Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

ambra2
30. júl 2012

@luthien.k ahoj, jedna má 2,5 roka a prejavuje sa to tým že má suché miesta a začervenané taký ekzem, ale vždy niekde inde.bola kojená do roka. objavilo sa jej to asi v 7 - 8 mesiaci. a druhá má pol roka a tiež to má. je kojená. ja mám alergie na prach, roztoče, trávy a nejaké lieky.

luthien.k
30. júl 2012

@ambra2 kdy jsi zaváděla mléčné výrobky té starší? Nejvíce dětem vadí kravské mléko (ve všech podobách), čili to je adept na vysazení a pokud mladší je kojená, může reagovat přes Tvé mléko, čili dietku bych nasadila i Tobě, a to alespoň na 14 dní (nedávat ani kozí, ovčí a sóju) a vidělo by se. Pokud jsi alergik, tak máte atopii v rodině a o atopický ekzém se zřejmě jednat bude.

ambra2
30. júl 2012

@luthien.k malej som mlieko začala dávať po prvom roku a tiež aj jogurty. asi som spravila chybu - práve som dočítala tvoj článok. nikto ma bohužial neupozornil doteraz čo malá môže a nemôže jesť a na čo si mám dávať pozor. pediater sa tvári ako keby som si to vymyslela ja a chcem aby moje dieťa bolo na niečo alergické alebo malo atopický ekzém. a kožná povedala že môže všetko. pritom sme k nej - teraz hovorím o staršej - prišli s tým že malá mala na ruke flak skôr chrastu a neprechádzalo jej to. bolo to asi v období zavádzania ovocia (jahodová výživa) - vtedy ešte nemala mliečne výrobky. a pýtala som sa kožnej a ona povedala že môže všetko. tak jej dávam všetko. teraz fungujeme na mlieku a neviem si to predstaviť ako jej ho teraz nemám dať. jedine čo my kožná dala bola hormonálna masť a že mám premastovať a kúpať v oilate. a to my dala aj teraz pre malú. samozrejme že tú hormonálnu som jej dávala iba raz za čas - predsa malé dieťa- a nakoniec jej to prešlo. teraz má lupiny alebo niečo také vo vlasoch a stále sa škriabe a na to jej dala tiež hormonálnu mastičku a ešte užívame fenistil. ona práve nemá taký typ ekzému ako tu píšu že to až hnisá zatial to má taký priebeh že niekde na tele má trochu suchšiu pokožku alebo takú miernu krupicu. Vracia sa to hlavne ked sú horúčavy a strašne sa potí aj v noci.

ambra2
1. aug 2012

@luthien.k ako zistím že dieta zaberá, ked nemá teraz také prejavy?

luthien.k
1. aug 2012

@ambra2 ono v jejím věku už mohou pomalu potr. alergie mizet a může reagovat na inhalační alergeny nebo i jen to zapocení stačí k podráždění citlivé kůže, čili pokud momentálně je bez projevů, dieta smysl nemá, je třeba pozorovat, jaký vliv má počasí, teplo, jaká je sezóna na pyly a nejlíp jít k alergologovi, což jdete 🙂 Na tu citlivou kůži hlavy může být dobrý CutisHelp lupy - ekzém šampon.

luthien.k
1. aug 2012

@xmalij tak mýdlo Tě nebaví strouhat 😀 A používáš perkarbonát k tomu na světlé prádlo? Když namáčím prádlo s fleky do roztoku s perkarbonátem (jako tuším @martinka1981), tak se skrvny skvěle vyperou a když přidám do praní světlého prádla, tak nešedne (suším co nejvíc venku, kde pomáhá i sluníčko). Jinak @katyxq tu byla spokojená s nějakým eko gelem, možná to byl Ulrich nebo něco od Sonettu...

katyxq
1. aug 2012

@xmalij Já používám Sodasan color sensitive ... ale mýdlový sliz je bezkonkurenčně levnější.

