Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

michaelka83
20. okt 2011

@michamicha No vidíš, my byli dneska u dětské dr. a nezeptala jsem se jí🙂 Ale asi na tom něco bude. Prostě se zakáže vše, co pomáhá a co používali už i naše mámy☹

baraseliskou
20. okt 2011

Pry dobre pomaha ok alfa + a ok omega +. Vlastni zkusenosti nemam,jen vim ze me koupali v bramborovem skrobu. Ekzem uz nemam,jen obcas kdyz se moc zpotim,hlavne v lete v predlokti,ale jen trochu.

luthien.k
20. okt 2011

@michaelka83 ať žije EU 😠 Je to mimo téma, ale čestli jste, že nějaká nová direktiva zakázala používat frkačky dětem do 14ti let? Už vidím, jak patnáctiletému "dítěti" kupuju k narozeninám frkačku 😖 😀 U genciány se diskutuju rakovinotvornost, ale nic zatím nebylo prokázáno, pokud vím a používá se opravdu už dlouhodobě. Ono u dětí je dobré ji poředit na cca 0,2% koncentraci, nepoužívat na velké plochy.

michamicha
20. okt 2011

@luthien.k tak já zkusím ještě kožní ve fakultce u nás, tam nás prvně posílala naše dětská, ale my chtěli do Prahy, protože tam jezdila i ségra se synem a byli tam spokojení
akorát nevim jestli nás vezmou, když tam nechodíme a nebudeme objednaní 😖 tam zkusim zítra zavolat 😉

michaelka83
20. okt 2011

@luthien.k no tak to je teda dobrý s těma frkačkama🙂 Já vím,že v genciále jsou škodlivé borany (jestli to píšu dobře), stejně jako v br.zeleni, Jarischově roztoku atd....To samé Pityol by se taky neměl používat pro děti do 10let a moje máma říkala, že v porodnici ho běžně používali (je sestra). Tak já fakt nevím. To samé s olejíčkem na seboreu s kyselinou salyciovou....taky prý škodí. Ch jo.

michaelka83
20. okt 2011

Jinak nejsme pořád naočkovaný. Dr.mi řekla, že o tom v načem stavu ještě ani neuvažovala. Tak jsem ráda. Do roka času dost.

luthien.k
20. okt 2011

@baraseliskou , tak Tebe jsem viděla v jiné diskuzi, kde píšeš, že se prodejem OKG zabýváš, tak aspoň trochu korektnosti by neškodilo 😉 Už tu bylo Tvých předchůdců docela dost a vždy říkám maminkám - než vyhodíte mnoho set korun za něco, co nejenže pravděpodobně nepomůže, ale díky složení může malému atopikovi i uškodit (aneb riziko alergické reakce na bylinné složky), tak raději zajděte sem a trochu počtěte nebo sem: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/

luthien.k
20. okt 2011

@michaelka83 u všecho záleží na koncentraci, častosti a ploše použití.

luthien.k
20. okt 2011

@michamicha ještě je slušná kožní v Hořovicích, ale tam asi taky nepojedeš bez auta..

baraseliskou
20. okt 2011

@luthien.k Ja nikomu nic nevnucuji,jen rikam co uz nekolika lidem pomohlo,nekomu to pomuze druhymu ne,netvrdim ze je to zazrak,ale myslim si ze jsou lepsi bylinky nez chemie,az budes mit nejaky zkusenosti s vyrobkama okg tak tomu pak verit nemusis,kdyz ti nepomuzou 😉

luthien.k
20. okt 2011

@baraseliskou bylinky lepší? Jak na co. Řepík může být dobrý na hojení, dubová kůra též, pupalkový olej v emulzích je skvělý atd., ale kombinace x bylin potenciálně alergenních není pro atopika žádná výhra.

michamicha
20. okt 2011

@luthien.k když nad tím tak přemýšlím, tak si řikám, jestli jsem tenkrát (skoro 2 roky to trvalo, před těhotenstvím, během něj i po porodu) neměla taky nějakou takovou potvoru, měla jsem totiž docela velký ohraničený ložiska na prsou... dělaly se mi tam strupy, tekla z toho taková průhledná lepkavá tekutina a jakoby se to furt nabalovalo na ten strup 😝 když jsem s tím byla za tou mojí kožařkou, tak mi žádný stěry nedělala, jen na to koukla, doporučila omývat řepíkem a napsala mi nějakou mast, ale nepomohlo to... jsem měla strach jestli vůbec budu moct kojit, protože to vypadalo fakt ošklivě, jsem nemohla nosit ani podprsenku, dávala jsem si na to čtverce gázy, aby se mi ta podprsenka na to nepřilepila a nestrhla mi ty strupy... a víš po čem se mi to ztratilo? po tom bactrobanu co dostal Vojta na předpis u doktorky v Praze 😕 už jsem nevěděla co s tím, tak jsem to zkusila mazat asi 4 dny po sobě a zahojilo se to 😕

luthien.k
20. okt 2011

@michamicha tak to by ukazovalo na bakteriální infekci...

