneum hermal, bambucké máslo - ano, ale na chronický stav, tj. suchý nečervený ekzém.

No a co se toho placení týče - zatím jsem za své rady obdržela pouze jednu odbornou knihu, co jsem si vybrala 😉 Mamince, která mi ji poslala, tímto i veřejně děkuji 🙂

luthien.k
19. júl 2011

@ametob , ahoj, koukni, co jsme psala pro blankarybka o tom testu s vysazením potravin, to je myslím to, co jsi ještě nezkoušela. Odkdy malý ekzém má?

modrofuzik11
20. júl 2011

nasa sara mala suchu pokozku. pomohol bepanthen. neslo vsak o velky problem... teraz je v poho.

ametob
20. júl 2011

Dobré ránko 🙂
@luthien.k
@martinka1981 Děkuji, podívám se na to 😉 Malý měl ekzém maličko, když byl miminko a teď s tím bojujeme asi 2 měsíce.
Dneska vstával po 5. hodině a od té doby se jen škrábe, já v noci taky nespala skrz ekzém, mám ho na rukách a taky svědí a svědí ☹
@pokahontas2 To o té psychice je pravda, ale jak píšeš, někdy je to opravdu těžké.....

ametob
20. júl 2011

@luthien.k Stránka se mi nechce zobrazit ☹

luthien.k
20. júl 2011

@ametob , http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

Teď už to snad půjde.

Jinak @lojzina moc dobře radí, jak na ty záhyby a červený ekzém obecně, Leniens ani jiné vyloženě mastné krémy typu Lipobáze na to nejsou vůbec vhodné! Jestli je snášena A-Derma Exomega, Bioderma (nejlépe Atoderm PP Antirecidive), tak super, namazat a na to léčebnou mast - opakuji dobré zkušenosti se zinkovou mastí (HBF), Sudocremem, Bubchenem krémem na opruzeniny. Jsou i možnosti dát něco na bázi tatinu (Tanno hermal lotio), ale osobně nemám zkušenost, nicméně zprostředkovaně - může to pomoct i na svědění (ale to zinek také) a nebo s ichtamolem (Ichtyo care pasta, I care...), ale v létě je to riziko kvůli sluníčku - bývají na to v této kombinaci reakce. Velmi dobré je mazat to studené z lednice. Můžeš zkusit i na sobě 😉
To o psychice je pravda, i když u malých dětí to nemá takový vliv jako u dospělých, nicméně platí, že pohoda matky = pohoda dítěte 😉

luthien.k
20. júl 2011

@pokahontas2 , díky za zkušenost 🙂 S tím heřmánkem - že podporuje růst plísní jsem neslyšela, nicméně že je to velmi častý kontaktní alergen, to ano - takže na něj pozor. Někomu vadí i řepík, ale ono může vadit skoro vše 🙂 Dobrá na koupele akutních projevů je i dubová kůra.
Jinak jsem tu nedávno psala, že Fenistil ano, ale bohužel na svědění nepomáhá každému.

luthien.k
20. júl 2011

@blankarybka, ještě mi nedá nenapsat něco k tomu, co říká kamarádka - že se má jíst vše a trochu - to není tak docela pravda, pokud skutečně je reakce na potravinu, což se nejlépe zjistí tím eliminačně expozičním testem nebo pomalým a opatrným zaváděním nových věcí (od jedné lžičky po dobu pěti až sedmi dnů najet na celou dávku), tak se potravina dávat nesmí vůbec. Nejenže by způsobovala reakci na kůži, ale může dráždit i v zažívání atd. a navíc - do budoucna takové počínání zvyšuje pravděpodobnost jiných projevů atopie - alergickou rýmu a zejména astma. Takže pokud je reakce na potravinu, musí tato být zcela vyloučena alespoň na půl roku. Pak je možné znovu zkusit reakci a pokud se dospěje k tomu, že určité množství nevadí, tak podávat, ale ne každý den, optimální jsou cca tři porce týdně (což platí u atopiků obecně pro nejčastější alergeny - kravské mléko, vejce, pšenice, ryby, rajčata atd.) - pokud na ně není reakce.

ametob
20. júl 2011

@luthien.k Děkuji, jsi zlatá, stránka mi pořád nejde zobrazit, ale zkusím to najít na těch alergikách 🙂 Já právě mažu teď tou Leniens, takže všechno špatně ☹ Moc díky....