luthien.k
2. aug 2012

@katyxq jo, vidíš, Sodasan, já mám v těch eko prostředcích hokej. Za mě je sliz nejen nejlevnější, ale s perkarbonátem i nejúčinnější...

martinka1981
2. aug 2012

@luthien.k ja som si raz nechtiac vyrobila sliz. Robila som postrek na vošky z mydla a octu. Dala som do spray postrekovača a potom to nechala tak. O par dni idem zas striekať ale akosi mi to nešlo,tak kuk dnu a tam sliiiiz.Ale aky 😀 😀 😀 až to pekne nebolo 😝 nemam rada slizke veci 😀 😎

luthien.k
2. aug 2012
rozarka65
2. aug 2012

@luthien.k Ahojky,kamarádka používá toto a v odkazu je napsáno,že může být na předpis..může ho napsat i dětská?
http://www.linolaweb.cz/produkt-linola-fett-olbad

luthien.k
3. aug 2012

@rozarka65 nejlepší bude se té dětské zeptat 😉

tinna13
3. aug 2012

@luthien.k ahoj Kati. Chcela by som ta len informovať, že sa máme teraz výborne. Mia je už cca 3 týždne čistučka, ma iba 3 male fliačky, ktoré nestoja za reč. Vymenila som zirtek za Xizal, beriem ho 2x denne a super. Už papá veľa vecí aj kuracie masko, banany, melon, hrozno. už som otestoval aj žltok a v pohode. Jedine po čom sa vyhadze je psenica tak jej davam 100% ražný chlieb.už mi ostalo otestova iba BKM. chystam sa na buduci tyzden.
Chcem ju dať aj zaočkovať druhou dávkou Hexa vakcíny. Vo svojom bloku píšeš a homeopatikách thuya occidentális.
Nevieš ako dlho pred očkovaním jej to mám začať dávať a ako často? ďakujem

lojzina
3. aug 2012

ahojte...zdravim vsechny bojovniky s ekzemem...
my jsme ted kupodivu po dloooouhe dobe celkem o.k. 😔 😵

nedocitam,ale @katyxq bych s echtela zeptat,je tem sodasan dobrej?vypere?kde ho kupujes?diky

lusyy
3. aug 2012

@tinna13 ahoj,promiň že to sem vsouvám,ale ohledně homeopatik-náš homeopat doporučuje thuya occidentalis 9CH - 1x denně 5 granulí po dobu 10 dnů po očkování 🙂

tinna13
3. aug 2012

@lusyy dakujem pekne za radu vyskusam 🙂

eniciatko
3. aug 2012

@luthien.k Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Mému miminku (6m) se cca před měsícem objevil atopický ekzém (malý flíček na ruce) a před 14 dny se mu to rozjelo všude, ruce, nohy, brisko, za ouskem, a uz taky oblicej. Prikrmy zeleninove ji asi 3 týdny, jinak je plně kojen. Příležitostně (když někam potřebuji bez malého) tak dostával nutrilon. Další problém, který nás trápí jsou čatsé stolice maličkého. Kaká i 10-15krá denně, po prvých zel. příkrmech se to upravilo ale pouze na týden. Před týdnem jsem vysadila úplně vše z kravského mléka + všechny alergeny (soja, čok., oříšky, ryby, kuř. maso, ovoce (pouze tel.upravené jablka a švestky jím), zeleninu (pouze brokolici a mrkev) a posledních 5 dnů jsem taky vynechala lepek. Maličký má poslední týden ve stolici hodně hlenu. Nevíte mi prosím poradit, co by nám mohlo pomoci? Manžel je alergik, asmatik, ja jsem měla jako dítě alergii na jahody, citrusy, rajčata. Děkuji moc

luthien.k
3. aug 2012

@eniciatko a vyšetření na případné patogeny v trávicím traktu jste absolvovali? A co ekzém po tom týdnu diety? Probiotika berete?

eniciatko
3. aug 2012

@luthien.k před měsícem dělali výtěr a nic tam nebylo.... jestli to je ono 🙂 probiotika nebere, bral je ze začátku na prdíky...

