Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
14. nov 2011

@anitab to, co popisuješ, různé lokality, různé projevy, to znám i od svého dítěte 🙂

Jinak na to jdeš perfektně, pokud masti od kožní neobsahují kortikoidy, tak také super, s kys. mléčnou jsou fajn, takže jste na dobré cestě 🙂

anitab
14. nov 2011

@luthien.k od Dr. mame Excipial, 2 zarabane- kys. mliecna a ichtamol (zacina to icht..neviem presnu koncovku) - ale pouzivam len kys. mliecnu na suche casti...to na licka: tam nedavam nic, Dr. mi kedysi dala Coltov krem, ale ja som dost nepoctiva v mazani, dala som ho par krat a nic, akosi neverim kremikom...

este jedna vec: maly nikdy od narodenia nevracal...co je zvlastne zacal mi vracat az po 3. mesiaci ale len obcas, tak 1-2x denne, aj to nie vzdy vela, ale dovtedy nikdy....inak na lickach to ma od narodenia a ostatne prejavy na kozi sa vyskytli okolo 4. mesiaca...

este jedna vec- u nas v rodine nik nie je alergicky na nic, ja, manzel, stari rodicia...tak premyslam, odkial by mal taku geneticku predispoziciu...iba manzel ma psoriazu, myslis, ze to suvisi? co tom som citala, nejako mi to nedava suvislost stale...

luthien.k
14. nov 2011

@anitab ono to co měl na tvářičkách nemusí s atopií souviset, kožních projevů novorozenců a kojenců je bezpočet, klidně mohlo jít o novorozenecké akné například...

Že začal ublinkávat až po 3. měsíci věku - pokud je to způsobeno BKM, tak se to po dietě upraví a že se to objevilo tak pozdě - ono dítě nemusí být senzibilizováno hned po narození, ale stane se to postupně, časem, když maminka konzumuje BKM a jsou k tomu dispozice - pak se může objevit právě zvracení/ublinkávání, bolesti břicha, změny ve stolici (hleny, krev průjmovitá stolice), samozřejmě kožní projevy, dokonce i dýchací (dušnost, zahlenění, záněty horních cest dýchacích...). Takže celkem to sedí...

No a k těm genům - neumím zodpovědně posoudit, jaký vliv hraje při atopickém ekzému lupénka, moc jsem na toto nikde v odb. článcích nenarazila, co ale vím jistě, že nejedno atopické dítě, které mi "prošlo rukama" mělo psoriázu v rodinné anamnéze...

anitab
14. nov 2011

@luthien.k dik, uvidim, ako sa to bude vyvijat, potiahnem tie 3 tyzdne bez BKM a uvidime, ked to budem opat jest...inak okrem toho ublinkavania som nic take nespozorovala na malom a samozrejme tej kozicke 🙂 asi si casom budem musiet nasjt nejakeho "mudr. koziara" zatial to riesim s pediatrickou...len ked ti koziari su taki preplneni pacientami vsade 😒
zatial dakujem za info, aj mne si pomohla trochu, keby nieco pridem po radu este 😉

erinbrock
15. nov 2011

holky prosim o radu...jak nahrazujete pri diete sladke?...treba tatranky mlecne...ja na nich ujizdela pri kojeni mam nejakou vetsi chut na sladke a ted mam takovy abstak !!! prosim pomozte...diky .... 😀 😀 😀

erinbrock
15. nov 2011

a jeste jedna otazka? jak je to s alergii treba na flísovou látku? muze to mit taky spojitost nebo projevy jako AE? diky...

luthien.k
16. nov 2011

@erinbrock umělé materiály mohou některé atopiky dráždit (@michamicha by mohla vyprávět, že?), proto přímo na tělo je lepší bavlna.

anitab
16. nov 2011

@erinbrock ahoj, ja si mlsnem na susenom ovoci (jablka, marhule), ovsennych a spaldovych susienkach, alebo Marina keksoch alebo upeciem babovku 😉

