Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

emily_666
30. nov 2011

@luthien.k
ahoj, vidím, že sa dobre vyznáš v tejto téme. bohužial som tu musela zavítať, pretože mám 1,5 ročného syna, ktorému zatiaľ diag. atop.exem. Začalo to tým, že zjedol šalát z červenej kapusty a potom sa do 2 dní vyhádzal na tváričke a na chrbátiku a hrudi má také červené bodky. Na tvári sa mu to začalo zlievať. Brali sme postupne Fenistil kvapky, potom dithiaden, potom spolu s prednisonom a teraz berie Aerius sirup. Bohužial má predispozície byť alergikom po mne (trávy, pele, roztoče) aj po manželovi (včeličky). Kožu mu premasťujem excipialom. Neviem čo by som ešte vyskúšala, lebo už 2 mesiace sa stravuje obmedzene (bez čokolády, kakaa,m orechov), a tváričku má už peknú, len tie bodky na tele mu zatiaľ nemiznú. Skuste mi prosim poradiť. Dakujem veľmi pekne

luthien.k
1. dec 2011

@emily_666 ahoj, v prvné řadě Excipial není ta nejvhodnější kosmetika, pořiď si Bioderma Atoderm PP nebo A-Derma Exomega (vzorky, otestuj, zda bude vyhovovat). Ale určitě by to chtělo vidět (foto). Potom strava - to chce pořešit detailněji, jaký má jídelníček. Jinak nebylo v té době před očkováním očkování MMR?

lojzina
1. dec 2011

@luthien.k ahoj,tak my na tech sterech zatim nebyli,chtela sem jet vcera ale Maros ma laryngitidu 🙄 🙄 🙄 🙄 ,az se tam dostanem,dam urco vedet 🙂

chelonka
1. dec 2011

@emily_666 bože takému malému babatku nasadili prednison ach jaj.

lucy56
2. dec 2011

ahojte,mam dvojmesacneho syna a asi tyzden je vyhadzany,ma take malicke bodocky akoby draplave po tvaricke a aj na tele,ale vacsinou na pravej strane, na ktorej castejsie lezi. a na pravom usku uz ma take akoby chrasticky, k detskej ideme buduci tyzden co by ste mi poradili z domacich receptou co zabera aby ho to nesvrbelo, lebo ja skor som za prirodne liecenie ako chemicke masti, inak silny atopik je muz a detska lekarka mi furt tvrdi ze to nie je dedicne a maly to ma z prasku na pranie

luthien.k
2. dec 2011

@lucy56 , v tomto věku ještě o atopický ekzém jít nemusí, ale dědičnost roli rozhodně hraje, rodiče nemusí ani být ekzematici, stačí senná rýma nebo astma atd.
V čem tedy pereš? V každém případě máchat dvakrát s dvěma lžícemi octa, nikdy aviváž. Z domácích receptů někomu pomáhá na svědění a zjemnění kůže ovesná koupel (dá se koupit hotová v lékárně), ale nepoužívat moc často, může vysušovat. Na mazání akutního kožního projevu toho moc přírodního není, dobré jsou tzv. emolienty (Bioderma Atoderm PP, A-Derma Exomega, Linola lotion a pod.) Hlavně žádnou komerční kosmetiku typu sebamed, nivea, hipp a pod. Vše je vždy nutné nejprve otestovat na malém kousku kůže (i ta koupel), zda na to nebude reakce. Dítě nenavlékat, aby nebylo zpocené, vyvarovat se používání parfémů atd., také mohou dráždit a pokud by to neustupovalo, tak zvážit dietní opatření (pokud kojíš, tak u Tebe, pokud ne, tak dietní UM).

lucy56
2. dec 2011

manzel ma aj astmatik, periem v lovele ,ale v octe neplakam , tu ovsenu kupel vyskusam a popytam sa aj doktorky, kupame zatial len v oilate a natierame olivovym olejom, a ja kojim plne a mozno ze to ma z toho ze som si vcera dala arasidy, moze to byt na ne reakcia?

luthien.k
2. dec 2011

@lucy56 když si dáš arašídy, do mléka putují cca 20 hodin a pak teprve lze očekávat reakci. Arašídy jsou silným alergenem, vyhnula bych se jim, ale nejhorší pro děti v tomto věku je kravské mléko a sója a výrobky z nich a vejce.
Olivový olej prosím ne!!!! Pouze nemastné emolienty, jak jsem psala, ani koupání v olejové koupeli není při takovém kožním problému vhodné. Jen čistá voda a cca jednou týdně ty ovesné vločky například. Nebo výborný je i odvar z dubové kůry nebo zásaditá koupel Meine base.