eniciatko
3. aug 2012

@luthien.k u ekzém zatím žádné změny :( ono se mu to třeba přes noc trošku zklidní a přes den znovu zhorší... možná je to teď i tím teplem...

luthien.k
3. aug 2012

@eniciatko to přesně myslím, výtěr ze zadečku. Každopádně - pokud by hlenu bylo hodně a často, nechala bych se objednat na dětskou gastroenterologii, pro jistotu. Probiotika musí brát zejména maminka, probiotika jsou pro malého atopika velmi důležitá a zásadní je jejich vliv přes mateřské mléko (zdravá střeva matky = zdravá střeva dítěte). V dietě bych vydržela. Co přesně má malý za příkrmy? Jak byly zaváděny (kolik dní po sobě)? Jak dlouho to je, co neměl Nutrilon (předpokládám, že teď má občas UM pro alergiky na BKM)?

luthien.k
3. aug 2012

@tinna13 jak píše @lusyy 🙂 Jinak jsem ráda, že se vám daří dobře 🙂

eniciatko
3. aug 2012

@luthien.k v ut. jdeme na půlroční prohlídku, tak to budu ještě s dr. řešit. Probiotika určitě nasadíme. Jsme zatím pouze na zelenině - na doporučení dr. (mrkev, petržel, brambor, č.řepa, cuketa, dyně) každý druh min. 3dny po sobě. Nutrilon měl naposled cca před měsícem.

modrofuzik11
4. aug 2012

teraz je leto. kubko je viac menej v pohode. je zle, kde vidi saru jest napr. zmrzku. trosku mu musim dat tiez, aby tolko neplakal. potom je mierne vyhadzany. tiez mu uplne dobre nerobia chlorovane bazeny. chodime minimalne ale v tychto teplach sa nedaju uplne vylucit. potom ma velmi velmi suchu pokozku. stale mazeme bepanthenom a menalindom derm. to pomaha. som zvedava, co pride v zime. snad to vydrzi v takychto medziach.

katyxq
4. aug 2012

@lojzina Podle mě pere Sodasan dobře, peru v něm i plínky (ale fleky na nich moc neřeším). Kupuju obvykle přes net v Countrylifu nebo v nouzi o něco dráž ve zdravé výživě.

luccii
5. aug 2012

@luthien.k no ja mam tu zkusenost, ze bile pradlo sedne i s tim perkarbonatem 😒 (pouzivala jsem sliz + perkarbonat sodny)

luthien.k
5. aug 2012

@luccii já to přičítám tomu sluníčku, hodně suším venku, navíc ani žádné zářivě bílé věci moc nemám, pleny mám nebělené atd., takže tam to není vidět. Ale je to logické, ono prášky komerčního typu obsahují optické zjasňovače, což perkarbonát ne, sice pomůže se skvrnami, ale zářivá bělost tam nebude nikdy, ona je prostě u prádla nepřirozená, leda fakt to sluníčko na zlepšení jasnosti bílé barvy, jako za našich pra- a praprababiček 😉

luccii
5. aug 2012

@luthien.k nad slunicko neni, ale v zime venku temer nesusim...

luthien.k
5. aug 2012

@luccii to já taky ne. Já už tomu tak nějak i ten šatník přizpůsobuju a žádné bělostné věci ani nekupuju 🙂 Protože jsme všichni v rodině bledulíni, tak nám to stejně nesluší 😀

katyxq
5. aug 2012

My taky zářivě bílé věci nevedem 😉 (nebo možná nějaké tričko takové kdysi bylo 😅), fleky začersta zaperu žlučovým mýdlem nebo prostředkem na nádobí, ovšem manžel má tendenci pobryndané věci hodit hned do koše na prádlo, no, jeho problém, že pak má tričko s nevypratelným flekem.
Čtvercové balvněné plínky jsme měli část nebělené a část bělené (protože nebělené zrovna byly nějaký čas nedostupné) a po pár praních už nejdou od sebe rozeznat, kalhotkové bambusové plínky byly vždycky trochu dožluta, takže vypadají furt stejně.