ametob
20. júl 2011

@luthien.k Ještě prosím dotaz, Biodermu Antirecidive mám doma, ale po ní mě ekzém štípe, malý taky vypadá, že mu není moc příjemná a ani nepomáhá, kdysi jo, měl po ní pokožku jak miminečko, ale teď už ne, A-Dermu jsem zatím zkoušela jen sprchový gel, myslíš tedy, že bych teď mohla vyzkoušet kombinaci zinková mast + bambucké máslo? Má to v záhybech, velká červená ložiska......

luthien.k
20. júl 2011

@ametob , bambucké máslo se hodí spíš na chronický ekzém, ne na akutní fázi... No ale na malý kousek to vyzkoušet můžeš, když momentálně doma nic jiného memáš. Ale koukla bych po A-Dermě (vzorek) nebo vzorek Eucerin 12% Omega. Pokud Bioderma štípe, je to špatně a nedávat.

ametob
20. júl 2011

@luthien.k Zajedu do lékárny a vyzkouším 🙂 🙂 🙂

martinka1981
20. júl 2011

Dobre ranko dievčata...

@luthien.k vyzera to že neprejde ani tvrda pšenica 😝 otrasnu noc sme mali. Už večer mala jednu nohu dosť červenu a pupinkovu 😖 V noci nespala dobre,stale sa budila a škriabala tu nohu. Nakoniec skončila u nas u posteli (spim s Miškou na manželskej ) potom sa neako ukludnila a zaspala ale teda ja som nevyspata až no. Spať medzi dvoma malymi deťmi žiadna vyhra teda 😝

certica
20. júl 2011

ahojte,
chcem sa spytat, ake mate skusenosti so skol. zariadeniami (statnymi), co sa tyka stravy. totiz, ta nasa vyzaduje pisomne potvrdenie od odbor. lekara, ze dieta potrebuje specialnu dietu, aby mali nejaky kryci podklad. lenze vzhladom k tomu, ze krv. testy nemaju zrovna najlepsiu vypovedaciu schopnost, moze to byt uplne zbytocne. u nas je situacia taka, ze na zaklade atop. ekzemu niekedy v zime som zacala patrat (kedze som nemala zaujem o symptomaticku "liecbu" niekde u koznej a patlat ho kortikoidmi 😝 ). vylucili sme najskor mliecne vyrobky, ekzem na nohach (kolenne jamky, zadna a vnut. cast stehien, lytka, aj genital - cervene zapalene) mierne ustupil, ale len tak o 35%. do toho maval dost caste vetry, navyse neprijemne zapachajuce. stolica na pohlad ok, bolesti bruska ziadne. aj tak som mala podozrenie na lepok, kedze vramci stravy sme potencialne alergeny vylucili a toto bolo jedine, co pravidelne konzumoval. na zaklade tohoto podozrenia som okrem vysadenia lepku kupila aj food-detective test na domace pouzitie, mozno poznate, nie je to test na alergie, ale intoleraniciu vybranych druhov potravin (bielkovin v nich), testuje vlastne triedu protilatok IgG, no a tam sa potvrdil lepok jednak samostatne, jednak vramci vsetkych obilnin ho obsahujucich (testovana bola psenica, raz, jacmen, akurat ovos bol ok), dalej mu vysla vajecna bielkovina dost vyrazne, menej mlieko, soja, nejake citrusy a orechy.
po vysadeni lepku a spominanych veci zapal ustupil, aj pachnuce vetry, fungujeme takto 4,5 mesiaca a ekzem ustupil, sem tam nejaky prehresok ked sa udeje, v priebehu 4-5 dni sa ukaze. teraz, ako sme boli pri mori, mal len jednu kolennu jamku jemnucko ekzemovu, prve dva dni pobytu pri mori sa ekzem v oboch kolen. zahyboch objavil resp. zvyraznil, zrejme vramci detoxu/preliecenia a na 3.den zrazu ustupil, doteraz ma krasne cistucke nohy (po 2,5 tyzdni), cize more, slnko, pomohli.
mam teda potvrdene aj praxou, aj tymto domacim (certifikovanym) testom vyssie spominane. na biopsiu som sa neodhodlala, pride mi to hrozne invazivne vysetrenie pre dieta. vlastne nemam to srdce maleho znova zatazovat potravinami, ktore mu evidentne skodia niekolko tyzdnov len kvoli nejakemu blbemu potvrdeniu. ako ale mozem dokazat, ze dajme tomu expozic. eliminacny test mam vyskusany a na zaklade toho vyzadujem speci stravu pre dieta v skolke? ja by som nejake komplexne testy na vsetky triedy protilatok chcela spravit, len ma odradza fakt, ze sa v krvi nic neukaze, pokial nenasadime lepok a vsetky ostatne potraviny 🙄 ☹
@luthien.k nevies poradit, ako by si napr. ty postupovala dalej? vdaka