baraseliskou
20. okt 2011

@luthien.k bylinky,ktere to obsahuje jsou:anyz,mermanek,kopriva,safran,mata,skorice a kazdy kdo to prodava by mel vyrobek presne popsat,aby nemel diky tomu jeste vetsi problemy. Nekomu muze delat dobre ta alfa +,ale pro atopika je lepsi .factorBase a omega a mazat stridave omegun s balzamem pri susich projevech pri mokvajicich mazat gelem a omegu uzivat vnitrne. kazdymu sedi neco jinyho a ten kdo to prodava by mel byt obeznamen presne o co jde,co koho trapi. Je spousta atopiku,kterym to pomohlo. (ve factoruBase je obsazen pouze prirodni jil,vit.A) Ale at si kazdy mysli co chce a veri taky tak,je to kazdeho vec 🙂

luthien.k
20. okt 2011

@baraseliskou, ze zkušeností (a není jich zase tak málo): atopický ekzém u dětí je především záležitostí stravy, kosmetická péče je "důležitý doplněk", co se týče těch bylin, tak skořice a heřmánek jsou časté dráždice, zejména heřmánek.

baraseliskou
20. okt 2011

No vidis a ja se potirala nejakou hermankovou masti v lete a pomohlo mi to na akzem,ale tam zalezi na spouste dalsich faktoru,obleceni,prostredi ve kterem dite je atd. taky se mi ekzem dost zlepsil kdyz jsme si poridili psa 😀 a znam nekoho kdo zas musel dat psa pryc protoze to bylo pro nej horsi. Kazdymu sedi neco jineho. Jinak mas pekne deticky 🙂 vypadaj roztomile.

luthien.k
20. okt 2011

@baraseliskou to máš pravdu, ekzém závisí na spoustě faktorech, u dětí trochu na jiných, než u dospělých a všechny je vychytat, je umění. Nedá se paušalizovat, ani heřmánkem, ale podle mě je prostě ta cena za ty přípravky vs. riziko neúměrně vysoká 😉
A díky... Díky tomu přístupu, o kterém píše Věra v článcích (a který tu propaguju), na které jsem dávala odkaz, jsou relativně bez potíží 😉

8petule8
21. okt 2011

Tak teď jsem slyšela zajímavý názor jednoho docenta. Že prý to může způsobit vlastní imunita člověka. Když pracuje na plno a podněty nepřichází, protože žijeme skoro ve sterilním prostřední (oproti středověku) a že si imunita prostě najde něco ve vlastním těle. A tím že jsou způsobený exémy a autoimunní onemocnění. Přinejmenším zajímavý názor nutící k přemýšlení 🙂

luthien.k
21. okt 2011

@8petule8 jojo, říká se tomu hygienická teorie a vysvětluje se tím nárůst atopických problémů (alergií, ekzémů atd.) v ekonomicky rozvinutém světě...

lojzina
21. okt 2011

@luthien.k ahoj,prosimte mohla bys me vysvetlit,co znamena dg. Porucha prirozenych mechanizmu imunity?jsem laik,no 😖 😀

luthien.k
21. okt 2011

@lojzina takže máte výsledky z imuna? Bez konkrétních hodnot Ti neřeknu a ono vůbec interpretace výsledků příšluší lékaři 😉

kaja73
21. okt 2011

@luthien.k Ahoj.maly mal v pondelok febrilne krce ☹ ,tak sme skoncili v nemocke a tam mu robili plno vysetreni-aj na zelezo-lebo s tym mal pred rokom problem a vtedy bol aj hrozne anemicky-teraz ma hemoglobin uplne vzorovy-130-ale zeleza ma len hodnotu 3 a ma byt 9 😒 .
Kedze v strave ma železa urcite dostatok-na to dbam-,tak padlo podozrenie, že sa mu z dakych pricin zle vstrebava-robili mu znovu testy na BKM,na psenicu,vajicko,parazity atd. Vsetko mal negativne ,len bielko ma hranicne.
Chcem sa ta opytat mam znovu vysadt mlieko-aspon to na pitie-co ked ma nadalej non IgE alergiu nan a prejavuje sa prave neschopnostou vstrebavat zelezo????
Porad mi ,som z toho jelen,alebo to mohlo podla teba sposobovat to bielko-teraz ho mame na 6 tyždnov vysadit.
podla nich je zas vsetko s mliekom OK,ked sa v krvi nic neukazalo-aj ked som im hovorila, že musel pitt až neocate,napriek tomu že ani vtedy v krvi nec nezistili.

luthien.k
21. okt 2011

@kaja73 , teoreticky to možné je, odpověď Ti dá dieta a opětovné vyšetření.