ciernavila
3. dec 2011

ahojte, dnes sa mojmu malemu 8 mesacnemu vyhodili cervene flaky na ruckach a nozkach. Na tvari nema. Popri tom par dni ma aj taky flak po pazami a v kolennej jamke. Je to sucheho charakteru ako vysusena pokozka len som vyplasena ci to nie je ekzem. Tie ohyboch ruk, kolennej jamke a pazami moze byt aj z toho ze sa tam viac poti v zahyboch ale dnes vecer som objavila tie vacsie flaky na nohach a rukach. Moze to byt tym ze som rano jedla med? Ale ten som jedla uz par krat a nic mu nebolo. /Kojim/, no este ma napadlo ze je v pancuskach umelina, ale 100% bavlnene pancusky nemal ani predtym a nemal to tak vyrazne ako dnes. Nemenila som ani prasok. Pre istotu som ho predvcerom a dnes kupala v Linole ale neviem ci to zaberie.

luthien.k
3. dec 2011

@ciernavila pokud neměl potíže jako plně a čistě kojený a neměnila se kosmetika, prací prášek atd., tak bych to spíš viděla na reakci na něco, co snědl přímo. Měl něco nového cca dva dny předtím, než se mu udělaly ty fleky?

ciernavila
4. dec 2011

nemal nic nove, ani som nic nemenila...teraz sa mi zdali dnes tie flaky len blede ledva viditelne, skorej taka draplava sucha koza tam je...moze to byt aj zvysenym pohybom ako sazacal plazit rozne po koberci? Ale to by nemal len kde tu fliacik a aj na miestach ktore sa podla mna koberca nedotykaju.
no vlastne ma napadlo ze sme mu den, dva predtym davali chutnat Vanocku

andrealisy
4. dec 2011

@ciernavila
nam vianocka tiez vadi, je to mozne, ani ja ju jest nemozem

luthien.k
4. dec 2011

@ciernavila ve vánočce jsou věci, mnoho věcí, které mohou vadit, pokud nebyly zaváděny cíleně, čili samostatně, několik dní (alespoň 4) po sobě - kravské mléko, vejce, pšeničná mouka, prakticky tři nejčastější alergeny...

@andrealisy nazdárek 🙂 Pořád se máte dobře? 😉

andrealisy
4. dec 2011

@luthien.k
ale ano v celku ano 😎
sem tam nieco sa ukaze ale v pohode,nic co by sme nasim Cetrabenom a zinkovou mastou nezvladli 😀 😀 😀 😀

bamb27
4. dec 2011

ahojte, mam 13mesacneho syna,,, od cca 3-4mesiacov mal atopicky ekzem, cervene svrbive flaky, skrabance po celom telicku, trapili sme sa kadejako, od leta sme boli u novej koznej a "liecili" sme sa ichtamolovou mastou na zapalene miesta, kyselinou mliecnou premastovat, do kupela oilatum plus, 2krat denne fenistil,, plus samozrejme HA dieta, pije nutrilon HA ,,,koncom leta sme boli pri mori, pokozka sa dost zlepsila,, odvtedy to nejak pomalicky slo stale k lepsiemu, co sa neuveritelne tesim,,, je to asi mesiac co sa a povedat ze je cistucky, pokozka pekna vlacna, dlho som si myslela ze zle mu robi BKM, aj sme na chvilku presli na nutrilon allergy care, ziadne efektne zmeny sa nekonali, stale to slo pomalicky k lepsiemu, aj ked sa dkay flak zjavil tak len ojedinele, malinky a stale menej a menej, obcas sa objavi zacervenenie na hrudnicku, tam ma kozu stale suchu od vecneho zubkoveho slinenia,,, dokonca sme zaviedli aj mliecne vyrobky,,, je to dobre,,, moc sa tesim, nechcem zakriknut, tak tuk tuk klepem na drevo,,,
teraz vsak neviem ako postupovat dalej, ako sa starat o pokozku,,, cim ho mozem natierat, v com, kupat, ci ostat pri kyseline mliecnej a oilatum plus (to uz davame len 2-3krat do tyzdna), ci mozem zavadzat nejake alergeny a ako a ci mame stale ostat pri HA mliecku? ..ohladom kozmetiky mi sice zrejme poradi aj nasa kozna, ale hlavne neviem ako pokracovat so stravou, stale mam obavy
dakujeeem

luthien.k
4. dec 2011

@bamb27 opatrně zkoušet vše, HA mléko je zbytečné, určitě zkusit normální UM, v tomto věku již jogurt, tvrdý sýr, taktéž vejce, ryby, atd., prostě vše, pěkně pomalu, pět dní jednu novou věc, u BKM a vajec klidně týden. Atopik si musí také vytvářet toleranci na potraviny, takže kromě těch vyloženě nevhodných pro malé děti (sladkosti - vadí curk na střevní mikroflóru, uzeniny, sladké nápoje, ořechy kvůli vdechnutí atd.) můžete zkoušet vše a pokud potraviny projdou, tak je nedávat každý den, ty časté alergeny, ale dvakrát, třikrát týdně stačí.
Na péči o kůži máte dobré prostředky, je dobré je sem tam prostřídat, aby nedošlo k senzibilizaci, na běžné promazávání (někomu stačí jen po koupání, někdo musí každý den), jsou nejlepší tzv. emolienty (hydratační emulze - Bioderma Atoderm, A-Derma Exomega atd.)