lelask
17. nov 2011

@luthien.k tak som vas prisla pozdravit 🙂 Nam exem cez leto krasne vymizol, zistili sme, ze nam nesedi banan, petrzlenu sa este vyhybame a este por podozrievam. V kazom pripade sa mi vyhadzala presne tak isto ako aj minuly rok ked som zozrala kolac marlenku,tak musim prestudovat co su tam za jedy 😅 Citrusy musim davkovat po malickych mnozstvach inak ma vyrazky.
Ale chcela som ti napisat, ze mm pozeral telerano pred dvoma dnami a tam bol dr. ktory vravel,ze ak sa dojciacim mamickam exemuje dieta mala by mamicka pit stavu z anansoveho kompotu aby sa jej zriedili alebo neutralizovali tuky v mlieku. Vies o tom nieco??
a este som zistila, ze raffaelo cokoladky jej nic nerobia ( este stale dojcim)

lili456
18. nov 2011

našej sa to vyhodilo presne v jednom roku ale ani som nic nezmenila v jedeni ani prasok.mam advantan od koznej ale vobec ziadne zlepsenie,ma to iba na nozickach a malinke vyrazky ma na chrbate

michaelka83
18. nov 2011

Tak máme 14dní po očkování a zhoršení AE☹ Zase nám to pěkně mokvá, ach jo☹ Tak nevím, jestli je to tím smogem, očkováním, anebo čím....

veron_
20. nov 2011

Ahojte maminky. my tiez mame doma malinkeho atopika ☹ . najprv okolo mesiaca a pol sa vyhadzal dost na tvaricke, doktorka myslela ze je to novorodenecke akne ale dost sa mu to zhorsilo a tak kozna (uz sme boli u 3 koznych a vsetci mi akurat povedali, ze nevedia co robit a mam len skusat a skusat - to som na to mohla prist aj sama ☹ ) skonstatovala atopicky ekzem. dnes mame 3 mesiaciky a malicky je vyhadzany na rukach, chrbatiku, krku, tvaricke a celom brusku ma az cervene obrovske flaky a velmi suchu kozu na tychto miestach. uz skoro mesiac nejem nic mliecne, vajecne, hovazdie, kuracie, orechove, kakaove, atd atd atd a vseko alergizujuce, zlepsilo sa mu to ked som toto vsetko vylucila, ale to bolo len docastne a uz 2 tyzdne je vyhadzany znova a velmi.. tak isto mi zle reaguje na kremy ( biotherma, excipial lipo, hydro a kids, kysl. mliecnu, babe) niektore mu uplne az spalili do cervena kozu. akurat na linolu a taky zarabany krem od doktora reaguje celkom fajn a do kupela oilatum, alebo linolu. niekedy sialene place a ja s nim, viem ze ho stipe cela koza a neviem mu pomoct uz som na nervy.. viete mi poradit co este vyskusat, aby sa mu aspon ulavilo? davam mu aj fenistil kvapky, dostali sme aj tabl. Dithiadem, ale na ten si netrufam.

anitab
20. nov 2011

@veron_
mne je vzdy luto, ked vidim take malinke babatko sa trapit ☹ urcite skusaj, co mu este nevyhovuje, pravdepodobne toho bude viac...co sa tyka kozmetiky, moja sestra ma velmi dobre skusenosti s kremom Lipikar, jej dcerka mavala velmi suchu kozicku, ten krem jej vzdy pomohol, skus http://www.la-roche.sk/la-roche-posay-lipikar-b...

ak to ma po celom tele, nemoze to byt aj pracim praskom? skus vyskusat eko prasok, uz su aj v drogerke dostupne...prach, roztoce v plysovych hracka, dekach, perinach....oblecenie...mojmu malemu nerobi dobre cokolada, aj len malinka kocka...napr. kamoska pravidelne jedavala Horalku a cudovala sa, ale zabudla, ze obsahuju arasidy - silne alergeny....drzim palce 🙂

lukava
20. nov 2011

@veron_ ojoj, tusim jak ti je, nas to ma skoro stejne, jen ne na brisku a na nozkach trochu, take drzim mesic dietu, bez vajec, mleka, soji, hoveziho, ryb, medu, ted chci zkusit jeste bez psenice, lepku a orechu; take jsme bezradni, kozar predepsal na dalsi tyden kortikoidy, ale to odmitam mazat dalsi tyden v kuse, excipialy nam take nepomahaji, ani ten s ureou, ani kids, jedine bioderma mu to nezhorsuje, vydrzte a at je vam lepe!!!!