lukava
21. okt 2011

@8petule8
@luthien.k teda holky, to je cteni 😉 tak si rikam, jestli nas honzik nema ty problemy i kvuli memu autoimunitnimu zanetu stitne zlazy, v utery jsem zacla s bezmlecnou dietou a nevim, jestli delam vsechno spravne, ale porad mam fakt hlad, co je takova overena zasytka bez BKM? uměly byste, prosím poradit? chtěla bych to zkusit vydržet, protože se mi te´d při kojení také zhoršil exem na ruce... manžel mi už říká, že vypadám jako zombie, trochu na to funguje lipobase, ale porad to v noci nekdy skrabu ☹

luthien.k
22. okt 2011

@lukava , každé onemocnění mající souvislost s imunitou může mít na ekzém vliv, bohužel i hormonální hladina, která se v těhotenství i při kojení dost mění proti normálu (vliv na Tvůj ekzém). Jaké bereš léky? Jejich metabolity vliv mohou mít také (na ekzém obou).
Takže jestli to správně chápu, dietu bez BKM držíš kvůli ekzému malého?
Jinak odpověď na otázku?: při dietě bez BKM a při kojení je třeba jíst dost bílkovin, takže se nebránit masu (hlavně bílému - krůta, králík ideálně) a také luštěninám (červená čočka, cizrna - dělat si z nich pomazánky), dobré je Robi maso například. Sója při dietě bez BKM vhodná není, aneb častý souběh těchto alergií.

lukava
22. okt 2011

@luthien.k juuu, moc dekuji za rady! jsi bezva 😉
brala jsem euthyrox a mudra na endokrinologii mě dál sleduje, za týden jdu na další odběry, teď mi ten lék na chvíli vysadila. exem na ruce se mi fakt během kojení hodně zhoršil, od vysazení euthyroxu mám potíže s retencemi a teď ještě i ATB na zánět. Nevím, jestli to může mít souvislost, ale určitě to s doktorkou proberu. Možná divočí hormony. Bohužel se mi stále zdá, že přístup našich lékařů není moc komplexní.
Bez BKM dietu mi doporučila dětská kvůli malému, ale možná je to lepší i pro oba. Časem se uvidí. Doufala jsem, že budu smět kozí mléko a sýr. Tak alespoň ten králík. Mamka má farmu, takže bude dodávat. A ta čočka nevadí zase kvůli prdíkům a nadýmání? Malému jsou tři měsíce. Dávám mu probiotika sama beru Profi lact.

luthien.k
22. okt 2011

@lukava , snížená fce štítné žlázy dokonce může mít přímo s konzumací BKM souvislost, a to díky obsahu látek v mléku, které její činnost tímto způsobem oblivňují (a nejen v mléku). Takže když ho vysadíš, mohlo by to být dobré i kvůli tomu.
U té komplexnosti přístupu jsi uhodila hřebíček na hlavičku...
Červená čočka, vařená bez pokličky s fenyklem a kmínem téměř nenadýmá 😉

lukava
22. okt 2011

@luthien.k tak až doberu ATB začnu shánět červenou čočku ; )
dělá se mi hodně MM, tak jsem kmín a fenykl zkoušela trochu omezit, protože mám subjektivně pocit, že se mi po něm fakt dělá mlíčka ještě víc, no je to začarovaný kruh, prostě to chce asi změnu a nějak to poladit, více viz IP
jinak mám dost potíže s váhou, od porodu jsem shodila už asi deset kilo, doufala jsem, že mi něco zůstane nahoře, ale kojení mě dost vyčerpává, teď mám 66kg při výšce 182cm a cítím se moc hubená, jakoby slabá a unavená, syn je dost náročné miminko, moc toho nenaspinká a přes den hodně řádí
počítá se do bílého masa i maso z kůzlete?

luthien.k
22. okt 2011

@lukava no hezký, ta váha ☹ To pořešíme.
Kůzlečí - no, to nevím, jesli se počítá do bílého nebo červeného masa, každopádně myslím, že bys ho mohla (i jehněčí) 🙂

michamicha
24. okt 2011

@luthien.k ahoj, tak jsem dneska ráno volala do Prahy na kožní a řekli mi, že máme zajít k naší pediatričce, že prý se jim to s tím stafylokokem moc nezdá... takže jsem se domluvila hned s naší doktorkou, že se tam dopoledne ukážeme... koukla na to a prohlásila, že to je kvasinková infekce, máme mazat 4x denně imazolem, omývat buď řepíkem nebo slabým hypermanganem a ještě mi napsala fungicin mast a tím mu mám mazat ten podbřišek a třísla, protože jsem jí řikala, že ho to tam všude svědí a drbe si to... kdyby se to nezlepšilo, tak si mám zavolat znovu na kožní a domluvit se co a jak 😉