modra1
20. júl 2011

@certica Ahoj, neporadím, len napíšem ako to rieši známa, chlapec tiež nemôže BKM, pšenicu a vajce. Jednoducho ho dáva už najedeného do škôlky, tam má zákaz niečo zjesť (v škôlke, aspoň našej, dávali občas deťom sladkosti 😝) a pred obedom ho berie domov. Ako celodenné riešenie vidím asi iba súkromnú škôlku, a aj tam je to o dohode, že akceptujú tebou prinesené jedlo a iné mu dávať nebudú.

modra1
20. júl 2011

Inak, idem po radu, budete sa určite smiať všetky, ktorým som písala ako testovať BKM 😉. Chcem skúsiť BKM, malá je 15 mesiacov na diéte, posledný polrok si ja občas dávam malé množstvá BKM, aby som budovala toleranciu, keďže cez moje mlieko už nereaguje. Včera som zvesela otvorila biely zvolenský jogurt, no jednu lyžičku zjedla asi na 5x a ksichtila sa, nechutí jej to. Nemám poňatia ako do nej dostať 10 lyžičiek, ide mi naozaj o odskúšanie, nemienim ju tým kŕmiť v budúcnosti. Ako ste dávali deťom jogurt? Či disciplinovane pojedli?

certica
20. júl 2011

@modra1 hmm, ten moj by jedol furt a stale, ja prakticky cele dni riesim jedlo, kedze stale chce nieco ine a pritom mi polovicu veci odmieta, napr. ovozel total bojkotuje, co ma nesmierne stve, lebo pre mna je toto zaklad. oni v skolke su celkom ochotni a ustretovi, co sa varenia tyka, treba priniest potrebne suroviny napr. muku na zahustenie, bezlepkove cestoviny a pod., desiatu by som musela zadovazit komplet, lebo vacsinou robia natierky, kde je maslo, taveny syr 😝 , tvaroh atd.
ja som prave chcela, aby absolvoval aspon obedy, ze snad nebude tak vymyslat ako doma a zje, co nachystaju (akoze sila kolektivu), lebo jedlo by mal viacmenej identicke s ostatnymi, len teda patricne prisposobene. co mi nevedia zabezpecit, su pondelky, kedy su sladke obedy.
ta tvoja kamoska je zrejme na predlzenej RD? resp. v starostlivosti o dieta do 6r.
keby im stacilo aspon potvdenie od pediatra, aby respektovali specialnu stravu pre AE...

modra, do toho jogurtu skus pridat trochu javor. sirupu alebo aj datlovy je fajn, snad este lepsi chutovo v jogurte. mozno sa jej zda biely kysly, kedze nie je zvyknuta

modra1
20. júl 2011

@certica známa má druhé dieťa, takže je doma a môže to takto riešiť. Ak sú ústretoví, načo im je potvrdenie, vyžadujú to? Skús to aspoň s potvrdením od pediatra, prípadne urob znova ten domáci test na lepok a dones Dr. ako dôkaz a nech to popíše obšírnejšie a nejaké latinské názvy ... 😉
Som na prázdninách, sirupy tu nekúpim a vlastne by to bolo aj zbytočné, ona sladké nechce. No, som si naučila deti na zeleninu, chlieb, mäsko a čistú vodu. Mám problém keď napr. pri nádche chcem podať vit.C, iné mamy to schovajú do džúsika, ale vo vode ho cítiť.

certica
20. júl 2011

@modra1 ja pouzivam pre deti askorbat sodny, cisty praskovy bez prisad a inyh sajrajtov. je uplne bez chuti, neutralny, ale teda na sk ho nedostat

modra1
20. júl 2011

@certica Tiež kupujem práškovú kys. askorbovú v DM, tá je ale kyslá 😖. Kde ho kupuješ, v Rakúsku?