veron_
20. nov 2011

@anitab dakujem za tip, co som o kremiku citala znie dobre. urcite ho vyskusame a uz teraz verim na zazrak 😉 prasok pouzivam Lovelu tekutu tak skusim aj iny - nasla som na nete prasok z mydlovych orechov vhodny aj pre babatka, alebo neviem ci mozem pouzit aj Ecover, ci je vhodny aj pre babatka - ten maju v DM.
@lukava dieta strasna, ze? ale co pre nasich drobcekov neurobime 🙂 drzime palceky aj vam 😅

anitab
20. nov 2011

@veron_ kamaratkim syn mal atop prvy rok a neznasal Lovelu...skus to zmenit, mozno to nebude ono, mozno to pomoze...ja periem vsetky veci a teda aj mojim detom v Ecoveri a Feel Eco z DMky, som spokojna...manzel ma psoriazu a nemal rad veci vyprane v napr. Persile, na tieto prostriedky uz nefrfle 😉

maca_p
20. nov 2011

@anitab
@veron_ mojmu synovi lipikar vobec nerobil dobre na exem. ale on je extra pripad...
naposledy som na nom skusala bio bambucke maslo s oslim mliekom a tiez katastrofa. excipial obsahuje ureu - preto to nerobilo dobre tvojmu bejbinu. moj mal z biodermy taku reakciu, ze sme utekali k doktorke na kortizonovy cipok.
takze beh na dlhe trate...

anitab
20. nov 2011

@maca_p ja som Lipikar este nepouzila, staci nam masticka od Dr na predpis, ale moja sestra nebola s malou ani u lekara a natiera ju Lipikarom a velka spokojnost, je to velmi individualne

luthien.k
21. nov 2011

@lukava , no jo, ale vy bojujete se zlatým stafylokokem a to je prostě běh na dlouhou trať, bohužel... O tom lepku jsem myslím psala, že lepek do MM nepřechází, nicméně jiné alergizující bílkoviny z obilovin ano. Dieta bez pšenice, která je na žebříčku alergenů hodně vysoko, má rozhodně smysl 🙂 Ořechy taktéž, bez těch se dá žít docela dobře, já sama na ně alergii mám.

@veron_, bohužel lékaři mají pravdu v tom, že každá maminka si musí přijít na to, co dítěti sedne z kosmetiky, jen to samozřejmě chce dodržet základní pravidla, tj. že na subakutní fázi (co popisuješ, červené fleky, pupínky) nesmí přijít nic mastného, jen lehký emolient (co jste nezkoušeli, je ještě moc dobrý Eucerin 12% Omega, pokud je snášen).
Další věc jsou infekce, které se do té narušené kůže, která nemá bohužel stejně dobré obranné mechanismy jako kůže zdravá, mohou dostat a často se tomu i děje. To chce dobrého kožního a nechat udělat stěry, aby se vědělo, jestli a s čím se bojuje.

@michaelka83, nezkoušela jsi náhodou zavádět BKM...?

michamicha
21. nov 2011

@luthien.k ahoj Káťo, tak my máme zase zkušenost pravdpodobně s BKM 😝 ač jsem byla ostražitá, tak jsem Vojtu neuhlídala a on si "jen" sáhnul na sestřenky zapečený toust se šunkou a sýrem a to ho ani nejedl ☹ a do 10 minut se osypal na rukou, na břiše, na zádech a stehna jakbysmet 😔 bych si toho vůbec nevšimla, ale když jsem mu chtěla dát jeho sušenku, tak vidím na levém předloktí červenej pupenec o průměru cca 0,5cm 😖 tak jsem mu vyhrnula rukávy a tričko a byl celej rudej 😔 takže jsem mu hned dala fenistil a za hodinu dostal ještě obvyklou dávku zyrtecu, ale zmizlo mu to až druhý den večer...

luthien.k
21. nov 2011

@michamicha no to mi neříkej, taková šílená reakce... Ono by bylo dobrý to jít probrat s alergologem, abyste byli poučeni a připraveni, kdyby se stala nějaká nehoda a nedej bože anafylaktický šok (teda možná už poučená jsi, ale raději to píšu, protože to pak není sranda a jde o život).