bamb27
4. dec 2011

@luthien.k velka vdaka,,, vajcia su ok, ryby sme neskusali..chystame sa, ani v ovoci a zelenine sme nerobili velke pokusy, bobulove ovocie, citrusy, ananas a inu exotiku sme neskusali, zo zeleniny sa vyvarujeme zeleru, rajcinan, paprike,,,, orechy, kakao, udeniny myslim ze maju este casu dost ...zatial teda dominame kyselinu mliecnu, a zacnem sa obzerat po nejakom emoliente 😉 ..dufam ze sa to nezhorsi,,,

a na neHA mlieko mozme prejst zo dna na den, ci radsej este miesta s HAckovym v nejakom pomere smerujucemu k zvysovaniu obycajneho mlieka na ukor HA?

ciernavila
5. dec 2011

@luthien. tak asi to bolo aj suchou pokozkou ze mal tie flaky, okrem po kupani sme mazali olejcekom aj rano, najma ruky a nozky a je to lepsie. Cize ma evidentne sklon k suchej pokozke. Ale sa bojim ci je dobre ho takto casto mazat? Nie je to tak ze ked by si zvykla jeho pokozka na olejovanie tak by stratila tu samomazaciu schopnost a bol by stale odkazany na nejake mazanie? Manzel ho namazal par krat asi aj cez den.

lucinenka001
5. dec 2011

ahojte maminy,

viem, ze skor asi tato otazka neptri sem, ale chcem sa len poradit ci kupujete pre svoje deticky aj parky u nas na SK su to napriklad spisske parky alebo radsej kupit priamov BIO obchodoch? Pytam sa preto, lebo mi dochadzaju napady na polievky a rada by som urobit napriklad frankfurtsku polievku ale bojim sa tych parkov kedze sa davaju do tej polievocky. dakujem

zajaciq
5. dec 2011

@lucinenka001 pozeram, ze si z KE.. v IKEA ich robia z hydinoveho masa svedskeho.. obcas ich tam kupime, obcas dostane mala ochutnat. ale prezije bez toho. ak budete mat cestu do BA, skuste sa tam pozriet, da sa toho kupit viac, zamrazit.. slovenskym vyrobcom by som v ziadnom pripade neverila, maso to urcite nevidelo, len akesi kozky a je v tom plno muky , ecok , stimulatorov chuti a korenia. netvrdim ,ze tie IKEAcke su bezchybne, to urcite nie.. ale aspon nie su z bravcoveho masa

lucinenka001
5. dec 2011

@zajaciq

ahoj, dakujem za radu. No len dost si ma odstavila od tych parok teda riadne 😉 Este som samozrejme nasmu nedavala nikdy parky, ja som to vlastne chcela len pre chut do polievky, ale tolko by som hadam mohla, ale jest mu ich nedam. A teda ako robievas napriklad taku polievku? Ci taku nerobis , myslim tu frankfurtsku ? 🙂

luthien.k
5. dec 2011

@bamb27 pro jistotu postupně přecházet, začít 10 ml normálního U do HA mléka a postupně navyšovat na plnou dávku, přece jen v HA mléku je BKM méně...

skaredka
6. dec 2011

ahoj holky, chtela jsem se zeptat jestli nektera pecete bezlepkove pecivo pro prcky? Malej ma alergii na psenici a tak se snazim upect nejake pecivo, ale nejak se porad nedari, potrebovala bych nejaky osvedceny recept 😅

luthien.k
6. dec 2011

@skaredka https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/dieta-s-...

Tam se zeptej, například @aaandrejka Ti jistě něco osvědčeného poradí.

skaredka
6. dec 2011

@luthien.k dekuju, uz jsem jim tam napsala, snad nekdo poradi 🙂

irinka.j
6. dec 2011

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, poradit, v jakém pracím prášku perete pro atopické děti. Prala jsem v lovele,ale ta nic nevyprala a ted peru v persilu sensitiv. děkuji za odpověď 🙂 .

lojzina
6. dec 2011

@irinka.j ahoj,ja peru v jadr.mydle.....a macham ve vode s pridavkem octa.
@luthien.k ahoj,tak jsem na tvou nedavnou radu koupila v DM bio mleko babylove,postupne sem ho zavedla Sebikovi a dobry,chutna a co je hlavni-zadnej ekzem se neobjevil,a uz to pije tak 14 dnu... 🙂

irinka.j
6. dec 2011

lojzina....ahoj a dík za radu, vyzkouším.... jak tady čtu, žebych i vyměnila sunar za bio babylove....no, jsem taky nešťastná z toho, že malá má atopik. ekzém, vyzkoušeli jsme už kde co a nic nezabírá, pár dní klid a pak se to znovu rozjede....

lojzina
6. dec 2011

@irinka.j to znam ☹ .Sebik pil nutrilon AC,tady to bio sem zkousela a dobry,nicmene uz predtim mu ekzem vymizel,jinak bych u toho AC jeste zustala...jakej pijete sunar?

irinka.j
6. dec 2011

..pijeme originál sunar...a ten ekzém se mi zdá čím dál horší...