veron_
21. nov 2011

@anitab dnes som kupila Ecover a takisto ciste mydlove vlocky - vraj su tiez dobre, akurat mam praci den a periem uuuplne vsetko a velmi verim ze to pomoze. inac dnes sme boli u doktorky a ta tiez potvrdila Lovelu ako nie vhodnu na kazdu baby-kozicku 🙂 . joooj verim na zazrak.
@maca_p vyskusali sme aj Exipial kids bez urei a tiez mu tento kremik uplne spalil pokozku ☹ .teraz maleho natieram Linolou a klop klop nedrazdi ho, ale ani sa mu to extremne nezlepsuje..
vidim ze aj vy bojujete so syncekom tak drzim palce 🙂 .
@luthien.k kozna malickemu robila aj stery a tie su vsetky negativne. strasne ma stve, ze to je o pokusoch a vlastne na toto ani nepotrebujem kozneho - cakala som od "mediciny dneska" trosku viac ☹
Kočky velmi vam vsetkym dakujem za rady a za podporu 😅

didulka85
21. nov 2011

@luthien.k som ti zabudla napisat... Boli sme u tej nasej novej doktorky a podla nej Sara nema alergiu na BKM. Zevraj ta reakcia bola len nahoda a mam mlieko v pohode skusat davat. Tak som kupila jogurt, tentokrat nie kozi a Sara ho ani neprehltla, vyplula to a potom este par minut plula sliny. Tak som si povedala, ze kaslem na to, ma moje mlieko
Minule som na ihrisku neustriehla, jedno dievcatko jej dalo zakusnut z keksu a potom sa mi doma povracala.

Kupila som jej teraz bezlaktozovu smotanovu natierku na chleba a stale ju dojcim. Nebudem doktorku nutit, aby nas poslala na nejaky test. Budem ju stravovat bezlaktozovo, nepotrebujem to mat napisane od doktorka. Len musim naozaj davat pozor, aby nedostala nic s mliekom, ani len hryz keksika.

didulka85
21. nov 2011

@veron_ ak mozem poradit, tak veci musis preprat niekolko krat aby si z nich dostala normalny praci prasok. Lepsie ako Ecover su pracie orechy. Ja mam alergiu aj na Ecover saponat na riad. 😒

luthien.k
21. nov 2011

@didulka85 mrkni do mého fotoblogu na mýty o atopii, tam je vysvětlený rozdíl mezi alergií na BKM a intolerancí laktózy, není to totéž... Bezlaktózová pomazánka pravděpodobně BKM obsahuje, tak pozor na to, bez laktózy se nerovná bez BKM!

veron_
21. nov 2011

@didulka85 zatial som zacala prat v cistych mydlovych vlockach + ocot namiesto avivaze a placham dva krat 🙂 tak uvidim co a ako. Pracie orechy musim objednat z netu a ja som nedockavaaa a chcem malickemu pomoct hned 😀 . inac skusala si aj praciu gulu - ci funguje? uvazujem aj nad nou do buducnosti..

didulka85
21. nov 2011

@luthien.k diky za upozornenie.
Aj teraz papa kvaskovy chlieb s tou pomazankou. Reaguje na nu dobre. 😕

@veron_ neskusala som. Pouzivam tie orechy a som spokojna. Periem v nich dokonca aj nase pradlo. Kupila som uz aj avivaz z orechov . Na flaky je dobre biele zlcove mydlo Sonett. Perfektne. Ked budes robit objednavku, tak si objednaj aj to.

erinbrock
21. nov 2011

ahojky muzu poprosit o radu...je v ryzovo mlecne kasi od Hami obsazena BKM? pripadne jake davate kase a jak s jogurty? muzou se pripadne jake? a pokud ne cim nahrazujte, omlouvam se ale nemam cas procitat celou diskuzi...
my si zatim vedeme dobre...klepu...trosku zarudle misto pod jednou pazi, ale tam to ma trosku i spojitost se zaparenim, protoze hodne lezi na tom boku kdyz spi...u nas to vypada na alergii na syrovou cibuli, ocet a mozna i chlorovanou vodu...
dekuji

lojzina
21. nov 2011

@erinbrock ja myslim ze v mlecne kasi mliko je...ja kupovala nemlecne,taky od hami,a michala s HA mlikem nebo ryzovym z DMka.Jogurty-ve zdrave vyzive maji ryz.dezerty...zadna slava ale je to asi o zvyku 😉

erinbrock
21. nov 2011

@lojzina diky ... maly vypada ze snad tu alergii na BKM nema, vypustila jsem vse s BKM ze stravy a ted trochu malo jsem zase zacala...davam si mleko do kavy a mela jsem i syr a bramborovou kasi...zatim dobre...tak si rikam ze bych mu to zkusila pomalu zavest at vim jak zareaguje...samozrejme mam trochu strach...nechci nic uspechat...dela nam dobre ta A-derma exomega a sudocrem jak radila @luthien.k